aA
Mieli mokiniai, kreipiuosi į jus. Pastaruoju metu labai daug kalbama apie švietimą ir mokslą Lietuvoje. Žinoma, daugiausiai kalbate jūs – mokiniai, tie, kuriems ši tema yra aktualiausia. Verkšlenate dėl ilginamų mokslo metų, dėl privalomojo valstybinio matematikos egzamino, kurį reikia laikyti, norint studijuoti valstybės finansuojamoje vietoje, pasakojat, kaip sunku yra mokytis Lietuvoje. Šiame straipsnyje ir norėčiau tai aptarti.
© DELFI / Domantas Pipas

Visų pirma, šiuo metu aktualiausia tema – mokslo metų ilginimas. Beveik visi jūs, Lietuvos mokiniai, tam prieštaraujate. Na, dauguma. Aš taip pat prieštarauju gerai neapgalvotiems sprendimams. Koreguoti mokslo metų trukmę siūloma įvertinus kitų šalių patirtį, mokinių pasiekimų ir mokymosi trukmės santykį. Kam ilginti mokslo metų laiką keliomis savaitėmis? Mano nuomone, mokslo metus galima būtų ilginti mėnesiu ar daugiau, kad ši reforma būtų tikrai naudinga. Švietimo ir mokslo ministerija siūlo palaipsniui grįžti prie buvusios mokslo metų trukmės, nuo kitų mokslo metų pridedant 10-15 mokymosi dienų. Tačiau manau, kad geriau būtų iš karto prailginti mokslo metų laiką mėnesiu ar net daugiau. Krūvis būtų geriau paskirstytas ir Jūs galėtumėte šiek tiek labiau atsipūsti.

Antra, mano siūlymas Jums būtų nustoti skųstis ir pradėti mokytis. Pripažinsiu – pati mokslo svarbą supratau tik vienuoliktoje klasėje (šiais metais). Pradėjau mokytis. Supratau, kad norint gerai atlikti namų darbus ir išmokti reikalingas temas, reikia ne tik intensyviai dirbti pamokų metu, bet ir kasdien namie prie knygų praleisti mažiausiai 2 valandas. Na, ir kas? Man sekasi puikiai ir man tai patinka.

Kai supratau mokslo svarbą, man pasidarė malonu ir smagu mokytis. Į mokyklą einu su šypsena, norėdama įgyti žinių, o ne verkšlendama, kad dar vieną dieną nuobodžiai praleisiu mokyklos suole. Nemaža dalis Jūsų net nesistengia mokytis. Nieko neveikiate pamokų metu, negalvojate apie savo ateitį. Susidaro toks įspūdis, kad galvojate, kad pabaigus mokyklą (jeigu visi ją pabaigsite) viskas bus padėta ant lėkštutės. Taip nebus. Norit iškeliauti gyventi į užsienį, nes, jūsų nuomone, Lietuvoje gyventi blogai, ir ši šalis jums nieko gero neduos? Jūs taip klystate! Lietuva – tai šalis, kurioje daugybė galimybių!

Turbūt beveik visose mokyklose yra elektroniniai dienynai. Pamenu, kaip bijodavau, kad tėvai atsidarys mano elektroninį dienyną ir pamatys blogus pažymius. Viskas pasikeitė taip, kad net dabar, kai man atostogos, prisėdusi prie kompiuterio atsidarau savo elektroninį dienyną ir laukiu, kada mokytojos ištaisys darbus ir įrašys tuos pažymius, kuriuos gavau už atsiskaitymus. Nebijau atsidaryti to dienyno ir kasdien jį tikrinu, nebeliko jokios baimės, kad tėvai nuspręs patikrinti, nes žinau, kad jeigu taip nutiks, įsijungę elektroninį dienyną jie apsidžiaugs ir mane pagirs. Jūs rimtai manot, kad mokytis sunku? Taip nėra, tačiau kažkodėl daugeliui labai trūksta motyvacijos.

