aA
Išgirdus žodį „meilė“, kiekvieną iš mūsų aplanko skirtingi prisiminimai: vienus – verčiantys vemti pykčiu, kitus – saldūs, o treti paprasčiausiai prisimena Utopiją – neįvykusią svajonę. Eidamas gatve kartą atkreipiau dėmesį į tai, kaip vizualiai skirtingai atrodo poros: kas laikosi susikibę rankom, kas nenuilsdami plepa, o kas žygiuoja kaip per gedulą nuleidę galvas ir neprataria nė žodžio.
© Shutterstock nuotr.

Nors iš stebėtojo perspektyvos daug pasakyti negalėjau, tačiau vis vien į galvą gana sėkmingai pasibeldė abejonė, kad meilė viso labo – tik durnių iliuzija. Iliuzija, kuri paauglystėje atsistojo į laisvą vietą, likusią po Kalėdų senelio mirties.

Nuo žmonių vystymosi etapo pradžios moters svarba buvo didelė, niekuo nesiskirianti nuo gyvūnų patelės vaidmens gamtoje – gimdyti vaikus, taip pratęsiant giminę. Tik skirtumas tas, kad pirmykščiai žmonės buvo tikri kiaulės ir neturėjo nė lašo fantazijos – nepirkdavo gėlių ir nesivesdavo savo vaikų gimdytojos į romantiškas vakarienes.

Vyravo paprasčiausias viliojimo būdas. Pasiimi vėzdą, apvalai sukrešėjusį gyvūnų kraują, susirandi patinkančią merginą, voži medine kuoka jai per galvą ir tempies į urvą. Ir žinote ką? Niekas tada nesiskundė, kad vyrai turi daugiau teisių ir „žemina“ gražiosios lyties atstoves. Mielosios, darykit išvadas.

Žinoma, juokauju. O jei tebepykstate, atleiskite – nesu džentelmenas.

Kaip matote, akmens amžius nėra tas laikotarpis, kai galėjo vyrauti meilė. Ją nukonkuravo nesąmoningi biologiniai veiksniai, kurie buvo susiję su DNR perdavimu ir šeimos tęsimu. Engelsas rašė: „Iki viduramžių negalėjo būti nė kalbos apie individualią lytinę meilę“. Bet taip pat nelengva įžvelgti jausmingumą santuokoje ir viduramžiais, kai merginoms buvo leista tuoktis nuo 12 metų, o vaikinams – nuo 14. Nors dauguma vestuvių vykdavo laisva jaunikių bei jaunosios valia, paauglystės pradžia tikrai nėra geriausias metas santuokai. Aiškinti, kodėl, manau, tikrai nebūtina.

Meilė – tokia abstrakti ir visų taip skirtingai apibūdinama, kad jos pradžios, tuo labiau ir vystymosi, nenustatysi. Belieka žiūrėti į dabartines poras. Juokinga, bet daugumos jų santykiai paremti vienas kito prisirišimu ir egoistiniais jausmais.

„Tu užpildai mane, o aš – tave. Vienas į kitą investavome daugybę laiko ir energijos, todėl net jei ir nėra tos kibirkšties bei nežinomybės, kuri yra kertinis meilės akmuo, turime pasilikti drauge“.

Komforto zona. Baimė palikti antrąją pusę ir likti vienam su savo savivertės skylėmis, kurios vėl atsivers ir galbūt užsipildys po sukelto pilietinio karo tarp jūsų ego ir proto. Beje, labai įdomus aspektas – priklausomybė nuo mylimojo. Jeigu jis pasielgia ne taip (pasako kažką įžeidaus, ko nors nepadaro ar t.t), diena būna sugadinta ir nuotaika – tuo labiau.

Visi buvome įsimylėję. Pykdavomės su antrąja puse, dėl to jausdavome nuolatinį nerimą, kuris niekaip neleisdavo susikaupti. Kodėl jausdavome nerimą? Bijojome netekti antrosios pusės. Bet baimė kildavo dėl to, kad nenorėjome prarasti investicijų – laiko, energijos ir emocijų, kurias investavome į pažintį. Žinoma, nesakau, kad tai kažkas blogo. Man tik įdomu, ar tai, kas vadinama meile, nėra prisirišimas ir tam tikri pasąmoningi biologiniai veiksniai. Kai išsiskiriame su šia gyvenimo meile, galvojame, kad tokios daugiau jau niekada nebesurasime. Absurdiškiausia tai, kad kai nugalime depresiją, susirandame geresnę antrąją pusę, po to dar geresnę, kol galiausiai susituokiame.

Kad ir kaip būtų apmaudu, apie devyniasdešimt procentų santuokų paremtos metrikacijos skyriuje išduota popieriaus skiaute. Netrukus po santuokos liudijimo išdavimo jaunoji tampa nėščia ir jaunikiui „uždedami“ antrankiai, iš kurių išsipančioti reikia žvėriškos psichologinės jėgos, arba sugebėjimų išvykti į užsienį pakeitus visus įmanomus kontaktinius duomenis.

