„Politika yra per rimtas dalykas, kad jį paliktum politikams“, - sakė Šarlis de Golis. Iš karto sakau, tai nebus straipsnis susijęs su prezidento rinkimais. Tai bus ilgai brendęs straipsnis apie vienos partijos vykdomą politiką ir tos politikos įtaką man. Ta partija yra Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), o aš esu lenkų tautybės studentė.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atvirai pasakius, visada jaučiau ir vis dar jaučiu LLRA antipatiją. Partijos tikslas ir uždavinys yra pagirtinas: „pagrindinis LLRA tikslas – laisva, nepriklausoma, demokratinė, teisinė Lietuvos valstybė, kurios visi piliečiai turi lygias teises. Svarbiausias LLRA uždavinys – lygių teisių ir demokratijos principų įtvirtinimas politikos, teisės, ekonomikos, švietimo, kultūros bei kitose valstybės ir visuomenės gyvenimo srityse“. Vis dėlto priemonės tikslui pasiekti nėra tinkamos.

Tautinės mažumos turi būti išgirstos! Gerbiamas Valdemaras Tomaševskis tai puikiai daro. Visi lenkų tautybės Lietuvos piliečiai, nors tiksliau pasakius, visi Lietuvos piliečiai žino ir mato, kad Vilniaus krašte bei Šalčininkuose egzistuoja didelė tautinė mažuma. Neseniai kalbėjau su savo dėde ir jo paklausiau, už ką jis balsavo prezidento rinkimuose, šis atsakė: „Už V. Tomaševskiį, nes, nors jis ir nelaimės, bet noriu, kad žmonės matytų, kad mes egzistuojam“.

Sakyčiau, dėdės tikslas išsipildė – V. Tomaševskis per prezidento rinkimus surinko beveik 110 tūkstančių balsų. Mano asmenine nuomone, rodyti, kad mes kaip lenkų tautinė mažuma egzistuojame, nėra prasmės. Pagal dabar vykdomą politiką lietuviai Lietuvoje turi numeris vieną priešą – lenkus. O priešų taip lengvai nepamirštam.

Visas priešiškumas tarp dviejų tautybių labiausiai jaučiamas jaunimo tarpe. Vyresni asmenys yra santūresni ir tokios antipatijos kaip jaunoji karta nedemonstruoja. Taigi visą neigiamą LLRA su V. Tomaševskiu priešaky vykdomos politikos pusę jaučiame mes – jauni lenkų tautybės piliečiai. Daug užgauliojimų galima išvysti internete: jei pakomentuoju kokį nors viešą pasisakymą, vos mirktelėjus atsiranda lavina neigiamų komentarų mano kaip lenkės atžvilgiu. Tik nesupraskit manęs klaidingai, nenoriu pasakyti, kad visas Lietuvos jaunimas yra toks nepakantus. Tikrai ne.

Universitete matau, kaip kurso draugai vis pasako kokį kandų komentarą/pokštą lenkų tautybės žmonių atžvilgiu. Man tikrai malonu, kad pažįstamų sakomi komentarai negalioja man, nes jie mane pažįsta ir žino mano požiūrį į tai, kas dedasi, bet iš kitos pusės yra liūdna, nes vis dėlto aš esu lenkė, aš esu kilusi iš lenkų šeimos. Kalbant apie asmenis, kurie manęs visiškai nepažįsta, aš jiems esu lenkė, kuri palaiko vykdomą politiką. Galima sakyti, man taiko nusistovėjųsį stereotipą apie lenkus. Atvirai pasakius, man kartais būna GĖDA, kad esu lenkė ir už tai esu dėkinga mūsų gerbiamam europarlamentarui. O juokingiausia tai, kad lenkai mane labiau laikys išdavike lietuve, lietuviai – lenke, ir taip aš lieku stovėti viena, nei vienų nepageidaujama.