Privalomas matematikos egzaminas jums – tikra kančia. Nuo kitų metų, kad įstotumėte į valstybės finansuojamą vietą aukštosiose mokyklose, jūs turėsite išlaikyti valstybinį matematikos egzaminą ir gauti bent 36 balus, norėdami įstoti į humanitarinės krypties specialybes – 18 balų. Ir visi, išgirdę tai, pradeda skųstis, sakydami, kad tai kančia, kad nemoka matematikos ir tiesiog nesugeba šio dalyko išmokti. Bet ar tikrai?

Pagalvokite ir prisiminkite, kiek kartų Jūs bandėte suprasti matematiką. Kiek vakarų sėdėjote prie matematikos uždavinių, bandydami juos spręsti, kiek kartų konsultavotės su mokytojais, tėvais, galų gale, draugais, ieškodami atsakymų? Mažai, ar ne? Mane supa žmonės, kurie tingi. Juk lengviausia pasakyti, kad nepavyksta, ir vaidinti, kad šiam mokslui nesate sutverti, nors iš tikrųjų patys žinote, kad įdedate per mažai pastangų. Tikrai abejoju, kad pusė Lietuvos mokinių nėra sutverti matematikai. Šis mokslas paprasčiausiai reikalauja daug darbo ir reikia įdėti daug pastangų, kad pamatytumėte gerus rezultatus.

Kitaip yra su lietuvių kalba ir literatūra. Egzaminas – rašinys. Rimtai? Rašinys? Ir jums tai yra sunku? Tam, kad išlaikytumėte valstybinį brandos egzaminą, Jūs turite būti perskaitę 32 privalomų autorių kūrinius per dvejus metus. Žinoma, jei esate protingas ir suprantate, galite pradėti šių autorių kūrinius nagrinėti anksčiau. Jums tereikia juos perskaityti, gebėti tuos kūrinius išnagrinėti ir tais kūriniais pasiremti egzamino metu – neįsivaizduoju paprastesnio darbo. Tai tiesiog reikalauja daug Jūsų laiko, kurį Jūs, vietoj to, kad skirtumėte knygoms, skiriate televizoriui ir kompiuteriui. Jei atrastumėte savo brangaus laiko knygoms, šis egzaminas Jums tikrai nekeltų nerimo.

Norėčiau pasakyti, kad laikas pagaliau suprasti, kad reikia mokytis ir nustoti apsimetinėti, kad nesugebėsite. Lengviausias kelias yra apsimesti, kad nesugebate, kai tiesiog tingite mokytis. Siūlau kiekvienam iš Jūsų pailsėti per atostogas ir grįžus į mokyklos suolą antradienį pagaliau pradėti mokytis. Tada suprasite, kad žmogui, kuris nori žinių, ateities ir gero gyvenimo, mokslas turi būti prioritetas.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis? Rašykite el. paštu pilieciai@delfi.lt ir išreikškite savo nuomonę!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugės pokštas prieš vestuves apvertė gyvenimą (22)

Niekada negalvojau, kad draugų pokštas apvers mano gyvenimą aukštyn kojomis. Bet apie viską nuo...

Valstybė virsta pikta pamote: ar tikrai pinigai svarbiau už gamtos įvairovę? (35)

Kai mokiausi ekonomikos dėstytojas sakė – Valstybė kaip motina – ji mus ruošia, moko, ugdo,...

Užsakytas tortas valgytojams sugadino vestuvinę nuotaiką (144)

Laukėme sugrįžtančio sūnaus ir jo žmonos . Jie susituokė Anglijoje, ta proga jų prašymu...

Atviras vyro laiškas buvusiajai: deja, visos jūs vienodos (36)

Nebetrukdysiu aš jūsų šeimai daugiau. Kaip sakei, mane praradai 2016 m. liepos 25 d. Aš tave...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (159)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Baltijos šalims teks rinktis (16)

Šių valstybių padėtis bus nepavydėtina: ekonomika stagnuos, gyvenimo lygis smuks, pramonė...

Po antstolių prabilo matininkai: norėtų didinti įkainius

Po antstolių, mėginusių įrodyti, kad jų atlygis niekuo neišsiskiriantis, eilėje – žemės...

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (276)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (163)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (44)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (6)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (49)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (11)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (286)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...