aA
„Kuo geriau pažįstu žmones, tuo labiau myliu šunis“ – ne vienam girdėtas pasakymas. O koks jis teisingas! Ir žinot ką, šią mintį supras ir jai pritars tik tie, kas tikrai ir nuoširdžiai myli gyvūnus. Ne tie, kur viešojoje erdvėje prie kiekvieno beglobio gyvūnėlio nuotraukos postringauja „pasiimčiau visus“, „nabagėlis“ nieko daugiau nedarydami, kad pasaulis taptų geresnis.
© Shutterstock nuotr.

O tie, kurie kasdien susiduria su jais – išmestais iš važiuojančios mašinos, suluošintais ir sušalusiais, pririštais prie medžio miške mirties laukt, pridaugintais ir staiga nebereikalingais... Va tada tik taip ir ne kitaip gali pasakyti: „Kuo geriau pažįstu žmones, tuo labiau myliu gyvūnus“.

Nesigilinant į žmonių, nevertų žmogaus pavadinimo, poelgius, atsikratant, nuskriaudžiant gyvūną yra dar ir kita akimirka, kai supranti, kodėl gyvūnus myli labiau. Gyvūnas niekada tavęs nepaliks. Pažiūrėkit, kiek yra valkataujančių žmonių, suvargusių, alkanų ir purvinų, tempiančių kartoną ar maišus pririnktų tuščių alaus butelių, o šalia bidzena šuo. Palaidas, be pavadžio. Juk galėtų bėgti kuo toliau, ieškoti, kur skaniau ir šilčiau gyventi. Bet ne, jis savo šeimininko neišduoda, nepalieka. Eina kartu per šalčius, per karčius. Ar tai ne atsidavimas? Ar tai ne pasiaukojimas?

Per amžius prijaukintas gyvūnas labiau prisiriša prie žmogaus nei žmogus prie žmogaus. Gyvūnas moko atjautos. Nekalbu apie kraštutinumus, kai žmogui šuo reikalingas kovoti šunų kautynėse ar sargauti prie būdos be lašo dėmesio – tokie nesupras, apie ką aš čia rašau. Kalbu apie tuos, kurie, būdami sveiko proto ir turėdami atsakomybės jausmą, priima gyvūną į savo namus, rūpinasi juo nuo pirmos akimirkos, kai tik susitiko jų akys. Žmogus, rūpindamasis silpnesniu, mažesniu, nebus žiaurus kitiems gyvūnams, žmonėms. Sakykit, ką norit, bet vaikai, augę su gyvūnais, yra geresni, rūpestingesni.

Gyvūnas vien savo buvimu šalia moko žmogų būti geresniu

Pažiūrėkit į tas bobulytes, kurios augina katę – jos juk visad numes kokį kąsnį ir laukinėms katėms, nepraeis pro alkaną, sušalusią, suvargusią katytę. Parsineš namo, sušildys, pamaitins. O ta, kuri gyvenime nėra turėjusi katės, nepažino jos teikiamos šilumos, niekad nepažiūrės į likimo nuskriaustą benamę, tik pasišlykštėjusi nuodų pamėtės...

Gyvūnai moko žmogų labiau nei žmogus žmogų

Tu gyvūnui esi pirmas ir vienintelis. Nors ir kitaip tai parodo, bet visiems gyvūnams šeimininkas yra pirmoje vietoje. Jis visad tave pasitiks grįžus – jis tavęs laukė, ilgėjosi, kad ir buvai tik išnešęs šiukšles. O žmonių pasaulyje yra kitaip – nepasitiko, nes žiūrėjo įdomų filmą, žaidė kompiuteriu ar tiesiog tingėjo atsikelti nuo sofos ir tik iš kito kambario riktelėjo „labas“. O gal tai nepagarba grįžusiajam? O gal auklėjimo įtaka? O šuo juk visad pasitiks – bus miegojęs, lakęs, ėdęs ar graužęs kaulą, jis visad džiaugsmingai pasitiks.

Šuo labiau gerbia žmogų nei žmogus žmogų?

