Sunku prieštarauti gražiam straipsnio autorės norui pagerinti Lietuvos visuomenės kultūrą ir kurti ne tik šviesesnę ateitį, bet ir prisidėti prie šviesesnės jaunimo ateities, tačiau argumentai, grindžiantys jaunosios kartos degradaciją ir taip pat pasiūlymai sugrąžinti kažkada galiojusias dorovines normas, nepaliko įspūdžio.
© Shutterstock

Norėčiau paminėti kelias citatas iš straipsnio: „Save vadinančios žiūrimiausiomis televizijos, siekdamos didesnių reitingų, savo laidomis daro žalą auklėjimui. Juk švietėjiškų laidų beveik nėra. Nuolat rodomos tos pačios vadinamos „įžymybės“, nagrinėjamas jų gyvenimas. Jų skyrybos, jų vedybos ar šiaip suėjimai n kartų. Vargu ar šių „įžymybių“ moraliniu veidu, dorovę reiktų žavėtis. Žodis „seksualumas“ jau rėžia ausį, o kur mergaitės skaistumas, padorumas? Atrodo, kad tai jau atgyvena, senų bobučių išmonė. Brukami menkaverčiai pokalbiai. Tokioje atmosferoje auklėjamas mūsų jaunimas.”

Pirmiausia, norėčiau pastebėti, kad, regis, televizijos laidų argumentas yra mažai ko vertas. Remdamasi savo asmenine jauno universitete studijuojančio žmogaus patirtimi galiu pasakyti, kad iš bent 50 savo pažįstamų žmonių rato nesu girdėjusi, kad kas būtų nusipirkęs televizorių ar šiaip jį žiūrėtų pramoginiais tikslais, pati televizoriaus neturiu jau apie 7-erius metus ir niekada nežiūrėjau paskalas aptarinėjančių ar, anot autorės, amoralių laidų.

Drįsčiau teigti, kad tokia kritikuojama televizija yra skirta ne kam kitam, o vyresnio amžiaus žmonėms, kurie patys renkasi ją žiūrėti po darbo ir taip kelia laidų reitingus. Tačiau nepamirškime, kad tai tik mano asmeninė patirtis, ji nesiremia jokiais tyrimais.

Būtent dėl to man sunku patikėti, kad ji galėtų daryti įtaką jaunimui, čia gal vertėtų kalbėti apie socialinių medijų daromą žalą t. y. „Instagram“, „Facebook“ ir t.t. Tai dar aptarsiu paskui. Užkliuvo ir komentaras „mergaitės skaistumas ir padorumas“, o berniuko? Taip pat juokinga, kad dar vis bijome žodžio seksualumas, juk tai nekoks naujas XXI a. išradimas, o tai, kas būdinga žmogui iš prigimties. Tuo labiau prisiminkime, kad kas vienam atrodo seksualu, tarkime, moterys su trumpomis suknelėmis ir aukštakulniais, kitam nesukelia tiek emocijų, kiek nekaltumo ir skaistumo įvaizdis mergaitėje, kad jau apie tai prabilote. Matote, kaip viską galime apsukti?

Akivaizdu ir tai, kad keičiantis kartoms, filosofijai, politikai keičiasi ir dorovės ar moralės samprata. Tad taip, vadinti senas dorovines normas „bobučių išmone“ yra visai teisinga. Žinoma, aš pati būdama jauna moterimi visai nesutinku su moterų objektyvizavimu tariamame „vyrų“ pasaulyje, tačiau taip pat nesutinku ir su joms primetamu nekaltybės, atseit tik joms derančios dorovės šydu. Visi vaikai, tiek mergaitės, tiek berniukai, turėtų būti asocijuojami su padorumu ir nekaltumu, juk jie vaikai, o tai, ką jie leisdami laiką su tėvais pamato televizoriuje yra vyresnės kartos kaltė, nepamirškime ir to, kad tokias laidas prodiusuoja kur kas vyresni, patyrę specialistai.

