Sąvoka „vaiko priežiūros atostogos“ yra kiek klaidinga ir neatitinkanti realybės, nes į atostogas tai nėra panašu, labiau – į vaiko priežiūros laikotarpį. Kaip bebūtų, vaiko auginimas, priežiūra ir buvimas kartu su augančia didžiąja asmenybe mažame kūne yra pati aukščiausia moters savirealizacijos, moteriškumo ir motinystės išpildymo forma, tai nuostabus, nepakartojamas, kintantis ir originalus, stebinantis, sunkus ir šiek tiek alinantis, tačiau suteikiantis kitokių jėgų, pilnavertis, prasmingas laikotarpis.
© Vida Press

Auginu vieną judrią, aktyvią, smalsią, protingą, gražią, skubančią tapti „didele“ mažąją didžiąją dukrytę. Galbūt norėtųsi turėti ir antrą vaikelį, tačiau stabdo daugelis dalykų, tokių kaip nepigus kokybiškas lavinimas ir/ar papildomas lavinimas, drabužėliai ir batukai kainuoja kaip ir suaugusiųjų, nestabili ir sunkiai prognozuojama valstybės ateitis ir kiekvieno žmogaus ateitis, stabdanti ir ribojanti gyvenimą būsto paskola.

O kai pamąstai apie ateitį, jei planuoji auginti vaiką kokybiškai, mąstant apie geresnę mokyklą, kokybiškesnę aprangą, papildomą ugdymą ir skaičiuojant galimybes, drąsa ir noras turėti antrą vaiką blėsta.

Daugelis vyrų mano, kad moteris augindama ir būdama su vaiku namuose turi apsčiai laisvo laiko ir gali pasirūpinti namais, savimi ir dar sekti įvykius. Galbūt yra „patogių“ vaikų, kurie ramūs, tylūs ir vieni sau gražiai žaidžia, tačiau yra labai daug vaikų, kurie nemiega pietų miegelio tris ar daugiau valandų, kurie reikalauja aktyvaus mamos dėmesio visą dieną, kuriems norisi justi mamos artumą bet kokioje veikloje, kuriems norisi pažinti aplinką, pasaulį su mamos (ar tėčio) pagalba, kurie nori gauti visus atsakymus, viską paliesti, užuosti, paragauti. Kokybiškas buvimas kartu, lavinimas pagal galimybes ir sugebėjimus, auklėjimas ir priežiūra reikalauja didžiosios dalies dienos laiko.

Aš manau, kad nėra auklių, kurios galėtų atstoti mamą (ar tėtį), kurios jaustų vaiką, jo nuotaikas, poreikius ir lūkesčius taip, kaip mama ar tėtis, todėl jei tik yra galimybė, geriau pabūti kartu su vaiku, nes tas laikotarpis yra pakankamai trumpas ir nebepakartojamas, autentiškas.

Savo dukrytę man teko patikėti darželio auklėtojų globai nesulaukusią nė dvejų metų, tačiau ji greitai adaptavosi ir, tikiu, priprato, nors ir yra akivaizdus noras ir džiaugsmas likti su tėvais, neiti į darželį, būti šeimoje, kartais nakties metu sutrukdo ramų poilsį akivaizdžiai pasikartojantys darželio įvykiai.

Savo dukrytę maitinu pati jau beveik trejus metus ir džiaugiuosi, kad turiu tokią galimybę, nes tai akivaizdžiai gelbsti nuo daugelio ligų, padeda kovoti su virusais (ypač pradėjus lankyti darželį), kuria tą ypatingą artumo jausmą, prisideda prie vidinio ryšio išlaikymo ir tvirtinimo ir daugelio kitų pozityvių dalykų.

Be abejo, yra sakančių, kad čia mano problema, vaiko pripratinimas, jokios naudos, tačiau matau, kaip ji be streso, palaipsniui, palengva, natūraliai pati mažina poreikį (jau iki tik 1-2 kartų per parą) ir nematau jokių problemų, tik pliusus.

Labai svarbu rasti ir geriau daugiau nei vien tik tas statistines 7 min. per dieną kokybiškam pabuvimui su vaiku po darbų, tačiau tai dirbantiems tėvams gana nelengva, nes laiko paroje yra tik tiek, kiek yra, o darbų ir pareigų namuose, šeimai yra pakankamai daug.

Lavinimo nepakankamumą kompensuoti galima per savaitę – darželyje lankome šeštadieninę mokyklėlę, o didžioji laiko dalis savaitgalį skiriama mažajai, todėl laiko tik sau lieka ne tiek ir daug.

