aA
Taip. Lietuviai yra pikti žmonės. Žinoma, tai tik skambus sakinys, nes aš niekada negalėčiau sau leisti šitaip kažko suabsoliutinti (čia galėtų būti ta vieta, kur aš Jums moralizuoju apie tai, kad jei verslininkas, tai nebūtinai turtingas, jei gėjus, tai nebūtinai gulbė, jei musulmonas, tai nebūtinai teroristas, jei blondinė, tai nebūtinai kvaila (...) ir t.t. Esmė – ne visi vienos grupės žmonės yra vienodi.). Bet ne apie moralus čia dabar. Nors...
© DELFI / Karolina Pansevič

Paimkim vieną, kad ir sostinės miegamojo rajono daugiabutį ir kelis to namo gyventojus (kaimynus), visi jie – paprasti, vidurinės klasės žmonės.

Petras ir Anzelma yra pagyvenusi pora, apie 70-80 m. Jie pikti, nes visi aplink juos tik ir bando juos pribaigti su savo garsia muzika penktadienio vakare iškart po vakaro žinių; jie pikti, nes kaimynų vaikai labai garsiai po langais triukšmauja; jie pikti, nes kaimynas nuolat palieka automobilį po jų langais ir tai sumažina jų matomumo plotą; jie pikti, nes jie seni ir šiais laikais niekas nebegerbia senų žmonių; jie pikti, nes jau trečius metus jiems neskambina jų vaikai ir anūkai, o draugai nebekviečia sekmadieninės kavos gerti drauge;

Julius ir Vaiva yra paprasta jauna šeima su dviem vaikais. Julius piktas, nes jo padangų verslas pradėjo nesisekto po to, kai penkiems iš eilės klientams bandė „prastumti varkes“ ir įkišti nekokybiškas padangas; jis piktas, nes žmonės blogi ir jam nepatinka, kai jie šypsosi ar tiesiog būna laimingi, nes „durniams pasisekė, turi pinigų“. Vaiva šiuo metu antro vaiko motinystės atostogose, tai maloniai laiką leidžia su tūkstančiais savo naujų draugių feisbuke mamyčių grupėse, bet ji pikta, nes viena mamytė save koreguoja skalpeliu, kita mamytė nuolat dalijasi skanių patiekalų receptais, o Vaivai niekada nesisekė labai gerai gaminti. Ji pikta, nes jos visos „durnės, kurioms tiesiog pasisekė“.

Vaiva ir Julius turi bendrą hobį – hate'int (skleisti neapykantą) visus ir už viską soc. tinkluose, portalų komentarų skiltyse; dažnai abu pasikalba, kas labiau ir pikčiau tą dieną pasireiškė internete. Beje, Vaiva ir Julius yra visų galų meistrai, visa ko ekspertai (na, bent jau jie taip galvoja), o dabar pradėjo svarstyti šiek tiek europinių „bapkių“ pasiimt ir daryt konsultavimo „kaip teisingai gyventi“ „bizniuką“.

Božena – našlė pensininkė. Ji pikta, nes „jos laikais“ nebuvo teroristų, tiek mandrų anglakalbių, žydrų ar juodų; „jos laikais“ visi žmonės turėjo darbus, namus; Božena pikta ant visos lietuviškos ir „amerikoniškos“ televizijos, todėl ji žiūri tik rusiškus kanalus ir piktinasi, kad lietuviai nori atimt ir tai iš jos.

Lauryna – abiturientė; pikta, nes visi ją spaudžia iš visų pusių, aiškina, kaip jai gyventi ir kodėl skaityti knygas ar mokytis yra naudinga ir sveika; ji pikta, nes jos problemos yra didžiausios pasaulyje ir „nu, kaip jos niekas nesupranta“; Lauryna pikta, nes jos geriausia draugė permiegojo su jos buvusiu vaikinu; ji pikta, nes jos kita geriausia draugė ką tik pasididino krūtinę. Lauryna pikta, nes nelabai turi tikrą geriausią draugę ar šiaip kažkokių draugų, su kuriais galėtų be alkoholio pasikalbėti.

