aA
Parodžiusi, kaip atrodo šeimos būstas Norvegijoje, DELFI skaitytoja sutiko su susidomėjusiais portalo skaitytojais pasidalyti savo pasakojimu apie emigraciją ir, paraginta vaikų, plačiau atverti savo namų duris. Dalijamės didesne nuotraukų galerija, kaip atrodo lietuvių namai Norvegijoje, ir atsakymais į klausimus apie gyvenimo svetur pradžią.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Lietuvoje sunkiai vertėmės, nors abu su vyru dirbome, kaip sakoma, nuo ryto iki vakaro, taip pat ieškojom būdų, kaip užsidirbti papildomai, todėl dažnai tekdavo ir naktimis padirbėti, ir savaitgalius „parduoti“, kad galėtume išgyventi.

Auginome 6 vaikus nuo 5 iki 16 metų. Tačiau... Vaikai augo, jų poreikiai didėjo, apie nuosavus namus tegalėjome tik pasvajoti, o turtingų dėdžių ar tetų neturėjome. Tad kai vyrui draugas ir kaimynas pasiūlė darbą Norvegijoje (jis jau tuo metu dirbo ten), nedvejodami sutikome.

Aš likau viena su vaikais... Bet ištvėriau vos metus, nes tiek man reikėjo vyro namuose, tiek vaikams – tėvo. Ir po metų pasitarę nusprendėme išvykti visa šeima. Norvegijoje vyras dirbo ir tebedirba statybose, yra gerbiamas ir mylimas darbdavių... Dažnai ir čia gauna papildomų darbų, taip vadinamų „chaltūrų“.

Aš pati Norvegijoje pradėjau nuo kambarinės darbo (pirmąjį darbą man padėjo gauti draugė), paskui, po pusantrų metų, savo jėgomis ir išmokusi norvegų kalbą įsidarbinau siuvimo fabrike. Vis dėlto, po trejų metų siuvimo cechą uždarė ir kurą laiką buvau bedarbė... Tačiau Norvegija – ne Lietuva, čia neliksi be nieko.

Kol susiradau kitą darbą, gavau bedarbio pašalpą. Šiuo metu dirbu valytoja, darbas pakankamai gerai apmokamas – kai jau turi patirties, atlyginimas kyla. Iš pradžių sunkiausia buvo kalbos barjeras. Einant į mokyklas ar pas gydytojus, tvarkant kitus rimtesnius reikalus tekdavo užsisakyti vertėją (beje, ji duodama nemokamai). Tačiau po kelių metų pramokus kalbą, ši problema išnyko.

Kalbant apie karjerą... Nesu karjeristė, man rūpėjo šeima, vaikai, namai ir turėti darbą, nes tai buvo būtinybė – esu nuo mažų dienų įpratusi kažką veikti. Vyras – kitaip: jis pasiekė daugiau, kaip ir minėjau, turi gerą darbą, išmoko norvegų kalbą, šiuo metu ruošiasi egzaminui, kad gautų norvegišką specialybės diplomą.

Uždirbame ne milijonus... Jau tada, prieš 8 metus, jau pačioje pradžioje iš karto pajutome pagerėjimą, nes galėjome išgyventi nuo algos iki algos (be jokių skolų) ir dar atsidėti, pasitaupyti. Aišku, kai daug vaikų, kaži kiek nesusitaupysi. Bet šiuo metu visiškai išlaikome jau tik vieną vaiką, trys gyvena savarankiškai, o dar du atlikinėja praktiką ir jau gauna pakankamai pajamų savo poreikiams patenkinti. Gyvendami pas mus, jie kol kas nemoka nuomos.

Apie grįžimą į Lietuvą su vyru dažnai pagalvojame. Bet kai vaikai čia, šalia, tai ką mes vieni veiksime Lietuvoje? Nematysime nei jų, nei anūkų, o dažnai nenuskrisi aplankyti... Be to, kai pradedi dėti pliusus ir minusus tarp Norvegijos ir Lietuvos, kaip bebūtų gaila, šiuo metu į savo pusę nusveria Norvegija. Ne vien finansine prasme... Dėl žmonių mąstymo, elgesio, saugumo... Tai ką galime leisti čia, Lietuvoje tikrai negalėtume. O čia mes galime laisvai kvėpuoti, nereikia bijoti, kas bus, jei susirgsiu ar neteksiu darbo.

Galime turėti normalias atostogas (ne tik namie sėdėti), daug keliauti po pasaulį... Galime kada norime aplankyti artimuosius Lietuvoje ar juos pasikviesti į svečius... Galime, jei kam labai reikia, ir pagalbos ranką ištiesti, bent jau patarti. O išvykstantiems galiu pasakyti – pirmiausia turite tam pasiruošti emociškai, nes iš pradžių bus sunku... Kiti žmonės, kita kalba, kitos taisyklės.

Bet kokiu atveju siūlyčiau pasikliauti tik savimi, o ne kažkuo, kad padėtų, darbą surastų ir pan... Nes iš lietuvių, kad ir kaip gaila būtų, tik mažuma pagelbės, suteiks informacijos... Ir jei atvykai čia, pasiruošk ieškoti darbo. Kaip sakau, ieškoti darbo – kaip į darbą: ryte išėjai – vakare grįžai... Va, tada ir rezultatai bus teigiami... CV siuntimas – tik papildoma priemonė, ieškant darbo, reikia eiti eiti eiti, belstis ir bus atidaryta... Svarbiausia – nenuleisti rankų ir mokytis šios šalies kalba, tai yra pirmoje vietoje.

Pagrindinė klaida, kurią daro dauguma, ieškančių darbo Norvegijoje: niekada norvegams neparodykite, kad esate už juos protingesnis. Jei jau ieškai valytojos darbo, tai ir būk valytoja. Jokių aukštųjų mokslų savo CV akcentuoti nereikėtų – 80 proc. darbo negausi.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Kviečiame aprašyti gyvenimo sąlygas ir pasidalyti nuotraukomis, kaip atrodo jūsų namai. Ar tikrai kai kuriems jūsų tenka gyventi ne vieniems? O gal tai tik mitas? Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jauną mamytę pribloškė nepažįstamos moters įžūlumas: jei turėtų proto, susimąstytų (251)

Rašau kreipimąsi į visas anytas, uošvienes, mamas, tetas ir ponias, kurios jaučiasi itin drąsiai...

Sudargo klebonijos padėtis kelia nerimą: mums, lietuviams, jos likimas ypač svarbus (5)

Lietuviams, kaip tikriausiai nė vienai kitai pasaulio tautai, itin svarbūs ir brangūs žodžiai...

Atviras laiškas Vilniaus hipsteriams: kur dabar jūsų protestai? (40)

Mieli hipsteriai, turtingų tėvų dukros ir sūnus, iš visų mūsų kišenės finansuojamų...

Alytiškė kreipiasi į Nausėdą: paskutinėmis dienomis norisi tik verkti (238)

Gerbiamas, Prezidente, kreipiuosi į Jus, nes tikiu Jumis nuo pirmų dienų, tikiu Jūsų Gerovės...

Šeimos norintis trisdešimtmetis atviras: merginos, atsibuskite! (76)

Kiek daug dabar yra reikalaujama iš vyrų. Moterys tiek suįžūlėjo, kad nebėra ribų. Visos tik...

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (250)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (246)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (53)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (51)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (3)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (38)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (38)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (77)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (3)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...