Man augant tėvai niekada nežiūrėjo tokių laidų, o ir jas pamatę, dažnai šaipydavosi iš šių paikumo, todėl ir aš pati niekada nelaikiau „žvaigždučių“ pavyzdžiu. Niekas apie jas nekalbėjo mokykloje teigiamai: visiems arba nerūpėjo, arba tai tebuvo smagi tema pasišaipyti iš nesąmonių, rodomų per televiziją, niekas nesekė jų pavyzdžiais, tad kaip jau minėjau jūsų minima televizijos įtaka man nesuvokiama kaip galimas argumentas.

„Nuolatos kalbama apie priekabiavimus, išprievartavimus (pagrįstus ar ne). Taip, visais laikais tokių niekšybių pasitaikydavo ir dabar jų netrūksta, bet didžiausia problema slypi auklėjime šeimose, mokyklose, žiniasklaidoje. Besaikis internetas daro didžiulę žalą. Jaunimas nori viską greit patirti: rūkyti, svaigintis, mylėtis ir t. t. Mano laikais 12 metų mergaitė dar supratimo neturėjo apie lytinį gyvenimą, o dabar gimdo. Mūsų tėvai visai kitaip mus auklėjo.

Pagrindinis dalykas buvo mergaitės skaistybė, dorovė, pagarba vyresniems. Gerai tai ar blogai? Sutinku, kad laikai keičiasi, informacija visais kanalais pasiekia mūsų vaikus. Reikia apie viską anksčiau kalbėti su jaunimu, kuris greičiau bręsta.”

Tikra tiesa, tokių niekšybių pasitaikydavo visais laikais, tik gal seniau jos buvo mažiau viešinamos, tačiau kaip tai susiję su švietimu, auklėjimu? Juk dažniausiai aptariamos bylos kalba apie suaugusius, net vyresnio amžiaus žmones, kurie netinkamai elgėsi su jaunesniais, net gi vaikais, tai labiau jūsų kartos žmonės, klystu? Tai kurgi dingo jų minimas buvęs geras auklėjimas, kaip teigia autorė?

Kažkada buvo cenzūruojama spauda, draugijos, neva darančios žalą jaunajai kartai, nejaugi siūlote cenzūruoti, mažinti prieigą prie interneto? Puiku, gyvenkime kaip Šiaurės Korėjoje. Juokai juokais, tačiau Lietuva, kaip dažnai skundžiasi ne vienas, ir taip atrodo pakankamai atsilikusi, juk, jei jau lygiuojamės į kitas pažengusias šalis, turime suvokti ir globalizacijos, technologijų ir tų pačių „Instagram” ar „Facebook“ keliamus iššūkius ir bandyti su jais susidoroti, o ne pasipiktinus grįžti atgal, nes seniau mat buvo geriau. Manau, tai tik jūsų nostalgija praeičiai.

Jaunimas visada norėjo viską patirti greitai, jaunimas visada buvo ir bus jaunas, argi negirdėjote patrakusių močiučių ir senelių istorijų, kurios toli gražu nebuvo doros? Tik, regis, seniau visi tuokėsi dar jaunesni, bijodami ką pasakys kiti, taip pat vaikai gimdė vaikus tik tai darė susituokę. Tai, kad 12 metų mergaitė nežinojo nieko apie tai iš kur atsiranda vaikai tebuvo žmonių tamsumas ir gėda kalbėti apie neva gėdingus dalykus, tam dabar yra biologijos pamokos.

Jos tik turėtų paskatinti jauną žmogų priimti tinkamus sprendimus ir atsakingai elgtis. Taip pat, kaip buvo minėta iš pradžių, nereikia lyginti mažų, kažkada buvusių bendruomenių, to kaip kažkada kažkas buvo Lietuvoje, ir pasaulį veikiančios globalizacijos. Kaip rašė pati autorė: dabar vaikai bręsta greičiau.

