aA
Parodžiusi, kaip atrodo šeimos būstas Norvegijoje, DELFI skaitytoja sutiko su susidomėjusiais portalo skaitytojais pasidalyti savo pasakojimu apie emigraciją ir, paraginta vaikų, plačiau atverti savo namų duris. Dalijamės didesne nuotraukų galerija, kaip atrodo lietuvių namai Norvegijoje, ir atsakymais į klausimus apie gyvenimo svetur pradžią.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Lietuvoje sunkiai vertėmės, nors abu su vyru dirbome, kaip sakoma, nuo ryto iki vakaro, taip pat ieškojom būdų, kaip užsidirbti papildomai, todėl dažnai tekdavo ir naktimis padirbėti, ir savaitgalius „parduoti“, kad galėtume išgyventi.

Auginome 6 vaikus nuo 5 iki 16 metų. Tačiau... Vaikai augo, jų poreikiai didėjo, apie nuosavus namus tegalėjome tik pasvajoti, o turtingų dėdžių ar tetų neturėjome. Tad kai vyrui draugas ir kaimynas pasiūlė darbą Norvegijoje (jis jau tuo metu dirbo ten), nedvejodami sutikome.

Aš likau viena su vaikais... Bet ištvėriau vos metus, nes tiek man reikėjo vyro namuose, tiek vaikams – tėvo. Ir po metų pasitarę nusprendėme išvykti visa šeima. Norvegijoje vyras dirbo ir tebedirba statybose, yra gerbiamas ir mylimas darbdavių... Dažnai ir čia gauna papildomų darbų, taip vadinamų „chaltūrų“.

Aš pati Norvegijoje pradėjau nuo kambarinės darbo (pirmąjį darbą man padėjo gauti draugė), paskui, po pusantrų metų, savo jėgomis ir išmokusi norvegų kalbą įsidarbinau siuvimo fabrike. Vis dėlto, po trejų metų siuvimo cechą uždarė ir kurą laiką buvau bedarbė... Tačiau Norvegija – ne Lietuva, čia neliksi be nieko.

Kol susiradau kitą darbą, gavau bedarbio pašalpą. Šiuo metu dirbu valytoja, darbas pakankamai gerai apmokamas – kai jau turi patirties, atlyginimas kyla. Iš pradžių sunkiausia buvo kalbos barjeras. Einant į mokyklas ar pas gydytojus, tvarkant kitus rimtesnius reikalus tekdavo užsisakyti vertėją (beje, ji duodama nemokamai). Tačiau po kelių metų pramokus kalbą, ši problema išnyko.

Kalbant apie karjerą... Nesu karjeristė, man rūpėjo šeima, vaikai, namai ir turėti darbą, nes tai buvo būtinybė – esu nuo mažų dienų įpratusi kažką veikti. Vyras – kitaip: jis pasiekė daugiau, kaip ir minėjau, turi gerą darbą, išmoko norvegų kalbą, šiuo metu ruošiasi egzaminui, kad gautų norvegišką specialybės diplomą.

Uždirbame ne milijonus... Jau tada, prieš 8 metus, jau pačioje pradžioje iš karto pajutome pagerėjimą, nes galėjome išgyventi nuo algos iki algos (be jokių skolų) ir dar atsidėti, pasitaupyti. Aišku, kai daug vaikų, kaži kiek nesusitaupysi. Bet šiuo metu visiškai išlaikome jau tik vieną vaiką, trys gyvena savarankiškai, o dar du atlikinėja praktiką ir jau gauna pakankamai pajamų savo poreikiams patenkinti. Gyvendami pas mus, jie kol kas nemoka nuomos.

Apie grįžimą į Lietuvą su vyru dažnai pagalvojame. Bet kai vaikai čia, šalia, tai ką mes vieni veiksime Lietuvoje? Nematysime nei jų, nei anūkų, o dažnai nenuskrisi aplankyti... Be to, kai pradedi dėti pliusus ir minusus tarp Norvegijos ir Lietuvos, kaip bebūtų gaila, šiuo metu į savo pusę nusveria Norvegija. Ne vien finansine prasme... Dėl žmonių mąstymo, elgesio, saugumo... Tai ką galime leisti čia, Lietuvoje tikrai negalėtume. O čia mes galime laisvai kvėpuoti, nereikia bijoti, kas bus, jei susirgsiu ar neteksiu darbo.

Galime turėti normalias atostogas (ne tik namie sėdėti), daug keliauti po pasaulį... Galime kada norime aplankyti artimuosius Lietuvoje ar juos pasikviesti į svečius... Galime, jei kam labai reikia, ir pagalbos ranką ištiesti, bent jau patarti. O išvykstantiems galiu pasakyti – pirmiausia turite tam pasiruošti emociškai, nes iš pradžių bus sunku... Kiti žmonės, kita kalba, kitos taisyklės.

