aA
Teatras – tai vidinių išgyvenimų vaizdavimas. Ši meno šaka jau buvo susilaukusi didelio pripažinimo Antikoje, kaip ir žymūs to meto dramaturgai: Sofoklis, Aischilas, Euripidas. Laikas bėgo, keitėsi amžiai ir epochos, tačiau teatro populiarumas neblėso.
© Shutterstock nuotr.

Net ir šiomis dienomis, kai žmonės skaičiuoja kiekvieną savo dienos sekundę, mes nepagailime laiko pamatyti įspūdingų teatro vaidinimų tam, kad patenkintume savo vidinį pasaulį emocijų gausa. Tačiau kaip ši meninės išraiškos priemonė sugebėjo išlaikyti savo savitumą ir populiarumą per šitiek amžių? Kaip jis keitėsi bėgant laikui ir ar ankstesniųjų amžių šedevrai populiarūs šiandien? Pagaliau, ką teatras reiškia man pačiam?

Mano manymu, viena iš teatro ypatybių yra jo žanrai, nes kai žmogus liūdi, jis nenori dainuoti arba jeigu širdyje pavasaris – jam nesinori verkti... Tuomet žiūrovas turi pasirinkimą iš teatro žanrų meniu kaip, antai, komedija, tragedija, tragikomedija. Tai leidžia žiūrovui pasirinkti reginį pagal jo dabartinę nuotaiką, kuris jį šią akimirką guostų arba džiugintų. Antroji teatro ypatybė – kaukės. Senovėje buvo tikima, kad užsidėjus kaukę žmogus įgaudavo stebuklingų galių, kaukės būdavo dėvimos ritualų metu. Teatras parodė, kad jomis galima perteikti žmogaus emocijas, jo vidinius išgyvenimus ar net atskleisti žmogaus būdą. Kaukės buvo naudojamos jau Antikoje, vyrai dėvėdavo kaukes spektakliuose, vaidindami moteris, nes joms buvo draudžiama vaidinti. Taigi, teatro unikalumas ir ypatybės išlaikė neblėstantį populiarumą iki šių dienų.

Žinoma, kadaise teatras neatrodė taip, kaip šiandien, aptariant jo išorę, tačiau žmogus yra toks sutvėrimas, kuris ieško vis geresnių ir tobulesnių kūrinių, vis tobulina esamus dabartinius žmonijos laimėjimus, ir teatras – ne išimtis. Pirmasis graikų teatras turėjo apvalią aikštelę, ji buvo vadinama orchestra, šioj aikštelėje dainuodavo choras ir vykdavo spektaklis, o žiūrovai sėdėdavo ant greta esančio šlaito. Po ilgų bandymų pastatyti ilgalaikį teatrą (akmeninį) graikams tai pavyko IV a. pr. Kr. Romėnai perėmė egzistuojančius graikų teatrus, tačiau jų teatrai buvo daug didingesni ir puošnesni. Jie buvo statomi ant plokščios žemės su dirbtinėmis sienomis ir terasomis. Reziumė norėčiau pasakyti, kad žmonės vis juda į priekį visomis sritimis, neužmiršdami ir kultūros.

Manyčiau, kad daugelis yra girdėjęs garsųjį Renesanso dramaturgą Viljamą Šekspyrą ir jo garsiąją dramą „Hamletas“. Pats V.Šekspyras yra anglų rašytojas, poetas ir dramaturgas. Šekspyras laikomas vienu iš svarbiausių anglų ir Vakarų Europos rašytojų. „Hamletas“ – tai drama, kurioje humanistas vienas kovoja prieš jį supantį blogį, taip pat svarstomi egzistenciniai klausimai. Ši pjesė, kuri buvo baigta rašyti 1601m., buvo ir yra populiari dėl jos turinio, nes egzistenciniai klausimai visuomet buvo aktualūs. Dabartiniame amžiuje taip pat netrūksta pasvarstymų šiais klausimais. Taip pat dar viena garsi filosofinė drama, parašyta Johano Volfgango Gėtės, yra „Faustas“. J. V. Gėtė, tai vokiečių rašytojas, humanistas, politikas, mokslininkas ir filosofas. Vienas svarbiausių vokiečių švietimo epochos rašytojų. Mano minėta rašytojo knyga „Faustas“ buvo dviejų dalių: pirmoji dalis baigta rašyti 1806 m. , o antroji dalis – 1831 m. Vienas įdomiausių faktų yra tai, kad šias knygas J. V. Gėtė rašė kelis dešimtmečius ir joje rašytojas atspindi savo gyvenimą.

