aA
Jūsų Ekscelencija, sveikinu pradėjus antrąją kadenciją Lietuvos Respublikos prezidento poste ir linkėdamas geriausios kloties, norėčiau prisidėti prie Lietuvos gerovės kėlimo keliomis savo pastabomis. Atsiprašau, jei ne visos mano pastabos Jums patiks, bet kaip žmogus, gyventis „ant žemės“, kartais geriau pastebiu didžiausias Lietuvos problemas, todėl jaučiu pilietinę pareigą jomis pasidalinti su Jumis ir visa Lietuva.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tiesiog nuostabu, kad antrosios kadencijos metu žadate daryti tai, ko siekė ir vienas didžiausių visų laikų mąstytojų – Karlas Marksas: mažinti socialinę nelygybę. Pasaulyje vis augant atotrūkiui tarp turtingųjų ir vargšų, šis klausimas turėtų būti svarbiausias ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Bet tai, kokių priemonių ketinate imtis, atrodo nesuprantama. Na, jei MMA kėlimą ir galima suprasti, tai jaunimo užimtumo didinimas skamba makabriškai. Negi Jūs manote, kad jaunimas Lietuvoje neturi ką veikti? Tiesiog informuosiu, kad beveik nepažįstu jaunų žmonių, kurie turėtų bent dvi savaites atostogų vasarą, todėl valstybė turėtų rūpintis ne kaip dar labiau įdarbinti jaunimą, o kaip surasti būdą išlaisvinti jį nuo vergijos, gimstančios iš nuolatinio pensininkų peršėrimo valstybinėmis lengvatomis.

Taip, liaudiškai galima pasiguosti, „kam dabar lengva“, bet pensininkai nėra pažeidžiamiausia socialinė grupė Lietuva ir tai įgriso kartoti kone visiems, kas dar turi sveiko proto.

Kodėl valstybė tokia dosni žmonėms, krovusiems kapitalą SSRS ir tokia šykšti tiems, kas išlaiko ne tik pensininkus, bet ir visą šalį? Norint mažinti socialinę nelygybę, visų pirma reikėtų kelti ne MMA, o mažinti išlaikytinių ir veltėdžių armiją.

Solidarumas suprantamas, kai padedama silpniesiems, bet gi Lietuvoje atvirkščiai - visi dirbantieji, studentai ir jaunos šeimos vejami lauk. Ar Jums neatrodo, kad beatodairiškos emigracijos šaknys glūdi neteisingai būtent valstybės nubrėžtame socialinių garantijų voratinklyje? Kodėl nieko nedarantys žmonės per mėnesį gauna 350 litų ir tai jiems mokama visą gyvenimą, o tiems kas dirba – nieko nemokamai?

Manote, jei valstybė nieko nemokės, įvyks katastrofa? Ne, nieko neįvyktų, žmonės tiesiog pradėtų dirbti, kas jiems išeitų į sveikatą. Gal net užsidirbtų legaliam, kokybiškam alkoholiui ir nusipirktų pakenčiamų legalių cigarečių, užuot rūkę tą brudą iš Baltarusijos. Kaip čia išeina, kad valstybė padeda visiems, kas nieko nedaro ir visai nepadeda darantiems? Ar tikrai pensininkai tokie „nagabėliai“? Oi, kad dar visi tokie būtų!

Nekilnojamo turto dar iš nuostabių sovietinių laikų turintys pensininkai, gaunantys visas įmanomas lengvatas, pensijas ir dar šiek tiek prisiduriantys iš įvairių nelegalių verslų, dažniausiai visą turtą užrašo vaikams ar anūkams, o patys ir toliau vaizduoja likimo nuskriaustus „nabagus“, kuriems būtina pati didžiausia valstybės parama. Jeigu jie ir nuskriausti – tai tik Dievo, nes gimė tikrai sudėtingais laikais, tačiau tai nesuteikia teisės engti kitus. Nes tikri „nabagai“ – jauni žmonės, neturintys nei turto, nei lengvatų. Ir žinoma – jokios darbo patirties bei galimybės dar šiek tiek nelegaliai prisidurti nuomojant kambarius.

