aA
Perskaičius straipsnį ir pasižiūrėjus p. A. Tapino laidą kilo svetimos gėdos jausmas. Labai daug kas nesupranta, jog ginklas yra tik įrankis – toks pat kaip benzininis pjūklas, virtuvinis peilis, golfo lazda ar paprastas lauko akmuo. Kai turi blogų ir piktų kėslų, bet kokia parankinė priemonė gali virsti mirtinu ginklu, tad akcentas turi būti ne į priemonę, o kas ir kokiu tikslu ją naudoja.
© DELFI / Tomas Vinickas

Pradėkime nuo pradžių – aš esu Lietuvos pilietis, samdomas darbuotojas, smulkaus verslo savininkas, dviejų vaikų tėvas, šeimos žmogus ir šaulys. Pareigų ir vaidmenų šiame gyvenime apstu, tik spėk visur suktis. Gyvenu gražiausius savo gyvenimo metus, nieko netrūksta ir atrodytų nieko daugiau nereikia. Tačiau įvyko, kas įvyko, kai 2014 m. visas civilizuotas pasaulis bejėgiškai stebėjo Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Tada supratau, jog niekas nėra saugus, niekam nėra suteiktos 100 proc. garantijos dėl jų ateities, laisvės, šeimos gerovės ir kad kiekvienas esame savo likimo kalvis, kiekvienas esame atsakingas už savo šalį ir jos ilgalaikę gerovę.

Labai dažnai diskusijose girdžiu iš Rytų atplaukusį naratyvą „O tai ką ginsi? Prezidentę, kuri pirma pabėgs ir vagių Seimą?“ arba „Ką tu padarysi prieš ruso raketas?“. Tai atsakysiu pirmojo naratyvo šalininkams, kad jeigu matote Lietuvą tik kaip valdžios atstovus, kuriuos patys ir išrenkate, man Jūsų labai gaila. Tokie asmenys negalvoja apie tai, kaip svarbu žinoti bei mokėti apsiginti patiems, apginti savo artimą, šeimą, mokėti suteikti pirmąją pagalbą ar žinoti kada geriau apskritai nekišti nosies į lauką. Aš tai supratau labai greitai – kai tik atsirado man brangiausias turtas – šeima, artimieji, mano rankomis kuriama gerovė, tada atsirado ir noras išmokti apsiginti.

O dėl antro „argumento“, mano yra atsakymas labai paprastas:
„atskridus ruso raketoms“ nei aš, nei Jūs, nieko nepakeisime, tačiau šiandieninis hibridinis karas nesikliauna raketomis pirmoje vietoje. Pirmiausia tai neramumų kurstymas, marginalinių bei kriminalinių grupių apginklavimas, plėšimai, žudymai, prievartavimai iš sadistinių paskatų, svetimo turto užgrobimai ir visa kita puokštė „gėrybių“ kuriuos tik gali pasiūlyti „draugiškasis kaimynas iš Rytų“. Va čia ir labiausiai reikalinga sąmoningų, apsišvietusių, mokančių elgtis su ginklu piliečių kritinė masė.

Papasakosiu trumpai ką reiškia būti šauliu ir savo noru, pastangomis bei finansais stiprinti Lietuvos valstybės gynybinį potencialą. Pradėkime nuo to, jog šauliai apsirūpina viskuo patys – nuo tinkamų batų iki mokymų, treniruočių, ekipuotės, medicinos priemonių, ginklų ir amunicijos. Kas mėnesį šiam tikslui skiriu 15 proc. savo algos. Ne kelionėms, šėlionėms naktiniuose klubuose, pramogoms ar skudurams. Ne. Pirmiausia skiriama investavimui į savo žinias, įgūdžius, tinkamas priemones, apsaugą. Šiam užsiėmimui reikia irgi skirti nemažai laiko. Dažnai savaitgaliais keliuosi 6 val. ryto, kad po 5 val. intensyvių treniruočių dar galėčiau pabūti su šeima ir pasidaryti dienos darbus. Kartais tam skiriu ir visą savaitgalį, o grįžęs po dviejų parų nemigos, taktikavimo ir valgymo kaip kada papuola, perimi šeimos rūpesčius, nes tiesiog taip reikia.

Nesiskundžiu, atvirkščiai – DIDŽIUOJUOSI būdamas šauliu ir galėdamas prisidėti prie saugesnio mūsų visų rytojaus. Nesitikiu, kad visi degs taip, kaip degu aš. Kiekvienoje bendruomenėje yra avys, yra vilkai ir yra šunys aviganiai – kurie tas avis saugo. Ir tik mes sprendžiame kokią rolę šiame gyvenime užimti.

Vieši populiarių žurnalistų viauksėjimai eteryje, kad „galingas didžiulis ginklas idealiai kompensuoja mažą... savivertę“ sukelia tik begalinį gailestį. Tik tie, kurie yra praėję visas procedūras, kad įsigytų ginklą savigynai, medžioklei, sportui, šaulio/kario savanorio tarnybai, supranta, ką tai reiškia: specialūs mokymai, testavimas, praktika, teisiniai aspektai, medicininė patikra, psichologinė asmens istorijos patikra, policijos reikalavimų išpildymas ir tai tik pradžia. Vėliau – patikrinimai, kaip laikomi ginklai, kaip jie transportuojami ar nešiojami, ar laikomasi visų taisyklių, o už nusižengimus lengva ranka nubraukiami leidimai bei konfiskuojami ginklai. Bet niekada ginklo nečiupinėjusiam ar tik iš nuogirdų nuomonę susiformavusiam doram pacifistui – tai nė motais. Klausiu, ar taip pat nė motais bus, kai tam pačiam doram pacifistui pavojus žvelgs į akis? Kai jį naktį spardys skersgatvyje? Kai prisikabins girtų kompanija prie jo žmonos, vaikų?

Ar ir tada viauksės apie „kompensuojamą mažą savivertę“, ar vis tik apsidžiaugs apgintas ginkluoto civilio, nes policija ne visada ir visur spėja?

Pabaigai – jeigu jau nusprendėt būti šios visuomenės avimis, netrukdykite sarginiams šunims dirbti savo darbo, o tuo labiau – neaiškinkite, kokiomis priemonėmis tą darbą reikia atlikt.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atostogos Maltoje prasidėjo sėdint ant akmens: nesitikėjo, kad kelionė taip pabrangs (33)

Mano atostogos prasidėjo nuvykus į Maltą , į mažą miestelį Mgarr, prie užrakintų durų....

Gyvūnai kenčia dėl valstybinių institucijų nekompetencijos: ar eilinį kartą tai pamiršime? (43)

Praeitą sekmadienį buvo paviešintas žiauriausias gyvūnų eksporto atvejis Lietuvoje . Lenkijoje...

Netiki, kad Lietuva taps gerovės valstybė: kol kas einame ne tuo keliu (146)

Vis dažnėjant kalboms apie gerovės valstybę, pasigirsta skirtingų nuomonių apie galimas jos formas.

Palangoje atostogavusią motiną supykdė močiutės įžūlumas: tai vyksta Baltijos kelio išvakarėse (123)

Esu mama Kristina, auginu 5-erių metukų dukrelę. Gyvename mes Vilniuje, per atostogas nusprendėme...

Atviras laiškas Skverneliui ir Mažeikai: prašau jūsų apmąstyti kelis klausimus (76)

Tema nėra nauja, bet noriu užduoti viešus klausimus mūsų valdžios ponams dėl planuojamo...

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (57)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (7)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (83)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (184)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (5)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (16)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (85)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (10)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (76)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (84)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...