Teatras – tai vidinių išgyvenimų vaizdavimas. Ši meno šaka jau buvo susilaukusi didelio pripažinimo Antikoje, kaip ir žymūs to meto dramaturgai: Sofoklis, Aischilas, Euripidas. Laikas bėgo, keitėsi amžiai ir epochos, tačiau teatro populiarumas neblėso.
© Shutterstock nuotr.

Net ir šiomis dienomis, kai žmonės skaičiuoja kiekvieną savo dienos sekundę, mes nepagailime laiko pamatyti įspūdingų teatro vaidinimų tam, kad patenkintume savo vidinį pasaulį emocijų gausa. Tačiau kaip ši meninės išraiškos priemonė sugebėjo išlaikyti savo savitumą ir populiarumą per šitiek amžių? Kaip jis keitėsi bėgant laikui ir ar ankstesniųjų amžių šedevrai populiarūs šiandien? Pagaliau, ką teatras reiškia man pačiam?

Mano manymu, viena iš teatro ypatybių yra jo žanrai, nes kai žmogus liūdi, jis nenori dainuoti arba jeigu širdyje pavasaris – jam nesinori verkti... Tuomet žiūrovas turi pasirinkimą iš teatro žanrų meniu kaip, antai, komedija, tragedija, tragikomedija. Tai leidžia žiūrovui pasirinkti reginį pagal jo dabartinę nuotaiką, kuris jį šią akimirką guostų arba džiugintų. Antroji teatro ypatybė – kaukės. Senovėje buvo tikima, kad užsidėjus kaukę žmogus įgaudavo stebuklingų galių, kaukės būdavo dėvimos ritualų metu. Teatras parodė, kad jomis galima perteikti žmogaus emocijas, jo vidinius išgyvenimus ar net atskleisti žmogaus būdą. Kaukės buvo naudojamos jau Antikoje, vyrai dėvėdavo kaukes spektakliuose, vaidindami moteris, nes joms buvo draudžiama vaidinti. Taigi, teatro unikalumas ir ypatybės išlaikė neblėstantį populiarumą iki šių dienų.

Žinoma, kadaise teatras neatrodė taip, kaip šiandien, aptariant jo išorę, tačiau žmogus yra toks sutvėrimas, kuris ieško vis geresnių ir tobulesnių kūrinių, vis tobulina esamus dabartinius žmonijos laimėjimus, ir teatras – ne išimtis. Pirmasis graikų teatras turėjo apvalią aikštelę, ji buvo vadinama orchestra, šioj aikštelėje dainuodavo choras ir vykdavo spektaklis, o žiūrovai sėdėdavo ant greta esančio šlaito. Po ilgų bandymų pastatyti ilgalaikį teatrą (akmeninį) graikams tai pavyko IV a. pr. Kr. Romėnai perėmė egzistuojančius graikų teatrus, tačiau jų teatrai buvo daug didingesni ir puošnesni. Jie buvo statomi ant plokščios žemės su dirbtinėmis sienomis ir terasomis. Reziumė norėčiau pasakyti, kad žmonės vis juda į priekį visomis sritimis, neužmiršdami ir kultūros.

Manyčiau, kad daugelis yra girdėjęs garsųjį Renesanso dramaturgą Viljamą Šekspyrą ir jo garsiąją dramą „Hamletas“. Pats V.Šekspyras yra anglų rašytojas, poetas ir dramaturgas. Šekspyras laikomas vienu iš svarbiausių anglų ir Vakarų Europos rašytojų. „Hamletas“ – tai drama, kurioje humanistas vienas kovoja prieš jį supantį blogį, taip pat svarstomi egzistenciniai klausimai. Ši pjesė, kuri buvo baigta rašyti 1601m., buvo ir yra populiari dėl jos turinio, nes egzistenciniai klausimai visuomet buvo aktualūs. Dabartiniame amžiuje taip pat netrūksta pasvarstymų šiais klausimais. Taip pat dar viena garsi filosofinė drama, parašyta Johano Volfgango Gėtės, yra „Faustas“. J. V. Gėtė, tai vokiečių rašytojas, humanistas, politikas, mokslininkas ir filosofas. Vienas svarbiausių vokiečių švietimo epochos rašytojų. Mano minėta rašytojo knyga „Faustas“ buvo dviejų dalių: pirmoji dalis baigta rašyti 1806 m. , o antroji dalis – 1831 m. Vienas įdomiausių faktų yra tai, kad šias knygas J. V. Gėtė rašė kelis dešimtmečius ir joje rašytojas atspindi savo gyvenimą.

