aA
Sąvoka „vaiko priežiūros atostogos“ yra kiek klaidinga ir neatitinkanti realybės, nes į atostogas tai nėra panašu, labiau – į vaiko priežiūros laikotarpį. Kaip bebūtų, vaiko auginimas, priežiūra ir buvimas kartu su augančia didžiąja asmenybe mažame kūne yra pati aukščiausia moters savirealizacijos, moteriškumo ir motinystės išpildymo forma, tai nuostabus, nepakartojamas, kintantis ir originalus, stebinantis, sunkus ir šiek tiek alinantis, tačiau suteikiantis kitokių jėgų, pilnavertis, prasmingas laikotarpis.
© Vida Press

Auginu vieną judrią, aktyvią, smalsią, protingą, gražią, skubančią tapti „didele“ mažąją didžiąją dukrytę. Galbūt norėtųsi turėti ir antrą vaikelį, tačiau stabdo daugelis dalykų, tokių kaip nepigus kokybiškas lavinimas ir/ar papildomas lavinimas, drabužėliai ir batukai kainuoja kaip ir suaugusiųjų, nestabili ir sunkiai prognozuojama valstybės ateitis ir kiekvieno žmogaus ateitis, stabdanti ir ribojanti gyvenimą būsto paskola.

O kai pamąstai apie ateitį, jei planuoji auginti vaiką kokybiškai, mąstant apie geresnę mokyklą, kokybiškesnę aprangą, papildomą ugdymą ir skaičiuojant galimybes, drąsa ir noras turėti antrą vaiką blėsta.

Daugelis vyrų mano, kad moteris augindama ir būdama su vaiku namuose turi apsčiai laisvo laiko ir gali pasirūpinti namais, savimi ir dar sekti įvykius. Galbūt yra „patogių“ vaikų, kurie ramūs, tylūs ir vieni sau gražiai žaidžia, tačiau yra labai daug vaikų, kurie nemiega pietų miegelio tris ar daugiau valandų, kurie reikalauja aktyvaus mamos dėmesio visą dieną, kuriems norisi justi mamos artumą bet kokioje veikloje, kuriems norisi pažinti aplinką, pasaulį su mamos (ar tėčio) pagalba, kurie nori gauti visus atsakymus, viską paliesti, užuosti, paragauti. Kokybiškas buvimas kartu, lavinimas pagal galimybes ir sugebėjimus, auklėjimas ir priežiūra reikalauja didžiosios dalies dienos laiko.

Aš manau, kad nėra auklių, kurios galėtų atstoti mamą (ar tėtį), kurios jaustų vaiką, jo nuotaikas, poreikius ir lūkesčius taip, kaip mama ar tėtis, todėl jei tik yra galimybė, geriau pabūti kartu su vaiku, nes tas laikotarpis yra pakankamai trumpas ir nebepakartojamas, autentiškas.

Savo dukrytę man teko patikėti darželio auklėtojų globai nesulaukusią nė dvejų metų, tačiau ji greitai adaptavosi ir, tikiu, priprato, nors ir yra akivaizdus noras ir džiaugsmas likti su tėvais, neiti į darželį, būti šeimoje, kartais nakties metu sutrukdo ramų poilsį akivaizdžiai pasikartojantys darželio įvykiai.

Savo dukrytę maitinu pati jau beveik trejus metus ir džiaugiuosi, kad turiu tokią galimybę, nes tai akivaizdžiai gelbsti nuo daugelio ligų, padeda kovoti su virusais (ypač pradėjus lankyti darželį), kuria tą ypatingą artumo jausmą, prisideda prie vidinio ryšio išlaikymo ir tvirtinimo ir daugelio kitų pozityvių dalykų.

Be abejo, yra sakančių, kad čia mano problema, vaiko pripratinimas, jokios naudos, tačiau matau, kaip ji be streso, palaipsniui, palengva, natūraliai pati mažina poreikį (jau iki tik 1-2 kartų per parą) ir nematau jokių problemų, tik pliusus.

Labai svarbu rasti ir geriau daugiau nei vien tik tas statistines 7 min. per dieną kokybiškam pabuvimui su vaiku po darbų, tačiau tai dirbantiems tėvams gana nelengva, nes laiko paroje yra tik tiek, kiek yra, o darbų ir pareigų namuose, šeimai yra pakankamai daug.

