aA
Pasižiūrėjus į savižudybių statistiką, darosi graudu, kiek žmonių prieš save pakelia ranką ir kiek jaunų žmonių nusižudo dėl meilės. Nors ieškojau, neradau nė vieno gero ar rimto straipsnio, kaip nustumti mintis apie savižudybę.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pats rašau apie savižudybę dėl neištikimybės, kuri yra labai paplitusi. Nusprendžiau papasakoti savo istoriją, kaip aš vos nepadariau pačios didžiausios gyvenime klaidos ir koks dabar esu laimingas.

Plačiai aprašysiu, kad skaitytojas, nusprendęs išeiti anapilin, suprastų, kad jis ne vienintelis jaučia, ką reiškia neištikimybė, ką reiškia neturėti gyvenimo tikslo. Paaiškinsiu, kodėl savižudybė nėra išeitis ir kad gyvenimas gali būti dar geresnis. Norėčiau papasakoti apie juodžiausią savo gyvenimo periodą, kuris buvo prieš dvejus metus. Net dabar labai sunku jį prisiminti, bet manau, kad mano istorija bus naudinga kitiems.

Tada man buvo 30 metų, buvau vedęs ir laimingas, mūsų santykiai su žmona buvo puikūs – mažai pykomės, buvau jai geras, niekada nenuėjau į kairę, nemušiau ar kitaip neįskaudinau. Viską ji turėjo, viskuo buvo patenkinta. Žmonai buvo 29-eri, kartu buvome 7 metus, dvejus iš jų – susituokę. Manau, draugystei mūsų amžius buvo tinkamas – abu buvome išsilakstę, jauno gyvenimo matę. Vis dėlto, niekaip mums kartu nepavykdavo susitaupyti pradiniam būsto įnašui, todėl nusprendžiau išvažiuoti į Vokietiją laikinai padirbėti.

Jau pirmąjį mėnesį, kai buvau svetur, pradėjome nesusikalbėti. Ji pradėjo neatsakinėti į skambučius, pyktis, nebesišnekėti. Vis dėlto, vis tiek vienas kitam sakydavom, kad mylim, ir aš maniau, kad čia tik laikina santykių krizė. Deja, ji nesibaigė, o viskas ėjo tik blogyn. Tai tęsėsi apie 5 mėnesius, kol ji paskambino ir pasakė, kad nori skyrybų, nes tiesiog manęs nebemyli. Tada porai dienų ištrūkau iš darbo ir grįžau į Lietuvą, kad viską išsiaiškintume. Ji sakė, kad mane myli kaip draugą, tačiau seniai man nieko nejaučia, kad jai geriau gyventi vienai. Pasirodo, ji seniai manęs nemylėjo, tik to nesakydavo.

Tikėjau, kad tiesiog reikia laiko – ji viską apgalvos ir persigalvos. Gal per daug pykčių buvo... Gal kažką blogo buvau pasakęs... Gal nereikėjo išvykti uždarbiauti... Labai daug minčių galvoje sukosi. Tuos 5 mėnesius, kol dirbau Vokietijoje, man buvo labai sunku: nepatiko darbas, buvau labai išsiblaškęs, pridarydavau daug klaidų, nes galvojau tik apie ją, manęs vos neišmetė iš darbo. Vis tikėjausi, kad ji susipras, kad tiesiog reikia truputį laiko pabūti atskirai ir viskas grįš į vėžias. Buvau pasiruošęs viską mesti ir grįžti į Lietuvą, bet ji mane atkalbinėjo.

Mano gyvenimas visiškai sugriuvo. Žmona paliko, darbas nepatiko, neturėjau net kur sugrįžti – Lietuvoje laukė bendri draugai, mūsų šeimos, nuomojamas būstas. Vokietijoje neturėjau nė vieno draugo, kalbos nemokėjau, net nesinorėjo niekur eiti prasiblaškyti. Po darbo tiesiog sėdėdavau užsidaręs kambaryje. Net nesugebėjau šeimai bei draugams pasakyti, kad išsiskyrėm, nes buvo labai gėda, kad nesugebėjau išlaikyti santykių. Buvau visiškai sutrikęs ir po savaitės tvirtai suplanavau, kaip išeisiu iš šio pasaulio, kaip manęs niekas nepasiges, kad niekam manęs nereikia, o gyvenimas neturi tikslo. Buvau sau paskyręs 5 dienas, kad išsiaiškinčiau, ar to noriu.

