aA
Dažnas Lietuvos gyventojas įsivaizduoja, kad emigrantai į tėvynę žiūri kaip į vietą, kuri tinkama tik vasaros atostogoms. Londone gyvenanti Birutė bando sugriauti šiuos mitus ir pateikia savo įspūdžius ir pamąstymus po atostogų gimtinėje.
Lietuva emigrantės akimis: fantastiška vieta atostogoms, bet...
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dažnai man sako, kad nėra ką veikti, kai grįžti į Lietuvą. Savaitę su visais geri, baliavoji, išleidi krūvą pinigų ir parsiveži tik pagiringą galvą ir tuščią piniginę. Lietuvoje tikrai yra ką veikti.

Manau, kad būtent čia galima fantastiškai atostogauti tiems, kuriems reikia šiek tiek daugiau, nei „all included“ (liet. viskas įskaičiuota – DELFI) Turkijos viešbutyje arba pragertos savaitės su giminėmis. Pavyzdžiui, Lietuvoje organizuojamos aukščiausio lygio įvairiausių dvasinių praktikų stovyklos: jogos, tylos, masažų, bėgimo, meditacijų, garso, dailės, menų terapijos.

Už savaitę sumokėję apie tris šimtus eurų, gausite tokias atostogas, apie kokias net nesvajojot: keturių ar net penkių žvaigždučių (gandrų) sodyboje su pilnu maitinimu, programa ir aukščiausio lygio aptarnavimu. Lietuviai turėtų didžiuotis savo gebėjimais tokius dalykus už tokią kainą organizuoti.

Tai tiek tų mano džiaugsmų. Po kiekvienos kelionės į Lietuvą, tarsi akmenukus renku ir mažus skausmus: kažkam vis tik užkliuvo mano persona, kažkas supyko už pastabą...

...mano bičiulės vairuotojas vos neišmetė iš autobuso, nes ši pajuokavo ir plačiai nusišypsojo;

...aš bandžiau juokauti su pardavėja oro uoste, tiesiog norėjau ją pralinksminti, bet rūstus žvilgsnis ir grubus atsikirtimas sustabdė mano ketinimus – juokų čia nebus;

...po Joninių gerai prišventę raudonais veidais Jonai, garsiai šūkaliojantys laukdami lėktuvo ir kimbantys bendrauti jame;

...Žvėryne esančio restorano padavėjo, iš kurio tatuiruočių supratau, kad yra gyvenęs užsienyje, pasakojimas: „Taip, gyvenau Londone tris metus, grįžau, metus bandžiau čia, bet negaliu daugiau, mane slegia žmonės, aplinka, jau greitai išvažiuosiu vėl, šį kartą į Kanarus“;

...pašnekovė Reda lėktuve: „Kodėl Lietuvoje turėtų šypsotis prekybos centro pardavėja, jeigu gauna tokį atlyginimą? Tai tiesiog neįmanoma. Ji juk galo su galu nesuduria“… Reda daug metų dirbo tarptautinių projektų vadove, tada viską trenkė, nes ją prislėgė situacija, žmonės, kurie nesišypso, ir išvažiavo į Angliją pakuoti vištų. Ir ta Reda yra puiki, nes dabar jaučiasi laiminga. Laimė ne ten, kur padėtis ir garbė. Laimė ten, kur lengvumas, laisvė ir orumas.

Daug mažų akmenukų byra širdin ir man tikrai ją skauda. Vėl ir vėl galvoju apie emigracijos mąstą ir to beprasmybę, apie savanorišką genocidą, apie likusių Lietuvoje neapykantą išvažiavusiems, apie išvažiavusių skaudančias širdis iš ilgesio Lietuvai ir nesibaigiančius planus: „Pabaigsiu tą namą Pakaunėje statyti ir grįšiu… Užsidirbsiu pinigų, butą dukrai nupirksiu ir grįšiu… Dar padirbsiu metus, du ir grįšiu…“

Esi tarsi padalintas. Širdimi tikrai norėtum būti Lietuvoje, nes čia yra puikių žmonių, puikių dalykų, puikių festivalių, stovyklų ir renginių, bet negali, nes esi atsakingas už save, už vaikus, už šeimą. Neišgyventum Lietuvoje, nesudurtum galo su galu, o dar ta neapykanta tiems, kurie išvažiavo…

Man skauda dėl tūkstančių lietuvių, išblaškytų po anglijas, švedijas ir norvegijas. Dalis iš jų ten būdami desperatiškai bando kažką sukurti, suburti, surinkti visus vienon krūvon, steigia lietuviškas mokyklėles ir moko savo ir svetimus vaikus lietuvių kalbos. Žemai lenkiu galvą kiekvienai bendruomenei.

Jeigu jūs manot, kad jie ten „milijonus plauna“, tai labai klystat – dažnai neturi nei grašio, o jeigu padaro mokamus renginius, tai kai kurie tautiečiai atėję net porą svarų gaili sumokėti už programą. Ir tada organizatoriai atsiduria tikrų tikriausio „paprašaikos“ vaidmenyje – ieško rėmėjų, maldauja atlikėjų, vedėjų, muzikantų kuo mažesnio honoraro, nes dažnai net ir kelionės išlaidų padengti negali. O atlikėjai iš Lietuvos kaip tik svajoja apie didesnius honorarus – juk į užsienį skrenda, ten žmonės daugiau turi.

