aA
Nieko nelaukdamas į klausimą straipsnio pavadinime atsakysiu vienu žodžiu – taip. Visai nesvarbu, ar mokame už bilietus šimtus litų ar tik centus, mums priklauso lygiai tokios pačios teisės, kuriomis reikia išmokti naudotis! Žinoma, manau, kad skrendant įprastomis avialinijomis, turėtų būti daug lengviau gauti kompensacijas už atšauktus, atidėtus skrydžius ar su tuo susijusias papildomas išlaidas. Tačiau norėčiau pasidalinti savo patirtimi su viena pigių skrydžių aviakompanija, kuri, mano manymu, galvoja, kad mokėdamas už bilietus vos 10 Lt neturi visiškai jokių teisių ir negali reikšti jokių pretenzijų.
© AFP/Scanpix

O mano nuotykiai prasidėjo dar 2010 metų gruodžio 5 dieną, kuomet po savaitgalio trukmės kelionės turėjau grįžti iš Geteborgo į Kauną. Viskas klostėsi gerai iki tol, kol pranešė, kad skrydis į Kauną yra atšauktas.

Pirmas klausimas, kuris sukosi galvoje – o ką dabar daryti? Visi keleiviai buvo sukviesti prie informacijos langelio ir buvo paaiškinta, kad skrydis atšauktas dėl prastų oro sąlygų, o tiksliau dėl gausaus sniego. Labiausiai supykdė tai, kad lėktuvas iš Kauno, vis dėlto, atskrido, tik nusileido kitame už 50 km esančiame Geteborgo oro uoste.

Išlaipinęs keleivius į Kauną, lėktuvas grįžo tuščias, palikdamas keleivius likimo valiai. Juk įprasta kompanija būtų pergabenusi keleivius į kitą oro uostą, iš kurio būtume galėję parskristi į Kauną. Tačiau čia juk pigių skrydžių bendrovė. Jiems turbūt pasirodė tai perdaug finansiškai nenaudinga.

Įstrigę keleiviai galėjo pasirinkti iš keturių variantų:

1. Atgauti visus už bilietus sumokėtus pinigus (tuo atveju man būtų grąžinę 10 Lt, su kuriais net iš oro uosto į Geteborgo centrą nenuvažiuočiau.)

2. Skrydžius į Briuselį arba Londoną, o iš jų į skrydžius Kauną. Nesvarbu, kad tektų skristi keliais skrydžiais, bet aviakompanija yra įpareigota parskraidinti į galutinį numatytą tašką (deja, šie skrydžiai taip pat buvo atšaukti.)

3. Laukti kito skrydžio, kuris turėjo būti po 3 dienų (tačiau dėl laukiančių darbų atostogų pratęsti negalėjome.)

4. Pasiūlė nemokamą skrydį iš Stokholmo Skavstos oro uosto į Rygą.

Pasirinkau paskutinį variantą, kadangi tik taip galėjau greičiausiai grįžti namo. Informacijos darbuotojas išdavė naujus bilietus ir kartojo, kad visas išlaidas iki Stokholmo Skavstos oro uosto turėsime susimokėti patys. Beje, tie, kurie pasirinko laukti kito skrydžio 3 dienas, taip pat savo lėšomis turėjo padengti nakvynės išlaidas.

Ką gi, piktas ir išalkęs įsėdau į autobusą, kuris nuvežė į Geteborgo autobusų stotį, kur nusipirkau autobuso bilietus į Nykopingo miestelį, kuris yra maždaug 500 km nuo Geteborgo. Autobusas pajudėjo tik 24 valandą, todėl autobusų stotyje prasėdėjau dar 6 valandas. Nykopingo miestelyje atsidūriau tik paryčiais. Iš ten nuvykome į Skavstos oro uostą, kur teko nuobodžiai laukti dar 8 valandas, kadangi skrydis į Rygą buvo tik po pietų. Taigi nuskridome į Rygą, o iš jos dar teko autobusu riedėti į Kauną.