Tyriems jausmams įsiplieksti trukdo ir konservatyvios pažiūros. Vyrai nori patyrusios, pašėlusios, viską mokančios moters, bet tuo pačiu metu ir nekaltos, turėjusios, geriausiu atveju, vieną vaikiną. Vyrauja įsitikinimas, kad mergina su didele patirtimi – parsidavinėjanti palaidūnė (žinoma, žodis, kuriuo jos vadinamos, skamba daug šiurkščiau), o vaikinas, permiegojęs su galybe merginų, – „Alpha“ patinas. Dėl to moteriai atsiranda baimė būti vulgaria, nes tuojau pat bus teisiama ir ryte atsibus su etikete ant kaktos „k...“. Beje, negelbsti meilės ir sekso maišymas, nes, bent jau teoriškai, gali mylėtis su vienu žmogumi, o mylėti – kitą. Sakau „teoriškai“, nes tikrai nenorėčiau, kad mano antroji pusė vieną dieną pareikštų: „Miegojau su kitu. Bet tu nesijaudink, nes myliu tai tave“. Tai lyg ir būtų tiesa, sąmoningai tai suprasčiau, bet...

Esu įsitikinęs, kad ši rašliava sukėlė daugiau klausimų nei jų atsakė, bet vis vien užbaigsiu ją romantiškai. Tikiu, kad nors ir meilė yra reta (jeigu ji išvis yra), ji neišnyks tol, kol visiškai nedegraduosim.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atėjus šeimyniniams džiaugsmams, išėjo vyriški: viskas dėl to prakeikto sekso... (187)

Rašau, nes nebeturiu ko prarasti. Tegu perskaito kas tik nori, tegu tai būna šauksmas į tyrus, bet...

Pragaras, kurį patyriau darbe: pagrindiniai požymiai, kad jus nori „išgyvendinti“ (140)

Visai neseniai paplitus temai apie “mobingą“ darbe, aš vėl prisiminiau tuos rytus, kai vos vos...

Emigrantą stebina beprasmiški eglučių karai Lietuvoje: kodėl mėtomi pinigai į balą? (200)

Norėčiau pratęsti neseniai DELFI Pilietyje publikuotą vienos skaitytojos rašinėlį dėl...

Kreipiasi į nepatenkintus ūkininkus: kokia tiesa jums reikalinga? (194)

Prieš kokį ketvirtį amžiaus ėmiau interviu iš kažkelinto (tada jie spėriai keitėsi) žemės...

Išsigando pamatęs Nacionalinio stadiono kainą: pabuskite iš Kafkos sapno! (183)

Esu emigrantas, nebegyvenu Lietuvoje jau daugelį metų, mokslus taip pat baigiau svetur, tačiau...

Top naujienos

Ant branduolinio karo slenksčio: kodėl 2020-ieji gali tapti lemtingi (264)

Netikėtai kilus didelei tarptautinei krizei kurį laiką trunka apsižodžiavimai, raginimų sėsti...

Žydų gydytojas parodė dar nepažįstamą Aušvico pusę (74)

„ Aušvicas neturi pasikartoti – šis troškimas, atsiradęs tėvo širdyje, vokiečiams palikus...

Išskirtinį Europoje karaliavusios dinastijos atstovų veido bruožą nulėmė kraujomaiša: išnyko visa giminė (22)

Daugeliui karalių ir karalienių, priklausiusių Austrijos Habsburgų dinastijai, valdžiusiai...

Miestas, kadaise tituluotas prekybos sostine: prasiautęs pirmasis pasaulinis karas paliko tik apokaliptinius vaizdus (10)

Prieš pirmąjį pasaulinį karą Tauragė turėjo beveik trylika tūkstančių gyventojų,...

Atėjus šeimyniniams džiaugsmams, išėjo vyriški: viskas dėl to prakeikto sekso... (187)

Rašau, nes nebeturiu ko prarasti. Tegu perskaito kas tik nori, tegu tai būna šauksmas į tyrus, bet...

Derbis, kurio galėjo ir nebūti: LKL lyderių galvose kirba kitokie klausimai (5)

Kalbant juokais, Kauno „Žalgirio“ tritaškių pataikymo procentas nemeluoja. Žvelgiant į jį,...

Hobį darbu pavertęs panevėžietis: veikla prasidėjo todėl, kad valgyti norėjosi (25)

Panevėžio rajone gyvenantis menininkas Erikas Hincas jau trisdešimt metų užsiima keramika ir...

Kaip geriau nepakuoti dovanų, jei nenorite nuvilti

Kuklios dovanos, supakuotos į prašmatnias, daug žadančias pakuotes, sukuria apgaulingų...

„Maximos“ komercijos vadovė: slibinų manija dešimtimis kartų padidino prekių pardavimus (44)

Dėl prekybos centro „ Maxima LT “ vykdomų lojalumo programų, tokių, kaip „Kakė makė“...