aA
Per pastaruosius kelerius metus stebiu vieną labai įdomų dalyką: Lietuvos universitetai ėmė nepaliaujamai kurti politikos mokslų ar į juos panašias specialybes. Man stojant 2009-aisiais, pasirinkimai buvo tik 3: politikos mokslai Klaipėdos universitete (KU), Vilniaus universitete (VU) ir Vytauto Didžiojo universitete (VDU). Dabar pasirinkimas būtų kur kas platesnis.
© Shutterstock nuotr.

Per mano studijų metus alternatyvų skaičius netgi padvigubėjo: be jau minėtų variantų, VDU dabar siūlo net 2 naujas į politikos mokslus panašias programas – „Tarptautinės politikos ir vystymo studijas“ (anglų kalba) bei „Socialinę politiką“.

Dar daugiau, Mykolo Romerio universitetas (MRU) sukūrė programą, pavadinimu „Viešoji politika ir vadyba“. Manau, niekam nereikia aiškinti, kad jei MRU ima siūlyti tam tikrą programą, turint omenyje priėmimo į MRU standartus, labai tikėtina, kad toji programa eina tiesiu keliu į „populiarių, bet neperspektyvių“ programų sąrašą – šalia teisės, ekonomikos ir vadybos.

Sakot, kad šios programos ganėtinai skiriasi nuo paprastų politikos mokslų, ir tai tikrai ne tas pats? Na, tas tiesa – šios naujosios programos yra labiau koncentruotos tik į vieną ar kelias politikos mokslų sritis. Pavyzdžiui, „Tarptautinės politikos ir vystymo studijos“ realiai tėra tarptautiniai santykiai bei, dalinai, tarptautinė politinė ekonomija.

„Socialinė politika“ tėra sociologijos ir politikos mokslų mišinys. Pažįstamas „Viešosios politikos ir vadybos“ antrakursis, palyginęs VDU Politikos mokslų ir savo studijuojamos programos pirmų 3 semestrų programą, sakė, kad jie mokosi tokią pat bendrą politikos mokslų teoriją ir bent jau kol kas jokios specialios specializacijos, skiriančios MRU siūlomą programą nuo VDU politikos mokslų, nėra.

Politologijos studijos tampa paprasčiausiu universitetų įrankiu pritraukti kiek įmanoma daugiau studentų ir pinigų, vis labiau yra orientuojamasi į kiekybę. Nors studijų programose ateities perspektyvos yra gan gražiai aprašytos, tačiau neapsigaukite: universitetams Jūsų interesai tikrai ne pirmoje vietoje – mažiau nei 10 proc. mano kursiokų VDU ketvirtakursių turi realių galimybių dirbti bent kažką susijusį su politikos mokslais. Tokia „< 10 proc.“ tendencija VDU politikos moksluose pastebima jau daugelį metų. Kiek teko girdėti, dar blogesnė situacija yra KU. Tiesa, VU TSPMI absolventų galimybės yra geresnės – Vilnius yra sostinė vis tik. Bet ir ten pasiūla gerokai viršija paklausą.

Situacijos negerina ir tai, kad politologijos studentų ne tik jau dabar yra velniškai daug. Bet jų ir daugėja. Šiemet VDU į savo 3 politologijos specialybes priėmė per 300 naujų studentų. VU tradiciškai priėmė apie 120. MRU į „Viešają politiką ir vadybą“ vėlgi virš 100 studentų. KU į politikos mokslus taip pat. Nors tikslių duomenų gauti ir neišeina, bet galima numanyti, kad Lietuvoje šiais metais į politologiją arba panašias specialybes įstojo daugiau nei 600 žmonių. Turint omenyje Lietuvos politologų, politikos žurnalistų, dėstytojų, rinkimų kampanijų specialistų, biurokratų ES institucijoje bei politikų poreikį, 600 žmonių kasmet yra ženkliai per daug. Tokio skaičiaus drąsiai užtektų bent 5 metams. Jei ne ilgiau.

Kitas svarbus politologijos aspektas – ko tiksliai yra išmokstama. Negaliu neigti – išmokau tikrai nemažai: turiu žinių ir apie tarptautinius santykius, ir apie politinę sociologiją, ir apie Lietuvos politinę istoriją, ir tikrai dar ne vienoje srityje. Kitas klausimas: kiek visos tos žinios man pravers ateityje. Darbdaviui juk nesvarbu, kad moku analizuoti politinius reiškinius, jam nesvarbu, kad galiu papasakoti apie XX amžiaus pirmos pusės politinės sociologijos vystymosi ypatumus, jam nesvarbu, kad skiriu Kantą nuo Hobso, jam nesvarbu, kad galiu paaiškinti, kaip Lietuvoje yra priimami įstatymai ar kuo skiriasi mažoritarinė rinkimų sistema nuo proporcinės. Ir tai suprantama – jam tai ir neturi būti svarbu: tikimybė, kad tokios mano žinios ir gebėjimai jam neš pelną yra laba maži. Išimčių, žinoma, tikrai yra, bet jos tik patvirtina taisyklę.