Per pirmąsias tris dienas aš to vis dar norėjau, nemačiau priežasties, kodėl turėčiau to nedaryti. Tačiau tada man paskambino draugas iš Lietuvos ir papasakojo, kad vos man išvažiavus į Vokietiją mano buvusioji užmezgė romaną su kitu mano draugu. Tada jaučiausi blogiausiai. Draugas bandė mane guosti, bet nelabai mokėjo tą padaryti. Atsisėdau ant suolo ir verkiau, galvojau, kodėl ji su manimi taip pasielgė, kokias klaidas aš padariau. Tada prie manęs priėjo bendradarbis ir pradėjo klausinėti, kas atsitiko – aišku, aš jį atstūmiau, tačiau vaikinas nenusileido ir visko išklausinėjo.

Pasikalbėjus su juo man šiek tiek palengvėjo. Gaila, nepamenu, apie ką tada kalbėjomės, nes protas buvo tarsi užtemęs, bet tos kalbos tikrai nebuvo ypatingos. Tą vakarą buvau pasiruošęs išeiti visam laikui, save gerai pažįstu ir žinau, kad būčiau tai padaręs, tačiau pasikalbėjus viskas pasikeitė... O kas, jei jis nebūtų manęs užkalbinęs?

Po pokalbio uždaviau sau kelis klausimus – kas iš to, kad aš išeisiu? Kas dėl to bus laimingas? Ar ta moteris verta mano mirties? Juk ji taip mane išdavė jau tris kartus (du kartus aš jai atleidau, nes maniau, kad tai mano kaltė). Pasiunčiau ją toli toli mintyse ir pagalvojau, kad vietoj to, kad pasitraukčiau iš gyvenimo, galiu susirasti kitą žmoną, kuri bus su manimi laiminga. Kad galėsime turėti vaikų, kurių vaikystė bus laiminga, mūsų dukra laimingai ištekės, o sūnus nusipirks motociklą ar automobilį, mano ir būsimosios žmonos tėvai bus laimingi, turėdami anūkų. Tada ir mečiau tą savo velnio mintį iš galvos.

Žinoma, ant draugo, kuris mane išdavė su žmona, aš labai pykau, bet žinojau, kad lazda turi du galus. Iš pradžių sunkiai sekėsi apie visa tai negalvoti, bet radau būdų, kaip mintis nuvyti šalin. Teko pamėgti darbą, kurio taip nekenčiau, dirbau viršvalandžius ir po 3 mėnesių mane paaukštino. Kai mane paaukštino, dažnai tekdavo eiti į administraciją aiškintis dėl iškilusių problemų. Tada ir pastebėjau, kad į mane žvilgčioja graži ir simpatiška vokietė.

Galvojau, kodėl ji su manimi, 30-mečiu, turėtų prasidėti – neturiu nei būsto, nei pinigų, nei vokiškai kalbėti gerai moku, o dabar dar ir širdį skauda. Kaip pradėti pokalbį? Ką jai sakyti? Juk per 7 metus nė vienos merginos nebuvau užkalbinęs.

Po kelių savaičių įsidrąsinau ir ją pakalbinau, po kiek laiko pakviečiau į pasimatymą. Šiandien mes gyvename kartu, kitą vasarą planuojame vestuves. Per tuos 7 metus niekada nebuvau toks laimingas, koks esu dabar. Jaučiuosi mylimas ir matau su ja savo ateitį. Mano mylimoji taip pat žino, kas yra neištikimybė. Mes vienas kitą mylim ir gerbiam, po vestuvių nusipirksim savo būstą ir turėsim vaikų. Jaučiu, kad ji yra man gyvenimo skirta moteris. Kai pagalvoju, ko aš vos nepadariau... Juk dabar aš toks laimingas, o gyvenimas toks šaunus.

Beje, kaip sakiau, lazda turi du galus. Jau po 7 mėnesių mano buvusioji norėjo pas mane grįžti, verkė, maldavo, rašė, bet aš jai pasakiau tvirtą „ne“. Nemeluosiu, širdyje buvo labai gera, kai ji pradėjo man rašyti, skambinti, nes tada supratau, kad viską dariau teisingai. Tas išdavikas draugas manęs atsiprašė, aš jam atleidau ir padėkojau, kad parodė, kokia iš tikrųjų yra mano buvusioji, bet su juo daugiau nebendravau. Nuo jų visi draugai nusisuko – net tie, kurie buvo labiau jos, nei mano. Kai grįžtu į Lietuvą, susitinku su jais – pasikalbam, išvažiuojam į gamtą, šią vasarą buvau vieno iš draugų vestuvėse. Man visiškai neįdomu, kaip gyvena buvusioji su draugu, bet esu jiems dėkingas, nes be jų nebūčiau sutikęs savo mylimosios. Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą.

