Žodis „didvyris“ skirtingiems žmonėms turi vis kitokią prasmę. Karo metu didvyriais yra vadinami tie, kurie nužudo kuo daugiau priešų kareivių, įvykus katastrofai, žmonės didvyriais vadina tuos, kurie rizikuodami savo gyvybėmis gelbsti kitus, lietuvių literatūroje didvyriais dažniausiai vadinami tie, kurie Lietuvai sunkiais metais kaip tik įmanydami stengėsi išsaugoti šios šalies tradicijas ir jos tautiškumą. Tačiau kokį elgesį šių laikų lietuviai vadintų didvyrišku?
Ruduo sukūrė Lietuvos vėliavą
© S. Stankevičiaus nuotr.

Tikriausiai beveik visame pasaulyje patriotizmas yra viena labiausiai vertinamų žmogaus savybių. Šiuo atveju ne išimtis ir Lietuva. Lietuvių ištikimybę ir atsidavimą savo tautai liudija daugybė mūsų šalies autorių bei istorija spėję tapti jų kūriniai. Vienas puikiausių pavyzdžių - poetas Bernardas Brazdžionis. Šis XX amžiaus rašytojas Antrojo pasaulinio karo metu kūrė lietuvių tautiškumą žadinančius eilėraščius, tokius kaip „Laisvės paukštis“ ir „Aš čia gyva“.

Savo kūriniuose jis palietė skaudžias Lietuvai temas ir skatino jos gyventojus pabusti, prisikelti ir išsilaisvinti iš priespaudos. Eilėraščių rinkinyje „Šaukiu aš tautą“ puikiai matyti autoriaus nepasitenkinimas sovietų priespauda bei noras iš jos išsivaduoti. Rinkinys išleistas 1941-aisiais metais ir būtent tuo metu lietuviams labiausiai reikėjo, jog kažkas šiek tiek pastūmėtų juos pasipriešinti okupantams, kad kažkas pažadintų jų, kaip Lietuvos piliečių, savimonę. Šie kūriniai atskleidžia, kiek daug iš tiesų mūsų tautai padėjo B. Brazdžionis karo laikotarpiu.

Šis autorius didelę savo gyvenimo dalį paskyrė šviesti Lietuvai, dėstydamas lietuvių kalbą įvairiose kursuose bei mokyklose, ir net pasitraukęs į Ameriką jis niekada nenustojo kurti Lietuvos tautiškumą skatinančių eilėraščių, kurių mūsų šaliai trūko tarsi oro. Būtent dėl šių priežasčių daugelis mini jo vardą kaip Lietuvos didvyrio, dirbusio savo šaliai net gyvenant JAV ir nepamiršusio sovietinės okupacijos laikotarpio problemų.

Kitas didvyriškumo pavyzdys būtų Ona Šimaitė. Šiomis dienomis, iš naujo skambant Holokausto Lietuvoje temai, kaip niekad aktualu atsiminti tokias asmenybes. Ši moteris vokiečių okupacijos laikotarpiu padėjo Vilniaus gete gyvenusiems žydams. Rizikuodama savo gyvybe, ji nelegaliai į getą nešė maistą, vaistus, laiškus, taip pat padėdavo slapstytis iš ten ištrūkusiems belaisviams. Po karo O. Šimaitė apsigyveno Prancūzijoje, kur ji tapo tarsi neoficialia Lietuvos ambasadore: perduodavo knygas Amerikos, Prancūzijos ir Izraelio bibliotekoms, siuntė naują literatūrą, žurnalus Vilniaus universiteto ir Valstybinei respublikinei bibliotekoms. Šios dvi asmenybės yra puikiausi pavyzdžiai tikrojo, besąlygiško didvyriškumo, kurio visuomet taip trūksta šiuolaikinėje visuomenėje.

Daugelis žmonių yra žinomi ne tiek dėl aukojimosi savo šaliai sunkiu metu, kiek dėl bendrų humanistinių vertybių. Paimkime dar vieną Lietuvos rašytoją Juozą Tumą-Vaižgantą, žmogų, kuris buvo žinomas ne tik dėl savo literatūros kūrinių, bet ir dėl aktyvios veiklos, dosnaus būdo, tolerantiškumo ir pagalbos kitiems. Šis rašytojas - mylimiausias savo meto žmogus, paaukojęs visą gyvenimą tam, kad padėtų kitiems, be išimties, nesvarbu, tai lietuvis ar kitatautis, vargšas ar pasiturintis - visi jo akyse buvo lygiaverčiai. Tikriausiai nebuvo nei vieno žmogaus, kuris būtų turėjęs pagrindą jo nemėgti. Savo kasdieniu darbu, atsidavimu Lietuvos žmonėms ir kultūrai jis rodė pavyzdį ir buvo tikras autoritetas.

