Vakar valdžios atstovai paskelbė apie savo planus keisti pensijų sistemą. Na, „planus“ galbūt yra kiek per skambus žodis – patys politikai greičiausiai sakytų „planelius“. Mane, kaip būsimą pensininką, siutina ne noras gerinti esamą tvarką, tai juk suprantama, bet akivaizdus pačių tvarkytojų nesusigaudymas ką ir kaip jie daro.
© DELFI montažas

Lygiai taip, kaip didžioji dauguma dirbančiųjų, kaupiu II pakopos pensijų fonde (beje, tokių kaip aš yra 1,2 mln., praktiškai pusė Lietuvos). Tik galbūt ne visi šie žmonės savo ateitimi domisi pakankamai akylai – kitaip šiandien pasipiktinimo triukšmas būtų kurtinantis.

Kad kažkas keisis akivaizdu buvo seniai, tik norėjosi tikėti, jog laukimas buvo atsargaus planavimo, o ne nekompetencijos pasekmė. Deja.

Paanalizuokime, ką apie sistemą sugeba išlementi patys jos kūrėjai. Štai Sauliaus Skvernelio atsakymas į klausimą, kaip gyventojai bus skatinami kaupti pensijai: „Nebus tas pats modelis taikomas, koks dabar yra. Mes pristatysime projektėlį, tada ir kalbėsime apie konkrečius dalykus“. Nežinau, kaip jums, bet man į akis iškart krenta du dalykai:

Pirma, projektėlis, Premjere? Kas jums labiau asocijuojasi su projektėliu: rimta šalies socialinės sistemos reforma ar pusiau teisėtas susitarimas kažkur už uždarų durų? Gerai, tai tik vienas žodis, bet juk S. Skvernelis jį pasirenka ne bet kada, o pirmąkart komentuodamas būsimus pokyčius. Panašu, kad ir jam pačiam kyla ne itin profesionalios asociacijos – kažkas kažkaip susukta, ne visai aišku kaip ar kodėl. Iki projekto netempia – bus projektėlis.

Antra – jūs nežinote, kaip konkrečiai viskas pasikeis? Pala pala, o tai kas tada žino? Smagu, kad galite pasakyti, jog pasikeitus sistemai jos veikimas keisis, bet juk tai tušti žaidimai žodžiais. Jei aš moku meistrui, kad jis suremontuotų mano virtuvę, tada šis viską išgriauna, sumaitoja ir išardo, bet į mano klausimą kas toliau atsako: „Nežinau, kažkas bus, negalime va dabar dar šnekėti apie tai, kas konkrečiai, bet kažkas vis tiek bus“, tai aš, ko gero, susiprasčiau, kad jis nekompetentingas meistras. O čia kalbame ne apie plyteles ir tapetus – čia kalbame apie kas antro lietuvio ateitį.

Tuo tarpu Linas Kukuraitis šneka lyg ir aiškiau, bet, panašu, prasilenkdamas su faktais. Teigiama, kad planai suderinti su socialiniais partneriais. Šie partneriai dar tame pačiame straipsnyje komentuoja, jog nieko panašaus – ne tik, kad nesitarta, net nepranešta.

Toliau ministras kalba apie gyventojų supriešinimą. Esą dabartinė sistema atsuka skirtingų lietuvių interesus vienas prieš kitą. Vienas klausimėlis – kaip tiksliai jūsų siūlymai šiuos interesus planuoja apjungti? 1,2 mln. gyventojų, iš tiesų susirūpinusių savo ateitimi, tuojau nudegs ir jūs tai vadinate suvienijimu?! Juk panašu, kad nieko panašaus į dialogą čia nebuvo – viršūnė priėmė sprendimą ir taškas.