ą pasiūlytumėte tokiems žmonėms, kurie dar ir neturi Landsbergio ar Bradausko pavardės ir tikrai nepateks į Briuselį ar VMI direktoriaus kėdę? Dirbti ir mokytis, o tuo pačiu metu auginti vaikus? Žinoma, darbas yra puiku net ir tiems, kurie mokosi, bet gi turime bėdą: Lietuvoje pasitaiko, kad valstybės pareigybės skirstomos pagal pavardes, tai kam čia mokytis ir dar sunkiai dirbti? O kalbant rimtai, tuomet, kai žmogus tik pradeda gyvenimą – tai elementaru – jam iš tiesų labiausiai reikia valstybės pagalbos. Taip, jos reikia ir pensininkams, bet jei jaunimas išgyvens be pensininkų, tai pensininkai be jaunimo – niekaip. Skirstant paramos prioritetus, būtų labai naudinga to nepamiršti.

MMA didinimas – tiesiog nenaudingas. Žmonės, kurie tesugeba dirbti už minimumą, Lietuvoje nedirba, tie, kurie oficialiai dirba, gauna vokelius. Negi STT apie tai nieko neužsiminė? Jūsų Ekselencija, būtinai pasidomėkite šiuo klausimus, nes visi kiti Lietuvos Respublikos piliečiai tai žino.

Norint sumažinti korupciją ir pažaboti vokelius, reikia ne MMA didinimo – tam praverstų STT darbas. Kaip žinia, atrodo, dabar ši tarnyba užsiima tik žurnalistų persekiojimu ir tardymu. Būtų gerai, jei pagaliau įvyktų stebuklas ir STT imtųsi savo tiesioginių funkcijų: korupcijos mažinimo. Žmonės tol ims vokelius, įmonės tol vogs iš valstybės, kol žmonėms nebus naudos iš pranešimų apie tokius atvejus. Kai kuriose Vakarų šalyse, norint sugauti sukčius, dažnai agentai infiltruojami į įtartinas įmones. Lietuvoje užtektų atlygio už pranešimus apie tokią veiklą. Akis už akį, dantis už dantį (čia iš Biblijos).

Dar norėčiau pasakyti, kad man labai patiko Jūsų žodžiai apie kainų mažinimą, tik šiek tiek nesupratau, ką tuo norėjote pasakyti. Juk kainos Lietuvoje ir taip vienos žemiausių Europoje, tai ar norite kad viskas būtų nemokama? Kad visiems būtų pagal poreikius, bet niekam - pagal galimybes? Paprastai stiprios šalies ekonomiką žymi aukštos kainos ir aukštas pragyvenimo lygis, o ne sovietinio tipo „visi turi, nes nieko nėra“ algoritmas. Kainas reikia tik didinti, tuo pačiu didinant ne MMA, o verslo lankstumą. Kad didėtų ta sovietmečiu taip nemaloniai visus gąsdinusi konkurencija ir žmonės pagaliau imtų užsidirbti, o ne vegetuotų laukdami, kol Loreta Graužinienė vėl pakels socialines išmokas.

Lietuvoje nėra problemų su socialinėmis išmokomis ar kainomis, problemos kur kas gilesnės ir rimtesnės – tai valstybės nesugebėjimas išgenėti nesibaigiančio korupcijos raizginio, supinto tam, kad korupcija užsiimančios žmonių grupės susižertų ne tik ES lėšas, bet ir didžiąją dalį valstybinio iždo pyrago. Prisidengiant ekonominiu sunkmečiu ir naktimis rezgant įstatymus, verslą užgulė neadekvati našta, kurią gali sumažinti tik radikalus visokių kvailų, neadekvačių ir nenaudingų draudimų naikinimas. Jei vienintelė visas kliūtis atlaikiusi amžina vertybė yra laisvė, kaip sakėte, tai kodėl niekada nepasisakote prieš visus įmanomus draudimus, kuriuos ruošia Seimo pirmininkė L. Graužinienė, ponas Petras Gražulis ir dar kokias nors Dangutė Mikutienė arba Virginija Baltraitienė, arba legendinė Birutė Vėsaitė?