XX amžius baigėsi ir laikui bėgant toks patriotiškas požiūris tapo vis nepopuliaresnis. Žinoma, daugelis sutinka, jog aukotis dėl savo valstybės yra tikrai didvyriška, tačiau, nepaisant to, kasmet atsiranda vis daugiau prieštaraujančiųjų šiai idėjai. Bet jei ne dėl šalies, tuomet dėl ko turėtų aukotis šiandienos didvyris? Manu, tikrieji šių dienų didvyriai yra savanoriai.

Tikriausiai nėra kilnesnių žmonių, nei tie, kurie nesitikėdami jokio atlygio dirba dėl geresnės visuomenės ir šviesesnio rytojaus. Ar tai būtų aplinkos tvarkymas, ar pagalba savimi pasirūpinti negalintiems žmonėms, ar darbas kokioje nors prieglaudoje. Savanorystė yra pats puikiausiais šių laikų didvyriškumo pavyzdys. Kai kurie žmonės savo jėgas paskiria savanoriaudami muziejuose, Pavyzdžiui, Klaipėdoje yra pelno nesiekianti organizacija „Memel Nord“. Joje savanoriaujantys žmonės sutvarkė apleistą Antrojo pasaulinio karo vokiečių priešlėktuvinę bateriją Giruliuose, įkūrė nemokamą muziejų, ir iki pat šiol kiekvieną savaitgalį veda nemokamas ekskursijas visiems, kam tai įdomu. Būtent toks pasiaukojimas dėl kultūros, dėl švietimo, dėl kitų žmonių be jokių savanaudiškų priežasčių ir yra pats didvyriškiausias poelgis.

Taigi, tikriausiai neatsiras prieštaraujančių, kai didvyriais bus vadinami žmonės, kurie aukojasi dėl kitų. Tie, kuriems nesvarbi tautybė ar socialinė žmonių padėtis.Tie, kurie daro tai, kas reikalinga konkrečiu gyvenamuoju laikotarpiu. Būtent tokių dėl kitų gerovės atsidavusių didvyrių reikia šiandienos Lietuvai.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas –42 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Siūlo ženkliai didinti baudas šauktiniams: tokiu būdu niekas neišvengtų tarnybos (107)

Aš esu jau atlikęs prievolę Lietuvos kariuomenėje ir didžiuojuosi galėjęs tokiu būdu atlikti...

Vilniečiai – Lietuvos „portugalai“: emigrantai šį posakį turi suprasti geriausiai (84)

Nors dar Seimo rinkimai toli, bet, kaip sakoma, roges ruošk vasarą, o žiemą – ratus. Vis...

Papasakojo, kokių merginų reikia saugotis: nieko gero iš jų nelaukite (134)

Aš pasakysiu, kad jei moteris turi du vyrus, ji tuo mėgaujasi ir nei į vieną nežiūri rimtai....

„Telia“ aptarnavimo kokybė klientą išmušė iš vėžių: man tai nesuvokiama (195)

Norėjau pranešti apie situaciją, su kuria teko susidurti naudojantis „ Telia “, vienos iš...

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (26)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Top naujienos

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (135)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Prakeiksmas yra ne juokai: ar tai tikrovė, ar tik silpnų žmonių baimės? (3)

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas DELFI teigia, kad prakeikti galima tik tuos, kurie yra...

Po Trumpo ir Putino susitikimo – nedviprasmiškas JAV signalas Rusijai: mes jus stebime (454)

Ar Rusija, JAV prezidento nuomone, yra priešininkė? Tokio klausimo kelis sykius pastaruoju metu...

Į šią šalį verta vykti vien dėl maisto: viskas, ką būtina paragauti Portugalijoje (17)

Portugalijoje praleidau 12 dienų , gyvenau 3 miestuose, pamačiau labai daug, paragavau dar daugiau....

Susidūrus dviem automobiliams susidarė milžiniškos spūstys Kaunas–Vilnius kelyje (12)

Sekmadienį Vilniuje, ties posūkiu link Gariūnų, susidūrė dvi transporto priemonės. Sužalotų...

Su Jazzu skirtingais keliais pasukęs Leonas Somovas: tai geriau daryti atskirai (5)

Leonas Somovas neabejotinai yra vienas žinomiausių muzikos kūrėjų Lietuvoje. Kartais netgi...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas prie Karbauskio iki 2024 metų? (303)

Kas galėtų patikėti, kad Rusija nesikiš į mūsų rinkimus, muša būgnais kolega R....

Šeši „Titaniko“ katastrofą išgyvenę žmonės ištrinti iš istorijos (10)

Šešiems kinams pavyko išgyventi „Titaniko“ katastrofą, o po paros jie jau buvo ištrinti iš...

Naujo „Citroen Berlingo“ testas: ne tik praktiškas, bet ir originalus (6)

Pamirškite, ką žinojote apie ankstesnės kartos „Berlingo“. Nuo šiol keleivinė ir krovininė...

Kaip senstant išsaugoti proto aštrumą (6)

Interviu „New York Times“ psichologijos profesorė Lisa Feldman Barrett iš Šiaurės Rytų...