Vis dėlto, aukotis nėra labai sunku. Mąstant, kas yra vertybė, prioritetas, pagrindinis jėgų ir gyvenimo džiaugsmo šaltinis, galiu drąsiai atsakyti, kad tai – mano dukrytė.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

„Dirbu. 24 valandas per parą. Esu mama ir pasiūlyčiau visiems šyptelėjusiems ar pasišaipiusiems pažiūrėti, kiek ištvertumėte Jūs.“ – būtent taip tikrai galvoja ne viena atžalas namie prižiūrinti moteris, karjerą iškeitusi į šeimą.

Manote, lengva? Straipsnį „Ką nutyli supermamos?“ DELFI portale anksčiau rašiusi Giedrė buvo atvira – nelabai. „Pabandyk išgyventi, kai nuo šeštos valandos ryto iki dešimtos vakaro - lakstymai, šokinėjimai nuo palangių, rietynės, muštynės, ožiai. Be savaitgalių. Be išeiginių. Be švenčių.“, – motinos kasdienybe dalijosi ji.

Mamos, prašome Jūsų – pasidalinkite: ar lengviau atžalas palikti auklei ir lėkti į darbą, ar visą dieną būti namuose? Ar iš tiesų net ir tuomet sunku viską spėti? Papasakokite, kaip nusprendėte, kokia mama – dirbančia ar ne – būsite? O kaip į tai reaguoja tėtis? O gal norite sugriauti mitą, kad vienas kūdikis sugeba dviejų žmonių gyvenimuose sukelti chaosą?

Vieno rašinio autoriui įteiksime tris knygas – Č. Milošo „Abėcėlė“, M. Gessen „Putinas. Žmogus be veido“, „Piešimas buvo tarsi durys“.

Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Mama“. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi ir žemiau esančia nuoroda arba čia:


Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikinui buvo sunku pripažinti savo lytinę orientaciją: apmaudu, kad savo šalyje turiu tai slėpti
 (61)

Norėčiau, bent dalinai prisistatyti, nes pilnai to padaryti negaliu dėl itin homofobiškos...

Vilniaus plėtra: sostinė pamažu virsta vienu dideliu perkūnkiemiu (55)

Atsiliepiu į DELFI skaitytojo straipsnį „ Pažėrė pasiūlymų, ką reikia gerinti Vilniuje:...

Trys punktai Verygai: jūs visus laikote neišmanėliais, kuriuos reikia perauklėti (261)

Nulis atjautos, nulis nuoširdumo, nulis empatijos. Kas? Veryga. Šiam ministrui aplinkui visi...

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (138)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (404)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Top naujienos

Kas vertas pakeisti Grybauskaitę? Labiausiai lauktos pavardės praeiviai kažkodėl vengė (483)

Nors iki prezidento rinkimų liko dar pusantrų metų, viešojoje erdvėje prasideda diskusijos, kas...

Naujas posūkis NT rinkoje – prasidėjo žaidimai su kainomis (28)

Stabtelėjus nekilnojamojo turto pardavimams, pasigirdo gandų apie tai, kad vystytojai, kuriems...

Keisti Pūko keliai į Kultūros komitetą: susitarimas rastas ir tarp didžiausių oponentų (1)

Seimo komitetų postų dalybos panaikino priešpriešą ir tarp didžiausių oponentų. Opozicinės...

Teismo verdiktas: „Linkomanija“ turi būti blokuojama papildyta 16:42 (289)

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismo posėdyje paskelbtas sprendimas vadinamojoje...

Dėl sviesto kainų kilo „kruasanų krizė“ (1)

Prancūziją ištiko „Kruasanų krizė“. Šalyje ne pirmą mėnesį trūksta sviesto ir dėl to...

Černobylio katastrofa: švedų mokslininkai paskelbė kitokią įvykių versiją (31)

Švedų mokslininkai padarė išvadą, kad per Černobylio atominės elektrinės avariją įvyko...

Į rinktinės stovyklą atvykęs Kšyštofas pažėrė šmaikščių perliukų (31)

„Glaudžių neėmiau. Ne atostogauti atvažiavau“, – vos įžengęs į Palangos „Vanagupės“...

„Regnum“ Lietuvai paišo juodus scenarijus: jei neklausysite, maža nepasirodys (104)

Lietuva, Latvija ir Estija Rusijoje – niekam neįdomios. O tuo pačiu jos, kartu su NATO ir JAV...

Apie režisieriaus Barto skandalą sužinojo visas pasaulis: jau rašo ir užsienio žiniasklaida (29)

Vienas didžiausių kino ir šou pasaulio naujienų portalų „ The Hollywood Reporter “ neseniai...

Krizė Vokietijoje: padėtį bando gelbėti prezidentas (17)

Praėjus kelioms valandoms nuo derybų dėl koalicijos žlugimo, Vokietijos prezidentas paragino...