aA
Užsienio sociologai ir naujienų tarnybos pakrikštijo naująją kartą terminu „millenials“ – vaikai gimę po 2000 metų. Tai daug diskusijų sukelianti tema – nusikaltę paaugliai yra visiškai nebaudžiami, kol nesulaukia 16 metų ir nė viena valstybinė institucija nenori imtis jokių veiksmų. Kitame spektro gale – paaugliai vaizduojami kaip smurto aukos, kurių valstybė nesugeba apsaugoti. Kaip gi yra iš tikrųjų?
Depresija
Depresija
© Adobe Stock

Teko skaityti eilinį straipsnį – mokykloje konflikto metu nukentėjo mokinė. Tėvai pasipiktinę – kaip mokykla galėjo leisti tam nutikti, kalta mokykla, kuri slepia smurtą nuo bendruomenės ir valstybės institucijų. Mokykla savo ruožtu neigia kaltinimus, teigia, kad padarė viską, ką galėjo. Situacija labai įprasta ir tikrai atsiras abi puses palaikančių asmenų.

Šioje vietoje taip pat prisideda įdomi detalė – smurtavęs vaikas turi specialių poreikių – emocijų ir elgesio sutrikimų, sunkumų mokantis. Konfliktas kilo dėl to, kad kiti klasės mokiniai tyčiojosi iš jau minėto vaiko, o šis supykęs metė kėdę ir netyčia kliudė mergaitę. Laikas į istoriją įvelti sunkiąją artileriją – policiją, advokatus, vaiko teisių specialistus, psichologus ir mokyklos valytoją, galbūt net vietinį superdidvyrį iš tėvų komiteto. Susidaro įspūdis, kad labiausiai nukentėjo tėvai ir jų trapus ego. „Kaip kažkas turi teisę skriausti mano vaiką? Mano vaikas yra neliečiamas ir teisus kaip ir aš“. Vaikai tuo metu pasijuokė ir išėjo į lauką žaisti su elektroninėmis cigaretėmis ir naršyti feisbuke. Jei prireiks, jie pasakys tai, ko nori tėvai. Ar mokykloje būti saugu? Žinoma, kad ne. Nėra nė vienos saugios vietos, kurioje yra žmonių, gyvūnų ar kenksmingų mikroorganizmų. Jei turtingų tėvų vaikas parvežtų nežinomą infekcinę ligą po eilinių atostogų Havajuose nuo per ilgo pasijodinėjimo ant vietinių nykstančių pegasų ir ši pakliūtų į mokyklos valgyklą... Kas liktų kaltas? Mokykla. Nes neužtikrino sanitarinių ir higienos normų.

Saugumas tėra trumpai gyvenančių gyvūnų sugalvota iliuzija. Vieta gali būti tik sąlyginai saugi. Jokia įstaiga pasaulyje neužtikrins visiško saugumo jums ar jūsų vaikui. Elektrinis paspirtukas, kurį nupirkote savo atžalai, padidina traumos tikimybę. Telefonas, kuriame visą dieną įsmeigtas paauglio veidas, gali tapti (ir daug kartų tapo) nelaimės priežastimi. Ar trauksime į teismus telefonų gamintojus? Žinoma, kad ne.

Mokyklos Lietuvoje nuo sovietų laikų patobulėjo. Mokytojus pradėjo vadinti pedagogais. Buvo atlikti modernizavimo darbai. Atsirado daug socialinių iniciatyvų, perimta nemažai užsienio valstybių patirties. Atsirado socialinio darbuotojo, socialinio pedagogo ir psichologo etatai. Nepaisant šių pokyčių, valstybinės mokyklos liko sustabarėjusios, nelanksčios įstaigos, besiorientuojančios į mokymą kaip tam tikrą bazinių žinių lygio suteikimą kiekvienam vaikui. Ir tai yra pagrindinė mokyklos funkcija.

2015 metais vidutinis pedagogo amžius siekė 49-erius metus! Kokių pokyčių galima tikėtis, kai mokykla pilna senstančių senosios sistemos darbuotojų? Ir kokius reikalavimus galima kelti tokioms įstaigoms?

Šiuolaikiniai paaugliai.

Nebandysiu pataikauti šiuolaikinei nuomonei ir pasakysiu – dabar paaugliai yra gerokai protingesni nei prieš 20 metų. Gyvenimas tokiame išvystytame informacinių technologijų pasaulyje įgalino paprasta paauglį turėti daug platesnę pasaulėžiūrą, kritiškesnį mąstymą ir daug atsargesnį požiūrį į valdžios autoritetus. Tiksliau nepagarbą jiems. Kita vertus, telefoną gavę vos ne nuo kūdikystės, nesugeba susikaupti, nesugeba užbaigti pradėtų darbų ir vertina tai, ką gali gauti čia ir dabar. Tuo pačiu principu, kurio moko telefonas, brauki ir žiūri, paspaudi ir gauni.

Taip pat masinė produkcija. Lyg ant konvejerio. Visi paaugliai atrodo taip panašiai, kad mokykloje nebereikia uniformų. Vaikinai su treningais ir sportbačiais, rankoje telefonas ir elektroninė cigaretė. Merginos – džinsai paaukštintu liemeniu ir apnuogintomis čiurnomis, palaidinė nuo „Nike“ iki „cool bitch“ užrašo, veidas su tokiu makiažo kiekiu, kad sunku atskirti vieną nuo kitos. Aktyviausiai gyvenimas verda „Facebook“ platformoje. Štai pavyzdys – keturiolikmetės merginos foto tiksliai kaip pagal aprašymą, o šalia jausmingas užrašas „Jei būtum mane mylėjęs, niekada neišeitum“. Anketa puošia tokie užrašai kaip „marihuanka“, „laisva“ ir „draugiška“. Viskas, ką potencialus naujas mylimasis turėtų žinoti.

