aA
Prieš kokį ketvirtį amžiaus ėmiau interviu iš kažkelinto (tada jie spėriai keitėsi) žemės ūkio ministro. Tada jo paklausiau: „Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo žemės ūkis yra griaunamas – kada baigsite šį darbą?“ Ministras pradėjo: „Matote...“
Ūkininkų protestas Lazdijuose
Ūkininkų protestas Lazdijuose
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Matau iki šiol: jau trisdešimt metų žemės ūkis bankrutuoja. Pradėjo bankrutuoti, kai važinėjo „belorusais“, tokie šiuo metu toli gražu dešimties tūkstančių eurų nekainuoja. Dabar važinėja po pusę milijono eurų kainuojančiais traktoriukais, todėl gyvena dar blogiau.

Tas ūkininkų gyvenimas toks blogas, kad prieš savaitę jie nusprendė tą blogumą žmonėms parodyti: išvažiavo į gatves už Briuselio pinigus pirktais traktoriais ir, lydimi jau už savo pinigus pirktų „bemsų“, „tojotų“ ir „mersų“, kuriuose sėdėjo žmonos, gal prižiūrinčios, kad vyreliai pernelyg greitai nevažiuotų ir visiems politikams parodytų, koks blogas yra gyvenimas. Protestavo ūkininkai prieš savo pačių išsirinktą valdžią, kas irgi yra labai gražu, nes kieno interesus dar turėtų ginti „valstiečiai“, jeigu ne valstiečių?

Ūkininkai sakė protestuojantys prieš didinamus mokesčius. Mat čia, Lietuvoje, išmokas jie, gauna dešimčia ar net ar daugiau procentų mažesnes, negu kur nors Prancūzijoje ar Belgijoje, ir produkcijos supirkimo kainos Lietuvoje mažesnės, o dar žada mokesčius didinti.

Keista, tačiau man nepavyko „gugle“ rasti, kiek tie mūsų žemdirbiai uždirba ir kiek mokesčių sumoka. Radau tik grūdų augintojų gryną pelną dar litais prieš dešimtmetį suskaičiuotą – pagal tą rašinį išeitų, kad toks ūkininkas, javais užsėjęs šimtą hektarų, gryno pelno, atskaičius visas išlaidas turėtų gauti apie 60 tūkstančių eurų. O kiek mokesčių sumokės, ir iš viso ar mokės? Nepatikimi tokie skaičiavimai. Ir nesuprantama, kodėl žurnalistai apie tą valstybinę paslaptį nieko nerašo. Tad apie savo ir ūkininkų gyvenimo gerumą pagal save belieka spręsti. Aš iki šiol dirbu, tai vadinasi – prisidurti prie pensijos. Už tokį darbą gaunu 2,5 karto mažiau, negu gaučiau toje pačioje Belgijoje. Mokesčių iki šiol mokėjau 15 procentų, bet nuo kitų metų tai žada pasikeisti. Dėkoju mūsų Aukštam ir Gražiam Prezidentui, kad jis nusprendė, jog kūrėjai gyvena taip pat gerai, kaip ir bankininkai, ir pasiūlė jų (kūrėjų) honorarus apmokestinti ne 15, kaip šiemet, o 20 procentų tarifu.

O štai maisto produktus perku ne 2,5 karto pigiau, o tokia pat kaina kaip Vakarų Europoje, ar vos keliais ar keliolika procentų pigiau. Tai kaip čia išeina, ponai ūkininkai: jūs norite jau šiandien gyventi kaip Vakarų Europoje, o kaip gyvena tie, kurie jūsų produkciją perka? Jums mokesčių nereikia mokėti, o jūsų maitintojai privalo tai daryti?

Taip, mes esame jūsų maitintojai. „Žalių kryžių akcijos“ kreipimasis prasideda žodžiais „Mes jus maitiname!“ Nesąmonė. Tėvai mane maitino, o dabar aš jus maitinu, pirkdamas jūsų produkciją europinėmis kainomis eurais, kurių aš gaunu 2,5 karto mažiau, negu gaučiau Europoje. Nebus jūsų užaugintų produktų, kaip jūs gąsdinate, bus kitur užauginti, ir tikrai ne prastesni, nes visoje Europos Sąjungoje reikalavimai vienodi, ir produktai bus gal dar pigesni, nes lietuviška produkcija kokiame nors Izraelyje kainuoja tiek pat kaip Lietuvoje, nors iki Izraelio ją dar ir nuvežti reikia, ir dar vidutinė pensija Izraelyje 1300 eurų – tūkstančiu didesnė, negu Lietuvoje...

Beje, javų, tinkamų duonelei, užauginate tik pusę reikiamo kiekio, kiaulienos – irgi. Ir nieko, mes kažkaip prasimaitiname...

Žemdirbių kreipimesi gražiai reikalaujama „nepriimti mokestinių ir kitų sprendimų, didinančių žemdirbių išlaidas, iki nebus /.../ pasiektas ES tiesioginių išmokų vidurkis“. O prieš tai skundžiamasi „žemdirbius žeidžia nepagrįstos negatyvios nuostatos jų atžvilgiu“. O ką galvoti žmogui, kuris uždirba 2,5 karto mažiau, o mokesčiai dar didinami – gal kad žemdirbiams nereikėtų jų didinti? O ką apie tokius reikalavimus galvoti gaunančiam vidutinę lietuvišką pensiją, kai Prancūzijoje ji – 1200 eurų, o Belgijoje – 1500 eurų?