Ir galiausiai, visiškai sutinku su autore, kad pagarba vyresniam, išsilavinimas, kultūringumas yra svarbus dalykas jaunam žmogui, bet kodėl autorė kalba tik apie mergaites ir dar kažkodėl jas visas bando pakišti po skaistumo šydu? Jei kalbame apie jums taip svarbią dorovę, kalbėkime ir apie jūsų sūnus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naktį namo važiavusi mergina patyrė siaubą: jis mane persekiojo lyg pamišęs (82)

DELFI skaitytoja pasidalijo labai ją išgąsdinusiu įvykiu, kai vidurį nakties automobiliu...

Idėja Lietuvai – visus veltėdžius siųsti į kariuomenę (30)

Kai išgirdau, kad grąžinami šauktiniai, pasipiktinau, ir piktinausi ilgai. Atrodė nesąmonė –...

Nelaimės Marijampolėje sukrėsta mergina: nesmerkime kaltojo (295)

Tikriausiai visi girdėjome dabar taip aptarinėjamą įvykį, nutikusį Marijampolėje . Aš...

Bijojau grįžti į Lietuvą, bet pokyčiai mane pribloškė (189)

Dažnai tenka skaityti neigiamus emigrantų atsiliepimus apie Lietuvą: „bananų šalis“,...

Atsakymas Sandrai Vilimaitei. Šiandien jie keistuoliai – rytoj genijai (5)

Lyg jau kažkur girdėta, skaityta, gal tai tiesiog pasikartojantis atsitiktinumas, gal pasirodė,...

Top naujienos

Prezidento rinkimai: trys svarbiausi kandidatai turi priežasčių tylėti (194)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų populiariausiais kandidatais išlieka asmenys, kurie...

Užkalnis: pasveikinkim tuos, kas ne emigrantai (28)

Niekada nelaikiau, ir dabar nelaikau savęs emigrantu todėl, kad emigracija lietuvių kalboje yra...

Buvęs KGB karininkas: Rusijoje – didžiulės paranojos ženklai 2,3 mln. rusų – „stop sąrašuose“ (382)

Kremlius vis labiau ir labiau milijonams rusų apsunkina galimybes išvykti į kitas šalis. Ypač...

Rašytojas Edmundas Malūkas dovanojo 7 ha pievos šieną – kuo baigėsi eksperimentas (29)

Šimtų tūkstančių egzempliorių tiražu leidžiamų detektyvų autorius Edmundas Malūkas...

Policija tapo draudimo kainų įkaite: nebeįperka „Kasko“, automobilius remontuos pati (365)

Kelis kartus išaugę automobilių draudimo įkainiai galvos skausmu tapo ne tik eiliniams Lietuvos...

11 maisto produktų geresnei skydliaukės veiklai (1)

Jeigu jus kankina antsvoris, jaučiatės neįprastai pavargę, staiga tapote jautrūs šalčiui,...

Milita Daikerytė atšventė visiškai kitokį 21-ąjį gimtadienį: sveikino ir žinomi bičiuliai (3)

Makiažo meistrė, grožio salono „Studio M“ savininkė Milita Daikerytė rugpjūčio 7-ąją...

Gyvai / Europos jaunučių čempionato ketvirtfinalis: Lietuva – Kroatija (tiesioginė rungtynių transliacija)

Europos jaunučių iki 16 metų čempionate trečiadienį Lietuvos rinktinė stoja į kovą dėl...

Profsajungos palaiko valdžios siekį drausti prekybos centrų darbą sekmadieniais (203)

Šalies profesinių sąjungų atstovai teigiamai vertina valdžios užmojį riboti prekybos centrų...

Miestelis, kur Žolinės atlaidai – svarbiau nei Naujieji (127)

Nė dviejų tūkstančių gyventojų neturinti Krekenava rugpjūčio 15 dieną pasikeičia...