Parodžiusi, kaip atrodo šeimos būstas Norvegijoje, DELFI skaitytoja sutiko su susidomėjusiais portalo skaitytojais pasidalyti savo pasakojimu apie emigraciją ir, paraginta vaikų, plačiau atverti savo namų duris. Dalijamės didesne nuotraukų galerija, kaip atrodo lietuvių namai Norvegijoje, ir atsakymais į klausimus apie gyvenimo svetur pradžią.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Lietuvoje sunkiai vertėmės, nors abu su vyru dirbome, kaip sakoma, nuo ryto iki vakaro, taip pat ieškojom būdų, kaip užsidirbti papildomai, todėl dažnai tekdavo ir naktimis padirbėti, ir savaitgalius „parduoti“, kad galėtume išgyventi.

Auginome 6 vaikus nuo 5 iki 16 metų. Tačiau... Vaikai augo, jų poreikiai didėjo, apie nuosavus namus tegalėjome tik pasvajoti, o turtingų dėdžių ar tetų neturėjome. Tad kai vyrui draugas ir kaimynas pasiūlė darbą Norvegijoje (jis jau tuo metu dirbo ten), nedvejodami sutikome.

Aš likau viena su vaikais... Bet ištvėriau vos metus, nes tiek man reikėjo vyro namuose, tiek vaikams – tėvo. Ir po metų pasitarę nusprendėme išvykti visa šeima. Norvegijoje vyras dirbo ir tebedirba statybose, yra gerbiamas ir mylimas darbdavių... Dažnai ir čia gauna papildomų darbų, taip vadinamų „chaltūrų“.

Aš pati Norvegijoje pradėjau nuo kambarinės darbo (pirmąjį darbą man padėjo gauti draugė), paskui, po pusantrų metų, savo jėgomis ir išmokusi norvegų kalbą įsidarbinau siuvimo fabrike. Vis dėlto, po trejų metų siuvimo cechą uždarė ir kurą laiką buvau bedarbė... Tačiau Norvegija – ne Lietuva, čia neliksi be nieko.

Kol susiradau kitą darbą, gavau bedarbio pašalpą. Šiuo metu dirbu valytoja, darbas pakankamai gerai apmokamas – kai jau turi patirties, atlyginimas kyla. Iš pradžių sunkiausia buvo kalbos barjeras. Einant į mokyklas ar pas gydytojus, tvarkant kitus rimtesnius reikalus tekdavo užsisakyti vertėją (beje, ji duodama nemokamai). Tačiau po kelių metų pramokus kalbą, ši problema išnyko.

Kalbant apie karjerą... Nesu karjeristė, man rūpėjo šeima, vaikai, namai ir turėti darbą, nes tai buvo būtinybė – esu nuo mažų dienų įpratusi kažką veikti. Vyras – kitaip: jis pasiekė daugiau, kaip ir minėjau, turi gerą darbą, išmoko norvegų kalbą, šiuo metu ruošiasi egzaminui, kad gautų norvegišką specialybės diplomą.

Uždirbame ne milijonus... Jau tada, prieš 8 metus, jau pačioje pradžioje iš karto pajutome pagerėjimą, nes galėjome išgyventi nuo algos iki algos (be jokių skolų) ir dar atsidėti, pasitaupyti. Aišku, kai daug vaikų, kaži kiek nesusitaupysi. Bet šiuo metu visiškai išlaikome jau tik vieną vaiką, trys gyvena savarankiškai, o dar du atlikinėja praktiką ir jau gauna pakankamai pajamų savo poreikiams patenkinti. Gyvendami pas mus, jie kol kas nemoka nuomos.

Apie grįžimą į Lietuvą su vyru dažnai pagalvojame. Bet kai vaikai čia, šalia, tai ką mes vieni veiksime Lietuvoje? Nematysime nei jų, nei anūkų, o dažnai nenuskrisi aplankyti... Be to, kai pradedi dėti pliusus ir minusus tarp Norvegijos ir Lietuvos, kaip bebūtų gaila, šiuo metu į savo pusę nusveria Norvegija. Ne vien finansine prasme... Dėl žmonių mąstymo, elgesio, saugumo... Tai ką galime leisti čia, Lietuvoje tikrai negalėtume. O čia mes galime laisvai kvėpuoti, nereikia bijoti, kas bus, jei susirgsiu ar neteksiu darbo.

