aA
Sąvoka „vaiko priežiūros atostogos“ yra kiek klaidinga ir neatitinkanti realybės, nes į atostogas tai nėra panašu, labiau – į vaiko priežiūros laikotarpį. Kaip bebūtų, vaiko auginimas, priežiūra ir buvimas kartu su augančia didžiąja asmenybe mažame kūne yra pati aukščiausia moters savirealizacijos, moteriškumo ir motinystės išpildymo forma, tai nuostabus, nepakartojamas, kintantis ir originalus, stebinantis, sunkus ir šiek tiek alinantis, tačiau suteikiantis kitokių jėgų, pilnavertis, prasmingas laikotarpis.
© Vida Press

Auginu vieną judrią, aktyvią, smalsią, protingą, gražią, skubančią tapti „didele“ mažąją didžiąją dukrytę. Galbūt norėtųsi turėti ir antrą vaikelį, tačiau stabdo daugelis dalykų, tokių kaip nepigus kokybiškas lavinimas ir/ar papildomas lavinimas, drabužėliai ir batukai kainuoja kaip ir suaugusiųjų, nestabili ir sunkiai prognozuojama valstybės ateitis ir kiekvieno žmogaus ateitis, stabdanti ir ribojanti gyvenimą būsto paskola.

O kai pamąstai apie ateitį, jei planuoji auginti vaiką kokybiškai, mąstant apie geresnę mokyklą, kokybiškesnę aprangą, papildomą ugdymą ir skaičiuojant galimybes, drąsa ir noras turėti antrą vaiką blėsta.

Daugelis vyrų mano, kad moteris augindama ir būdama su vaiku namuose turi apsčiai laisvo laiko ir gali pasirūpinti namais, savimi ir dar sekti įvykius. Galbūt yra „patogių“ vaikų, kurie ramūs, tylūs ir vieni sau gražiai žaidžia, tačiau yra labai daug vaikų, kurie nemiega pietų miegelio tris ar daugiau valandų, kurie reikalauja aktyvaus mamos dėmesio visą dieną, kuriems norisi justi mamos artumą bet kokioje veikloje, kuriems norisi pažinti aplinką, pasaulį su mamos (ar tėčio) pagalba, kurie nori gauti visus atsakymus, viską paliesti, užuosti, paragauti. Kokybiškas buvimas kartu, lavinimas pagal galimybes ir sugebėjimus, auklėjimas ir priežiūra reikalauja didžiosios dalies dienos laiko.

Aš manau, kad nėra auklių, kurios galėtų atstoti mamą (ar tėtį), kurios jaustų vaiką, jo nuotaikas, poreikius ir lūkesčius taip, kaip mama ar tėtis, todėl jei tik yra galimybė, geriau pabūti kartu su vaiku, nes tas laikotarpis yra pakankamai trumpas ir nebepakartojamas, autentiškas.

Savo dukrytę man teko patikėti darželio auklėtojų globai nesulaukusią nė dvejų metų, tačiau ji greitai adaptavosi ir, tikiu, priprato, nors ir yra akivaizdus noras ir džiaugsmas likti su tėvais, neiti į darželį, būti šeimoje, kartais nakties metu sutrukdo ramų poilsį akivaizdžiai pasikartojantys darželio įvykiai.

Savo dukrytę maitinu pati jau beveik trejus metus ir džiaugiuosi, kad turiu tokią galimybę, nes tai akivaizdžiai gelbsti nuo daugelio ligų, padeda kovoti su virusais (ypač pradėjus lankyti darželį), kuria tą ypatingą artumo jausmą, prisideda prie vidinio ryšio išlaikymo ir tvirtinimo ir daugelio kitų pozityvių dalykų.

Be abejo, yra sakančių, kad čia mano problema, vaiko pripratinimas, jokios naudos, tačiau matau, kaip ji be streso, palaipsniui, palengva, natūraliai pati mažina poreikį (jau iki tik 1-2 kartų per parą) ir nematau jokių problemų, tik pliusus.

Labai svarbu rasti ir geriau daugiau nei vien tik tas statistines 7 min. per dieną kokybiškam pabuvimui su vaiku po darbų, tačiau tai dirbantiems tėvams gana nelengva, nes laiko paroje yra tik tiek, kiek yra, o darbų ir pareigų namuose, šeimai yra pakankamai daug.

Lavinimo nepakankamumą kompensuoti galima per savaitę – darželyje lankome šeštadieninę mokyklėlę, o didžioji laiko dalis savaitgalį skiriama mažajai, todėl laiko tik sau lieka ne tiek ir daug.

Vis dėlto, aukotis nėra labai sunku. Mąstant, kas yra vertybė, prioritetas, pagrindinis jėgų ir gyvenimo džiaugsmo šaltinis, galiu drąsiai atsakyti, kad tai – mano dukrytė.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

„Dirbu. 24 valandas per parą. Esu mama ir pasiūlyčiau visiems šyptelėjusiems ar pasišaipiusiems pažiūrėti, kiek ištvertumėte Jūs.“ – būtent taip tikrai galvoja ne viena atžalas namie prižiūrinti moteris, karjerą iškeitusi į šeimą.