Labiausiai man patiko reikalavimas „sustabdyti šmeižikiškos informacijos srautą žiniasklaidos priemonėse, nukreiptą prieš dirbančiuosius žemės ūkyje“. Kaip jūs tai įsivaizduojate – sekretorius išsikvies redaktorių ir pagrasins „nuimti“, jeigu apie žemdirbius nerašys tik gerai ir labai gerai?

„Šmeižikiška“ informacija atsiranda taip pat ir iš nežinojimo. Norite „teigiamos“, nors reikėtų sakyti – teisingos informacijos apie save? Rašykite, kokios jūsų pajamos, kokios išlaidos ir kam, kiek pelno gaunate, kiek ir kokių mokesčių sumokate. Skaičiukais, skaičiukais žmones įtikinkite. Paimkite konkretų ūkį ir aprašykite jo gyvenimą. Ir ne vieną ūkį – papasakokite, kaip sekasi ir tiems, kurie augina javus, ir kiaules, ir pienelį melžia...

Nemokate, ne jūsų darbas? Teisingai, tada samdykite žurnalistus, mokėkite jiems eurais, jie ir parašys, ir išspausdins. Yra tokių žurnalistų, kurie ekonomiką gerai išmano – į juos ir kreipkitės. Žinoma, jeigu neturite ko slėpti, nes geri žurnalistai slaptus dalykus gerai iškapsto. Tai kainuos tikrai mažiau, negu sudeginote degalų per praėjusią akciją. Užtat galėsite tikėtis, kad žmonės pakeis savo nuomonę apie jus. Sėkmės.

Beje, nei aš, nei mano giminės ar draugai tokio darbo nesiims, tad neieškokite tokiame pasiūlyme mano užslėpto noro ­uždirbti. Tiesiog – turiu draugų ūkininkų ir norėčiau, kad apie juos tiesa būtų rašoma. Tikiuosi, tokia tiesa ir ūkininkų valdžiai reikalinga.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(184 žmonės įvertino)
4.2446

Kai kolegė šitaip elgiasi, kaskart prikandu lūpą, kad neišrėkčiau visko viršininkui (14)

Darbe praleidžiu turbūt daugiau laiko negu su šeima. Na, neskaičiuojant savaitgalių. Kaip jame...

30-metė įtaria vyro neištikimybę: štai 7 ženklai, dėl kurių nerimauju (55)

Prašau, parašykite, jeigu visiškai išprotėjau ir man vaidenasi. Bet parašykite ir jeigu aš...

Po vaikino pastabos apie svorį pasiekė kardinalių pokyčių – tai geriau nei numesti kilogramai (71)

Merginos ir moterys, skiriu savo laišką jums, kad žinotumėt, kaip svarbu, kad pokyčiai gali...

Intymi problema vyrą varo iš proto: naktimis užsidarau vonioje (233)

Neseniai čia buvo visokių straipsnių: kiek kartų yra normalu ir panašiai. Tai aš paklausiu...

Kiekvieną savaitgalį žmona nori skirtis: mano vyro problema skamba absurdiškai (160)

Yra priimta, kad santuokoje netoleruojame didelių nuodėmių. Neištikimybė, smurtas, nenoras...

Top naujienos

Šimonytė: kol nepradėtas masinis visuomenės skiepijimas, privilegijų gavusieji skiepą gauti neturėtų

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį teigė, kad iki „žaliojo paso“...

„Sodra“: atlyginimai vidutiniškai augo 110 eurų, „į rankas“ gaunama apie 935 eurus (50)

Gyventojų vidutinės darbo pajamos paskutinį praėjusių metų ketvirtį, palyginus su tokiu pačiu...

Šauktinis atsisakė tarnauti kariuomenėje: aš geriau miške dirbsiu (1105)

Į privalomąją karo tarnybą pašauktas, tačiau nurodymų nevykdęs ir į komplektavimo tarnybą...

Prieš atleidimą – politikus nustebinę Čaplinsko veiksmai (120)

Pirmadienį pranešta, kad, pasibaigus Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo Sauliaus...

Investicijų indeksas: 2020 metais akcijos galutinai nukarūnavo būstą nuomai (1)

Praėjusiais metais Lietuvos įmonių akcijos uždirbo 14,7 proc. grąžą, kai būstas nuomai...

Situacija nedžiugina – pirmu etapu į mokyklas grįš tik dvi moksleivių grupės (124)

Dabartinė COVID–19 situacija, anot Vyriausybės , neleidžia svarstyti karantino atlaisvinimų,...

Pandemijos kaltininkas gali slypėti ne Kinijoje: mokslininkai ieško COVID-19 ištakų – rado užuominų (2)

Kambodžos ir Tailando mokslininkai neseniai mažuosiuose pasagnosiuose šikšnosparniuose aptiko...

Sekant pinigus: iš ko gyvena Lietuvos viešosios erdvės paraščių veikėjai (274)

Dezinformaciją Lietuvoje skleidžiančius asmenis galima suskirstyti į kelias grupes, tačiau kai...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Vyriausybės: premjerės Šimonytės ir energetikos ministro Kreivio komentarai (21)

Kviečiame stebėti nuotolinę spaudos konferenciją, kuri vyks šiandien apie 10.30 val. Joje...

Viskas apie žilus plaukus: specialistė pasakė, kokios priemonės gali sulėtinti šį procesą ir kas dar byloja apie plaukų senėjimą

Sutikite, kad galvoje rastas žilas plaukas tarsi koks pranašas ironiškai šypsosi, sakydamas, kad...