Nors ir džiaugiausi, kad grįžau pagaliau namo ir darbe nebuvau tik vieną dieną, tačiau nenorėjau visko taip palikti. Aviakompanijos tinklalapio puslapyje radau skundų formą, ją užpildžiau, parašiau ilgą laišką apie savo teises, prikabinau visų autobusų bilietų kopijas ir išsiunčiau faksu. Beje, jie neturi elektroninio pašto adreso, visus skundus jiems galima siųsti tik faksu arba siunčiant laiškus, naudojantis Lietuvos pašto paslaugomis.

Praėjo savaitė, dvi, ir tik po gero mėnesio jie atrašė. Ir ką jų laiške perskaičiau? Ogi radau pusę perrašyto Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) 261/2004, kuriame nurodytos keleivių teisės. Teko laukti visą mėnesį, kol jie padarys „copy - paste“, tik kad parašytų tai, ką aš seniai jau žinojau.

Suprantama, man jokios papildomos kompensacijos nepriklausė, nes skrydis buvo atšauktas dėl oro sąlygų, o ne kompanijos kaltės ir jie man pasiūlė pagalbą, t.y. tuos mano minėtus keturis pasirinkimus. Tačiau aš taip pat žinojau, kad jie turi padengti papildomas išlaidas. Taigi labiausiai mane pradžiugino paskutinė laiško eilutė. Joje buvo rašoma, kad per 8 savaites kompanija man atsiųs čekį, kurį išsigryninęs atgausiu visus neplanuotai išleistus pinigus.

Ką gi, laukiam. Praėjo keturios, vėliau šešios, galiausiai ir aštuonios savaitės, bet vis nėra jokio čekio ar aviakompanijos laiško. Pabandžiau dar kartelį nusiųsti jiems faksu pretenzijos formą, laiškus, čekių kopijas. Bet ir tai nepadėjo – negavau jokio atsakymo. Todėl nusprendžiau kreiptis į vartotojų teisių apsaugos tarnybą Švedijoje (kadangi skrydis buvo iš Švedijos, tai teko kreiptis į Švedijos institucijas). Vėl rašiau laišką, prisegiau visus dokumentus, kuriuos jau du kartus siunčiau kompanijai. Ir po trijų savaičių gavau atsakymą, kuriame išdėstytas man palankus sprendimas.

Keisčiausia tai, kad aviakompanija teisinosi vartotojų teisių tarnybai, kad čekį išsiuntė iš karto po mano pirmojo skundo. Deja, to čekio negavau nei po 8 savaičių nei dabar. Tačiau vos tik įsikišus šiai vartotojų teisių apsaugos institucijai, dviejų mėnesių laukti nebereikėjo. Čekis pašto dėžutę pasiekė jau po savaitės. Nežinia, kaip buvo iš tikrųjų: ar išsiuntė tą čekį ir jis pasimetė pašte, ar jie tiesiog galvojo, kad viskas greitai pasimirš.

Čekį gavau gegužės 11 dieną. Kitą dieną jį nunešiau į banką išgryninti. Čekio išgryninimas užtruka apie mėnesį, tačiau, laimei, pinigai jau beveik pas mane kišenėje. Pagaliau...

Visas bylinėjimosi procesas užtruko apie 6 mėnesius. Tai tikrai didelis laiko tarpas. Tikiuosi, kad kiti ieškantys teisybės vargsta mažiau. Tačiau vartotojų teisės sukurtos tam, kad jomis naudotumėmės. Reikia būti atkakliems. Nesvarbu ar tai truks mėnesį ar pusę metų, tačiau turėkime kantrybės ir reikalaukime to, kas mums priklauso. Tai, kad keliaujame pigiai, nereiškia, kad kompanijos gali iš mūsų tyčiotis.