Bet kokiu atveju siūlyčiau pasikliauti tik savimi, o ne kažkuo, kad padėtų, darbą surastų ir pan... Nes iš lietuvių, kad ir kaip gaila būtų, tik mažuma pagelbės, suteiks informacijos... Ir jei atvykai čia, pasiruošk ieškoti darbo. Kaip sakau, ieškoti darbo – kaip į darbą: ryte išėjai – vakare grįžai... Va, tada ir rezultatai bus teigiami... CV siuntimas – tik papildoma priemonė, ieškant darbo, reikia eiti eiti eiti, belstis ir bus atidaryta... Svarbiausia – nenuleisti rankų ir mokytis šios šalies kalba, tai yra pirmoje vietoje.

Pagrindinė klaida, kurią daro dauguma, ieškančių darbo Norvegijoje: niekada norvegams neparodykite, kad esate už juos protingesnis. Jei jau ieškai valytojos darbo, tai ir būk valytoja. Jokių aukštųjų mokslų savo CV akcentuoti nereikėtų – 80 proc. darbo negausi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Kviečiame aprašyti gyvenimo sąlygas ir pasidalyti nuotraukomis, kaip atrodo jūsų namai. Ar tikrai kai kuriems jūsų tenka gyventi ne vieniems? O gal tai tik mitas? Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniečio žmoną ir dukrą užpuolusio šuns šeimininkas gali išsisukti: tokius įstatymus reikia keisti (88)

Jums nepasisekė, kad Jūsų nesuvalgė neatsakingo kaimyno šuo . Ne, rašant šią antraštę nėra...

Į pašto dėžutę gavo keistą lankstinuką: ar jo tikslas kiršinti visuomenę? (226)

Pirmadienį į pašto dėžutę gavau keistą lankstinuką nuo keisto instituto. Lankstinuko...

Atsakymas Skverneliui: vien mokytojų laisvalaikis vertas daugiau nei 1000 eurų (172)

Atsakymas Sauliui Skverneliui apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000...

Bedarbis atsidūrė aklavietėje: kai gyveni „švogerių“ valstybėje, tai „švogeriams“ galvoti nereikia (211)

Jau keletą mėnesių ieškau darbo. Žinokite, būti bedarbiu Lietuvoje, tai tikras pragaras....

Gavus kompensaciją už elektros stulpą nusviro rankos: skambi reklama, o naudos mažai (25)

Šiaip ne taip įsikuri kaime ir gyveni sau ramiai. Klausaisi čiulbančių paukštelių,...

Top naujienos

„Norfa“ atsitraukia: pirkėjai privertė keisti prekybos tinklo planus (31)

Prieš metus pirmąją parduotuvę be tradicinių kasų atidaręs mažmeninės prekybos tinklas...

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (651)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Pranckietis ragina pedagogus nedramatizuoti: gauna didesnį atlyginimą nei universiteto docentas (50)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis trečiadienį paragino pernelyg nedramatizuoti trečią...

Formalumus tvarkysiančios rinktinės sąraše – du „žali“ naujokai, penki „Ryto“ atstovai (5)

Lietuva jau turi kišenėje kelialapį į kitų metų pasaulio krepšinio pirmenybes, bet rinktinės...

Atskleidė schemą, kaip laimimi viešieji pirkimai ligoninėse: nustatė įdomią tendenciją papildyta (22)

STT analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai atliko tyrimą, kuriuo nustatė atvejus, kai...

Pietų pertrauka vietoje, kokios iki šiol nebuvo: nenorėjau iš čia išeiti iki paskutinės minutės

Manęs labai dažnai paklausia, kokia gi ta mano mėgstamiausia pietų vieta Vilniuje. Ilgą laiką...

Apokaliptinės užuominos: Maskva turi planų prie pat JAV sienų? (285)

Panašu, kad Vladimiras Putinas ketina atkurti sovietmečio laikų radioelektroninės žvalgybos...

Nausėda: Lietuvos rezervai krizei amortizuoti nėra pakankami (46)

Seime prabilus apie artėjančią krizę skubama pabrėžti, kad ji nebūtų tokia, kaip 1998 metais...

Starkevičius: į Lietuvą grįžta baudžiava – žemė atimama, bet savininkas paliekamas ją dirbti (240)

Kazimieras Starkevičius , buvęs žemės ūkio ministras, ūkininkas, dabar Seimo narys ir...

Juozas Statkevičius: jei pradėčiau kalbėti, veikiausiai vėl likčiau atpirkimo ožiu (43)

„Apmaudu, kad tiek kelių pramyniau, iš esmės koja atidariau Paryžiaus duris, tačiau niekas tuo...