Taip. Lietuviai yra pikti žmonės. Žinoma, tai tik skambus sakinys, nes aš niekada negalėčiau sau leisti šitaip kažko suabsoliutinti (čia galėtų būti ta vieta, kur aš Jums moralizuoju apie tai, kad jei verslininkas, tai nebūtinai turtingas, jei gėjus, tai nebūtinai gulbė, jei musulmonas, tai nebūtinai teroristas, jei blondinė, tai nebūtinai kvaila (...) ir t.t. Esmė – ne visi vienos grupės žmonės yra vienodi.). Bet ne apie moralus čia dabar. Nors...
© DELFI / Karolina Pansevič

Paimkim vieną, kad ir sostinės miegamojo rajono daugiabutį ir kelis to namo gyventojus (kaimynus), visi jie – paprasti, vidurinės klasės žmonės.

Petras ir Anzelma yra pagyvenusi pora, apie 70-80 m. Jie pikti, nes visi aplink juos tik ir bando juos pribaigti su savo garsia muzika penktadienio vakare iškart po vakaro žinių; jie pikti, nes kaimynų vaikai labai garsiai po langais triukšmauja; jie pikti, nes kaimynas nuolat palieka automobilį po jų langais ir tai sumažina jų matomumo plotą; jie pikti, nes jie seni ir šiais laikais niekas nebegerbia senų žmonių; jie pikti, nes jau trečius metus jiems neskambina jų vaikai ir anūkai, o draugai nebekviečia sekmadieninės kavos gerti drauge;

Julius ir Vaiva yra paprasta jauna šeima su dviem vaikais. Julius piktas, nes jo padangų verslas pradėjo nesisekto po to, kai penkiems iš eilės klientams bandė „prastumti varkes“ ir įkišti nekokybiškas padangas; jis piktas, nes žmonės blogi ir jam nepatinka, kai jie šypsosi ar tiesiog būna laimingi, nes „durniams pasisekė, turi pinigų“. Vaiva šiuo metu antro vaiko motinystės atostogose, tai maloniai laiką leidžia su tūkstančiais savo naujų draugių feisbuke mamyčių grupėse, bet ji pikta, nes viena mamytė save koreguoja skalpeliu, kita mamytė nuolat dalijasi skanių patiekalų receptais, o Vaivai niekada nesisekė labai gerai gaminti. Ji pikta, nes jos visos „durnės, kurioms tiesiog pasisekė“.

Vaiva ir Julius turi bendrą hobį – hate'int (skleisti neapykantą) visus ir už viską soc. tinkluose, portalų komentarų skiltyse; dažnai abu pasikalba, kas labiau ir pikčiau tą dieną pasireiškė internete. Beje, Vaiva ir Julius yra visų galų meistrai, visa ko ekspertai (na, bent jau jie taip galvoja), o dabar pradėjo svarstyti šiek tiek europinių „bapkių“ pasiimt ir daryt konsultavimo „kaip teisingai gyventi“ „bizniuką“.

Božena – našlė pensininkė. Ji pikta, nes „jos laikais“ nebuvo teroristų, tiek mandrų anglakalbių, žydrų ar juodų; „jos laikais“ visi žmonės turėjo darbus, namus; Božena pikta ant visos lietuviškos ir „amerikoniškos“ televizijos, todėl ji žiūri tik rusiškus kanalus ir piktinasi, kad lietuviai nori atimt ir tai iš jos.

Lauryna – abiturientė; pikta, nes visi ją spaudžia iš visų pusių, aiškina, kaip jai gyventi ir kodėl skaityti knygas ar mokytis yra naudinga ir sveika; ji pikta, nes jos problemos yra didžiausios pasaulyje ir „nu, kaip jos niekas nesupranta“; Lauryna pikta, nes jos geriausia draugė permiegojo su jos buvusiu vaikinu; ji pikta, nes jos kita geriausia draugė ką tik pasididino krūtinę. Lauryna pikta, nes nelabai turi tikrą geriausią draugę ar šiaip kažkokių draugų, su kuriais galėtų be alkoholio pasikalbėti.

Benas – vienas šeimos vaikas, pradinių klasių moksleivis. Jis piktas, nes kas rytą, eidamas į mokyklą, praeina pro Boženos langus ir girdi, kaip toji keikia visą pasaulį. Jis piktas, nes prie mokyklos su cigarete jį pasitinka kaimynė Lauryna ir „parodo, kas čia bosas“. Julius su Vaiva dažnai prasilenkia kieme su Benu, kai grįžinėja iš parduotuvės, kur „pardavėja %#^$%@ netiksliai grąžą atidavė“. Jis piktas, nes Petras ir Anzelma į jo draugišką „laba diena“ nuolat atsako užsimoję lazda ir rėkdami ant jo.

Kaip manot, ar Benas netrukus netaps panašiu į savo kaimynus? Kaip manot, ar kaimynai pastebi, mato, reaguoja ir suvokia savo daromą įtaką Benui? Ar Benas būdamas piktas ir kasdien vis piktesnis nesugalvos padaryti ko nors... blogo?

