aA
Jau kelerius metus stebina neatsakingas valdininkų požiūris į valstybinius egzaminus, nesugebėjimas sukurti aiškių ir nedviprasmiškų užduočių. O po šių metų lietuvių kalbos valstybinio egzamino galima teigti, kad valdininkai, padedami pasenusių (ne amžiumi, bet dvasia – netolerantiška, pripažįstančia tik vieną tiesą) tikrintojų mokytojų daro viską, kad kuo daugiau mokinių išvyktų iš Lietuvos, kad pačioje jaunystės pradžioje būtų nukirsti sparnai kūrybingiausiems (nes būtent kūrybingumo rašiniuose labiausiai bijo davatkiško mentaliteto „panelės mokytojos“), kad, gink Dieve, tie kūrybingiausieji nesumanytų ateityje tapti Lietuvos šviesuliais.
Mano nuomonė apie lietuvių k. egzaminą: pavydžioms <em>davatkoms</em> turbūt atrodo geriau kirsti iš peties
© DELFI / Tomas Vinickas

Pavydžioms neišsipildžiusioms davatkoms turbūt atrodo geriau kirsti iš peties – aha, nepasirėmei kokiu nors privalomu autoriumi, ir, sudie, svajonių profesija. Kas, kad iš anglų šimtukas ar beveik tiek… Kas, kad abiturientas perskaitęs šimtus pasaulinės klasikos knygų, kas, kad jo bibliotekoje visa naujausia ir geriausia užsienio šalių literatūra, kurios jo rašinį tikrinę mokytojai akyse nematę, tačiau ji neįeina į tą privalomą kontekstą.

Visai pribaigia mokytojos iš Vilniaus Žemynos gimnazijos paaiškinimas, jog lietuvių kalbos magistrė gavo 30 balų todėl, kad „gal ji rašinio metodų neišmano. Gal rašė taip, kaip buvo reikalaujama ankstesniais metais. O rašinio instrukcijos pasikeitusios“. Įdomu, pagal kokias „instrukcijas“ rašo savo literatūros kritikos tekstus kad ir S. Parulskis, K. Navakas, A. A. Jonynas ir t.t. Turbūt ir jie iš egzamino gautų 30, o gal ir visai jo neišlaikytų, nes juk instrukcijų tai nė vienas nesilaiko ir būtent dėl instrukcijų nesilaikymo, kuris ir vadinamas kūrybingumu, ir gavo nacionalines premijas.

Nesuprantama, kokiame akmens amžiuje gyvena programų sudarinėtojai, jei į privalomus autorius įtraukia M. K. Sarbievijų, J. Radvaną, A. Volaną, M. Kulbaką ir panašius. Juk tai turėtų būti universitetų lituanistinių programų autoriai, ir ne pirmame kurse nagrinėtini. Privalomą konteksto autorių filosofą I. Kantą kremta ir dažnai nesukremta filosofijos studentai. Pažiūrėjus į privalomus autorius ir kūrinius, galima tęsti ir tęsti tą kvestionuotinų ar visai absurdiškų dalykų sąrašą.

Kas gali paviešinti programų kūrėjų pavardes? Egzaminų temų sudarytojų pavardes? Kam reikia kvailo skirstymo į „literatūrinį“ ir „samprotavimo“ rašinį? Kodėl neleidžiama abiturientams rašyti taip, kaip jiems rašosi? Tegul ir eilėmis, jei sugeba atskleisti temą. Kodėl jie privalomai turi skaičiuoti įvado, dėstymo (būtinai 1 pastraipa, 2 pastraipa, 3 pastraipa su savo įvadu, argumentu, kontrargumentu, išvada), išvadų eilutes, kad tik nenusižengtų instrukcijoms? Ar taip rašo literatūrines recenzijas mūsų literatūros kritikai? Juk ne. Jei taip rašytų, jų niekas nespausdintų, nes neįdomu, nekūrybinga. Bet abiturientas už aklą instrukcijų laikymąsi gautų 100. Kur logika? Ar mes norime kūrybingo jaunimo, ar klusnaus sraigtelio be nuomonės?

Nustebino Švietimo ministro pasakymas, kad 12 procentų neišlaikiusių – riba, kurią „galima leisti“. Bet juk tai ne procentai, gerbiamas Ministre. Tai žmonės ir jų likimai. Jei matematikos egzaminą galima objektyviai įvertinti, tai rašinio vertinimas yra tikrintojų skonio reikalas: kiekvienas kūrinį perskaito ir supranta savaip. Už nuomonę, jei ji pagrindžiama, neturėtų būti mažinamas pažymys vien dėl to, kad tikrintojai yra kitos nuomonės (o kita karta, kaip žinoma, turi kitas vertybes, kartu ir estetines, taigi nesąžiningas, nes visiškai subjektyvus vertinimas jau tarsi užprogramuojamas iš anksto).

