aA
Gyvenimo mokykloje dažnai negalioja logikos dėsniai, apsiverčia formulės ir apibrėžimai, ir ne kiekvienam joje lemta sutikti geranoriškumą ir dėmesį... Bręstantis, mąstantis, spėliojantis, nerimstantis Žmogus. Šiame vis greičiau į nežinią lekiančiame pasaulyje jaunuoliui sudėtingi klausimai iškyla daug anksčiau, negu apie tai galima nuspėti.
Mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursas. Kodėl reikia nepamiršti tolerancijos?
© Shutterstock nuotr.

Kas gali jam padėti susivokti jausmų antplūdyje, atverti duris, kai jis beviltiškai slankioja palei akliną sieną? Kas gali nuraminti jį, sakydamas, kad tai, kas su juo vyksta, jau vyko daug kartų šimtams kitų žmonių? Suprasti, vertinti save ir gebėti oriai žingsniuoti ne visada šviesiais gyvenimo koridoriais – tai didis menas bei mokslas. Pažinti kartais sunkiai suderančias savo puses – tarsi keletą skirtingų mumyse slypinčių žmonių ir išlikti tų priešybių taikintoju bei šeimininku nėra lengva!

Žinoma, kad geriausi pagalbininkai – Supratimas, Kantrybė ir Meilė. O galbūt visi vidiniai ir išoriniai konfliktai skirti paįvairinti mūsų kasdienybei, kad ji nebūtų pilka ir nuobodi? Manau, kad tuos konfliktus reikia spręsti visiems kartu. Pakantumas, tolerancija, kantrybė – priešingos nuomonės pakentimas, gerbimas. Dažnai girdime: „Jei skauda, turėk kantrybės“. Ši asmens savybė – pakantumas ar nepakantumas – labai aiškiai iškyla dviejų asmenų ar grupių pokalbyje, ginče, ypač dėl požiūrio į visuomeninius klausimus, pavyzdžiui, asmens laisvę.

Žmonės pilni ambicijų, pavydo, keršto ir intrigų. Vienas veržliai, garsiai šaukia: laisvė – tai esą galimybė nevaržomai savo įsitikinimus reikšti. Kitas materialistas šoka piktai ginčytis: kas bus aplinkui, jeigu visi savo įsitikinimus reikš? Abu susikivirčija, įsiplieskia aistros. Viskas būtų gerai, jeigu ne ta nelemta konkurencija. Kaip sakė filosofas Seneka: „Visi žmonės iš esmės vienodi, visi gimsta panašūs, reikšmingesnis tik tas, kuris padoresnis“. Vieniems atrodo, kad šiais laikais tolerancija nieko nereiškia. Būti doram, vadinasi, elgtis su kitais nešališkai ir teisingai, taip, kaip mes norėtume, kad aplinkiniai elgtųsi su mumis.

Mūsų valstybės žmonės vis dar gana priešiškai sutinka žmogų, turintį kokią nors negalią. Pamatęs gatvėje žmogų, važiuojantį invalido vežimėlyje, ne vienas atsisuka ir žiūri, o kai kurie net ir apkalba. Dažnai skaudu būna matyti, sutikus žmogų, turintį psichinę negalią, atsiranda tokių, kurie rodo į jį pirštais ar tyčiojasi. Žmogų, kad ir koks jis bebūtų, sveikas ar ne, reikia gerbti kaip save. Juk jis taip pat yra žmogus ir turi jausmus.

Iš tikrųjų atsiranda tokių, kurie mano, kad yra aukščiau kitų ir net nepagalvoja, ką jiems dar žada ateitis. Mes nė vienas neapsaugoti nuo nelaimingų atsitikimų. Manau, kad turime išlaikyti savitvardą ir neskaudinti kitų žmonių, kurie juk nieko negali padaryti, kad jiems gyvenimas skyrė būtent tokį likimą.

Senovėje žmonės buvo daug kantresni, tolerantiškesni. Tai patvirtina ir istoriniai faktai. Prisiminkime istorijos pamokas, kai kunigaikščio Vytauto vadovaujami karių pulkai laimėjo Žalgirio mūšį, nes buvo kantrūs. Iš tikrųjų ir Aleksandras Makedonietis, jeigu nebūtų toks kantrus, teisingas, atsakingas, išradingas ir sąžiningas karvedys, tai būtų nenugalėjęs didelės persų kariuomenės. Pergalė buvo iškovota tik didžio žmogaus kantrybės dėka. Dabar galime prisiminti ir didžiuotis tokiais laimėjimais. Viduramžių riteriai kiekvieną konfliktą spręsdavo dvikova. Šiandien tokia priemonė gali pasirodyti per daug ekstremali daugumai iš mūsų. Net kumščių panaudojimas, nesutarimams spręsti nebeatrodo toks priimtinas, paprastai, manome, turi pakakti žodžių.

Kita vertus, jei kažkas daro neigiamą įtaką mūsų gyvenimo kokybei, norime turėti galimybę tokiam asmeniui daryti įtaką, skatindami nedaryti to, kas mums nemalonu, bei girti už mums patinkančius veiksmus. Toks noras labai natūralus – jam nesant, nebūtų įmanomas joks progresas. Ir ne, kovotojai už žmogaus teises nėra prieš tokį norą.