Pabaigai norėčiau pateikti kelis patarimus. Atsitikus panašiam atvejui, kuomet skrydis yra atidėtas ar atšauktas, o aviakompanija nesuteikia tinkamos pagalbos – likite budrūs. Neišmeskite čekių už maistą, transporto bilietų, nesuplėšykite nakvynės sąskaitos. Tai vienintelis Jūsų įrodymas ir tik su šiais galbūt kartais atrodančiais nereikšmingais popieriukais galėsite ieškoti teisybės. Taip pat, keliaudami visada turėkite papildomų pinigų ar kreditinę kortelę, nes kai reikia savomis lėšomis parsigauti namo – ne juokas.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Brolio žodžiai per vaiko gimtadienį sukrėtė: atsakykite, kaip jam padėti? (24)

Kaip broliui atverti akis? Trumpai nuo pradžių... Gyvenome trise: aš, brolis ir mama. Tėvas mus...

Įspėja atostogautojus: lemtingas poilsis Palangoje, kuris vos manęs nepražudė (50)

Noriu pasidalinti skaudžiu įvykiu, kuris man vos nesibaigė tragiškai. Su vyru planavome dviejų...

Viešajame transporte dėmesį patraukė besisukanti reklama: ką tuo norėjo pasakyti? (25)

Kiekvieną dieną viešuoju transportu naudojasi apie 16 proc. Lietuvos gyventojų. Dauguma jų –...

Dviejų vaikų mama siunčia žinutę Karbauskiui (426)

Kad ir kiek kritikos šiandien sulauktų valdančioji dauguma su draudimais gerti nustatytu laiku ar...

Prabilo apie mokykloje patirtas patyčias – mokytojai prisidėjo prie kurstymo (44)

Mokinį Filipą C. į mirtį pastūmėjo patyčios žaidimų aikštelėje. Jis nusižudė dėl...

Top naujienos

Kijeve lietuviai jautėsi it oligarchai: nakvynė viešbutyje ant vandens ir prabangios vakarienės už juokingą kainą (277)

Ukrainos sostinė Kijevas dabar viena populiariausių krypčių tarp lietuvių. Čia kelioms dienoms...

Konservatorių etikos sargai pritaikė sankcijas Dagiui: viena iš jų ypač skaudi papildyta 19.14 val.  (405)

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Priežiūros komitetas...

Stebinančios prognozės: šių profesijų laukia šviesiausia ateitis (46)

Visas karjeros viltis su IT sektoriumi siejantys absolventai turėtų suklusti – šių...

Naujagimį Londone registruoti atsisakę tėvai liko be vaiko (73)

Jungtinėje Karalystėje baigta nagrinėti precedento neturinti byla – Londone gimusio vaiko...

Orai: po karščiausios savaitės dienos prapliūps taip, kad maža nepasirodys (5)

Trečiadienį orus lems į rytus tolstantis anticiklonas. Debesuotumas didės, tačiau lietaus...

Ne vienerius metus Vokietijoje dirbęs profesorius į šuns dienas išdėjo garsųjį Matijošaičio planą (296)

Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“,...

Kodėl ši visiškai normali kūno funkcija sukelia tiek gėdos intymiu momentu (56)

Intymiu momentu iš makšties išėjus orui gali būti nesmagu, tačiau gėdytis tikrai nereikia.

Kalnietis su ASVEL – Prancūzijos čempionas (5)

Mantas Kalnietis ir Vilerbano ASVEL – naujieji Prancūzijos čempionai. Lemiamose penktose...

Sunkumų ištiktas Kate Middleton brolis atsiribojo nuo šeimos ir prabilo apie jį išsekinusią diagnozę (19)

Kate Middleton ir Pippos Middleton brolis Jamesas Middletonas prakalbo, kaip jam pavyko laimėti...

Kaunietis užfiksavo dviejų vairuotojų grumtynes kelyje: vaizdas kelia šiurpą (277)

Vienas vairuotojas pasidalijo greitkelyje nufilmuotu vaizdo įrašu. Lėtinti nė neketinę...