Manote, lengva? Straipsnį „Ką nutyli supermamos?“ DELFI portale anksčiau rašiusi Giedrė buvo atvira – nelabai. „Pabandyk išgyventi, kai nuo šeštos valandos ryto iki dešimtos vakaro - lakstymai, šokinėjimai nuo palangių, rietynės, muštynės, ožiai. Be savaitgalių. Be išeiginių. Be švenčių.“, – motinos kasdienybe dalijosi ji.

Mamos, prašome Jūsų – pasidalinkite: ar lengviau atžalas palikti auklei ir lėkti į darbą, ar visą dieną būti namuose? Ar iš tiesų net ir tuomet sunku viską spėti? Papasakokite, kaip nusprendėte, kokia mama – dirbančia ar ne – būsite? O kaip į tai reaguoja tėtis? O gal norite sugriauti mitą, kad vienas kūdikis sugeba dviejų žmonių gyvenimuose sukelti chaosą?

Vieno rašinio autoriui įteiksime tris knygas – Č. Milošo „Abėcėlė“, M. Gessen „Putinas. Žmogus be veido“, „Piešimas buvo tarsi durys“.

Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Mama“. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi ir žemiau esančia nuoroda arba čia:


Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Naujam mokesčiui nepritaria: jis tik dar labiau padidins atskirtį mūsų visuomenėje (56)

Sparčiai vystantis pasaulio ekonomikai, nors ir nenorime to, yra sudeginama vis daugiau įvairaus...

Chaosas Seime sukėlė klausimų: ar tautos išrinktieji randa laiko dirbti Lietuvai? (78)

Žiūrint į tai, kas vyksta Seime, ne vienam piliečiui jau seniai kyla klausimas, kam dirba...

Baseino administracijos atsakymas papiktino nepilnametės mamą: nori vaikui gero, bet durys uždarytos (18)

Mes abi su dukra, kuriai dabar 14 metų, planavome užsirašyti į jogos, pilateso ir kitus grupinius...

Įvardijo, kokios piktžaizdės kamuoja eismą Lietuvoje: ar tikrai greitis yra pagrindinė bėda? (101)

Kaip aprašyti visas problemas keliuose dviem žodžiais? Tarša ir greitis. Turbūt didžiausios...

Provincijoje siuvėja dirbusi moteris neišlaikė: kaip žmogui išgyventi už 200 eurų per mėnesį? (121)

Dažnai pasiklausau per televiziją ar spaudoje matau pasisakančius ekonomistus Mauricą, Mačiulį,...

Top naujienos

Išskirtinė DELFI medžiaga: kas vyksta gaisro pragare Alytuje ir kokias prognozes pasakoja ugniagesių vadovas (364)

Sekmadienį ir toliau kovojama su gaisru padangų perdirbimo gamykloje Alytuje. Alytaus...

Nors Venckienės ekstradicijai uždegta žalia šviesa, tolesnis procesas priklauso nuo JAV (42)

Nors Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatai...

Matijošaičio sprendimas pribloškė tėvus: taip atimamas paskutinis duonos kąsnis (308)

„Žinau Giraitės tėvų nuotaikas, jie visi panikoje, išsigandę. Jaunos šeimos dar tik kuriasi...

Mirtį sėjusiai grupuotei „Vagner“ artėja galas: Putinas negalėjo atleisti už fiasko Sirijoje (349)

Po mirtinos nesėkmės Sirijoje Vladimiras Putinas parodė samdinių grupei „ Vagner “ jos...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (40)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....

ES narės atvėrė kelią „Brexitui“ atidėjimo nesvarstė

Europos Sąjungos ( ES ) šalys narės sekmadienį atvėrė kelią Europos Parlamentui ratifikuoti...

Šiškauskas: kauniečiai – favoritai, tačiau argumentų gali atrasti ir „Rytas“

Ramūnas Šiškauskas per šešis Vilniaus „Ryte“ praleistus metus pats ne kartą ir ne du stojo...

Šalis, kurioje niekas nematė bankomatų, o SIM kortelės – visų trokštama retenybė (3)

Eritrėja dažnai vadinama viena represyviausių Afrikos valstybių, kurioje žmonėms stinga...

Gydytoja dietologė: sultinys ne be reikalo laikomas natūraliu antibiotiku

Įsisiautėjant šaltojo sezono negalavimams – šilto sultinio puodelis nuims juos it ranka....

Buvę kitų prezidentų patarėjai Nausėdai vertinimų negaili: tik dabar pasimatė tikrosios prezidento pažiūros (376)

Nuo iškilmingos naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos jau praėjo 100 dienų. Buvę...