aA
Sergi užkrečiama liga ir nori neužkrėsti artimųjų. Kaip? Koronaviruso panikos akivaizdoje nuo įprastų ir mums žinomų ligų apsisaugoti tampa sunkiau.
Žmonių eilė prie budinčios vaistinės
© Facebook

„Delfi“ skaitytojas Svajūnas pasakojo esąs pasipiktinęs dėl kaukių trūkumo vaistinėse.

„Susirgau angina ir noriu apsaugoti šeimyną nuo savęs paprasčiausia kauke. Man nereikia mandros FFP2 ar geresnės kaukės nuo koronaviruso, ar pan. Tiesiog paprasčiausios kaukės.

Vaistinėje pasakė, kad neturi net paprasčiausių. Ką jūs darote, kad aš, paprastas mokesčių mokėtojas ir klientas, galėčiau nusipirkti 1 vnt. elementariausio leidimo kaukės?

Nes klausimas kyla ne veltui – lyg ir ne vakar ta koronaviruso panika prasidėjo. Tas pats su dezinfekciniu skysčiu. Kai baigėsi, tada pradedam galvoti apie gaminimą.

Iš anksto nieko nepavyko numatyti – čia aplaidumas ar kas?“ – klausė Svajūnas.

„Benu“ vaistinių tinklą valdančios bendrovės „Tamro Lietuva“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas Mindaugas Urbas patarė, kaip galima elgtis tokiu atveju, kad artimiesiems pavyktų neužsikrėsti ir neturint kaukės.

„Labai apgailestaujame, kad dėl masinio medicininių kaukių pirkimo sergantieji dabar neturi galimybės jų įsigyti. Deja, su tokia situacija susiduria didžioji dauguma Europos Sąjungos valstybių. Pasaulio sveikatos organizacija jau anksčiau atkreipė dėmesį į dėl perteklinio medicininių kaukių pirkimo atsiradusį jų trūkumą.

Savo ruožtu mes dedame visas pastangas, siekdami kuo greičiau rasti tiekėją ir į savo vaistines pristatyti medicininių kaukių ir respiratorių.

Medicininės kaukės skirtos sergantiesiems, kad į aplinką kartu su kosulio ir čiaudulio metu išskiriamu sekretu neplatintų ir virusų. Labai sveikintinas ir teisingas paciento noras tokiu būdu apsaugoti šeimą.

Kol vaistinės ieško galimybių atstatyti medicininių kaukių tiekimą, pacientams vaistininkai pirmiausiai rekomenduoja laikytis kruopščios asmens higienos: dažnai plauti rankas muilu, naudotis tik savo rankšluosčiais, higienos priemonėmis, stalo įrankiais.

Nors šeimoje tai sunku, tačiau reikėtų vengti bet kokio artimo kontakto su sveikais šeimos nariais, dažnai vėdinti patalpas, laikytis kosulio ir čiaudėjimo etiketo – tai daryti į vienkartinę nosinaitę ar alkūnės linkį.

Dažniau namuose valykite ir įvairius paviršius, jei yra galimybė, dezinfekcinėmis priemonėmis. Tikimės, kad šios priemonės padės pacientui apsaugoti nuo užsikrėtimo savo artimuosius“, – komentavo M. Urbas.

Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė apgailestavo, kad dėl panikos staigiai neliko kitiems iš tiesų reikalingų priemonių.

„Deja, tenka pripažinti, kad žmonės pasidavė panikai, neįsiklausė į mūsų raginimus nepirkti priemonių, kurios nėra reikalingos sveikam žmogui ir nuo naujojo COVID-19 viruso neapsaugo. Išties, masinė panika lemia tai, kad pasiūla tokiomis sąlygomis nepatenkina paklausos. Taip, girdime ir jaučiame tą nerimą visuomenėje.

Savo ruožtu, verslas ieško būdų, kaip užtikrinti, kad reikalingų priemonių kuo greičiau atsirastų. Tačiau čia labai svarbu suprasti tai, kad kiekvienas mūsų turime būti sąmoningi ir, jeigu esame sveiki, nepulti įsigyti kaukių, kurios mūsų neapsaugos, galbūt liks net nepanaudotos, kai tuo metu išties yra reikalingos kitiems.

Juk dabar daugėja sergančiųjų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kas taip pat svariai prisideda prie tokių priemonių, kaip medicininės kaukės, poreikio augimo.

Didžiosioms šalies ligoninėms, kurios yra pritaikytos užkrečiamosiomis ligomis sergantiems pacientams, t. y., tos, į kurias, esant reikalui, gali būti vežami žmonės su įtariama COVID-19, pagal pateiktą poreikį, papildomai buvo pristatyta asmens apsaugos priemonių.

Tam buvo aktyvuotas Valstybės saugos civilinių priemonių rezervas. Jeigu reikės, tai bus daroma ir ateityje. Tad nereikėtų nerimauti, situacija valdoma.

