aA
Jau kelerius metus stebina neatsakingas valdininkų požiūris į valstybinius egzaminus, nesugebėjimas sukurti aiškių ir nedviprasmiškų užduočių. O po šių metų lietuvių kalbos valstybinio egzamino galima teigti, kad valdininkai, padedami pasenusių (ne amžiumi, bet dvasia – netolerantiška, pripažįstančia tik vieną tiesą) tikrintojų mokytojų daro viską, kad kuo daugiau mokinių išvyktų iš Lietuvos, kad pačioje jaunystės pradžioje būtų nukirsti sparnai kūrybingiausiems (nes būtent kūrybingumo rašiniuose labiausiai bijo davatkiško mentaliteto „panelės mokytojos“), kad, gink Dieve, tie kūrybingiausieji nesumanytų ateityje tapti Lietuvos šviesuliais.
© DELFI / Tomas Vinickas

Pavydžioms neišsipildžiusioms davatkoms turbūt atrodo geriau kirsti iš peties – aha, nepasirėmei kokiu nors privalomu autoriumi, ir, sudie, svajonių profesija. Kas, kad iš anglų šimtukas ar beveik tiek… Kas, kad abiturientas perskaitęs šimtus pasaulinės klasikos knygų, kas, kad jo bibliotekoje visa naujausia ir geriausia užsienio šalių literatūra, kurios jo rašinį tikrinę mokytojai akyse nematę, tačiau ji neįeina į tą privalomą kontekstą.

Visai pribaigia mokytojos iš Vilniaus Žemynos gimnazijos paaiškinimas, jog lietuvių kalbos magistrė gavo 30 balų todėl, kad „gal ji rašinio metodų neišmano. Gal rašė taip, kaip buvo reikalaujama ankstesniais metais. O rašinio instrukcijos pasikeitusios“. Įdomu, pagal kokias „instrukcijas“ rašo savo literatūros kritikos tekstus kad ir S. Parulskis, K. Navakas, A. A. Jonynas ir t.t. Turbūt ir jie iš egzamino gautų 30, o gal ir visai jo neišlaikytų, nes juk instrukcijų tai nė vienas nesilaiko ir būtent dėl instrukcijų nesilaikymo, kuris ir vadinamas kūrybingumu, ir gavo nacionalines premijas.

Nesuprantama, kokiame akmens amžiuje gyvena programų sudarinėtojai, jei į privalomus autorius įtraukia M. K. Sarbievijų, J. Radvaną, A. Volaną, M. Kulbaką ir panašius. Juk tai turėtų būti universitetų lituanistinių programų autoriai, ir ne pirmame kurse nagrinėtini. Privalomą konteksto autorių filosofą I. Kantą kremta ir dažnai nesukremta filosofijos studentai. Pažiūrėjus į privalomus autorius ir kūrinius, galima tęsti ir tęsti tą kvestionuotinų ar visai absurdiškų dalykų sąrašą.

Kas gali paviešinti programų kūrėjų pavardes? Egzaminų temų sudarytojų pavardes? Kam reikia kvailo skirstymo į „literatūrinį“ ir „samprotavimo“ rašinį? Kodėl neleidžiama abiturientams rašyti taip, kaip jiems rašosi? Tegul ir eilėmis, jei sugeba atskleisti temą. Kodėl jie privalomai turi skaičiuoti įvado, dėstymo (būtinai 1 pastraipa, 2 pastraipa, 3 pastraipa su savo įvadu, argumentu, kontrargumentu, išvada), išvadų eilutes, kad tik nenusižengtų instrukcijoms? Ar taip rašo literatūrines recenzijas mūsų literatūros kritikai? Juk ne. Jei taip rašytų, jų niekas nespausdintų, nes neįdomu, nekūrybinga. Bet abiturientas už aklą instrukcijų laikymąsi gautų 100. Kur logika? Ar mes norime kūrybingo jaunimo, ar klusnaus sraigtelio be nuomonės?

Nustebino Švietimo ministro pasakymas, kad 12 procentų neišlaikiusių – riba, kurią „galima leisti“. Bet juk tai ne procentai, gerbiamas Ministre. Tai žmonės ir jų likimai. Jei matematikos egzaminą galima objektyviai įvertinti, tai rašinio vertinimas yra tikrintojų skonio reikalas: kiekvienas kūrinį perskaito ir supranta savaip. Už nuomonę, jei ji pagrindžiama, neturėtų būti mažinamas pažymys vien dėl to, kad tikrintojai yra kitos nuomonės (o kita karta, kaip žinoma, turi kitas vertybes, kartu ir estetines, taigi nesąžiningas, nes visiškai subjektyvus vertinimas jau tarsi užprogramuojamas iš anksto).