Kalbant apie vykdomą politiką, tai, mano asmeniniu požiūriu, Lietuva dar nėra pasiruošusi tokiems pokyčiams, kurių siekia LLRA. Kaip laisva ir suvereni valstybė, mes egzistuojame neilgai. Daug metų buvome okupuoti, daug metų Lietuvos piliečiai kalbėjo rusiškai, daug metų jie kentėjo priespaudą. Dabar mes esame laisvi. Vėl turime savo kalbą. Vaizdžiai pasakius, Lietuva iškentėjo sunkią mirtiną ligą, o šiuo momentu ji gydosi. Ir štai atsiranda nauja infekcija, kuri gali pakenkti. Kalbą, kuria dar nespėjome atsidžiaugti, tapatumą, kurį turime, atrodo, siekiama sumenkinti. Norint kažką keisti, reikia palaukti, kol Lietuva išgis: jausis tvirtai ant kojų, jausis pilnavertė ir saugi, juk ne veltui Lietuvos Konstitucijos pirmas skyrius yra skirtas valstybei, o ne žmogaus teisėms.

Kitas dalykas, kuris man sukėlė šypsena, tai berods Šalčininkų rajono savivaldybei paskirta bauda už gatvių pavadinimus ir tai, kaip Lietuvos lenkai dovanojo plyteles. Tos „plytelės“ man prilygo sakymui – mums negalioja įstatymai, mes darom, ką norim. Kaip sakoma „dura lex sed lex“ – jei LLRA siekia teisinės valstybės, tai tegul ir vadovaujasi įstatymais, o ne prašo žmonių paaukoti pinigų, kad būtų galima sumokėti paskirtą baudą už tai, kad kažkas nesilaiko įstatymų.

Pabaigai paminėsiu tokį faktą, kuris man kelia ironišką šypseną. Kaip žinot, Šalčininkai yra lenkiškiausia vieta, vien dėl lenkų koncentracijos. LLRA siekia lenkiškų gatvių pavadinimų, lenkiškos pavardės rašymo, nes jie yra lenkai ir tai svarbu jų tapatumui. Juokingiausia tai, kad tie patys lenkai Šalčininkuose (ir ne tik) velniškai daug kalba rusiškai.

Na ir summa summarum, tai kai einame balsuoti, nepatingėkime paskaityti kandidatų programų ir pamąstykime, kaip tai veiks Lietuvą ir jos piliečius, kaip tai veiks ne tik Jus, bet ir jūsų jaunesniuosius giminaičius. Būkime aktyvi ir pilietiška visuomenė, kuri moka mąstyti ir būti kritiška gaunamos informacijos atžvilgiu Taip pat gyvenkime taikiai, nesiplėšykime. Visi esame tos pačios valstybės žmonės: pirma supraskime, kas mes esame kaip Lietuvos Respublikos piliečiai, o tik tada bandykime aiškintis savo tautinį tapatumą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (135)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (391)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Barto istorija atskleidė ir kitą pusę: aukštą socialinį statusą turintis žmogus irgi pažeidžiamas (106)

#metoo akcija i viešumą iškėlė ne tik garsaus režisieriaus galimai savo statuso piktnaudžiavimu...

Ilgai tylėjo apie nepadorų kaimyno elgesį: jis visiems atrodė idealus vyras ir tėtis (226)

Ką pasakyti mažai mergaitei, paauglei, suaugusiai moteriai, jei į jos kūną kas nors kėsinasi?...

Emigracijos stabdymo iniciatyvos: kalbama tik apie perspektyvius jaunuolius, o kiti pamirštami (210)

Kad ir kaip madinga šiandien kalbėti apie emigracijos stabdymą, imituoti įvairias iniciatyvas, kad...

Top naujienos

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (90)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (140)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Orai: į šalį užsuks žiema (3)

Pirmomis savaitės dienomis rudeniškus orus keis žiemiški: sparčiai atšals, o lietų keis...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (106)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos (14)

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (183)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (228)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (134)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (117)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...

Mažeikiuose perėjoje mirtinai sužalota moteris, įtariamo vairuotojo ieško policija (31)

Sekmadienio vakarą Mažeikiuose, Žemaitijos gatvėje, perėjoje, rasta automobilio mirtinai...