Šios mano turimos žinios nėra niekinės – jos yra labai gerai bendram išsilavinimui. Bet universitetas turėtų būti skirtas specialybės įgijimui, o ne tiesiog bendram išsilavinimui... Politologijos išsilavinimas yra labai bendras ir darbo rinkoje vargiai suteikiantis kokių nors reikšmingų gebėjimų, kurių negalėtum įgyti studijuojant kitas specialybes.

Taip, politologija lavina kritinį mąstymą, išmoko reikšti savo mintis raštu. Taip pat išmoksti vykdyti kiekybinius ir kokybinius tyrimus, kas taip pat darbo rinkoje yra pliusas. Bet visi šie dalykai nėra išskirtinai politikos mokslų – juos gautum ir studijuodamas kitas specialybes, kurios, galimai, suteiktų ir darbo rinkoje naudingų gebėjimų.

Nors politikos mokslų specialybės pastaraisiais metais įgauna vis daugiau ir daugiau populiarumo, nors politologijos programų Lietuvoje atsiranda vis daugiau, neapsigaukite – tai nėra perspektyvi specialybė ir didžioji dauguma politikos mokslų absolventų tikrai nedirba darbo, susijusio su šia sritimi.

Studijuokit apskaitą ir finansus, viešąjį administravimą, psichologiją, jei turit galimybę, inžineriją ar panašiai – tokias specialybes, kurios suteikia realių darbo rinkai pritaikomų žinių ir įgūdžių – nes politikos mokslai pradeda eiti ekonomikos, teisės ir vadybos „populiarumo, bet neperspektyvumo“ keliu. Na, nestokit jūs į tuos politikos mokslus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuviai visada ras, ko nekęsti: kodėl mes taip niekiname Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybą? (16)

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba visiems tapo žinomu baubu. Vienam baubui dingus,...

Daugiabučio gyventoja pasibaisėjusi naujakurių bendravimu: taip net su gyvuliais nesielgiama (35)

Norėčiau pasidalinti savo mintimis, nes esu apstulbusi ir tai, apie ką rašysiu, man svetima ir...

Pasidalijo patarimais, kaip nepermokėti lietuviškame pajūryje – įvardijo kelias padavėjų gudrybes (11)

Pagaliau atėjo vasara ir įsisiūbavo visu gražumu. Daugelis traukia į pajūrį ir ten valgo...

Už telefono laikymą rankose nubaustas vyras apstulbo: Kauno pareigūnai viską ne taip suprato (127)

Neseniai įvyko labai nemalonus įvykis. Kadangi mečiau rūkyti ir turiu keistą įprotį vis kažką...

Vilnietė pasakė, kodėl jai gėda prieš atvykėlius: esame priversti susitaikyti (33)

Nebeapsikenčiau... Neseniai praūžė graži liepos 6-osios Valstybės šventė. Mieste, nepaisant...

Top naujienos

Užkalnis. Ar vis dar yra leidžiama nemėgti gėjų eitynių? (9)

Aš džiaugiausi, kai Vilniuje sklandžiai, draugiškai ir šviesiai praėjo Baltic Pride eitynės....

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (20)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

Kovai su erkėmis – siūlymas purkšti Lietuvos teritoriją: specialistai įvertino šią idėją (121)

Nuo erkinio encefalito šiemet mirė du žmonės, šia liga nuo metų pradžios susirgo 99 asmenys...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (390)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Gyvai / Europos jaunimo čempionato aštuntfinalis: Lietuva – Latvija tiesioginė rungtynių transliacija (7)

Europos jaunimo iki 20 metų čempionate – lemiamų kovų metas: trečiadienį prasideda...

Elgetaujantys turistai iš Vakarų kelia pasipiktinimą: atvyksta iš turtingesnių šalių ir maldauja sušelpti pinigais (46)

Azijos šalyse vis didesnį pasipiktinimą kelia vakariečiai, prašantys vietos gyventojų paaukoti...

Klausimai, į kuriuos interjero dizaineriams įgriso atsakinėti

Per ilgametę darbo patirtį interjero dizaineriams tenka susidurti su įvairiausiomis užduotimis:...

Toks darbuotojo CV – pirmasis Lietuvoje: dirba visą parą už 120 eurų per mėnesį (12)

Vykstant 4 pramonės revoliucijai vis daugiau kalbama apie tai, kad robotai išstums žmones iš jų...

Ypatingas gamtos kampelis Kuršių nerijoje: šių kopų grožis traukia turistus iš viso pasaulio (1)

Jei būtų renkama pagrindinė konkurentė garsiajai Nidos Parnidžio kopai , ja tikriausiai taptų...

Proto industrija. Gyvenu Filipinuose - dirbu EU. Kas nutinka tapus CEO? Veidų atpažinimas - iDenfy

Laidos herojai: Rytis Stanevičius pardavė beveik visus verslus ir su šeima persikėlė gyventi į...