Lavinimo nepakankamumą kompensuoti galima per savaitę – darželyje lankome šeštadieninę mokyklėlę, o didžioji laiko dalis savaitgalį skiriama mažajai, todėl laiko tik sau lieka ne tiek ir daug.

Vis dėlto, aukotis nėra labai sunku. Mąstant, kas yra vertybė, prioritetas, pagrindinis jėgų ir gyvenimo džiaugsmo šaltinis, galiu drąsiai atsakyti, kad tai – mano dukrytė.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

„Dirbu. 24 valandas per parą. Esu mama ir pasiūlyčiau visiems šyptelėjusiems ar pasišaipiusiems pažiūrėti, kiek ištvertumėte Jūs.“ – būtent taip tikrai galvoja ne viena atžalas namie prižiūrinti moteris, karjerą iškeitusi į šeimą.

Manote, lengva? Straipsnį „Ką nutyli supermamos?“ DELFI portale anksčiau rašiusi Giedrė buvo atvira – nelabai. „Pabandyk išgyventi, kai nuo šeštos valandos ryto iki dešimtos vakaro - lakstymai, šokinėjimai nuo palangių, rietynės, muštynės, ožiai. Be savaitgalių. Be išeiginių. Be švenčių.“, – motinos kasdienybe dalijosi ji.

Mamos, prašome Jūsų – pasidalinkite: ar lengviau atžalas palikti auklei ir lėkti į darbą, ar visą dieną būti namuose? Ar iš tiesų net ir tuomet sunku viską spėti? Papasakokite, kaip nusprendėte, kokia mama – dirbančia ar ne – būsite? O kaip į tai reaguoja tėtis? O gal norite sugriauti mitą, kad vienas kūdikis sugeba dviejų žmonių gyvenimuose sukelti chaosą?

Vieno rašinio autoriui įteiksime tris knygas – Č. Milošo „Abėcėlė“, M. Gessen „Putinas. Žmogus be veido“, „Piešimas buvo tarsi durys“.

Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Mama“. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi ir žemiau esančia nuoroda arba čia:


Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nieko nepirko, todėl palaikė vagimi – apsauginių atsiprašymo taip ir nesulaukė (21)

Istorija paprasta, susijusi su apsaugos darbuotojų elgesiu, kai tikrina, ieško kas kaltas, kas ne,...

Valdžios ir žurnalistų konfliktas: kodėl visuomenė taip nemėgsta pastarųjų? (78)

Ar girdite, kaip tyliai cypia žurnalistai apie atimamą žodžio laisvę, politinį spaudimą ir kaip...

Užkietėjęs automobilininkas paaiškino, kaip atpažinti perekupus (107)

Seniau jausdavau didelę antipatiją taksistams. Seni, prirūkyti automobiliai, rusiška muzika,...

Tėvelių elgesys Vingio parke sugadino dieną: man tai nenormalu (200)

Praėjusį savaitgalį Lietuvoje laikėsi gražūs ir šilti orai. Tokiu oru nesinori sėdėti...

Rinkimų tvarka kaime primena sovietmetį: kada nustosime bijoti? (4)

Miestelyje X vyko seniūnaičio rinkimai . Aš buvau save išsikėlęs kandidatas. Naiviai galvojau,...

Top naujienos

Gyvai / Dvigubos Eurolygos savaitės pradžia: „Anadolu Efes“ – „Žalgiris“ (94)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieško pirmosios...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (95)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (52)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (1)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (113)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (1)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Antrąją „Neregėtą Lietuvą“ išleidęs Jovaiša: pirmasis albumas buvo naudojamas ne pagal paskirtį (12)

Fotografas Marius Jovaiša prieš 10 m. pristatęs jau dabar bene žymiausią Lietuvos fotografijų...

Vieną tritaškį per rungtynes pataikęs „Rytas“ namie nusileido vokiečiams (134)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės turnyre patyrė antrą pralaimėjimą iš eilės....

Gydytoja papasakojo apie negydomos pienligės pasekmes: kodėl tai aktualu abiems partneriams (10)

Nuo pienligės gydant tik vieną partnerį, norimo rezultato galima taip ir nepasiekti, o liga nuolat...

Nieko nepirko, todėl palaikė vagimi – apsauginių atsiprašymo taip ir nesulaukė (21)

Istorija paprasta, susijusi su apsaugos darbuotojų elgesiu, kai tikrina, ieško kas kaltas, kas ne,...