Pagaliau kiek galima skaityti apie prastai parengtus egzaminus? Kažkas, matyt iš NEC ar ŠMM, vis aiškina, kad ką čia abiturientai verkia, čia juk tik egzaminas, va, gyvenime tai bus didesnių sunkumų. Taip. Bet pagalvokite, jei tokias klaidas darytų jus, valdininkai iš NEC ir ŠMM, operuojantys gydytojai, ir operacijos metu nugalabiję jus raudantiems artimiesiems pasakytų: ai, čia juk tik vienas lavonas, užtat kiek mes esame išgydę, o be to, Žemėje žmonių ir taip pakanka, vienu daugiau ar mažiau. Klaida yra klaida, keista, kad tiek žmonių išlaikoma NEC, o nesugebama parengti skaidrių ir aiškių užduočių, dėl kurių niekam nekiltų abejonių.

Atsipeikėkite, NEC atstovai ir ŠMM valdininkai. Baikite duoti recenzuoti vadovėlius juos rašiusiųjų draugams (čia žurnalistai galėtų atlikti tyrimą, oi, kiek įdomių dalykų atrastų), tas pats ir su programų ekspertavimu. Ir bent kartą pasirūpinkite, kad valstybiniai egzaminai praeitų be trikdžių: juk negi taip sunku keletą kartų perklausyti anglų kalbos tekstą ir jį iš naujo įrašyti? Pasirūpinti, kad jis būtų ne C1, o B2 lygio, kad būtų literatūrine kalba. Juk neduodame mokiniams klausytis žemaičių tarmės per egzaminus?

Tai kodėl per anglų egzaminą abiturientai turi klausytis USA anglų kalbos atmainos, kurios nesimokė, o ne britų? Negi taip sunku matematikos egzamine nepateikti matematikos studentams teprieinamų užduočių? Negi taip sunku lietuvių kalbos rašiniams parinkti visiems žinomus autorius ir atsisakyti Sarbievijaus (su visa pagarba jam – ir būtent dėl tos pagarbos paliekant jį ir panašius filologijos studijoms), suformuluoti aiškias nedviprasmiškas temas, o vertintojus parinkti iš tų, kurie yra plataus akiračio, skaitę ne vien Žemaitę, kuriems „Kitų knygų“ leidykla nevaro siaubo…

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugės palaikymą juto net ir po mirties – skeptikų kalbos neįdomios (18)

Tas buvo seniai, bet pamenu iki šiol. Manau, kad artimi žmonės nepalieka mūsų, stebi iš...

Ieškojo darbo valstybės tarnyboje – kilo daug nepatogių klausimų (68)

Galvojau, kad Lietuvoje nėra žodžio laisvės, bet ji tikrai yra. Mano straipsnis gavo tam tikrą...

Benamės katės Dzūkijos gyventojai tapo galvos skausmu: kur besikreipi, grįžti į pradinį tašką (5)

Mūsų kaime, kuris yra Dzūkijoje , tarp miškų, prieš trejus metus kažkas atvežė ir išmetė...

Latvija švenčia šimtmetį – kiek tai svarbu Lietuvai (8)

Lapkričio 18-ą Nepriklausomybės šimtmečio renginiai vyks visoje Latvijoje. Išskirtinis...

Atsiliepkite! Negali pamiršti „Senukuose“ sutiktos merginos (184)

Esu Rokas ir trečiadienį sutikau moterį , kuri pirko daug lipnios juostos ir keletą popieriaus...

Top naujienos

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (88)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (37)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Negailestingą onkologinės ligos kirtį patyrusiam Stano – jautrios kolegų emocijos

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (113)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Betoninės sienos po žeme slėpė neregėtos prabangos rūmus ir didžiausią LSD fabriką istorijoje (7)

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje praktiškai visos LSD siuntos atkeliaudavo iš...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (16)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Albumą pristačiusi Monika Pundziūtė-Monique scenoje išgirdo asmeninį prisipažinimą (3)

Atlikėja Monika Pundziūtė- Monique iš jaudulio žibančiomis akimis pristato antrąjį solinį...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (6)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Gyvai / „Hero's & KOK World series 2018“ turnyre Vilniuje – iššūkis Maslobojevui ir Vikšraičiui (tiesiogiai)

Šiandien, lapkričio 17 dieną, 19 valandą Vilniaus „Siemens“ arenoje startuoja tradiciniu...

Draugės palaikymą juto net ir po mirties – skeptikų kalbos neįdomios (18)

Tas buvo seniai, bet pamenu iki šiol. Manau, kad artimi žmonės nepalieka mūsų, stebi iš...