Tikiuosi, mano istorija padės kitiems atsisakyti blogų minčių. Žinau, kad nuo jų sunku pabėgti, todėl reikia jas pakeisti. Pasitelkęs savo ir draugų patirtį duosiu kelis patarimus.

1) Pasistenk galvoti apie ateitį – kokį automobilį norėtum nusipirkti, kokio namo norėtum, kokios žmonos ar vyro norėtum ir t.t. Privalai galvoti labai detaliai, pavyzdžiui, „norėčiau BMW 5, juodo, 3 litrų, dyzelinio, su 18 ratlankiais, va, jei reiktų keisti stabdžių diskus, tai, manau, reikia atsukti 2 varžtus, 14 galvute, nors ne, gal 17, o gal ten kryžiukas stove? O ką daryti su stabdžių šlangute? Gal irgi pakeisti?“

Ilgai reikia apie kažką galvoti, kad ir tokias nesąmones, nes tada tavo mintys ne apie jį ar ją. Aišku, kai jos grįžta, būna labai skaudu, bet tada turi prisiminti, kad tu tik išlošei, tu gyveni geriau, ir vėl galvok nesąmones. Jei nesugalvoji, komentuok sau, ką matai – „matau medį, beržą, kokių 5 metrų ilgio, na, gal 5 metrų 10 centimetrų, kaži kiek jam metų.“ Tik taip galėsi susitvarkyti savo mintis.

Man asmeniškai labai apdėjo grupės „Rammstein“ žanro dainos – nors suprasdavau tik kelis žodžius, jos mane pakylėdavo ir ramindavo;

2) Nesvarbu, kas nutiko, nesvarbu, koks esi sutrikęs ir įpykęs, nebandyk visko išsiaiškinti, naudodamas smurtą. Tai visiškai nepadės, tik dar labiau sau pakenksi ir prisidarysi bėdos;

3) Turi susitaikyti, kad išsiskyrei, net negalvok jam ar jai atleisti. Manau, jei jau nuėjo į kairę, tai visada taip ir bus. Žinau aplink daug pavyzdžių;

4) Ne tu esi kaltas, kad ji ar jis nuėjo į kairę, čia to žmogaus kaltė ir tau neturi būti dėl to, kas įvyko, gėda. Juk tu nieko blogo nepadarei. Tikrai ne visi ar visos būna ištikimi. Nors tau dabar sunku, patikėk – susirasi tokį vyrą ar žmoną, kuris bus ištikimas. Net jei sugalvojai partneriui atleisti neištikimybę, pagalvok, kaip galėsi su juo miegoti vienoje lovoje, liesti jį? Ką tu pagalvosi, kai išgirsi to, su kuriuo išdavė, vardą? Juk prisiminsi tai visą gyvenimą ir skausmas liks. Manau, geriausia viską nutraukti ir pradėti iš naujo;

5) Nevartok alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų, nes apsvaigęs dar labiau įsigilinsi į savo jausmus bei mintis, tau prasidės depresija, kurią bus sunku pakelti;

6) Privalai su kuo nors pasikalbėti – tas žmogus gal ir nedaug patars, tačiau jausies geriau. Nesvarbu, ar esi vyras, ar moteris, privalai pasidalinti skausmu;

7) Neužsidaryk kambaryje, išeik į viešumą, susitik su draugais ar bendradarbiais, eik į sporto salę, bet kur, tik nebūk vienas, nes grįš blogos mintys.

Norėčiau paprieštarauti teiginiui, kad moterys gerų vyrų nepalieka. Pats esu toks ir turiu tokių draugų, kuriuos merginos paliko todėl, kad pačios nežinojo, ko norėjo iš gyvenimo, atsirado vyrų, kurie parodė truputį daugiau dėmesio ir jos pas juos pabėgo. Tas pats buvo, kai vaikiną ištiko finansinė krizė. Ar mes su tokiomis moterimis norime praleisti visą gyvenimą?

Jūsų gyvenimo meilė neateis ir nepasibels į duris. Jos turite ieškoti jūs, o ne ji – jūsų. Nesvarbu, ar tu vyras, ar moteris. Eikite į pasimatymus, neatsisakykite kvietimų – galėsite smagiai praleisti laiką, o grįžę namo su draugais apie jį ar ją pasikalbėti. Tai – dar vienas būdas negalvoti apie „eks“. Mergina, kurią ne pirmą kartą matai, kitoj gatvės pusėj tau nusišypsojo? Būtinai ją užkalbink, gal tai bus tavo gyvenimo meilė? Jei ir nepasiseks, bent jau žinosi, kad tai ne ji, ir kitą kartą būsi drąsesnis – žinosi, ką pasakyti, ir ko – ne.