Aš vis dairausi po užsienį, kai mes taip pat turime garsių dramaturgų! Kazys Saja – lietuvių rašytojas, dramaturgas, prozininkas, kuris parašė kūrinius kaip, antai, „Komedijos“, „Lažybos“ ir daugelį kitų. Norėčiau pasakyti, kad šedevrai, nepriklausomai nuo to, kada jie buvo parašyti, turi išliekamąją vertę, kuri neišnyksta per daugelį metų.

O dabar norėčiau papasakoti, ką teatras reiškia man. Visų pirma, tai proga praplėsti akiratį, pasotinti savo vidinį pasaulį emocijų gausa. Kiekvienas teatro spektaklis yra savotiškas ir unikalus. Man atmintyje geriausiai išsilaikęs „Spragtukas“, šį kūrinį mačiau tada, kai pirmą kartą buvau teatre. Mano nuomone, teatre mes patys dalyvaujame kiekvieną dieną – gyvenimas kaip spektaklis. Dažnai matome žmones ir mąstome, ar jie nuoširdūs, ar tik užsidėję kaukes, kurios apgaudinėja mus ir juos pačius. Bandome atsirinkti draugus, kuriais galėtume aklai pasitikėti, tačiau tai ir vėl nėra paprasta, nes kai kam rūpi tik pasinaudoti tavimi užsidėjus „draugo“ kaukę. Gyvenimas, likimas – tai scenarijus, kurį rašome kiekvieną dieną ir spektaklis, kuriame mes vaidiname pagal savo parašytą scenarijų.

Apibendrinant norėčiau palinkėti, kad visi parašytume nuostabų savo gyvenimo scenarijų, kad vėliau galėtume didžiuotis savo pastatytu spektakliu!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – 20 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Porą užklupo netikėta žinia – papasakojo, kas padėjo įveikti krizę (11)

Neseniai buvo minima pasaulinė diabeto diena. Ačiū už rūpestį, nesergu, bet jei jau...

Lietuvos prezidento rinkimų kampanija įsibėgėja: kodėl Lietuvai reikia antrojo Trumpo? (66)

Aš tikrai myliu Lietuvą. Esu žmogus, kurį, manau, auklėjo pakankamai patriotiškai. Nors tikrai...

Draugės palaikymą juto net ir po mirties – skeptikų kalbos neįdomios (34)

Tas buvo seniai, bet pamenu iki šiol. Manau, kad artimi žmonės nepalieka mūsų, stebi iš...

Ieškojo darbo valstybės tarnyboje – kilo daug nepatogių klausimų (74)

Galvojau, kad Lietuvoje nėra žodžio laisvės, bet ji tikrai yra. Mano straipsnis gavo tam tikrą...

Benamės katės Dzūkijos gyventojai tapo galvos skausmu: kur besikreipi, grįžti į pradinį tašką (5)

Mūsų kaime, kuris yra Dzūkijoje , tarp miškų, prieš trejus metus kažkas atvežė ir išmetė...

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (322)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (27)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Apie gimdymą be rožinių akinių: pasakė, ko moterys bijo labiausiai (2)

Ar įmanoma pasiruošti gimdymui ir numatyti visus įmanomus variantus? O pasiruošti jiems? Klausytis...

Prabilo dramatiškai iš Šiaurės Korėjos pabėgęs karys, jis – generolo sūnus (20)

Šiaurės Korėjos karys, kuris pernai lydimas kulkų pabėgo į Pietų Korėją , yra generolo...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? (300)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (41)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Kraupios avarijos šokiruota 17-metės komanda piešė baisiausią scenarijų: merginą saugojo angelai (20)

„Formulės 3“ lenktynėse Makao trasoje 276 km/val. greičiu į fotografų bokštelį...

Mano penktokas informuotas, kad mokytojų atlyginimai maži ir valdžia juos skriaudžia. Ar čia normalu?

Esu penktoko, kurio mokykla streikuoja jau visą savaitę, mama. Kadangi aš nuoširdžiai rūpinuosi...

Trintos daržovių sriubos: ir sveika, ir sotu 3 receptai (1)

Atvėsus orams, vis dažniau norisi pasilepinti karštais, tačiau nesudėtingais patiekalais. Tam...

Veryga informacijoje apie uždaromas ligonines įžvelgia opozicijos sąmokslą (142)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad reformuojant sveikatos sistemą nebus...