Dauguma lietuvių šioje vietoje turėtų pasijusti kiek susipainioję: kas gi tada yra ta tolerancija? Ką jau kalbėti apie dabartinius žmones – daugelis iš mūsų norėtume sulaukti savo norų išsipildymo tučtuojau. Jei sugebame ramiai elgtis, kol pasiekiame galutinį tikslą, vadinasi, esame kantrūs. Tačiau daugelis skuba, bėga ir nesugeba ramiai elgtis net ir gatvėje. Šiuo metu padaugėjo daug avarijų keliuose. Vienaip ar kitaip, sunku toleruoti tuos netolerantiškus vairuotojus, kurie, būdami nekantrūs, padaro daug neatleistinų klaidų. Gerai, jeigu avarija atsiperka tik įbrėžimu, o ką kalbėti apie pėdsakus, kurie lieka visam gyvenimui.

Aš manau, kad turime mokyti savo seses, brolius nuo mažų dienų būti atsakingais piliečiais. Tėvai turėtų kalbėti apie gyvenimą su savo vaikais, kad jis nėra toks lengvas, kad reikia kovoti už savo vietą po saule, bet kartu nepamiršti tolerancijos, pagarbos.

Mano didžiausia svajonė – matyti kuo daugiau laimingų žmonių, kurie būtų išsilavinę, dirbtų mėgstamą darbą, turtingai leistų laisvalaikį. Laimingam žmogui reikalingi namai, iš kurių vestų nors ir mažas takelis per sodą į didįjį ir tolerantišką kelią.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – penkioliktas straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Didžiulį skausmą kentusiam pacientui odontologas parodė duris: prasilenkia su etika (60)

Rašau šį laišką bemiegę naktį, kurios, tikėtina, buvo galima išvengti. Skausmas sukelia...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (397)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

Važiuodama į šarvojimo salę kaunietė pasibaisėjo taksisto elgesiu: kyla klausimas, kuris čia klientas (59)

Antradienį dar vieną kartą pasijutau bjauriai, važiuodama taksi. Nežinau nė kaip pasakyti apie...

Kaime gyvenantis vyras atkreipė dėmesį į taršos mokesčio trūkumą: apie šitą valdžia nepagalvojo (53)

Kompensacija už mažiau taršų automobilį ... Tik parodykit nors vieną įgalų pravažiuoti kaimo...

Įsiplieskus Zuokų skandalui moteris atkreipė dėmesį į svarbiausią dalyką (246)

Skyrybos – tragedija šeimai. Kai meilė baigiasi, belieka padėkoti vienas kitam už praleistą...

Top naujienos

Ukrainiečiai Lietuvą vadina svajonių šalimi: priežastys, kodėl pas mus geriau nei pas juos (286)

Ukrainoje myli Lietuvą. Vietiniai žmonės ten giria mūsų šalį, giria mūsų politiką, giria...

Įspėjo dėl Putino reitingų: norėdamas išlikti šis režimas gali ryžtis siaubingiems scenarijams (696)

Vos trečdalis rusų pasitiki Vladimiru Putinu. Tai rodo naujausios apklausos Rusijoje, kurią jau du...

Artimiausioje Zelenskio aplinkoje – permainos: pirmasis pavojaus signalas nuskambėjo dar vasarą (27)

Prezidento administracijos (anksčiau – sekretoriato, dabar – prezidento biuro) vadovo pareigos,...

Naujausi siūlymai JK tūkstančius privertė panikuoti: kilo didžiulis chaosas ir sąmyšis – gali prasidėti krizė (361)

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė paviešino būsimą taškais grindžiamą imigracijos...

Italijoje dėl koronaviruso izoliuojama daugiau nei dešimt miestų, atšauktas Venecijos karnavalas pranešama apie trečią mirtį; užsikrėtę jau daugiau nei 150 žmonių (472)

Italijai kovojant su didžiausiu koronaviruso protrūkiu Europoje, vyriausybė nusprendė blokuoti...

Favoritų nesėkmės namuose: serbai nusileido gruzinams, ispanai – lenkams visi rezultatai (46)

Sekmadienį žaidžiami antrieji 2021 metų Europos čempionato atrankos susitikimai. Staigmena...

Vietoje sekso – masturbacija: gydytojai atsakė, kaip tai gali padėti (7)

Apie savęs patenkinimą vis dar nedrįstame kalbėti, nors pagal statistiką tuo užsiima 95 proc....

Viena seniausių Žemaitijos gyvenviečių mena kraupias istorijas: po kryžiuočių antpuolių likdavo tik griuvėsiai ir lavonai (14)

Prie pat Dubysos upės , Vieviršės upelio krantuose stūkso labai senas Betygalos miestelis. Viena...

Žmogžudystė dykroje: meilės trikampis pasibaigė taip, kad apie jį iki šiol sklando legendos (1)

Kornvalio grafystė Anglijoje – tolimą istoriją menantis regionas, po kurį išties verta...

Ar galima „išjungti“ košmarą: patarimai, kaip galite kontroliuoti savo sapną (18)

Ar yra būdas kontroliuoti ar sustabdyti blogus sapnus ? Patalynė permirkusi nuo prakaito . Jums...

|Maža didelių žinių kaina