Aš vis dairausi po užsienį, kai mes taip pat turime garsių dramaturgų! Kazys Saja – lietuvių rašytojas, dramaturgas, prozininkas, kuris parašė kūrinius kaip, antai, „Komedijos“, „Lažybos“ ir daugelį kitų. Norėčiau pasakyti, kad šedevrai, nepriklausomai nuo to, kada jie buvo parašyti, turi išliekamąją vertę, kuri neišnyksta per daugelį metų.

O dabar norėčiau papasakoti, ką teatras reiškia man. Visų pirma, tai proga praplėsti akiratį, pasotinti savo vidinį pasaulį emocijų gausa. Kiekvienas teatro spektaklis yra savotiškas ir unikalus. Man atmintyje geriausiai išsilaikęs „Spragtukas“, šį kūrinį mačiau tada, kai pirmą kartą buvau teatre. Mano nuomone, teatre mes patys dalyvaujame kiekvieną dieną – gyvenimas kaip spektaklis. Dažnai matome žmones ir mąstome, ar jie nuoširdūs, ar tik užsidėję kaukes, kurios apgaudinėja mus ir juos pačius. Bandome atsirinkti draugus, kuriais galėtume aklai pasitikėti, tačiau tai ir vėl nėra paprasta, nes kai kam rūpi tik pasinaudoti tavimi užsidėjus „draugo“ kaukę. Gyvenimas, likimas – tai scenarijus, kurį rašome kiekvieną dieną ir spektaklis, kuriame mes vaidiname pagal savo parašytą scenarijų.

Apibendrinant norėčiau palinkėti, kad visi parašytume nuostabų savo gyvenimo scenarijų, kad vėliau galėtume didžiuotis savo pastatytu spektakliu!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas – 20 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Papasakojo, kokių merginų reikia saugotis: nieko gero iš jų nelaukite (88)

Aš pasakysiu, kad jei moteris turi du vyrus, ji tuo mėgaujasi ir nei į vieną nežiūri rimtai....

„Telia“ aptarnavimo kokybė klientą išmušė iš vėžių: man tai nesuvokiama (184)

Norėjau pranešti apie situaciją, su kuria teko susidurti naudojantis „ Telia “, vienos iš...

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (26)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dvigubos pilietybės klausimas: kodėl diskutuojama su seimūnais, o ne eiliniais piliečiais? (46)

Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme,...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (163)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Top naujienos

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (19)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (59)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (248)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Atkakliose 1006 km lenktynėse Palangoje – trigubas „Porsche“ triumfas ir rekordas (54)

Šeštadienį Palangoje vyko didžiausias lenktynių festivalis Rytų Europoje – „Aurum 1006 km...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (104)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Klaipėdą drebina įspūdingas cirko šou su Donatu Montvydu: per „Žiūrėk, ką padarei“ dainą arena pašėlo (37)

Šeštadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje įvyko ilgai lauktas vienintelis dainininko...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (4)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Palangoje skamba vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: žiauriai jaudinuosi, vos gaudau kvapą (30)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyksta „Aurum 1006 km“ lenktynės,...

Užsiima seksu su klientais, tačiau nėra prostitutė (20)

Kendra Holliday padeda žmonėms išspręsti jų seksualines problemas ir patobulinti seksualinį...

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti rezultatai šokiruoja (131)

Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo...