aA
Buvusios Lietuvos Krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės pamąstymas asmeninėje „Facebooko“ paskyroje, kad „viskas, turbūt, gerai, bet mintys kyla įvairios“, kuriuo politikė palydėjo maldai suklupusio musulmono oro uoste nuotrauką, tapo viena labiausiai nagrinėjamų praėjusios savaitės temų.
„Mintys kyla įvairios“: kodėl musulmonai meldžiasi oro uoste?
© Reuters/Scanpix

Interneto komentatoriai, tinklaraštininkai ir žurnalistai vis dar diskutuoja, derėjo ar ne politikei paviešinti savo mintis garsiai, žiniasklaidoje bei socialiniuose tinklapiuose ir vėl sklando įvairiausių spekuliacijų apie musulmonus bei islamą.

Akivaizdu, jog diskusijose išsiskiria keletas stovyklų: vieni mano, kad „politikė – irgi žmogus, ir ji pasakė tai, ką mes visi galvojame“, kiti pateisina politikės mintis, bet „kadangi ji yra viešas asmuo, tai nederėjo jų išreikšti garsiai“, tretieji yra susirūpinę, kad jei „tokios mintys aplanko politikus, reprezentuojančius šalį, kaip galima tikėtis tolerancijos iš paprastų mirtingųjų“. Šalia viso to pasigirsta klausimai, kylantys iš nerimo ir frustracijos: „Man nejauku, aš nežinau, kaip elgtis, kai šalia matau besimeldžiantį musulmoną...“, „Ar būtina jiems melstis viešoje vietoje, negi negali susirasti nuošalaus kampelio?“, „Ar negali pasimelsti tyliai, mintyse, be visų tų lankstymųsi?“ ir pan.

Malda musulmonams yra vienas iš tikėjimo stulpų, antrasis pagal svarbą po tikėjimo deklaravimo žodžiu. Korane sakoma, kad pirmasis dalykas, apie kurį tikintieji bus paklausti Teismo dieną, bus malda: kaip ji buvo atlikta, ar laiku, ar buvo be trūkumų. Ritualinė malda (salah) apjungia viską, kas sudaro tikėjimą: širdies būseną, žodžius bei kūno judesius. Bent vieno iš šių elementų nebuvimas padaro maldą negaliojančia. Tik ligoniai ir neįgalūs tikintieji yra atleidžiami nuo žodinio ar veiksminio maldos išpildymo. Malda atliekama taip, kaip mokė Pranašas Mahometas: tikintysis suklumpa ant kelių ir glaudžia kaktą prie žemės, taip parodydamas nusižeminimą, nuolankumą, visišką tarnystę.

Musulmonai meldžiasi penkis kartus per dieną: tarp aušros ir saulėtekio, vidurdienį – saulei perkopus aukščiausią tašką, dieną – tarp vidurdienio ir saulėlydžio, vakare – iš karto po saulėlydžio, ir naktį – prieš vidurnaktį. Maldą privaloma atlikti laiku, tik esant retoms išimtims maldas galima sujungti, sutrumpinti. Praleisti maldą be pateisinamos priežasties (tai tegali būti pramiegojimas, sąmonės netekimas, užmiršimas) yra nuodėmė. Būtent dėl to, musulmonai stengiasi pasimelsti laiku, o dienotvarkę planuoja aplink maldas, o ne atvirkščiai. Melsdamiesi anksti ryte, vėlai naktį, tarp dienos darbų, musulmonai parodo, kad nieko svarbesnio už maldą bei Dievo šlovinimą nėra.

Islame nėra draudžiama melstis viešai, tačiau ir neskatinama. Paprastai tikintieji meldžiasi namuose ar mečetėse, tačiau, aplinkybėms verčiant, musulmonai pasimels ir viešoje vietoje, paprastai atokiau nuo praeivių, jei tai įmanoma. Maldos metu tikintysis susikaupia Dievo šlovinimui. Aplinkiniams nėra būtina sustoti darius tai, ką jie daro, nutilti, jei jie kalba. Nereikia pasitraukti ar jaustis nejaukiai – besimeldžiančiajam jūs netrukdote, kaip ir besimeldžiantysis, vargiai, trukdo aplinkiniams.

Ironiška, kad minėtasis įrašas politikės socialinėje paskyroje pasirodė vos dieną prieš Tarptautinę žmogaus teisių dieną. Visuotinės Žmogaus Teisių Deklaracijos 18-as straipsnis užtikrina teisę į religijos laisvę ir jos praktikavimą: „Kiekvienas turi teisę į minties, sąžinės ir religijos laisvę; ši teisė apima laisvę keisti savo religiją ar tikėjimą, taip pat laisvę išpažinti ir skelbti savo religiją ar tikėjimą tiek vienam, tiek kartu su kitais, viešai ar privačiai, mokant, praktikuojant tikėjimą, laikant pamaldas ir atliekant apeigas.“

Apmaudu, kad dažno iš mūsų mintys vis dar yra tiek užvaldytos žiniasklaidos formuojamo islamo bei musulmonų įvaizdžio, kad maldai suklupusio žmogaus paveikslas, pirmiausia, sukelia ne teigiamas emocijas, o asocijuojasi su terorizmo grėsme, sukelia baimę. Šių jausmų vedini mes sutrinkame, nežinome, kaip elgtis, piktinamės, pasiūlome „susirasti nuošalesnę vietą, pasimelsti mintyse, netrikdant aplinkinių“, šalinamės, vengiame…

Pasiūlymas nueiti ir tyliai pasimelsti kamputyje nėra tolerancija. Tai – pseudotolerancija, abejingumas, ignoravimas („toleruoju, kol nematau, kol tai manęs neliečia“), savotiškas apsimetimas, kad kitokie nei aš neegzistuoja. Domėjimasis, noras pažinti – turbūt, vienintelis kelias į toleranciją. Kitą kartą, pamatę maldos ritualą atliekantį musulmoną, pabandykite išmesti iš galvos visus iki šiol girdėtus stereotipus, prisiminkite šį straipsnį bei užduokite sau keletą nesudėtingų klausimų: „Ar besimeldžiantis žmogus pažeidžia viešąją tvarką?“, „Ar laužo etikos, moralės normas?“, „Kuo ant maldos kilimėlio suklupęs musulmonas skiriasi nuo rožančių tyliai rankose begrąžančios močiutės?“.

Atsakę į juos atvira širdimi, galbūt ne tik tapsite truputėlį labiau tolerantiški islamo išpažinėjų atžvilgiu, bet taip pat sugebėsite įžvelgti žavesio jų sugebėjime atsiriboti nuo supančios materialios aplinkos ir susikaupti maldai.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Važiuodama į šarvojimo salę kaunietė pasibaisėjo taksisto elgesiu: kyla klausimas, kuris čia klientas (52)

Antradienį dar vieną kartą pasijutau bjauriai, važiuodama taksi. Nežinau nė kaip pasakyti apie...

Kaime gyvenantis vyras atkreipė dėmesį į taršos mokesčio trūkumą: apie šitą valdžia nepagalvojo (53)

Kompensacija už mažiau taršų automobilį ... Tik parodykit nors vieną įgalų pravažiuoti kaimo...

Įsiplieskus Zuokų skandalui moteris atkreipė dėmesį į svarbiausią dalyką (227)

Skyrybos – tragedija šeimai. Kai meilė baigiasi, belieka padėkoti vienas kitam už praleistą...

Po „Vlantana Norge“ skandalo prabilo vairuotojas: nepatikėsite, kaip elgiasi patys „fūristai“ (315)

Valio. „Drakonas nugalėtas...“ – tai žodžiai iš seno sovietinio animacinio filmuko apie...

43 metus tą pačią moterį mylintis vyras – apie dvi jį intriguojančias žmonos paslaptis (57)

1977 metų šaltą vidurį vasario mėnesio atsitiko tai, kas tapo kertiniu akmeniu mano gyvenimo...

Top naujienos

Ateityje vėžiu sirgs kas antras: į Lietuvą atvykęs britų onkologas pataria, kaip išvengti ligos (25)

Ateityje vėžiu sirgs kas antras žmogus, tačiau, pakeitę gyvenimo būdą, šios ligos riziką...

Paviešino sukrečiančius vairuotojų liudijimus: už daugiau nei 4 mėnesius – vos 700 eurų (224)

Žiniasklaidoje vis dar dažnai pasirodo stebinančių naujienų apie kone vergiškas tolimųjų...

Nausėda: būdamas 16-os metų kolekcionavau retus kaktusus, po to susidomėjau merginomis papildyta (128)

Knygų mugėje besilankantis prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienio rytą mugės svečiams...

Buvęs komunistas, viešai atsiprašęs Lietuvos: apie vaikystę „ant ribos“ ir manevrus dėl nepriklausomybės (140)

Česlovas Juršėnas gyvenime juokauja nekeitęs trijų dalykų – žmonos, partijos ir buto....

Tragiška nelaimė Naisių kaime (152)

Šiaulių apskrities policija pranešė apie tragišką nelaimę Naisių kaime.

Epidemija artėja: nuo koronaviruso mirė pirmieji europiečiai (209)

Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai 10-yje Italijos miestų dėl koronaviruso protrūkio buvo...

Rinktinės lyderius apėmė gėdos jausmas: tokį beviltišką pralaimėjimą sunku prisiminti specialiai Krepšinis.lt iš Monso (370)

Donatas Motiejūnas po pustrečių metų pertraukos grįžo į Lietuvos rinktinę bei iškart tapo...

Tūkstančius sužavėjusi katės istorija: netekusi letenų, ir vėl turi galimybę vaikščioti

3D spausdintuvu atspausdintos titaninės letenos padėjo vienai savo letenas nušalusiai katei vėl...

Gyventojus įspėjo apie ekstremalią situaciją – šėls pavojingas vėjas

Šeštadienio rytą Lietuvos Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas gyventojams...

Bręsta dopingo skandalas: pasaulio biatlono čempioną Loginovą ir trenerį purtė Italijos policija (51)

Italijoje šeštadienį paryčiais viešbutį, kuriame apsistojusi Rusijos biatlono rinktinė,...

|Maža didelių žinių kaina