aA
Visada rašydama straipsnius apie priimamus būsimus Seimo narių įstatymus, „pasimatuoju“ situacijas ant savęs. Kodėl? Bandau suprasti, kaip aš pasielgčiau vienoje ar kitoje situacijoje. Užbėgdama už akių, kylančiai pasipiktinimo bangai, galiu pasakyti, kad nėštumo nutraukimas man net negresia, nes nėra galimybės pastoti. Esu iš tų, kurios meldžiasi nėštumo kultui ir pastojimo galimybei. Todėl aš tiktai imituoju tikėtinas savo reakcijas, atsižvelgdama į tai ką galėčiau patirti ir ko ne.
© Reuters/Scanpix

Aborto kriminalizavimas visada buvo ir bus tas „arkliukas“, kuris supriešina tiek palaikančius moters galimybę pasirinkti, tiek tuos, kurie negali suprasti tokio moters žingsnio ir nėštumo nutraukimą prilygina žmogžudystei. Tiek vienų, tiek kitų argumentus aš tikrai suprantu, ypač prisimenant, kad tam tikrais momentais dėl prasidėjusio persileidimo arba menstruacijų sėdėdavau ir kaukdavau (galima sakyti ir taip) ne savo balsu. Suprantu, kad nepatyrusieji to nesupras. Neduota kai kuriems empatija, ką čia ir bepadarysi?

Tačiau fanatiško prieštaravimo aborto priešininkų pusės taip pat negaliu suprasti. Iš jų pateikiamos argumentacijos susidaro toks įspūdis, kad nėščios moterys tiesiog būriais, eilėmis stumdosi prie klinikų, siekdamos nutraukti nėštumą. Tarsi tik padarius nėštumo testą, jos smegenis „apšviečia“ išganinga mintis apie abortą. Lyg toks sprendimas – saldainiuko išpakavimas iš popieriuko ir sukramtymas. Kaip galima ir kokiu būdu galima prisibelsti iki tokių žmonių sąmonės, kad taip nėra?

Pradžioje norėčiau apžvelgti tai kas norima įtvirtinti ir kas išties man kelia nerimą. Teikiamu įstatymo projektu (atkreipiu dėmesį, kad pirmas svarstymas jau įvyko) bandoma įtvirtinti, kad tik gydytojas ir tik klinikoje galima atlikti nėštumo nutraukimo procedūrą. Lyg ir viskas gerai, niekas ir nenorėtų ginčytis ar bandyti atlikti tai pas kokią nors bobutę ant neaiškaus stalo, su neaiškiais prietaisais. Niekas iš mūsų nenori rizikuota savo sveikata, o juolab gyvybe. Prieštaravimų lyg ir nėra.

Bet iš esmės mane neramina kita šio įstatymo straipsnio dalis. Cituoju:  „nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikata“ ir „yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų“, bei „nutraukti nėštumą <...> nustatytu atveju leidžiama, jeigu nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau nei 12 savaičių“. Skaitau ir negaliu patikėti. Ar kas nors iš balsuojančiųjų „UŽ“ susimąstė ties tuo, ką daryti moteriai, jeigu vėlesnioje nėštumo stadijoje yra nustatomi tikėtini vaisiaus apsigimimai?

Ką daryti tada, kai Motulė Gamta „papokštauja“ ir pasirodo, kad chromosomos susijungė ne taip, kaip turėjo susijungti? Ir tie balsavusieji „UŽ“ nubraukia bet kokią tikimybę legaliam medicininiam abortui, bei pasmerkia moterįmotiną neturėti pasirinkimo galimybės. Ar tie balsavusieji „UŽ“ prisiims vėliau atsakomybė už tokio gimusiojo vegatavimą? Ar jie sudarys tai moteriai būtinas sąlygas (kurių ir dabar, auginančioms su įvairiais apsigimimais, nėra ir nebus artimiausiame 20-metyje) išlaikyti tokius neįgaliuosius, kurie visą savo gyvenimą (kiek jiems bebūtų skirta būti šioje žemėje) negebės ir negalės.

Iš karto pasakysiu, kad gerbiu tų moterų sprendimą auginti sutrikusio intelekto vaikus, lenkiuosi prieš jų ryžtą ir pasiaukojimą. Bet ar aš galėčiau tam pasiryžti? Abejoju... Nežinau... Man be proto trūktų pasirinkimo galimybės, svarstymo ir sprendimo atsakomybės, kuri gultų ant mano ir mano vyro pečių, o ne būtų nulemtas kažkieno tai priimtu drastišku įstatymu. Šiuo įstatymu tokia galimybė yra nubraukiama, užbraukiama ir ištrinama. Jos paprasčiausiai nelieka, bent jau ne Lietuvoje.

Antrasis teiginys, kad nėštumą leidžiama nutraukti, kai yra pagrįsti įtarimai dėl jo nusikalstamos kilmės. Leiskite man paklausti, kodėl balsavusieji „UŽ“ prisiima sau teisę dar kartą išprievartauti tokiu būdu pastojusias moteris? Kodėl jie jas prievartauja laukti tyrimo, kuris dažniausiai užtrunka tikrai ne 3 ar 4 mėnesius? Kodėl balsavusieji „UŽ“ prievartauja moterį, pastojusią ne savo noru, kreiptis su prašymu į tyrimą kuruojantį pareigūną, kad jis išduotų pažymą, jog moteris pastojo po prievartos akto?

Kas atlygins moteriai tą psichologinę žalą, kai ją dar kartą prievartaus pareigūnas, o po to ir gydytojas? Net ne pareigūnas, o turiu konstatuoti, prokuroras... Pasakykite man, per kiek laiko prokuroras teiksis konstatuoti ir išduoti pažymą apie prievartą? Ar kas nors iš balsavusiųjų „UŽ“ žino, kaip vyksta tokių bylų tyrimas? Turime ne vieną nuskambėjusią bylą, kada moteris pažeminama, išniekinama tų pačių pareigūnų ir niekas jai nepadeda, nebent kitos tai patyrusios aukos.