Taip pat jau šiandien organizuojamas susitikimas su apsaugos priemonių gamintojais, importuotojais, su kuriais bus kalbama apie galimybes. Be to, svarbu akcentuoti tai, kad, jei gydymo įstaigose kažkokių priemonių išties trūksta, apie tai jų vadovus turėtų informuoti personalas, o jau vadovai turėtų kreiptis į SAM.

Tokia yra schema ir ji turi veikti tam, kad nevyktų chaosas, kad nebūtų atvejų, kad vienas ar kitas medikas neturi chalato ar respiratoriaus ir dėl to ieško sprendimų ne įstaigos viduje, ne su įstaigos administracija, bet atskirai kreipiasi į kažkokias institucijas, kelia paniką, kad kažko trūksta.

Tad prašome ir gydymo įstaigų administracijų glaudaus bendradarbiavimo su savo darbuotojais, kad jie būtų priemonėmis aprūpinti ir žinotų, kur kreiptis, jei kažko trūksta.

Kalbant apie dezinfekcinį skystį – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko su verslo ir atsakingų institucijų atstovais, kreipėsi į gamintojus, galinčius gaminti dezinfekcinį skystį, ragindamas teikti pasiūlymus ir taip prisidėti prie valstybinio užsakymo.

Lygiagrečiai sprendžiamas ir klausimas, kaip sutrumpinti leidimų išdavimą, kad dezinfekcinį skystį gamintojai galėtų kuo greičiau galėtų pradėti gaminti ir kitiems vartotojams. Šiuo metu tokio leidimo išdavimas užtrunka iki 4 mėnesių.

Tikimasi, kad šį terminą išimties tvarka bus galima sutrumpinti ir nedelsiant pradėti jį tiekti į rinką“, – sakė L. Bušinskaitė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.6667

Gimtadienyje šokiravo draugo merginos elgesys: šitaip vyniojamo apie pirštą dar nemačiau (17)

Sako, kur du, ten trečias nereikalingas, bet kartais apie tuos du iš šono trečiam matosi geriau....

Vyras pats pasistatė namą: iš esmės prireikė tik trijų dalykų (42)

Gera diena, savadarbio taupumo mylėtojai, papasakosiu savo nuotykį ir aš. Nuotykis truko vienerius...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (63)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Gyvenimą miesto centre iškeitė į kaimą: jau sutaupėme 12 tūkstančių eurų (23)

Mūsų šeima į karantiną žengė su nerimu. Daugiau kaip prieš metus, kai pirmą kartą prasidėjo...

Motinos dieną įvardijo, kam reiktų atsiprašyti: po baisios patirties vaikystėje, suaugusi moteris iki šiol miega nejudėdama (62)

Artėja Motinos diena. Miela, graži šventė. Taip turėtų būti. Bet ne visiems. Kalbėti apie...

Top naujienos

Mokslininkai aiškinasi, kur gali prasidėti kita pandemija: į pavojingą zoną pakliūna ir keli Europos miestai (22)

Tyrimas parodė, kad Mumbajus, Nairobis ir Džakarta yra tarp miestų, kurie galėtų tapti kitos...

Dėl „trikojo“ – išpuolis prieš Marijampolės pareigūnę: bijojau tęsti tarnybą, bijojau keršo (184)

Pareigūnę dėl „trikojo“ užsipuolęs bei ją iškoliojęs marijampolietis sulaukė itin...

Rimvydas Valatka. Marš, marš, tra-ta-ta!

Maršai yra gerai. Maršai sustyguoja tautos būtį: suvienija ir nubrėžia raudonas linijas,...

Į miestelį šalia Vilniaus išskirtinių prekių pirkti važiuoja net užsieniečiai: sukneles parduoda ir už 15 eurų (52)

Lankantis mažuose Lietuvos miesteliuose galima netikėtai atrasti parduotuvėles, butikus ar...

Parodė, ką po mirties apie žmogaus gyvenimą atskleidžia jo kūnas: vaizdai privers susimąstyti (5)

Kūnai, laikantys teniso raketes ar susėdę prie stalo pokeriui – tai vos keli iš daugybės...

„The Roop“ netrukus žengs turkio spalvos kilimu: prieš išvykdami į renginį grupės nariai demonstravo pritrenkiantį įvaizdį (139)

Atėjo „Eurovizijos“ dalyvių bei konkurso gerbėjų ilgai lauktas metas – sekmadienio...

Remigijus Misiūnas | D+

Lietuviški pėdsakai JAV–Ispanijos kare: mačiusiems Rusijos armiją tarnyba amerikietiškoje pasirodė dukart lengvesnė

1898 m. JAV–Ispanijos karas atvedė JAV tarp galingiausių pasaulio valstybių. Ir pirmasis karas,...

Vienai gyventojų grupei darbo rinkoje pandemija smogė stipriau: tenka prisitaikyti prie naujos realybės (8)

Pandemijos metu neįgaliųjų, ieškančių darbo, skaičius ženkliai didėjo. Specialistai sako, kad...

Čmilytė-Nielsen: yra vienintelis kelias, kad atsivėrimai būtų saugūs ir žmonės nebemirtų (392)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad šiuo metu svarbiausias tikslas –...