Juk akivaizdu, kad kuo mažiau virvių bus užvyniota ant verslininkų kaklų, tuo daugiau jie pagamins. Arba, kad kuo mažiau bus draudimų, tuo lengviau bus kvėpuoti. Tai, kas paprasta – genialu, bet sunku įsikirsti.

Na, ir pabaigai norėčiau pakalbėti apie svarbiausią problemą, kurios Jūs neaptarėte. Nes turbūt pamiršot. Kaip žinia, viską normalaus žmogaus gyvenime lemia žinios ir gabumai, todėl keista, kad švietimas nėra įtrauktas į prioritetinių problemų sąrašą. Šiuo metu švietimo problema Lietuvoje labai opi: baigę mokyklą abiturientai turi galvoti ne tik apie stojimus, bet daug daugiau – apie pinigus. Tai teisinga, bet tik iš dalies.

Visame normaliame Vakarų pasaulyje tiems, kas mokosi labai gerai, suteikiama – ir labai pagrįstai – galimybė tik mokytis, kad vėliau savo mokslo pasiekimais šie žmonės keltų visos šalies gerovę. Taip yra visur Vakarų link, tik ne Lietuvoje. Čia tai yra kažkokia lygiava, kur lygu atrodo tik nevykėliams. Atsiprašant, pasakysiu taip: jeigu vienam Dievas į galvą davė smegenų, o kitam kitokios košės, tai kodėl Lietuva abiem moka tokią pačią stipendiją? Kodėl Lietuvoje niekaip neišgyvendimas šitas brežnevinis mąstymas?

Kiekvienam reikia duoti tai, ko žmogus nusipelnė, ne tai, ko jis nori. Nes ir aš norėčiau nieko nedaryti ir gauti pensiją, visas lengvatas ir dar šiek tiek prisidurti iš nelegalių verslų. Trumpai tariant, jeigu norime, kad Lietuva išliktų, tai pirmiausia reikia galvoti apie emigracijos mažinimą, demografijos problemas ir milžinišką jaunimo nusivylimą tais, kurie vadovauja Lietuvai.

Nemanau, kad kuri nors šalis turi ateitį, jei praranda tuos, kas ją kuria. Ir labai tikiuosi, kad Lietuva vis dar turi ateitį. Linkiu sveikatos, stiprybės ir šviesios ateities.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sunku patikėti: kokie gali būti apmokestinimai laukiant eilėje? (37)

Mokamas vizitas pas daktarą? Iškilo didžiulis klausimas didžiulės eilės, žmonės nepasirodo,...

Klaipėdos gyvenamojo rajono moteris gąsdina galimai nevaldomas užpuolikas (15)

Turime nemalonią situaciją, kai jauname gyvenamajame rajone, šalia universitetinės ligoninės ir...

Karys jaučiasi apgautas: ar galėsiu baigti universitetą be finansinių smūgių? (20)

Jeigu nesupyksite, savo vardo neatskleisiu. Esu Lietuvos kariuomenės karys. Savo tarnybą pradėjau...

Draugės pokštas prieš vestuves apvertė gyvenimą (28)

Niekada negalvojau, kad draugų pokštas apvers mano gyvenimą aukštyn kojomis. Bet apie viską nuo...

Valstybė virsta pikta pamote: ar tikrai pinigai svarbiau už gamtos įvairovę? (37)

Kai mokiausi ekonomikos dėstytojas sakė – Valstybė kaip motina – ji mus ruošia, moko, ugdo,...

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (16)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (75)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (8)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (87)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (449)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (35)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (51)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (41)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (2)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (183)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...