aA
Vakar valdžios atstovai paskelbė apie savo planus keisti pensijų sistemą. Na, „planus“ galbūt yra kiek per skambus žodis – patys politikai greičiausiai sakytų „planelius“. Mane, kaip būsimą pensininką, siutina ne noras gerinti esamą tvarką, tai juk suprantama, bet akivaizdus pačių tvarkytojų nesusigaudymas ką ir kaip jie daro.
© DELFI montažas

Lygiai taip, kaip didžioji dauguma dirbančiųjų, kaupiu II pakopos pensijų fonde (beje, tokių kaip aš yra 1,2 mln., praktiškai pusė Lietuvos). Tik galbūt ne visi šie žmonės savo ateitimi domisi pakankamai akylai – kitaip šiandien pasipiktinimo triukšmas būtų kurtinantis.

Kad kažkas keisis akivaizdu buvo seniai, tik norėjosi tikėti, jog laukimas buvo atsargaus planavimo, o ne nekompetencijos pasekmė. Deja.

Paanalizuokime, ką apie sistemą sugeba išlementi patys jos kūrėjai. Štai Sauliaus Skvernelio atsakymas į klausimą, kaip gyventojai bus skatinami kaupti pensijai: „Nebus tas pats modelis taikomas, koks dabar yra. Mes pristatysime projektėlį, tada ir kalbėsime apie konkrečius dalykus“. Nežinau, kaip jums, bet man į akis iškart krenta du dalykai:

Pirma, projektėlis, Premjere? Kas jums labiau asocijuojasi su projektėliu: rimta šalies socialinės sistemos reforma ar pusiau teisėtas susitarimas kažkur už uždarų durų? Gerai, tai tik vienas žodis, bet juk S. Skvernelis jį pasirenka ne bet kada, o pirmąkart komentuodamas būsimus pokyčius. Panašu, kad ir jam pačiam kyla ne itin profesionalios asociacijos – kažkas kažkaip susukta, ne visai aišku kaip ar kodėl. Iki projekto netempia – bus projektėlis.

Antra – jūs nežinote, kaip konkrečiai viskas pasikeis? Pala pala, o tai kas tada žino? Smagu, kad galite pasakyti, jog pasikeitus sistemai jos veikimas keisis, bet juk tai tušti žaidimai žodžiais. Jei aš moku meistrui, kad jis suremontuotų mano virtuvę, tada šis viską išgriauna, sumaitoja ir išardo, bet į mano klausimą kas toliau atsako: „Nežinau, kažkas bus, negalime va dabar dar šnekėti apie tai, kas konkrečiai, bet kažkas vis tiek bus“, tai aš, ko gero, susiprasčiau, kad jis nekompetentingas meistras. O čia kalbame ne apie plyteles ir tapetus – čia kalbame apie kas antro lietuvio ateitį.

Tuo tarpu Linas Kukuraitis šneka lyg ir aiškiau, bet, panašu, prasilenkdamas su faktais. Teigiama, kad planai suderinti su socialiniais partneriais. Šie partneriai dar tame pačiame straipsnyje komentuoja, jog nieko panašaus – ne tik, kad nesitarta, net nepranešta.

Toliau ministras kalba apie gyventojų supriešinimą. Esą dabartinė sistema atsuka skirtingų lietuvių interesus vienas prieš kitą. Vienas klausimėlis – kaip tiksliai jūsų siūlymai šiuos interesus planuoja apjungti? 1,2 mln. gyventojų, iš tiesų susirūpinusių savo ateitimi, tuojau nudegs ir jūs tai vadinate suvienijimu?! Juk panašu, kad nieko panašaus į dialogą čia nebuvo – viršūnė priėmė sprendimą ir taškas.

Galbūt aš klystu – tikrai yra išmanančių šiuos klausimus geriau. Bet kaip turėčiau jaustis, kai politikai pasakoja savo versiją, o netrukus yla išlenda iš maišo, arba kai jie patys nelabai susigaudo, ką tiksliai padarė ir kaip tai pagelbės. Panašu, jog reformos vyksta kaip tikro darbo simuliacija, eilinį sykį ieškanti ką uždrausti ir panaikinti, ne kaip skatinti ir palaikyti. Tikrai, sutinku. Projektėlis.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Komentuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Suprasdamas, kad pensijų klausimas labai jautrus, ministras L. Kukuraitis, nelaukdamas, kol bus galutiniai sprendimai, informavo visuomenę kas šiuo metu svarstoma projektų stadijoje.