Galbūt aš klystu – tikrai yra išmanančių šiuos klausimus geriau. Bet kaip turėčiau jaustis, kai politikai pasakoja savo versiją, o netrukus yla išlenda iš maišo, arba kai jie patys nelabai susigaudo, ką tiksliai padarė ir kaip tai pagelbės. Panašu, jog reformos vyksta kaip tikro darbo simuliacija, eilinį sykį ieškanti ką uždrausti ir panaikinti, ne kaip skatinti ir palaikyti. Tikrai, sutinku. Projektėlis.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Komentuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Suprasdamas, kad pensijų klausimas labai jautrus, ministras L. Kukuraitis, nelaukdamas, kol bus galutiniai sprendimai, informavo visuomenę kas šiuo metu svarstoma projektų stadijoje.

Svarbiausias dalykas, dėl kurio yra apsispręsta – į pensijų fondus nebus pervedama „Sodros“ įmokos dalis, tuo pačiu ateityje nemažės su tais pervedimais susijusi jų socialinio draudimo pensijos dalis.

Šiuo sprendimu siekiama nepriešinti dviejų sistemų, o surenkamas dirbančiųjų įmokas skirti esamų pensininkų situacijai gerinti.

Tiek esami tiek būsimi dalyviai bus skatinami ir toliau kaupti lėšas būsimai pensijai savo lėšomis, taikant valstybės paskatas.

Dėl kitų pensijų kaupimo sistemos tobulinimo aspektų dar bus diskutuojama, tačiau siekiama, kad šis sistema būtų patraukli, saugi, efektyvi ir sudaranti paskatas pačiam žmogui kaupti ir sukaupti lėšų senatvei.

Ministras patvirtina, kad nei vienas su pensijomis susijęs teisės aktų projektas neaplenkia ir neaplenks socialinių partnerių – Trišalės tarybos, Socialinio draudimo tarybos ir Pensininkų tarybos ir kituose formatuose.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išsiskyrė dėl neištikimybės: laikui bėgant supratau, kad nėra auksinių vyrų (108)

Juokai juokais bet iš tikrųjų neištikimybės skausmą greitai ir visam laikui išgydo tik vienas...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (125)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Sergančio kūdikio mamą piktina slaugytojų elgesys: svarbiau žurnalo pildymas ar ligonio sveikata? (24)

Auginu nuo gimimo labai sunkia epilepsija sergantį kūdikį. Ligoninėse beveik gyvename vis...

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (208)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (121)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Idealus partijų trejetukas ir kyšis, kurį Masiuliui įteikė TV eteryje (5)

Politinės korupcijos bylą ištyrę prokurorai teigia, kad dabar jau iš politikos pasitraukęs...

Neišsprendžiama lygtis: kam Lietuvai reikia dar dviejų kogeneracinių elektrinių (9)

Būtinai dar dvi kogeneracinės elektrinės Lietuvai, nors neaišku, ar užteks atliekų, kurias...

Ar tikrai naudinga būti pasaulio futbolo čempionato šeimininku? (9)

Pasaulio futbolo valdančioji organizacija FIFA tikina, kad šalys, rengiančios futbolo...

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1317)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Naujausias tyrimas: keliatės anksti ar vėlai, lemia polinkį į depresiją (4)

Ar miegojimo įpročiai turi įtakos rizikai susirgti depresija ? Naujas tyrimas patvirtino, kad...

Orai: po trumpo atokvėpio vėl bus karšta

Savaitės pradžioje orai bus gaivūs, daugelyje vietovių dar palis. Tačiau nuo savaitės vidurio...

Rinkimų komisija: Erdoganas perrinktas per pirmąjį turą

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas užsitikrino naują mandatą per pirmąjį...

Mokslininkai nustatė, kaip organizmą veikia persimiegojimas

Šiais laikais, kai gyvenimo ritmas yra toks greitas, dažnai svajojame apie lovą. Atrodo, būtų...

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (5)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

Tokio interjero kasdien nepamatysite: senus daiktus prikėlė naujam gyvenimui

Palangoje ir Šventojoje apsilankęs unikalus namas ant ratų sulaukė gyventojų dėmesio ir...