Išgirdus žodį „meilė“, kiekvieną iš mūsų aplanko skirtingi prisiminimai: vienus – verčiantys vemti pykčiu, kitus – saldūs, o treti paprasčiausiai prisimena Utopiją – neįvykusią svajonę. Eidamas gatve kartą atkreipiau dėmesį į tai, kaip vizualiai skirtingai atrodo poros: kas laikosi susikibę rankom, kas nenuilsdami plepa, o kas žygiuoja kaip per gedulą nuleidę galvas ir neprataria nė žodžio.
© Shutterstock nuotr.

Nors iš stebėtojo perspektyvos daug pasakyti negalėjau, tačiau vis vien į galvą gana sėkmingai pasibeldė abejonė, kad meilė viso labo – tik durnių iliuzija. Iliuzija, kuri paauglystėje atsistojo į laisvą vietą, likusią po Kalėdų senelio mirties.

Nuo žmonių vystymosi etapo pradžios moters svarba buvo didelė, niekuo nesiskirianti nuo gyvūnų patelės vaidmens gamtoje – gimdyti vaikus, taip pratęsiant giminę. Tik skirtumas tas, kad pirmykščiai žmonės buvo tikri kiaulės ir neturėjo nė lašo fantazijos – nepirkdavo gėlių ir nesivesdavo savo vaikų gimdytojos į romantiškas vakarienes.

Vyravo paprasčiausias viliojimo būdas. Pasiimi vėzdą, apvalai sukrešėjusį gyvūnų kraują, susirandi patinkančią merginą, voži medine kuoka jai per galvą ir tempies į urvą. Ir žinote ką? Niekas tada nesiskundė, kad vyrai turi daugiau teisių ir „žemina“ gražiosios lyties atstoves. Mielosios, darykit išvadas.

Žinoma, juokauju. O jei tebepykstate, atleiskite – nesu džentelmenas.

Kaip matote, akmens amžius nėra tas laikotarpis, kai galėjo vyrauti meilė. Ją nukonkuravo nesąmoningi biologiniai veiksniai, kurie buvo susiję su DNR perdavimu ir šeimos tęsimu. Engelsas rašė: „Iki viduramžių negalėjo būti nė kalbos apie individualią lytinę meilę“. Bet taip pat nelengva įžvelgti jausmingumą santuokoje ir viduramžiais, kai merginoms buvo leista tuoktis nuo 12 metų, o vaikinams – nuo 14. Nors dauguma vestuvių vykdavo laisva jaunikių bei jaunosios valia, paauglystės pradžia tikrai nėra geriausias metas santuokai. Aiškinti, kodėl, manau, tikrai nebūtina.

Meilė – tokia abstrakti ir visų taip skirtingai apibūdinama, kad jos pradžios, tuo labiau ir vystymosi, nenustatysi. Belieka žiūrėti į dabartines poras. Juokinga, bet daugumos jų santykiai paremti vienas kito prisirišimu ir egoistiniais jausmais.

„Tu užpildai mane, o aš – tave. Vienas į kitą investavome daugybę laiko ir energijos, todėl net jei ir nėra tos kibirkšties bei nežinomybės, kuri yra kertinis meilės akmuo, turime pasilikti drauge“.

Komforto zona. Baimė palikti antrąją pusę ir likti vienam su savo savivertės skylėmis, kurios vėl atsivers ir galbūt užsipildys po sukelto pilietinio karo tarp jūsų ego ir proto. Beje, labai įdomus aspektas – priklausomybė nuo mylimojo. Jeigu jis pasielgia ne taip (pasako kažką įžeidaus, ko nors nepadaro ar t.t), diena būna sugadinta ir nuotaika – tuo labiau.

Visi buvome įsimylėję. Pykdavomės su antrąja puse, dėl to jausdavome nuolatinį nerimą, kuris niekaip neleisdavo susikaupti. Kodėl jausdavome nerimą? Bijojome netekti antrosios pusės. Bet baimė kildavo dėl to, kad nenorėjome prarasti investicijų – laiko, energijos ir emocijų, kurias investavome į pažintį. Žinoma, nesakau, kad tai kažkas blogo. Man tik įdomu, ar tai, kas vadinama meile, nėra prisirišimas ir tam tikri pasąmoningi biologiniai veiksniai. Kai išsiskiriame su šia gyvenimo meile, galvojame, kad tokios daugiau jau niekada nebesurasime. Absurdiškiausia tai, kad kai nugalime depresiją, susirandame geresnę antrąją pusę, po to dar geresnę, kol galiausiai susituokiame.