Matyt Lietuvoje moteris nėra laikoma žmogumi, ji neturi teisės disponuoti savo kūnų ir priimti savo sprendimus. Tikėtina, kad pasisakantys „UŽ“ savo fantazijose piešia kažkokius iškreiptus vaizdus, kuriuose moteris tiesiog patiria malonumą nusprendusi nutraukti nėštumą. Matyt mus supa vien sąžiningi, atsakingi ir subrendę vyrai, kurie vaiko auginimo, išlaikymo, auklėjimo, ugdymo naštą dalinasi su moterimi, kurie tiesiog veržiasi pasidalinti šiomis pareigomis su savo vaiko motina.

Ir nėra tokių vyrų, kuriems pasakius, kad laukiuosi nespjaus į veidą žodžių: „darykis abortą, tai tavo problema“, „ne mano reikalas“, „susitvarkyk pati“ ir t.t. Ir Lietuvoje nėra šeimų, kuriose vyras nepakelia rankos prieš motiną, jos neprievartauja, nežagina ir kitaip prieš ją nesmurtauja. Kada balsuojantys „UŽ“ suvoks, kad moteris visada norės ir gimdys vaikus, kai ji jausis saugi, rami, kai žinos, kad jos būsimo vaiko tėvas ją palaikys jos sprendime, kada nereikės bėgioti iš namų, siekiant apsisaugoti nuo mėlynių ar kitokios formos smurto, kada ji žinos, kad Dievas tikrai duos duonos, jeigu namuose atsiras dar viena burna.

Tačiau kam aš visą tai rašau... Šiuo metu, tikėtina, kažkurioje moterų konsultacijoje sėdi mergina, kuri nedrąsiai prašo gydytojo nutraukti nėštumą. Ir tikiuosi, kad gydytojas tikrai supratingas, geras, atjaučiantis. Jis sugebės išsiaiškinti priežastis, kodėl mergina nori nutraukti nėštumą, sugebės paaiškinti ir perkalbėti. Arba bent jau suprasti tikruosius motyvus. Ir nepasmerkti, nes visi mes esame nuodėmingi priimdami vienus ar kitus sprendimus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Internete plinta jautrus įrašas: prašo padėti į pensiją išėjusiam ir ant skurdo ribos atsidūrusiam mokytojui (244)

Socialiniuose tinkluose liūdnas Karolina Rupeikaitės-Zalagaitienės kreipimasis iš Marijampolės ir...

Kandidatų pasisakymai debatuose nuvylė rinkėją: jiems pritrūko drąsos (105)

Nusprendžiau visgi parašyti apie įspūdį, kurį man paliko matyta prezidentinių debatų laida,...

Mokinio tėvas pratrūko: kam naudingi per dideli krūviai ir prailginti mokslo metai? (232)

Iš anksto atsiprašau už griežtoką, piktoką ir ilgą tekstą, bet kantrybės likučiai jau baigia...

Prašo supratimo: sekso darbuotojos – lygiateisiai darbo rinkos dalyviai (118)

Visai neseniai Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija savo feisbuko paskyroje dalinosi naujiena...

Top naujienos

Antanas Saulaitis – apie lietuvius, šventes ir nuodėmes: pasižiūri į žmones ir negali žinoti, ar čia laidotuvės, ar Velykos (24)

„Vienoje šeimoje buvo keturios mergytės, jos kiekvieną dieną sutaupė po vieną saldainį per...

Darbas su nepilnamečiais vieno pavojingiausių Vilniaus mikrorajono gatvėse: nedraudžiame muštis, gerti ar rūkyti (8)

Naujininkai, vienas prieštaringiausiai vertinamų sostinės mikrorajonų, pamažu atgimsta....

Orai: pirmąją Velykų dieną gamtą gaivins lietus (2)

Po ilgokai užsitęsusio sausringo laikotarpio, pirmąją Velykų dieną pagaliau žemę drėkins lietus.

Rinkimų kampanija Ukrainoje pranoko visus Kremliaus lūkesčius (509)

Artėjant prezidento rinkimams , kampanijos pačios tapo informacinio karo dalyvėmis, ir tai labai...

Doveika skurdo statistikoje norėtų išskirti dar vieną skaičių: kiek yra tinginių? (441)

Vasarį Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad Lietuvoje 75 proc. žmonių teigia esą laimingi,...

80-metis radiologas seniai svajoja apie pensiją, bet išeiti dar negali: turi patarimą, kaip ilgiau gyventi (73)

„Mes, radiologai, juokaujame, kad mūsų tokia profesija, jog reikia turėti geras akis ir vieną...

Siaubingo Paryžiaus katedros gaisro tyrime – pirmosios išvados (247)

Prancūzijos tyrėjai nustatė tikslią vietą, kur kilo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą praėjusį...

Maža kaimo krautuvėlė prie didelio kelio: su pirkinių sąrašais čia sugrįžta net iš kitų miestų (11)

Talačkonių parduotuvė , priklausanti tiems patiems šeimininkams, kaip ir Ustukių malūnas ,...

Mokslininkai: protėvių poravimasis su kitomis žmonių rūšimis keitė mūsų genus (42)

Neseniai Naujojoje Gvinėjoje atrasta nauja žmonių giminė, kurios atstovai poravosi su...

Absurdiškiausi patarimai sekso tema kitados pateikti kaip labai rimtos rekomendacijos (14)

Įvairiuose gyvenimo būdo, psichologiniuose ir pramoginiuose žurnaluose galima rasti galybę kartais...