aA
Lietuvai išsivadavus iš Tarybų sąjungos, pradėjome pašaipiai interpretuoti Tarptautinę moters dieną, tarsi ji būtų buvusi vien tik komunistinė šventė, kurios reikėjo kuo greičiau atsikratyti. Tačiau Moters dienos šventės užuomazgų galima rasti net Antikos laikais.
© Shutterstock nuotr.

Legendos byloja, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys reikalaudavo, jog kariaujantys vyrai vienai dienai nutrauktų visus kruvinus konfliktus ir visą laiką skirtų tik savo mylimosioms. Nors ir mažai tikėtina romantiška legenda, tačiau ko negali patvirtinti, to negali ir paneigti? Ar ne?

Tikroji Tarptautinės moters dienos atsiradimo priežastis – reikalavimas leisti moterims balsuoti bei dirbti viešajame sektoriuje. 1899 m. Vokietijos politikė ir kovotoja už moterų teises, Klara Cetkin pirmoji pradėjo inicijuoti debatus dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1907 m. jos iniciatyva Štutgarto mieste buvo surengta 1 - oji Tarptautinė Moterų konferencija. Konferencijos metu buvo nuspręsta įkurti Tarptautinę Moterų organizaciją, kovosiančią už moterų teises.

Moters diena, kokią ją žinome šiandien, pradėta švęsti nuo 1910 m. kovo 8 d., kuomet Kopenhagoje vykusioje Tarptautinėje Moterų konferencijoje Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moterų kovai už laisves ir teises.

Lietuva tuo metu irgi nesnaudė. Už moterų teises Lietuvoje kovojo rašytoja, publicistė ir tuometinė visuomenės veikėja Gabrielė Petkevičaitė Bitė, kuri 1907 metais pirmininkavo lietuvių moterų suvažiavimui, 1908 m. buvo viena iš Lietuvių moterų sąjungos, o 1922 m.– Lietuvos moterų sąjungos steigėjų.

Neilgai trukus, 1911 m. kovo 18 d., pirmą kartą pasaulio šiuolainėje istorijoje Moters diena paskelbta švente ir buvo minima Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Nepraėjus savaitei nuo šio įvykio, kovo 25 d. gaisras Niujorko Triangle fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 ten dirbusių moterų gyvybių. Įsiplieskus ugniai, moterys negalėjo evakuotis iš viršutinio devynaukščio pastato aukšto, nes durys buvo užrakintos, kad jos negalėtų išeiti pailsėti. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, jų darbo sąlygas ir įstatymus JAV.

Tarybų Sajungoje, Moters diena buvo pradėta švęsti po bolševikų revoliucijos, kuomet arši feministė ir revoliucinė veikėja Aleksandra Kolontai įkalbėjo Leniną, jog ši diena būtų paskelbta valstybine švente. Nors pastarasis ir pasirašė atitinkamą įsaką, tačiau nedarbo dienos statusą ši šventė įgijo tik 1965 m.

Nors jau tarpukariu Lietuva pasaulyje išsiskyrė, kaip moterų teises konstituciškai įtvirtinusi valstybė, Tarptautinę moters dieną švęsti pradėjome kartu su kitomis broliškomis Sovietų respublikomis. Vyresnių žmonių teigimu poilsio diena Lietuvoje ši šventė tapo maždaug 1977 - 1980 m, o šventėme ją iš peties. Vyriškiai, nesvarbu, kad ir kaip pindavosi kojos, kiekvienas stengdavosi grįžti namo pas savo brangiąją, nešdamas jau nebe glėbį, o vienišą nuvytusią, nuleipusią tulpę.

Galbūt dėl šių, ne itin šviesių prisiminimų, susigrąžinę Nepriklausomybę, pasistengėme pamiršti šią šventę. Juk tuometinėje tikrovėje nesiejome jos su realiomis moterų teisėmis ir laisvėmis, su pasiekimais žmogaus teisių srityje, lyčių lygybėje. Tai buvo tiesiog eilinė valstybės dovanota proga vyrams pakelti taurelę už mylimąsias, tuo pat metu sugadinant joms nuotaiką.

Šiandien šią dieną minim įvairiai. Vieni, prisimindami senas tradicijas, vis dar dovanojame moterims gėles. Kiti sąmoningai užsimirštame ir laukiame mūsų visuomenei daug brangesnės - Motinos dienos. Nors daugeliui ši diena vis dar primena nuo alkoholio apkvaitusių vyriškių su gėlėmis rankose eitynes, reikėtų atminti vieną – kovo 8 d. tai diena Moterų, kurios kovojo už teisę atvirai, be baimės išsakyti savo nuomonę, už teisę balsuoti, dirbti norimą darbą.