Kai esi be proto pavargęs, prigulus visad sulauksi šilto murkimo šalia. Minkšto, švelnaus ir neįkyraus dėmesio. Žmonių pasaulyje vėl kitaip – retai tenka išgirst „grįžau pavargusi, tai vyras padarė vakarienę, išplovė indus, parvedė vaikus“ ar panašiai. Esi pavargusi? Niekam neidomu. O gyvūnams įdomu. Esi geros nuotaikos – valio, pažaiskim. Tu pavargęs – gerai, pagulėkim kartu. Gyvūnas prisiderina prie žmogaus nuotaikų. O pas mus, žmones, dažniausiai išgirsti „nesuprantu, kaip galima tavam darbe pavargti“ ar „galvos skausmas indus plauti nemaišo“. Pamenu, kai turėjau katę, ji buvo tarsi vaikščiojantis skausmo skaitytuvas – visada guldavosi šalia skaudamos vietos, šildydavo ir savo murkimu ramindavo. O vyras kartą, esant apendicito priepuoliui, yra pasakęs „neapsimetinėk“.

Gyvūnui žmogus rūpi labiau nei žmogus žmogui?

Gyvūnas niekada, dėl jam vienam žinomų priežasčių, nepaskelbs „nekalbadienių“. Gyvūnas niekada tau į akis nedrėbs, kad „ankstesnis žmogus mane labiau mylėjo, jis buvo geresnis“, nelygins tavęs, priversdamas pasijausti nesmagiai. Gyvūnas išklausys tavo ilgą pasakojimą apie dieną darbe, nenukreips temos, taip parodydamas, kad neįdomus jam tavo darbas, juo labiau pasakojimas apie Marytės naująją šukuoseną. Jis niekada nepasišaipys iš tavo svajonių – kokios jos kvailos ir neįgyvendinamos bebūtų. Kaip tik, savo žvilgsniu pritars „Geras! Šaunu, darom!“.

Gyvūnai geresni nei žmonės

Gal todėl, kad jie nėra šitaip išsivystę ir sąmoningai nesistengia užgauti, pakenkti artimajam, nuskriausti silpnesnį, pasijuokti iš nesėkmingo. Jie ištikimi ir dėl geresnio automobilio ar išvaizdesnės antrosios pusės nepaliks tavęs. Jiems nerūpi kas tu – valkata, miliojonierius, sandėlio krovikas ar pigiam alubary dirbanti padavėja, jiems esi visas pasaulis, esi vienintelis ir geriausias. Jie niekad nepriekaištaus dėl tavo praeities darbų, o džiaugsis galintys dalyvauti tavo ateities planavime.

Gyvūnai geresni nei žmonės. Žinau, mačiau, kad yra tobulų santykių šeimose, tarp draugų. Yra ir skirtingų gyvūnų. Bet moralas vienas – tai, kad žmonija gali didžiuotis ir džiaugtis technologijų pasiekimais, kelionėmis į kosmosą ar vakcinomis nuo ligų, dar nedaro jos geresnės tarpusavio santykiuose. Atsisukime į tuos, iš ko mes kilę, kurie dar gali mus kažko išmokyti ir galbūt pasaulis taps geresnis...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliautojus papiktino taksisto pasiūlyta kaina: tai kenkia Vilniaus įvaizdžiui (24)

Norėčiau pranešti apie tai, kas, mano akimis, Vilniuje yra paprasčiausiai nelogiška. Nesu tikra,...

Tėvą slaugiusio personalo kalbos išmušė iš vėžių: negalėjau suvokti, kad tai vyksta iš tikrųjų (78)

Taip jau nutiko, kad dėl rimtų sveikatos sutrikimų teko tėčiui kreiptis pagalbos i medikus,...

Pirmajame darbo vakarėlyje atsivėrė akys – turi tik du pasiteisinimus šiai istorijai (37)

„Mano pirmas darbas“ ir „naivumas“ yra mano pasiteisinimai šiai istorijai. Nerašysiu daug...

Panevėžietę pažemino taksi vairuotojo komentaras (124)

Istorija labai paprasta. Apie Panevėžio taksistų kultūrą.

Skaitytojo verdiktas: privalome mažinti valdžios aparatą (27)

Paskaičius straipsnį ir komentarus apie Registro centrą man kyla keletas įtarimų. Registrų...

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (3)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (85)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (100)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (345)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (18)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (23)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (106)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (648)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (639)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...