aA
Dar gerokai anksčiau už prezidentinių rinkimų pirmą turą, vaikščiodami Belmonto pėsčiųjų takais, susitikome Gitaną Nausėdą su šunimi. Šuo aplojo ir kitus šunis ir jų šeimininkus. Būsimasis prezidentas, kaip įprasta kultūringam žmogui, puolė atsiprašinėti. Juokaudamas tada Gitanui Nausėdai pasakiau, kad jo augintinis žino, jog šeimininkas yra labai didelis bosas ir, šunelis, matyt, tikrai jaučia, kad labai greitai tarp visų Lietuvos šunų jis bus numero uno.
Naujas Prezidentas – ar keisis sveikatos apsaugos politika?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kartu pasijuokėme ir maloniai išsiskyrėme. Ką gi, prezidentiniai rinkimai Lietuvoje lėmė, jog išsirinkome tikrai tinkamą prezidentą – intelektualų, impozantišką, demokratiškų pažiūrų, komunikabilų, laisvai kalbantį keliomis pagrindinėmis pasaulio kalbomis. Atrodo viskas labai gerai, bet man asmeniškai užkliuvo viena smulkmena. Įvardindamas artimiausius savo darbus ir siekius, išrinktasis prezidentas pareiškė, kad jis tikrai norėtų pasikalbėti su keliais ministrais ir, kaip nebūtų keista, tarp paminėtų pavardžių, neišgirdau Aurelijaus Verygos personalijos.

Nejaugi tikrai visus tenkina pono Verygos vykdoma kontraversiška sveikatos apsaugos reforma? Aišku, meiles ir antipatijas ministrui galima būtų nurašyti į asmeniškumus, bet objektyvios apklausos neginčijamai rodo, kad Lietuvos žmonių nepasitenkinimas vykdomomis sveikatos apsaugos reformomis auga. Ne veltui daugybę metų ponas Veryga renkamas blogiausiu ministru ir vienu iš labiausiai nemėgstamų politikų. Ne kartą esu minėjęs, kad dabartinio sveikatos ministro veikla skandins ne tik valstiečių partijos, bet ir S. Skvernelio reitingus. Atrodo, beje, kas ir atsitiko. Mano akimis žiūrint, A. Verygos veikla nuo pat pradžių ne tik kad daug kam kėlė abejonių, bet ir pasirodė daugiau nei keista. Nekalbant jau apie grubias komunikacijos problemas, keliantį tik šypsenas savęs absurdišką reklamavimą kai kuriose televizijos laidose, bet ir, kas jau palietė daugumos žmonių interesus, netinkamai vykdomą vaistų reformą. Nuolatinis ir dažnai nemotyvuotas kompensuojamų vaistų sąrašo kaitaliojimas, pašalinant iš šio sąrašo ligoniams įprastus daug metų vartotus vaistus, kompensavimas iš tos pačios grupės vaistų vien tik paties pigiausio vaisto, noras visus originalius vaistus pakeisti jų pigiomis kopijomis (generiniais preparatais), perteklinis reikalavimas receptų vaistinėse, kada net fiziologinį tirpalą ampulėse gali gauti tik su receptu ir pan. Ir visi aiškinimai, kad tai daroma tik pacientų labui nieko neįtikino, nes dauguma žmonių, eilinį kartą atėję į vaistinę, turėdavo už sau įprastus vaistus susimokėti kur kas daugiau, negu buvo prieš kelis mėnesius.

Ir tikrai labai graudu ir gėda už savo vyriausybę, kai pacientai už teisę gydytis tinkamais vaistais turėdavo piketuoti prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Vaistų kompensavimo politiką dažnai sunku suvokti ne tik ligoniams, bet ir specialistams. Sveiku protu sunku paaiškinti, kodėl pradėjus „didžiąją vaistų kompensavimo reformą“ po 2018 m. kovo 30 d. SAM ministro įsakymo išaugo daugiau negu 500 kompensuojamų vaistų kaina, kas buvo didelė finansinė našta valstybei. Todėl vietoje neracionalaus įsakymo atšaukimo staigiai liepos 18 d. taupymo sumetimais iš kainyno buvo išbraukta daugiau kaip 300 vaistų.

Dar daugiau, žiūrint į ateitį, neracionali vaistų politika prives prie to, kaip STT išvadose rašoma, kad pagal 2019 metų vaistų 1 ketvirčio kainyną, lėšų apskritai nebus sutaupyta ir net prognozuojami privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto praradimai. Gal, vis dėlto, gerbiama „profesionalų Vyriausybe“, darydami sprendimus, pasikonsultuokite su tikrais profesionalais. Kitas svarbus aspektas – tai autoritarinis A. Verygos valdymo stilius. Aplink - toleruojami vien tik lojalūs.

Jau buvo rašyta, kad Seime be didelių problemų buvo patvirtintas A. Verygos siūlomas sveikatos sistemos reformos modelis, pagal kurį tik ministras turi teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą. Ką gi, pakibo Damoklo kardas virš rajoninių gydymo įstaigų. Kai kurie politikai pradėjo skaičiuoti, jog rajonuose neteksime apie 30 gydymo įstaigų. Universitetinėms ir respublikinėms gydymo įstaigoms, kurių steigėjas arba vienas iš steigėjų yra sveikatos apsaugos ministerija uždedamas apynasris – „kolegialus“ valdymo organas - valdyba. Natūralu, kad ministerijos atstovai (o realiai ministras) valdyboje turės lemiamą balsą, priiminės visus pagrindinius sprendimus, tuo labiau, kas vienas iš pagrindinių finansinių donorų šioms įstaigoms yra sveikatos apsaugos ministerija, kurios finansinių resursų valdytojas yra ministras.