Pagaliau kiek galima skaityti apie prastai parengtus egzaminus? Kažkas, matyt iš NEC ar ŠMM, vis aiškina, kad ką čia abiturientai verkia, čia juk tik egzaminas, va, gyvenime tai bus didesnių sunkumų. Taip. Bet pagalvokite, jei tokias klaidas darytų jus, valdininkai iš NEC ir ŠMM, operuojantys gydytojai, ir operacijos metu nugalabiję jus raudantiems artimiesiems pasakytų: ai, čia juk tik vienas lavonas, užtat kiek mes esame išgydę, o be to, Žemėje žmonių ir taip pakanka, vienu daugiau ar mažiau. Klaida yra klaida, keista, kad tiek žmonių išlaikoma NEC, o nesugebama parengti skaidrių ir aiškių užduočių, dėl kurių niekam nekiltų abejonių.

Atsipeikėkite, NEC atstovai ir ŠMM valdininkai. Baikite duoti recenzuoti vadovėlius juos rašiusiųjų draugams (čia žurnalistai galėtų atlikti tyrimą, oi, kiek įdomių dalykų atrastų), tas pats ir su programų ekspertavimu. Ir bent kartą pasirūpinkite, kad valstybiniai egzaminai praeitų be trikdžių: juk negi taip sunku keletą kartų perklausyti anglų kalbos tekstą ir jį iš naujo įrašyti? Pasirūpinti, kad jis būtų ne C1, o B2 lygio, kad būtų literatūrine kalba. Juk neduodame mokiniams klausytis žemaičių tarmės per egzaminus?

Tai kodėl per anglų egzaminą abiturientai turi klausytis USA anglų kalbos atmainos, kurios nesimokė, o ne britų? Negi taip sunku matematikos egzamine nepateikti matematikos studentams teprieinamų užduočių? Negi taip sunku lietuvių kalbos rašiniams parinkti visiems žinomus autorius ir atsisakyti Sarbievijaus (su visa pagarba jam – ir būtent dėl tos pagarbos paliekant jį ir panašius filologijos studijoms), suformuluoti aiškias nedviprasmiškas temas, o vertintojus parinkti iš tų, kurie yra plataus akiračio, skaitę ne vien Žemaitę, kuriems „Kitų knygų“ leidykla nevaro siaubo…

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

37 m. našlė: graudu pamačius, kaip mergina skundžiasi izoliacija instagrame (82)

Sveiki, graudu žiūrėti, kas vyksta... Esu 37 metų našlė ir turiu du nepilnamečius vaikus....

Pandemijos dienoraštis: Europos degalinėse ne taip gerai, kaip atrodo (18)

Šeštadienis, kovo 21 d. Važiuoju iš Anglijos. Persikėliau iš Doverio į Dunkerque ir atvažiavau...

Kurjeris kreipėsi į Vilniaus merą: tokiu metu turime vieną prašymą (13)

Gerbiamas Mere Remigijau Šimašiau, tikrai džiaugiuosi matydamas, kokių priemonių imatės...

Dėl prekių pristatymo įsiutęs kaunietis: ir taip jau neįmanoma apsipirkti, o dabar dar atšaukė! (113)

Dėl viruso, dėl karantino , darosi sunku net apsipirkti. Ne man vienam taip, visi žinome situaciją.

Jei medis kalbėtų: mano laiškas vilniečiams ir merui (7)

Aš esu medis, Klevas, tiksliau – Paprastasis Klevas. Lotyniškas mano pavadinimas Acer Platanoides....

Top naujienos

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai per naktį 43 nauji atvejai (591)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Koronavirusas nustatytas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai (1)

Koronavirusas nustatytas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai – Infekcinių ligų klinikoje...

Šiaulių miesto merui atliktas koronaviruso testas (31)

Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui atliktas koronaviruso testas. Jo rezultatas – neigiamas.

Valančiūnas ir Sabonis – geriausių NBA duetų sąraše (1)

JAV sporto žiniasklaidos gigantas „Bleacher Report“ sudarė geriausių šio sezono NBA duetų...

Klaipėdos ligoninėje koronavirusas nustatytas dar keliems ligoniams (49)

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje koronavirusas nustatytas Neurochirurgijos skyriuje...

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (547)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Panevėžio ligoninėje koronavirusas nustatytas dar vienam pacientui: 13 medikų išsiųsti saviizoliacijai (47)

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje koronavirusas nustatytas dar vienam pacientui, jis gydytas...

Duonos kepykloje Kaune darbuotojui diagnozuotas koronavirusas tikina, kad duonos tiekimas nesutriks (78)

Kovo 28 dieną Kaune , „ Fazer Lietuva “ priklausančioje duonos kepykloje, vienam iš...

Karantiną namuose leidžianti Simona Bandita: pirma savaitė buvo paranojiška (87)

Karantino nurodymų griežtai besilaikanti radijo ir televizijos laidų kūrėja Simona...

|Maža didelių žinių kaina