Galime turėti normalias atostogas (ne tik namie sėdėti), daug keliauti po pasaulį... Galime kada norime aplankyti artimuosius Lietuvoje ar juos pasikviesti į svečius... Galime, jei kam labai reikia, ir pagalbos ranką ištiesti, bent jau patarti. O išvykstantiems galiu pasakyti – pirmiausia turite tam pasiruošti emociškai, nes iš pradžių bus sunku... Kiti žmonės, kita kalba, kitos taisyklės.

Bet kokiu atveju siūlyčiau pasikliauti tik savimi, o ne kažkuo, kad padėtų, darbą surastų ir pan... Nes iš lietuvių, kad ir kaip gaila būtų, tik mažuma pagelbės, suteiks informacijos... Ir jei atvykai čia, pasiruošk ieškoti darbo. Kaip sakau, ieškoti darbo – kaip į darbą: ryte išėjai – vakare grįžai... Va, tada ir rezultatai bus teigiami... CV siuntimas – tik papildoma priemonė, ieškant darbo, reikia eiti eiti eiti, belstis ir bus atidaryta... Svarbiausia – nenuleisti rankų ir mokytis šios šalies kalba, tai yra pirmoje vietoje.

Pagrindinė klaida, kurią daro dauguma, ieškančių darbo Norvegijoje: niekada norvegams neparodykite, kad esate už juos protingesnis. Jei jau ieškai valytojos darbo, tai ir būk valytoja. Jokių aukštųjų mokslų savo CV akcentuoti nereikėtų – 80 proc. darbo negausi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Kviečiame aprašyti gyvenimo sąlygas ir pasidalyti nuotraukomis, kaip atrodo jūsų namai. Ar tikrai kai kuriems jūsų tenka gyventi ne vieniems? O gal tai tik mitas? Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (4)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dvigubos pilietybės klausimas: kodėl diskutuojama su seimūnais, o ne eiliniais piliečiais? (9)

Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme,...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (143)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Medaus mėnuo sugadintas: patikros punkte pavogė asmens dokumentą (21)

Norisi visus įspėti, kad netektų taip skaudžiai pasimokyti. Pirmadienį, apie 13.30 val., Vilniaus...

Klanas darbe – pleištas stipriajam (II dalis) (7)

Norėčiau atskirti du dalykus – stambiuosius finansinius klanus ir nedidukus klaniukus įvairaus...

Top naujienos

Egzamino įvertinimu nepatenkinta Simona teisybės ieško teisme: vienas skaičius sužlugdė visą gyvenimą (96)

Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino įvertinimu nepatenkinta Simona pateikė apeliaciją,...

Paskelbtos teritorijos, kuriose jaunos šeimos galės gauti paramą būstui įsigyti (160)

Nuo rugsėjo 1 d. jaunos šeimos galės pretenduoti į valstybės subsidiją pirmam būstui...

Sostinės policija sulaikė išžaginimu įtariamą „alfą vyrą“ Airiną Arutiunianą paimti intymūs vaizdo įrašai; atnaujinta 15.22 (304)

Sostinės kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė fotografu pasivadinusį asmenį, viliojusį...

Ekspertai: po skandalingų įvykių Helsinkyje – grėsmė visai Europai (201)

Kaip ir visi Jungtinių Valstijų ir Rusijos viršūnių susitikimai, Donaldo Trumpo ir Vladimiro...

Nemato, už ką teisti Pijų, bet pro akis praslydo kitas rimtas skandalas (228)

Kol visų dėmesys yra nukrypęs į teisiškai pasmerktą bandymą įrodyti, kad „ Naisių vasara...

DELFI TV Gyvai: Donatas Motiejūnas – apie karjerą NBA ir krepšinio aktualijas

DELFI TV Gyvai konferencijoje trečiadienį 17.00 valandą viešės Kinijoje antrą sezoną...

Valančiūnas išvengė stambių mainų tarp Toronto ir San Antonijaus (4)

Jonas Valančiūnas turėtų likti Toronto „Raptors“ klube, kuriame ir pradėjo savo karjerą...

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (4)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dizainerė pataria, kaip įsirengti svajonių virtuvę (4)

Virtuvė neabejotinai viena svarbiausių erdvių namuose, todėl ši zona turi būti ne tik patogi,...

„Alfa vyras“ dienas leidžia areštinėje – pasisakė ir jį restorane striptizą kvietęs šokti Mantas Katleris (24)

Kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė fotografu Dovydu pasivadinusį asmenį, viliojusį...