Nepraleiskime ir vyriškosios giminės pažibos – „kai gyvenimas sunkus, plėšai visus, kas atsistos ant kelio“. Ir nuotraukoje vėl stereotipinis penkiolikmetis su treningu. Ir visi paaugliai žino savo teises. Arba bent suvokia, kad jei pakankamai garsiai rėksi, kas nors tikrai išsigąs ir bandys tų teisių nepažeisti. O ką gali jiems padaryti?

Prisimenu gana kuriozišką įvyki – girtas agresyvus paauglys puolė moterį peiliu. Man pavyko atimti peilį iš jo ir parvertus prispausti išdykėlį prie žemės. Žinoma, tuo viskas nesibaigė – paauglys įsikibo man dantimis į ranką ir pro dantis rėkė- „nu trenk man“, „neturi teisės“. Ir jis buvo teisus. Po savaitės gavau laišką iš policijos, sakantį, kad tyrimas negali būti pradėtas, nes nusikaltusiam dar nėra šešiolikos.

Taigi, turime nebaudžiamą, gana protingą, spalvingą kartą ir niekaip negaliu prieiti prie išvados, kad kalta valstybė, kalta mokykla, kalti gimimo metai... Turime kitokius vaikus ir jokių priemonių ar patirties ką su jais daryti. Istorijos moralas – skirkite daugiau dėmesio vaikams, nepalikite jų globoti „dėdei“ telefonui, „tetai“ planšetei ar „broliui“ kompiuteriui.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(61 žmogus įvertino)
4.4590

Moteris pasipiktino influencerių siūlomais milteliais lieknėjimui: atrodo, kad jos visiškai neturi principų ką reklamuoti (70)

Pastaruoju metu vyrauja mada, kad moterims reikia būti permatomoms tarsi skeletai. Jei esi pilnesnė,...

Atsargiai: skyrybų priežastimi gali tapti ir... magnetukas (25)

Yra tokie smagūs ir žaismingi mediniai magnetukai – su linksmomis frazėmis, kurios turėtų...

Jei mirsiu nuo vėžio, laukdamas tyrimų, norėčiau, kad valstybė padengtų laidojimo išlaidas (179)

Ilga kelionė per gydytojus, kol buvo nustatyta diagnozė, o prasidėjęs karantinas pastatė į dar...

Policininko žmoną gniuždo jo kolegės elgesys: tokio įžūlaus siūlymosi dar neregėjau (373)

Nežinau, ką daryti. Esu tiesiog tokia sutrikusi, nes patekau į situaciją, kuri atrodo be išeities.

Parodžiusi savo sudarkytus gelinius nagus meistrei tokio atsakymo nesitikėjau (206)

Perskaičiau straipsnį apie tai, ką pastebi vyrai moterų išvaizdoje. Jame atpažinau situaciją,...

Top naujienos

Išgirdę žudiko planus prisiminė Lietuvą sukrėtusią dramą: išžagintos 14-metės akyse subadė motiną ir patėvį (49)

Daugiau kaip prieš aštuoniolika metų visą Lietuvą sukrėtęs nusikaltimas, kai buvo išžaginta...

Menstruacinė taurelė – naudinga ar žalinga? Ginekologės atsakymai išsklaidys abejones (42)

Ilgą laiką tarp higieninių reikmenų, reikalingų menstruacijų metu, karaliavo dvi pagrindinės...

Lukašenka sutarė su Putinu: vos paprašius Rusija suteiks „visokeriopą pagalbą“ teigia nerimaujantis dėl Lietuvos ir Lenkijos (831)

Aliaksandras Lukašenka po pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu šeštadienį pareiškė,...

Netoli Klaipėdos sugautas iškrypėlis: išsigandusi mergina spėjo pasikviesti draugą (201)

Netoli Klaipėdos vyras glumino poilsiautojus paplūdimyje viešai tenkindamas lytinę aistrą....

Sofos ūkis, arba pinigai už žolės pjovimą – kiek iš to galima uždirbti (38)

Žemės ūkio ministerijos žiniomis, pernai vadinamieji sofos ūkininkai valdė 78 tūkst. hektarų....

Lukašenka įsakė sustiprinti karines pajėgas prie sienos su Lietuva ir Lenkija (149)

Lukašenka šeštadienį nurodė perkelti karinių oro pajėgų brigadą iš Vitebsko į Gardiną prie...

Vidas Bareikis – apie per koncertą numestus kilogramus, santuokoje nešamą kryžių, rūpestį dėl sūnaus ir santykius be spazmų (97)

Laidoje „Laikykitės ten“ su Andriumi Tapinu apsilankęs atlikėjas, aktorius ir režisierius...

Išskirtinės pramogos vienoje gražiausių Latvijos vietų: Lietuvoje to nerasite (8)

Minotauro labirintas, požeminiai ežerai, žygiai su šunimis ir daug kitų smagių ir aktyvių...

Paauginusi du vaikus, su malonumu grįžau dirbti į sekso sferą (23)

Dviejų vaikų motina papasakojo, kaip paauginusi vaikus grįžo į darbą sekso srityje.

Karolis Kasperas

Juodasis Kanados istorijos puslapis: vaikai, kurie niekada negrįžo namo

Kanada – viena didžiausių pasaulio valstybių pagal gyvenamąjį plotą. Istoriškai jos kultūra...

|Maža didelių žinių kaina