Jei esate tvirtai įsitikinę, kad jūsų santykiai nutrūko ne dėl neištikimybės, tada jums visiškai nėra ko nervintis ir nerimauti. Tik laiko klausimas, kada jūsų antroji pusė jums atleis ar jai atleisite jūs, ir galėsite toliau laimingai gyventi. Jus dabar valdo pyktis arba nusivylimas;

8) Iškart nepulk į rimtus santykius, būk atsargus ir neatstumk. Tai – tavo proga geriau pažinti žmogų ir įsitikinti, ko tu ieškai;

9) Jeigu tu buvai neištikimas ir jį ar ją myli, paleisk. Sugriovei santykius ir tokie, kokie jie buvo, nebebus. Tai yra prisiminimas visam gyvenimui. Pasistenk pasikeisti ir vėl tos klaidos nebedaryk.

Net ir dabar, jeigu dabartinė mano meilė mane išduotų, tikrai nebekiltų minčių kažką sau pasidaryti. Dabar esu užsigrūdinęs, skausmą patyręs, todėl nemanau, kad ilgai kęsčiau neištikimybės ir nelaimingos meilės skausmą. Greitai atrasčiau save ir vėl būčiau laimingas.

Rašyti šį straipsnį buvo labai skaudu – sunku prisiminti tas akimirkas, jausmus bei išgyvenimus, bet labai tikiuosi, kad šitas straipsnis išgelbės bent vieną gyvybę. Prašau komentatorių – jei turite kokių gerų minčių, papildykite arba parašykite savo laimingą gyvenimo istoriją, kad nebebūtume savižudybių statistikoje lyderiai, o kristume į pačią pabaigą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galite pasidalinti panašia patirtimi? Norite paguosti ar patarti? Savo mintimis galite pasidalinti žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-VII
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą

Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Krizių įveikimo centre (Giedraičių 60 A, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Užklupusi liga parodė Lietuvos institucijų grimasas: ar ten sėdintys jaučiasi nuo visko apsaugoti? (16)

Oi kaip neretai man norisi pakartoti tą garsiąją AtA Bobelio frazę – mūsų Seimas bukas. Ir...

Mokytoja nevynioja žodžių į vatą: griauti reikia tada, kai turi aiškią ateities viziją (24)

DELFI publikuotas abiturientės laiškas sulaukė ir mokytojos reakcijos, kuri teigia, jog norint...

Mokytojo prestižas: mokytojais tapsime tik įgyvendinę paprastus dalykus (18)

Mokytojo autoritetas yra tragiškai smukęs. Ant mokytojo pečių kraunama didžiulė našta:...

Neįtikinsite, kad kaime šunys yra laimingi: tampyti grandinę visą gyvenimą – laimė? (142)

Kas yra geriausias keturkojis žmogaus draugas, žino net maži vaikai . Šį gyvūną žmogus...

Abiturientės laiškas: pabandykite pagyventi šiuolaikinio mokinio kailyje bent savaitę (213)

Vienuolika metų buvome bandomieji Švietimo ministerijos triušiai. Artėjant egzaminams norime...

Top naujienos

Visiškai išteisintas Balčiūnas: dar pagalvosiu, ar reikalausiu kompensacijos už pareigūnų neprofesionalumą (54)

Namų šturmas paryčiais, dešimt parų areštinėje ir penkeri metai teismo proceso, kol buvęs...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (380)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Orai: pokyčių laukiama savaitgalį

Šaltis į Lietuvą veržtis neskuba. Antradienį termometrų stulpeliai aukščiausiai kils iki...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (14)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (48)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą? (95)

„Valstiečių“ siekis finansuoti koalicijos partnerius Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (...

Paaiškėjo neįtikėtina tragedijos priežastis – vienas neatsargus rankos mostas pražudė 5 asmenų šeimą (14)

Remiantis naujausiais žiniasklaidos pranešimais, vienas iš hidroplano keleivių, darydamas...

Anglai privertė Ispanijos futbolo gerbėjus nušvilpti savo rinktinę (2)

Tris įvarčius per kėlinį sumušusi Anglijos futbolo nacionalinė komanda atsilygino Ispanijos...

Sveikatos specialistė sukritikavo naują visuomenės įprotį: kodėl į tualetą nereikėtų neštis telefono (33)

Visi nuo pat vaikystės žinome, kad rankas reikia plauti pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar...

Mokslininkė įkvėpimo sėmėsi iš Nobelio premijos laureato: svarbiausia nepasiduoti po nesėkmių (13)

Jaunoji neuromokslininkė dr. Julija Krupič, prieš 12 metų baigusi fizikos studijas Vilniaus...