Kad ir kaip būtų apmaudu, apie devyniasdešimt procentų santuokų paremtos metrikacijos skyriuje išduota popieriaus skiaute. Netrukus po santuokos liudijimo išdavimo jaunoji tampa nėščia ir jaunikiui „uždedami“ antrankiai, iš kurių išsipančioti reikia žvėriškos psichologinės jėgos, arba sugebėjimų išvykti į užsienį pakeitus visus įmanomus kontaktinius duomenis.

Tyriems jausmams įsiplieksti trukdo ir konservatyvios pažiūros. Vyrai nori patyrusios, pašėlusios, viską mokančios moters, bet tuo pačiu metu ir nekaltos, turėjusios, geriausiu atveju, vieną vaikiną. Vyrauja įsitikinimas, kad mergina su didele patirtimi – parsidavinėjanti palaidūnė (žinoma, žodis, kuriuo jos vadinamos, skamba daug šiurkščiau), o vaikinas, permiegojęs su galybe merginų, – „Alpha“ patinas. Dėl to moteriai atsiranda baimė būti vulgaria, nes tuojau pat bus teisiama ir ryte atsibus su etikete ant kaktos „k...“. Beje, negelbsti meilės ir sekso maišymas, nes, bent jau teoriškai, gali mylėtis su vienu žmogumi, o mylėti – kitą. Sakau „teoriškai“, nes tikrai nenorėčiau, kad mano antroji pusė vieną dieną pareikštų: „Miegojau su kitu. Bet tu nesijaudink, nes myliu tai tave“. Tai lyg ir būtų tiesa, sąmoningai tai suprasčiau, bet...

Esu įsitikinęs, kad ši rašliava sukėlė daugiau klausimų nei jų atsakė, bet vis vien užbaigsiu ją romantiškai. Tikiu, kad nors ir meilė yra reta (jeigu ji išvis yra), ji neišnyks tol, kol visiškai nedegraduosim.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikinui buvo sunku pripažinti savo lytinę orientaciją: apmaudu, kad savo šalyje turiu tai slėpti
 (369)

Norėčiau, bent dalinai prisistatyti, nes pilnai to padaryti negaliu dėl itin homofobiškos...

Vilniaus plėtra: sostinė pamažu virsta vienu dideliu perkūnkiemiu (74)

Atsiliepiu į DELFI skaitytojo straipsnį „ Pažėrė pasiūlymų, ką reikia gerinti Vilniuje:...

Trys punktai Verygai: jūs visus laikote neišmanėliais, kuriuos reikia perauklėti (275)

Nulis atjautos, nulis nuoširdumo, nulis empatijos. Kas? Veryga. Šiam ministrui aplinkui visi...

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (138)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (407)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Top naujienos

Darbo imigrantus išnaudojantis vergvaldys – nepažabojamas (96)

Važiuodamas į Vokietiją tolimųjų reisų vairuotojas Aleksandras Šeško tikėjosi užsidirbti,...

Dešimtmečio byla gali pasikartoti: gudrūs žaidimai pakišo vienus ir atrišo rankas kitiems (13)

Nesenoje parlamentinių tyrimų istorijoje yra pavyzdžių, kai teisėsaugos tyrimus dubliuoti sumanę...

Lietuvoje daug kur ant kelių formuojasi plikledis (1)

Antradienio rytą Skuodo rajone – lijundra, čia kelių dangos vietomis apledėjusios, vakarų,...

JAV žiniasklaida: Kuzminskas susitiko su „Lakers“ klubo atstovais (13)

NBA gerbėjus Lietuvoje iš už Atlanto pasiekė intriguojanti žinia. ESPN reporterio Ohmo...

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (191)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

Penki dalykai, kurių nekartosiu naujuose namuose – asmeninė patirtis (27)

Prieš dvejus metus įsigijau pirmuosius savo nuosavus namus ir teko išspręsti nemažai jų...

Orai: laukia kontrastų savaitė – po žiemos vėl grįš ruduo (22)

Iki savaitės vidurio šalyje numatomi žiemiški orai , kurie pažers aibę iššūkių: vyraus...

Pergalių seriją pratęsusių „Pacers“ gretose Sabonis vėl buvo tarp rezultatyviausiųjų (4)

Puikią sportinę formą NBA pirmenybėse ir toliau demonstruoja Indianos „Pacers“ (10-8)....

Šis 1937-aisiais nutapytas paveikslas kelia didžiules aistras: ar sugebėsite pastebėti vieną keistenybę? (32)

Vargu, ar šie paveiksle pavaizduoti asmenys atrodytų bent kiek išskirtiniai, jei kartu su visu jį...

Krakmolas gali pakeisti brangius cheminius valiklius (3)

Anksčiau bulvių krakmolą būdavo galima rasti kiekvienoje virtuvėje, bet pastaruoju metu šis...