Svarbiausias dalykas, dėl kurio yra apsispręsta – į pensijų fondus nebus pervedama „Sodros“ įmokos dalis, tuo pačiu ateityje nemažės su tais pervedimais susijusi jų socialinio draudimo pensijos dalis.

Šiuo sprendimu siekiama nepriešinti dviejų sistemų, o surenkamas dirbančiųjų įmokas skirti esamų pensininkų situacijai gerinti.

Tiek esami tiek būsimi dalyviai bus skatinami ir toliau kaupti lėšas būsimai pensijai savo lėšomis, taikant valstybės paskatas.

Dėl kitų pensijų kaupimo sistemos tobulinimo aspektų dar bus diskutuojama, tačiau siekiama, kad šis sistema būtų patraukli, saugi, efektyvi ir sudaranti paskatas pačiam žmogui kaupti ir sukaupti lėšų senatvei.

Ministras patvirtina, kad nei vienas su pensijomis susijęs teisės aktų projektas neaplenkia ir neaplenks socialinių partnerių – Trišalės tarybos, Socialinio draudimo tarybos ir Pensininkų tarybos ir kituose formatuose.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žmonai sako, kad vyksta į medžioklę – melas prasidėjo gimus vaikams (52)

Noriu pasidalinti, kaip vyrai gali pasikeisti gimus vaikams. Deja, bet pažįstu du vyrus. Vienas –...

Darbo paieškų rezultatai nuvylė: darbdavių kultūra glumina (57)

Neseniai aš pradėjau darbo paieškas, rezultatai mane nustebino. Dauguma žmonių žino, kaip sunku...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (99)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (185)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Top naujienos

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (24)

„Aš visų pirma žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu konfliktiškų...

Žinomo banko darbuotojai pasirodė, kaip atrodo: rengiasi drąsiai, o darbo metu gali tai, apie ką kiti tik pasvajoja (23)

Paskutinę darbo savaitės dieną Vilniaus verslo centrų rajone Saltoniškių gatvėje apsilankęs...

Užkalnis garsaus viešbučio restorane: blogiausiai išleisti šimtas eurų (228)

Gerų viešbučių restoranai turi būti puikūs. Praėjo tie laikai, kai žinomas viešbutis galėjo...

Po lemtingo susitikimo Petro Gražulio vaikelio mama neištvėrė ir papasakojo, kas buvo nutylėta: jau geriau nevežtų tų žaislų (108)

Neseniai notaro kabinete susitikę ir bandę išspręsti visus teisinius nesutarimus dėl vaikelio...

Klaipėdietis nufilmavo vaizdą po avarijos: stovinčius automobilius suplojo į didžiulį „sumuštinį“ (1)

Laukininkų gatvėje daugiabučio automobilius nakčiai pastatę klaipėdiečiai naktį išgirdo...

Baugi žinia socialiniuose tinkluose pasėjo baimę tarp tėvų: šalia tamsaus automobilio vaikų tyko iškrypėlis (167)

Baugi žinia socialiniuose tinkluose pasėjo baimę tarp uostamiesčio tėvų. Klaipėdietė Vaida...

Pergalių ištroškęs „Žalgirio“ naujokas: žmonės lygina mane su Kemba Walkeriu (2)

Šią savaitę sutartį su Kauno „Žalgirio“ ekipa pasirašęs amerikietis Derrickas Waltonas...

4 išbandyti būdai, kaip sutaupyti būsto pradiniam įnašui (13)

Susitaupyti pinigų pradiniam būsto paskolos įnašui gali pasirodyti neįmanoma misija, tačiau iš...

Norite gyventi 100 metų – kilkite nuo fotelių ir gerkite lietuvišką natūralią arbatą (2)

Medicinos ir fitoterapijos mokslų pasaulyje kasmet padaromi nauji atradimai ir pritaikomi sveikatos...

Orai: sekmadienis – paskutinė malonesnė diena (14)

Sekmadienis yra paskutinė malonesnė diena, nes nuo kitos savaitės į Lietuvą atkeliauja lietus ir...