Neseniai Lietuvos valdžia pasirašė kažkokį miglotą susitarimą dėl emigracijos mažinimo. Taip ir nesupratau, ką jie ten darys, bet man dažnai norisi pabelsti į Seimo langą ir paklausti, kada jau bus finansiškai remiamos lietuviškos mokyklos ir bendruomenės?

Žinau atsakymus. Daugelio atsakymų šaknys prasideda ties neapykanta emigrantams: patys pasirinkote riebesnį kąsnį, nei meilė Tėvynei, tai ir duskite dabar savo užsieniuose. Na, tie, kurie į viską paprasčiau žiūri, tikrai nesivargins nei dėl pilietybės išsaugojimo, nei dėl kalbos. Vadinasi, juos visus reikėtų braukti iš sąrašo to pusantro milijono, kuriuos valdžia tikisi susigrąžinti – vaikai nekalba lietuviškai, todėl su jais į Lietuvą grįžti sudėtinga.

Visas valdžios planas man kažkoks dirbtinis ir labai neskanus. Ne nuo to galo pradedat, vyrai. Viskas prasideda nuo paprastų dalykų. Prieš kelis mėnesius žiniasklaidoje ėjo ir nuėjo skandalėlis apie vaikų netinkamą maitinimą Lietuvos darželiuose. Ar jūs Seime turite tiek galios, kad vaikas darželyje per dieną gautų ne penkiasdešimt, o dvigubai tiek gramų daržovių? Ne, jūs neturite tokios galios.

Ką jau kalbėti apie kasininkę, kuri nesišypso. Juk tai irgi jūsų atsakomybė – minimalaus atlyginimo dydis. Ką ten daržovės vaikams ar kasininkė, pagalvojus jau vien apie tai, kad (...) nebebus PVM lengvatos ir visi žmogeliai už šildymą mokės beveik ketvirtadaliu daugiau...

Nežinau, tikrai nežinau, kaip gyvena ir išgyvena žmonės Lietuvoje ir kada ta visa bomba sprogs. Kartais man atrodo, kad žmonėms Lietuvoje taip gyventi patinka, tarsi žaistų kažkokį „sado – mazo“ žaidimą. Juos dusina, bet jiems patinka būti dusinamiems. Nebandžiau, bet sako, kad per seksualinius žaidimus smaugiant patiriamas malonumas.

Prieš mėnesį buvo sukurta peticija „Dėl tėvų dalyvavimo formuojant Ikimokyklinių/mokyklinių ugdymo įstaigų Sveikos mitybos meniu“. Spėkite, kiek tėvų pasirašė ją per mėnesį nuo sukūrimo datos? Vargani 1492! Aišku, kad parašų bus surinkta per mažai ir niekas nepasikeis. Ir valgys jūsų vaikai praktiškai „š“ darželiuose, nes jūs labai verkiat, kad viskas blogai su tuo maistu, bet nieko nedarot. Net peticijos nesugebat pasirašyti. Vadinasi, jums taip yra gerai. Ir taip su viskuo viskuo, kas vyksta Lietuvoje. Visi tyli. Gal tikrai jaučia orgazmą smaugiami?...

Norite pasidalinti savo mintimis? Jūsų patirtis visai kitokia? Rašykite žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:


Anglija.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (54)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Pasimatymas prie ežero buvo lyg tyčia – iš gėdos degu net po 8 metų (32)

O viskas nutiko prieš 8 metus. Tuomet man buvo 16 metų, bet atsimenu lyg būtų įvykę vakar...

Tolimųjų reisų vairuotojas kelte išvydo, ko neregėjęs: tokie darbuotojai daro mums gėdą (158)

Jaunystėje skaičiau knygą „Alisa pasakų šalyje“. Nuo tada man Anglija atrodė kaip...

Prievartą irgi patyrusi mergina kreipėsi į Didžiulius: atsakykite sau į vieną klausimą (925)

Per Lietuvą ką tik nuvilnijo skandalas, kurį geriausiai iliustruoja lietuviškas posakis „iš...

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1356)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (165)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (54)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Orijaus kelionės. Stulbinamas pasiūlymas: lietuviams siūlo visą žiemą praleisti svajonių saloje už 1100 eurų (9)

Saugiausia vieta Europoje save vadinantis Kipras ruošiasi kaip niekada intensyviam žiemos sezonui....

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (19)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Nekalta dukters frazė padėjo vyrui atskleisti žmonos neištikimybę (2)

Vyras papasakojo, kaip dukters frazė atskleidė jam žmonos neištikimybę su jų kaimynu, rašoma...

„Chimki“ lieka be pergalių, Gudaitis debiutavo „Zenit“ gretose

Rimas Kurtinaitis ne šiaip sau nuogąstavo dėl problematiško komandos pasirengimo sezonui....

Ekspertai: Lavrinovičių atvejis – netipiškas, tačiau atsakomybė turėtų kristi ne tik ant jų (294)

Lietuvą ir vėl supurtė skandalas, kuris priminė praeityje brolių Darjušo ir Kšyštofo...

|Maža didelių žinių kaina