Benas – vienas šeimos vaikas, pradinių klasių moksleivis. Jis piktas, nes kas rytą, eidamas į mokyklą, praeina pro Boženos langus ir girdi, kaip toji keikia visą pasaulį. Jis piktas, nes prie mokyklos su cigarete jį pasitinka kaimynė Lauryna ir „parodo, kas čia bosas“. Julius su Vaiva dažnai prasilenkia kieme su Benu, kai grįžinėja iš parduotuvės, kur „pardavėja %#^$%@ netiksliai grąžą atidavė“. Jis piktas, nes Petras ir Anzelma į jo draugišką „laba diena“ nuolat atsako užsimoję lazda ir rėkdami ant jo.

Kaip manot, ar Benas netrukus netaps panašiu į savo kaimynus? Kaip manot, ar kaimynai pastebi, mato, reaguoja ir suvokia savo daromą įtaką Benui? Ar Benas būdamas piktas ir kasdien vis piktesnis nesugalvos padaryti ko nors... blogo?

Lietuviai yra pikti, nes jie pavydi, jie bijo to, ko nežino ir nesupranta, o domėtis – nelabai nori. Lietuviai pikti, nes piktais jiems būti tapo normalu, nes piktu būti lengva ir paprasta, dabar tam jau nebereikia daug pastangų, tai jau tapo jų gyvenimo dalimi. Lietuviams patogu gyventi piktą gyvenimą. Internete galima rasti daugybę mokslinių tyrimų, susijusių su pykčio tema. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad pyktį dažniau patiria jauni žmonės? Pykčio proveržiai būdingesni žemesnio išsilavinimo žmonėms, finansinių sunkumų turintiems asmenims. Anot suomių psichologijos prof. Martti Tuomisto, pyktis yra nuodingiausia emocija, kuri turi didelę įtaką širdies smūgio tikimybei.

Bet lietuviai nėra tik pikti. Ir lietuviai gali būti kitokie, jei pagaliau suvoks, kad kiekvienas individas prisideda prie kitų individų vystymosi, gerbūvio kūrimo, bendros atmosferos. Aš nuoširdžiai (ir, ko gero, labai naiviai) tikiuosi, kad lietuviai kuo toliau, tuo mažiau norės būti pikti. Mažiau pikti lietuviai, mažiau pikti žmonės apskritai, nes pasaulyje vykstantys tragiški įvykiai yra ne kas kita, kaip įvairaus pobūdžio pykčio suformuotas rezultatas. Apie tai jau ne kartą viešai rašė ir kalbėjo ne vienas psichiatras psichoterapeutas. Lietuvos psichiatrų teigimu, įvairios kraupios istorijos yra ne kas kita, kaip „nuolatinio nevaldomo pykčio, išaugusio į žiaurias agresijos ir smurto atakas, padarinys.“

Pabaigai - labai nebloga reklama „Children see. Children do“.

„Mylėkit ir gerbkit save taip, kaip mylit ir gerbiat šalia esančius“ – Emilis

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite paprieštarauti straipsnio autoriui, išsakyti savo nuomonę? Jūsų nuomonės laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokytojų streiką vadina mada – nenorėtų būti viena iš „avių bandos“ (76)

Dabar tiesiog madinga maištauti ir priešintis sistemai. Nesakau, kad tai yra blogis, bet idėja...

Keleivių kontrolė kelia didžiulę baimę – turi keletą palinkėjimų (114)

Ar yra tekę pajusti kontrolės baimę? Aš esu iš tų žmonių, kurie susimoka už važiavimą...

Mama susirūpino, kad kalėdinė staigmena sūnui gali žlugti (31)

Mudu su sūnumi jau kurį laiką kalbamės, kad reikės parašyti laišką Kalėdų Seneliui....

Parodė, kokiems vairuotojams irgi turėtų būti rengiami policijos reidai (168)

Kiekvieną dieną girdime pranešimus apie avarijas, žuvusius kelyje, neblaivius vairuotojus ir t....

Dvyliktokas pasakė, kodėl nori tapti mokytoju: nebijau nei mokinių, nei mažo atlyginimo (229)

Esu dvyliktokas. Nors ir kaip būtų sunku aplinkiniams patikėti, noriu tapti mokytoju. Dėstyčiau...

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (236)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (67)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (493)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (2)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (992)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1768)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (62)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (25)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (138)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...