Kai Lietuva dar priklausė Sovietų Sąjungai, tada net svajoti apie laisvą mintį buvo nedrąsu. Dabar, kai esam ES, rodos, žmonės gali drąsiai reikšti savo nuomonę ir elgtis taip, kaip jiems priimtina, aišku, nepažeisdami kitų interesų bei valstybės įstatymų. Deja, dalis visuomenės, ypač senjorai, ilgisi sovietmečio, jį prisimena su nostalgija, kai buvo aiški viena mąstymo kryptis, o tuomet susiformavę stereotipai vis dar gyvi.
© Vida Press

Tad kas trukdo Europai priklausyti ne tik geografiškai, bet ir mąstyti, kaip tikriems europiečiams? Štai keli mąstymo ir elgesio stereotipų pavyzdžiai ir pasamprotavimai, kas lemia minčių sąstingį.

Jeigu nori būti gerai gydomas, turi eidamas pas gydytoją būtinai duoti jam pinigų arba nešti dovanų. Sovietmečiu norėdami, kad „geriau išgydytų“, žmonės daktarams duodavo pinigų vokelyje arba nešdavo vertingų dovanų. Ir dabar vyresnio amžiaus pacientai, kaip ir vyresnės kartos daktarai, yra įpratę – vieni duoti, kiti imti kyšius už tariamą geresnį gydymą. Šiuolaikinė visuomenė, ypač jauni, studijavę užsienyje, smerkia kyšininkavimą ir stengiasi jį kaip įmanoma mažinti organizuodami visuomenines akcijas (lipdukai ant kabinetų durų –„Geriausia dovana gydytojui – nuoširdi šypsena“), skelbdami dienas be korupcijos. Deja, įsitikinimas, „jei netepsi, nevažiuosi“, gajus. O juk taip paprasta – neduosim – neims. Taigi, koją kišą mūsų įpročiai.

Jei lankaisi pas psichiatrą, sprendi psichologines problemas – esi beprotis. Vyresnieji sužinoję, kad eini pas psichologą, pagalvoja, kad esi beprotis, nes anksčiau savo noru ten niekas nesilankė. Sovietinėje Lietuvoje psichiatras buvo baudėjas, jis žmones, kurie buvo nelojalūs valdžiai, uždarydavo į psichiatrines ligonines ir „gydydavo“ vaistais. Labai tiksliai tokių ligoninių veiklą aprašė mano žemietis, alytiškis, rašytojas Jurgis Kunčinas romane „Tūla“. Ir dabar yra išlikę šio baisaus reiškinio šešėliai šiuolaikinės visuomenės mąstyme, sovietinis požiūris, kad psichologas ar psichiatras yra žmogus, ne galintis padėti išspręsti problemas, o baudžiantis, griaunantis ateitį gyvas. Baimė, ką žmonės pasakys, ką pagalvos, gaji.

Parsinešti ko nors iš darbo – normalu, pasinaudoti tarnybine padėtimi – įprasta. Sovietinėje Lietuvoje jausdami nuolatinį prekių stygių, žmonės ką tik galėdavo, tą parsinešdavo iš darbo. Dar ir dabar žmonės tiesiog slapčia pasiima reikiamą prekę iš darbovietės (pvz. popierių kopijavimui) ir mano, kad tai nėra blogai, už valstybės pinigus keliauja į užsienį, o kanceliarinėms išlaidoms skirti pinigai slepiasi asmeninėse kišenėse. Teisus buvo Maironis: „Neišriš be naudos kapšo, rubliais kuproto!“ Negi tai – normalu? Ne, bet naudos siekimas įgavo antrąjį kvėpavimą.

Už žmogaus gerovę atsako valstybė, direktoriai ir visi kiti, tik ne pats žmogus. Sovietmečiu valdžia „mylėjo“ darbo žmogų, davė kelialapius ilsėtis, paskyras butams ir automobiliams, vis už dyką. O dabar savo verslą kaime turintys verslininkai ir ūkininkai skundžiasi, kad nesulaukia norinčių dirbti žmonių, nes gyventi iš pašalpų patogiau. Skaudi tiesa akis bado – provincijos kaime mažai norinčių dirbti – įsigalėjo „pašalpinių“ karta – nedirba, o pinigų gauna. Taip valstybės politika išaugino žmones, kuriems neverta vargintis ir dirbti už minimumą, jei gali dykinėti. Gal todėl ir dabar daug norinčių tik viską gauti, o ne užsidirbti.

Tikėtina, kad laikui bėgant sovietinės valstybės palikimas – stereotipinis mąstymas – turėtų išnykti, nes keičiasi žmonių kartos. Užaugo nepriklausomoje Lietuvoje laisvai mąstančių, Europoje išsilavinimą įgijusių žmonių bendruomenė. Veiklūs, savarankiškai mąstantys, verslūs jaunuoliai savo pavyzdžiu pakeis visuomenę.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

2016 m. DELFI ir Vilniaus Gabijos gimnazija skelbia Lietuvos mokyklų jaunųjų žurnalistų konkursą! Šis tekstas –34 straipsnis konkursui.

Kviečiame jaunuosius mokyklų žurnalistus savo publicistinius tekstus, kurių apimtis siekia iki 400-500 žodžių, siųsti adresu gabijos.laikrastis@gmail.com. Konkursas vyks sausio 1-30 d. Jūsų atsiųsti tekstai bus publikuojami DELFI portalo rubrikoje DELFI Pilietis. Bus skiriamos dvi nominacijos – „Populiariausias jaunasis žurnalistas“ ir „Profesionaliausias jaunasis žurnalistas“. Prizus laimėtojams įsteigs portalas DELFI.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (25)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dvigubos pilietybės klausimas: kodėl diskutuojama su seimūnais, o ne eiliniais piliečiais? (22)

Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme,...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (149)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Medaus mėnuo sugadintas: patikros punkte pavogė asmens dokumentą (21)

Norisi visus įspėti, kad netektų taip skaudžiai pasimokyti. Pirmadienį, apie 13.30 val., Vilniaus...

Klanas darbe – pleištas stipriajam (II dalis) (7)

Norėčiau atskirti du dalykus – stambiuosius finansinius klanus ir nedidukus klaniukus įvairaus...

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (162)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (238)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (50)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (414)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (74)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (50)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (27)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (51)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (15)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...