aA
Benjaminas Franklinas yra pasakęs, kad yra tik du neginčijami dalykai pasaulyje – tai mirtis ir mokesčiai. Galbūt reikėtų papildyti, kad tai ir dalykai, kurių labiausiai trokštama išvengti.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Kokią formą įgyja mokestinė sistema? Geriausiai tai galėtų apibūdinti jau 60 metų JAV galiojanti mokesčių diena – balandžio 15 d. Nesuklysiu teigdamas, kad net ir didelė dalis amerikiečių tą dieną vertina kaip savotišką vagystę, kai jų pinigai atitenka kažkam, aukščiau esančiam, tarsi iš jų atimami, pinigai neabejotinai atsiduria kitų, turtingųjų, kišenėse.

Esu priešingos nuomonės. Mokesčių mokėjimas (arba tokia diena, kai mes pildome deklaracijas, atskleidžiame savo uždirbtus, įgytus, pasidovanotus turtus) turėtų būti šventė. Deja, šios šventės, valstybiniu požiūriu, negebame švęsti. Bet lieka labai prabangus reiškinys – vizija, kaip mes galėtume švęsti.

Gyvenu ganėtinai sename daugiabučių rajone. Kiemai yra tvarkingi, kiek toliau nuo pagrindinių gatvių, o butų gyventojai susibūrę į namų bendruomenes. Individualiai ar kolektyviškai tvarkome aplinką, sodiname gėles, apipjauname vaikų žaidimo aikšteles, formuojame pievas po senais, sutrūnijusiais balkonais, kuriuose šeimininkauja apkūnūs, juodaskverniai seni vorai. Tai štai, tokioje aplinkoje, kur pavasarį dūzgia bitės, susirinko mūsų namo kolektyvas, vadovaujamas namų administratoriaus. Ne vienerius metus mokėjome kaupiamąjį mokestį (ką daro turbūt daugelis daugiabučių gyventojų), kuris bus panaudotas pagal gyventojų poreikius. O dvigubas džiaugsmas buvo matyti ir galutinį, jau apčiuopiamą, rezultatą.

Taigi, susirinkus namo kolektyvui, mane nustebino tai, kad užvirus diskusijoms, kelioms akimirkoms aš nuklydau toli toli ir prisiminiau skaitytus Platono ir Sokrato kūrinius. Niekada neįsivaizdavau, kaip geriau galėtų tikrovėje atrodyti Laodikėjos centrinė aikštė, kurioje susirenka polio laisvieji piliečiai (demos dalis), diskutuodami priima svarbiausius polio gyventojams sprendimus ir, galiausiai, įstatymus.

Praleidome apie 2 val. spręsdami, kaip geriausia išnaudoti lėšas ir nors mano nuomonė nesutapo ir nebuvo daugumos paremta, esu labai laimingas dėl paties fakto, kai pajutau, kodėl svarbūs yra mano mokėti mokesčiai. Tai buvo solidarumo idėja, kuri, svarbiausia, liko įgyvendinta, nes, mano įsitikinimu, to bendro gėrio vertybė buvo ne materialus pagrindas, bet pojūtis, kad esi visumos, bendruomenės dalis.

Šiandien, kai griežtai brėžiamos ribos, kas yra mano, o kas tavo, to labai trūksta. Negebant kurti mažų bendruomenių, neįmanoma jaustis tautos dalimi. Nesuklysiu sakydamas, kad turbūt ir mokamus mokesčius norėtume matyti naudingai grįžtančius mums, bet ne visai visuomenei. Tai dar labiau paradoksalu, kai esi skatinamas mokėti mokesčius, bet stebi tiek daug ne visuomeninio ir bendro, o privataus intereso.

Prieš baigiant, norėtųsi pridurti, kad tie seniai skaityti Antikos autoritetai demokratijos nelaikė geriausia valdymo forma. Neabejotinai, plačiai paplitusi nuomonė, kad tik demokratinis valdymas yra didžiulė vertybė ir kartą ji priimta tampa faktu.

Iš tiesų, kad galėtų dominuoti demokratija, tarp laisvųjų šalies piliečių turi vyrauti dvi pagrindinės savybės: pirmoji – kiekvienas šalies pilietis nėra baikštus apriboti savo poreikius, nes tik tuomet galima įgyvendinti tai, kas vadinama bendrojo gėrio idėja, ir antroji savybė, kurią mes sunkiai valdome – laisvieji piliečiai turi būti aukšto intelekto, kitaip demokratiniai principai yra sunkiai įgyvendinami ir , deja, jie virsta tiesiog minios ar pavienių, turtingų, galingų (ne visada protingų, ir kaip taisyklė, niekada negebančių apriboti savo poreikių) individų valdžia (plutokratija).

Negana to, demokratija puikiai funkcionuoja tik tuomet, jei šalį valdo geriausi iš laisvųjų piliečių, nes, jeigu valdo vidutiniokai, tai ir mokesčių surinkimas, ir mokesčių panaudojimas, ir švietimas ir krašto apsauga ir visa kita valstybėje tėra vidutiniška.

Apibendrindamas pasakysiu, kad mano tekstas yra skirtas įvykiams, kurie kelia diskusijas, susijusias su VP grupės nariais. Iš tiesų, jeigu nuoširdžiai, ar slėpė mokesčius ar neslėpė – man ne taip jau ir įdomu, tik skaudu ir liūdna, kad mokesčių mokėjimo negebame paversti švente, kurios metu tautoje gimsta solidarumas, skaidrumas ir viešas interesas, kurį galėtume vadinti bendruoju gėriu, kai aš, pilietis, tikrai galiu dalyvauti savo valstybės gyvenime, ir visi tampame visumos dalimi.