Ar vienam žmogui valdžios gali būti per daug? Verygos pavyzdys rodo, kad ne. Kaip sako liaudies išmintis - apetitas auga valgant. Todėl, matyt, nieko jau nenustebino Aurelijaus Verygos gegužės 10 d. įsakymas, kuriuo pakeista gydymo įstaigų vadovų atrankos vykdymo tvarka. Dabar sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atranka vykdoma nebe vienu, o dviem etapais. Negana to, kad komisijos nariai parenkami iš ministrui lojalių asmenų, dabar tik pats ministras spręs po asmeninio pokalbio su pretendentais, kuris iš dviejų daugiausiai balų surinkusių asmenų bus tinkamas į vadovus.

Kyla klausimas, kam reikia vaidinti demokratijos cirkus, kai demokratija čia nekvepia nei iš tolo. Keista, kad Seimo nariai anksčiau nematė, kad mūsų demokratinėje valstybėje atsiranda politikai, kurie su mielu noru kopijuoja Šiaurės Korėjos valdymo principus. Ir kodėl tik dabar Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą prašydama įvertinti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos gegužės 10 d. įsakymą. Kreiptis reikėjo kur kas anksčiau, kol autokratijos vėžys sveikatos apsaugos sistemoje dar buvo pagydomas.

Ir veikiausiai dabar kyla kur kas svarbesnis klausimas, ar demokratines vertybes deklaruojantis išrinktas Prezidentas galės toleruoti ministrą-autokratą.

.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.8824

Po Šimašiaus pranešimo apie skyrybas pasidarė bloga iš siuto: ieškantiems džiugesio turiu ką pasakyti (540)

Kai kurios santuokos būna pasmerktos: psichologinis ir fizinis smurtas, neištikimybė, nepagarba....

Emigrantė į Vilniaus parduotuvę užėjo su šuniuku – apsaugininkės reakcija paliko be žado (316)

Jau daugiau nei dešimtį metų negyvenu Lietuvoje. Dvejus metus praleidau Danijoje, o paskutinius...

Nesuvokiamas kaimyno žiaurumas – katytę, kuria rūpinosi, moterys rado kraupiai sužalotą (108)

Tai buvo katytė... Tik katytė. Nei maža, nei balta, kaip klasiko J. Biliūno kūrinyje, bet dėl to...

Palangiškis matydamas, kas darosi mieste, supyko: kol tiek antivakserių, nepadės ir policija (278)

Apie išskirtinį abuojumą Palangoje, arba kodėl daugelis esti nereiklūs sau ir aplinkiniams?...

Į darbą grįžti norėjusi mama: jei gavai minimumą, neišgyvensi, jei aukštas pareigas – irgi blogai (210)

Labai norėčiau į viešumą iškelti klausimą. Bent jau diskusijai. Kaip mūsų valstybė skatina...

Top naujienos

Loterijoje laimėtas milijonas laimės neatnešė – moteris net nesuprato, kaip prarado visus pinigus

Loterijoje, kurioje net nedalyvavo, laimėtas milijonas kaip reikiant apsvaigino vienos Marijampolės...

Po stingdančio šalčio – radikalios permainos: pataria būti atsargiems ir laukti kitos savaitės (20)

Į Lietuvą plūstelėjo šiltesni orai ir bent jau Vilniuje ketvirtadienį buvo galima džiaugtis...

STT – apie riziką dėl COVID-19 vakcinos juodosios rinkos: tai yra dviguba grėsmė

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) įspėja sulaukianti duomenų, kad gali formuoti vakcinos nuo...

Sorošo universitetą išspyrę vengrai išskėstomis rankomis pasitinka pakaitalą iš Rytų (24)

Budapešte pradės veikti pirmasis Kinijos universiteto filialas Rytų Europoje. Tam žalią...

Vilnietė nusvilo nuo sukčių, bet jaučiasi apgauta banko: pinigus iškart blokavo, bet jų nebeatgaus (109)

Vilnietė Rūta atsidūrė apgaulės pinklėse – skelbimų portale norėjusi įsigyti daiktą...

Arūnas Milašius. Krizė bus. Apsispręsta, kas už ją sumokės (29)

Praeitą savaitę paskelbti keli įdomūs skaičiai, kurie iškrenta iš bendro džiugią ateitį...

Nusipirko telefono bateriją, o gavo tikrą „bombą“: po gaisro kėdainietis nori įspėti kiekvieną (41)

Nuo kraunamo telefono akumuliatoriaus sprogimo nukentėjęs kėdainietis Bronislavas įsitikinęs, jog...

Olga Dzindzeleta: pradėjusi maitintis pagal šią mitybą supratau, kas yra tikroji sveikata (17)

Vis dažniau girdime apie naują mitybos būdą – žaliavalgystę . Šis principas tampa vis...

Vos prieš 2 savaites dukros susilaukusi Karolina Meschino pasidalino, kaip dabar atrodo jos figūra: neįtikėtina, ką gali moters kūnas (78)

Bene populiariausia socialinių tinklų garsenybė Lietuvoje Karolina Meschino pastaruoju metu visą...

Iš „Facebook“ priklausančios „WhatsApp“ programėlės vartotojai masiškai bėga pas konkurentus (19)

„Facebook“ kompanijai priklausančios programėlės „ WhatsApp “ vartotojai masiškai palieka...