Lietuviai yra pikti, nes jie pavydi, jie bijo to, ko nežino ir nesupranta, o domėtis – nelabai nori. Lietuviai pikti, nes piktais jiems būti tapo normalu, nes piktu būti lengva ir paprasta, dabar tam jau nebereikia daug pastangų, tai jau tapo jų gyvenimo dalimi. Lietuviams patogu gyventi piktą gyvenimą. Internete galima rasti daugybę mokslinių tyrimų, susijusių su pykčio tema. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad pyktį dažniau patiria jauni žmonės? Pykčio proveržiai būdingesni žemesnio išsilavinimo žmonėms, finansinių sunkumų turintiems asmenims. Anot suomių psichologijos prof. Martti Tuomisto, pyktis yra nuodingiausia emocija, kuri turi didelę įtaką širdies smūgio tikimybei.

Bet lietuviai nėra tik pikti. Ir lietuviai gali būti kitokie, jei pagaliau suvoks, kad kiekvienas individas prisideda prie kitų individų vystymosi, gerbūvio kūrimo, bendros atmosferos. Aš nuoširdžiai (ir, ko gero, labai naiviai) tikiuosi, kad lietuviai kuo toliau, tuo mažiau norės būti pikti. Mažiau pikti lietuviai, mažiau pikti žmonės apskritai, nes pasaulyje vykstantys tragiški įvykiai yra ne kas kita, kaip įvairaus pobūdžio pykčio suformuotas rezultatas. Apie tai jau ne kartą viešai rašė ir kalbėjo ne vienas psichiatras psichoterapeutas. Lietuvos psichiatrų teigimu, įvairios kraupios istorijos yra ne kas kita, kaip „nuolatinio nevaldomo pykčio, išaugusio į žiaurias agresijos ir smurto atakas, padarinys.“

Pabaigai - labai nebloga reklama „Children see. Children do“.

„Mylėkit ir gerbkit save taip, kaip mylit ir gerbiat šalia esančius“ – Emilis

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Galbūt norite paprieštarauti straipsnio autoriui, išsakyti savo nuomonę? Jūsų nuomonės laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įspūdžiai po atostogų Lenkijoje: Lietuvai yra ko pasimokyti iš kaimynų, ten net girtuokliai padorūs (86)

Kelionė į Gdanską iš Klaipėdos, deja, tik aplinkui. Mus ji vedė pro Vilnių. Norėjosi...

Naktį namo važiavusi mergina patyrė siaubą: jis mane persekiojo lyg pamišęs (72)

DELFI skaitytoja pasidalijo labai ją išgąsdinusiu įvykiu, kai vidurį nakties automobiliu...

Idėja Lietuvai – visus veltėdžius siųsti į kariuomenę (31)

Kai išgirdau, kad grąžinami šauktiniai, pasipiktinau, ir piktinausi ilgai. Atrodė nesąmonė –...

Nelaimės Marijampolėje sukrėsta mergina: nesmerkime kaltojo (318)

Tikriausiai visi girdėjome dabar taip aptarinėjamą įvykį, nutikusį Marijampolėje . Aš...

Bijojau grįžti į Lietuvą, bet pokyčiai mane pribloškė (192)

Dažnai tenka skaityti neigiamus emigrantų atsiliepimus apie Lietuvą: „bananų šalis“,...

Top naujienos

Karbauskis gerbia Guogą: siūlo neskubėti daryti išvadų (183)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad gerbia europarlamentarą Antaną...

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (213)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Su apnuogintais ispaniškais ašmenimis susidūręs „Žalgiris“ pasijuto „supjaustytas“ (15)

„Pietų IV“ sirgalių tribūna prieš rungtynes ironišku transparantu pasveikino „Sevilla“...

Architektė: savivaldybė neva taupo pinigus ir laiką, tačiau iš tiesų – trumparegiškai juos švaisto (15)

Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją...

Gydytoja papasakojo apie gyvybiškai svarbius vitaminus: imuniteto specialiai stiprinti nereikia (18)

Artėjant rudeniui, susizgrimbame, jog pats laikas stiprinti imunitetą . Griebiamės vaisių,...

Nustebsite, ką gali kvapų maišymas: atskleidė keletą gudrybių (3)

Sluoksniavimas – ne tik mados tendencija, tai ir viena populiariausių parfumerijos krypčių. Jos...

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (33)

Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs...

Paprasti būdai, padėsiantys suvaldyti pyktį (4)

Kiekvienai mamai ar tėčiui yra tekę nors kartą atsidurti situacijoje, kai jų atžalos pyktis...

Kodėl džiūsta aviečių uogos (3)

Aviečių uogos džiūsta dėl įvairių virusinių ligų, kurias platina cikados ir amarai. Šie...

Skaitome tarp eilučių: kokie žinučių ženklai rodo, kad žmogus jumis nebesidomi? (35)

Šiais laikais nė viena pažintis neapsieina be bendravimo tekstinėmis žinutėmis. Kokie ženklai...