Tikrai tikiu, kad apskritai visuomenės nepiktina mokami mokesčiai ar jų dydis, nors ir naivu, bet piktina tik tai, kad jie nėra skaidriai panaudojami, abejojama juos valdančiais asmenimis. Juk tuomet greičiausiai mums kyla mintis, kad koks nors valdininkas naujomis plytelėmis kloja savo lauko terasą. Tik viskas būtų kitaip, jei galėtumėte tikėti, kad mūsų (ir mūsų darbdavių) sumokėti pinigai panaudojami teisingai, nes tuomet suvoktume, kad VP grupės nariai, jei būtų slėpę mokesčius, pirmiausia būtų prieštaravę bendrojo gėrio ir solidarumo idėjai, o tai nusikaltimas ne prieš VMI, bet prieš žmogiškumą, bendruomeniškumą ir pilietiškumą.

Kita vertus, ar ne puikiai tai apibūdina Hannah Arendt, rašydama „net prezidentai, karaliai ar ministrai pirmininkai apie savo pareigas galvoja kaip apie darbą <..> , o tarp intelektualų išlieka tik pavieniai individai, kurie apie tai, ką daro, mąsto kaip apie kūrimą, o ne kaip apie būdą užsidirbti gyvenimui“.

Todėl, norėtųsi kiekvienam, kurio protą, širdį ar sielą (nežinau, kuo vadovaujatės) audrina tekstai apie nuslėptus mokesčius, palinkėti drąsos ir proto, o galiausiai ir kūrybingumo: juk uždirbančiųjų tikslas tėra uždirbti, o ne puoselėti demokratines vertybes.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamiršti buvusį mylimąjį padėjo tik vienas dalykas (11)

Mano skruostu riedanti ašara lėtai sustoja ties virpančia šypsena , kurią sukelia seni ir...

Visuomenės kiršinimo kampanija: kam naudinga, kad Lietuvoje nebūtų ginami vaikai? (36)

Prastuomenę mes patys ir auginame. Viskas skiepijama nuo mažens. Visos vertybės ir požiūriai...

Eurovizijos atrankoje pastebėjo keistą sprendimą: ar taip gali būti? (25)

Kodėl gi mums taip svarbu Eurovizija , kad tiek skiriame tam energijos ir brangaus eterio laiko, juk...

Verslininkas pasakė, kokias klaidas daro į Lietuvą grįžtantys emigrantai (157)

Iki „Brexit“ liko 46 dienos ir vis daugiau lietuvių emigrantų galvoja apie sugrįžimą į...

Keturi dalykai, kurie man sukelia gėdą už Verygą (24)

Esu gydytojas. Lietuvoje dirbu 31-erius metus. Man gėda dėl Sveikatos apsaugos ministro gydytojo...

Top naujienos

Sovietų valdžios įslaptintas incidentas: Uralo kalnuose rasti septyni kūnai, mįslingos detalės šiurpą kelia iki šiol (363)

Rusijos generalinės prokuratūros atstovas Aleksandras Kurenojus vasario 1 d. pranešė, kad tyrėjai...

Gyvenimą religijai paskyręs vienuolis: nuo minčių apie šeimą nepabėgsi (1)

„Ką, aš durnas ar ką?“ – taip į draugų klausimą ar netaps kunigu prieš daugelį metų...

Baiminantis skyrybų, į vilkikus jau sėda šeimos (103)

Tarp tolimųjų reisų vairuotojų sklando oficialiai nepatvirtinta statistika, kad dėl ilgų reisų...

5 metus bandžiau atsiauginti savo pažeistus plaukus ir štai, kas man padėjo (2)

„Bright Side“ rašanti autorė dalinasi, kaip jai pavyko atsiauginti kasas ir atgaivinti savo...

Svajonių darbas ar pragaras: nemokamai keliaujantys žmonės papasakojo, kaip atrodo jų kasdienybė

Sėkmingi keliautojai atskleidė geras ir ne tokias geras savo pavydėtino darbo – nuo keliavimo...

Antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje džiaugėsi tik 4 dalyviai: paaiškėjo visi finalistai rezultatai sutapo su DELFI skaitytojų nuomone (601)

Vasario 16-osios vakarą suskambo antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ pusfinalis. Ši...

Nekilnojamojo turto kainos: problemos Švedijoje galėtų persikelti į Lietuvą (95)

Nekilnojamojo turto rinkos burbului Švedijoje artėjant pabaigos link, „Swedbank“ ekonomistas...

Skurdas pagal norvegus: pinigų stoka besiskundžianti 50-metė norvegė laukia 1700 eurų pensijos (483)

51 m. norvegė Liv Iversen yra seniausio lėlių teatro pietvakarinėje Norvegijos pakrantėje...

Sveiki užkandžiai, kuriais tikrai gali mėgautis net metantys svorį (8)

Net tada, kai svarbu nepriaugti papildomų kilogramų ar net sumažinti kūno apimtis, galima valgyti...

3 Zodiako ženklai, kurie yra pamišę dėl savo vaikų (7)

Žvaigždės veikia visas gyvenimo sferas, taip pat ir elgesį su vaikais. Vienų Zodiako ženklų...