Tad kodėl gi neatgaivinus šios šventės? Išrinkime iš atminties neigiamą ideologinį komunistinį vaizdą, moters pabėgusios dienai nuo staklių ar ištrūkusios popietei iš fermos, ištrinkime iš atminties slogius jausmus bei emocijas, ir grąžinkime tikrąją prasmę – tai diena Moterų, kurios kovojo ir kovoja už teisę ne tik būti, bet būti lygeverte, pilnateise visuomenės dalimi, individe, galinčia drąsiai ir atvirai reikšti savo nuomonę, ne tik balsuoti už sąrašus, sudarytus iš vyriškų pavardžių, bet būti tuose sąrašuose. Ir būti tuose sąrašuose ne todėl, kad vyriškiai leido, įteisino kvotas, bet todėl kad moterys tiesiog, kaip ir vyrai, yra to vertos.

Beje, ar ne keista, kad ne demokratiškos vakarų valstybės, o daugelis NVS šalių bei buvusios Sovietų įtakos valstybės (Rusija, Kombodža, Afganistanas ir kt.), kuriose, deja, žmogaus teisės apskritai nėra labai gerbiamos, Tarptautinę Moters dieną vis dar švenčia ir skelbia ją Valstybine nedarbo diena.

Europoje tradicija, žinoma, irgi egzituoja: Italijoje vyrai moterims dovanoja geltonas mimosas, Portugalijoje moterys organizuoja vakarėlius, o Lenkijos didžiuosiuose miestuose šią dieną vyksta feminisčių eisenos bei demonstracijomis. Kitoje Atlanto pusėje, amerikiečiai Moters dieną švenčia paskutinį vasario sekmadienį.

Ir pabaigai – ačiū draugui už pagalbą rašant šį blogiuk'ą bei su Kovo 8-ąja mielos Moterys!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Įspėja atostogautojus: lemtingas poilsis Palangoje, kuris vos manęs nepražudė (49)

Noriu pasidalinti skaudžiu įvykiu, kuris man vos nesibaigė tragiškai. Su vyru planavome dviejų...

Viešajame transporte dėmesį patraukė besisukanti reklama: ką tuo norėjo pasakyti? (23)

Kiekvieną dieną viešuoju transportu naudojasi apie 16 proc. Lietuvos gyventojų. Dauguma jų –...

Dviejų vaikų mama siunčia žinutę Karbauskiui (425)

Kad ir kiek kritikos šiandien sulauktų valdančioji dauguma su draudimais gerti nustatytu laiku ar...

Prabilo apie mokykloje patirtas patyčias – mokytojai prisidėjo prie kurstymo (42)

Mokinį Filipą C. į mirtį pastūmėjo patyčios žaidimų aikštelėje. Jis nusižudė dėl...

Sukrėsta dvyliktokės mama: gyvenimas nesibaigia net ir neišlaikius egzaminų (101)

Neseniai mane giliai sukrėtė žinia, kad šiomis dienomis vienas mano dukros mokyklos abiturientas...

Top naujienos

Į ligoninę per karščius geriau nepakliūti: po operacijos gali laukti tikras sveikatos išbandymas (4)

Lietuvai neįprasti karščiai ne tik privertė pasijusti it kokioje Turkijoje, tačiau ir...

Konservatorių etikos sargai pritaikė sankcijas Dagiui: viena iš jų ypač skaudi papildyta 19.14 val.  (19)

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) Priežiūros komitetas...

Ne vienerius metus Vokietijoje dirbęs profesorius į šuns dienas išdėjo garsųjį Matijošaičio planą (18)

Raudondvario pilyje vykusiame forume „Darni Kauno regiono plėtra: galimybės ir iššūkiai“,...

Kaunietis užfiksavo dviejų vairuotojų grumtynes kelyje: vaizdas kelia šiurpą (11)

Vienas vairuotojas pasidalijo greitkelyje nufilmuotu vaizdo įrašu. Lėtinti nė neketinę...

Rusijai paskelbus ekonominį karą Gruzijai – Lietuvos raginimas: vykite ilsėtis į Sakartvelą (192)

Jau ne pirmą dieną Tbilisyje – aršūs protestai. Penktadienį vyko protesto akcija, per kurią...

Neįtikėtinai minkšti ir purūs blyneliai su braškėmis: reikia žinoti tik vieną taisyklę

Tokio purumo blynelių garantuoju dar nebūsite valgę. Blynelių purumo ir minkštumo paslaptis slypi...

Po Europos dovanos Rusijai – Lietuvos reakcija (325)

Užsienio reikalų ministerija apgailestauja dėl birželio 25 dieną ankstyvą rytą Strasbūre...

Vilniuje, prie „Akropolio“, per avariją „Toyota Prius“ užšoko ant salelės ir trenkėsi į stulpą (15)

Vilniuje, prie „Akropolio“ susidūrus dviem automobiliams, vienas jų dar užšoko ant saugumo...

Duris atvėrė pirmosios grybų ir uogų supirktuvės: kiek šią vasarą pavyks užsidirbti? (4)

Po Joninių atidaręs grybų supirktuvę leipalingietis Dainius Šidlauskas jau sulaukė ne tik...

Mačiulio atsakas dėl vaiko pinigų: dabar turime sistemą, kai šie pinigai kuria paskatas nedirbti (198)

Lietuvos ekonomika yra stabili, šalis geriau nei anksčiau yra pasiruošusi iššūkiams, teigia...