aA
Benjaminas Franklinas yra pasakęs, kad yra tik du neginčijami dalykai pasaulyje – tai mirtis ir mokesčiai. Galbūt reikėtų papildyti, kad tai ir dalykai, kurių labiausiai trokštama išvengti.
Kodėl mokesčių mokėjimas yra šventė
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Kokią formą įgyja mokestinė sistema? Geriausiai tai galėtų apibūdinti jau 60 metų JAV galiojanti mokesčių diena – balandžio 15 d. Nesuklysiu teigdamas, kad net ir didelė dalis amerikiečių tą dieną vertina kaip savotišką vagystę, kai jų pinigai atitenka kažkam, aukščiau esančiam, tarsi iš jų atimami, pinigai neabejotinai atsiduria kitų, turtingųjų, kišenėse.

Esu priešingos nuomonės. Mokesčių mokėjimas (arba tokia diena, kai mes pildome deklaracijas, atskleidžiame savo uždirbtus, įgytus, pasidovanotus turtus) turėtų būti šventė. Deja, šios šventės, valstybiniu požiūriu, negebame švęsti. Bet lieka labai prabangus reiškinys – vizija, kaip mes galėtume švęsti.

Gyvenu ganėtinai sename daugiabučių rajone. Kiemai yra tvarkingi, kiek toliau nuo pagrindinių gatvių, o butų gyventojai susibūrę į namų bendruomenes. Individualiai ar kolektyviškai tvarkome aplinką, sodiname gėles, apipjauname vaikų žaidimo aikšteles, formuojame pievas po senais, sutrūnijusiais balkonais, kuriuose šeimininkauja apkūnūs, juodaskverniai seni vorai. Tai štai, tokioje aplinkoje, kur pavasarį dūzgia bitės, susirinko mūsų namo kolektyvas, vadovaujamas namų administratoriaus. Ne vienerius metus mokėjome kaupiamąjį mokestį (ką daro turbūt daugelis daugiabučių gyventojų), kuris bus panaudotas pagal gyventojų poreikius. O dvigubas džiaugsmas buvo matyti ir galutinį, jau apčiuopiamą, rezultatą.

Taigi, susirinkus namo kolektyvui, mane nustebino tai, kad užvirus diskusijoms, kelioms akimirkoms aš nuklydau toli toli ir prisiminiau skaitytus Platono ir Sokrato kūrinius. Niekada neįsivaizdavau, kaip geriau galėtų tikrovėje atrodyti Laodikėjos centrinė aikštė, kurioje susirenka polio laisvieji piliečiai (demos dalis), diskutuodami priima svarbiausius polio gyventojams sprendimus ir, galiausiai, įstatymus.

Praleidome apie 2 val. spręsdami, kaip geriausia išnaudoti lėšas ir nors mano nuomonė nesutapo ir nebuvo daugumos paremta, esu labai laimingas dėl paties fakto, kai pajutau, kodėl svarbūs yra mano mokėti mokesčiai. Tai buvo solidarumo idėja, kuri, svarbiausia, liko įgyvendinta, nes, mano įsitikinimu, to bendro gėrio vertybė buvo ne materialus pagrindas, bet pojūtis, kad esi visumos, bendruomenės dalis.

Šiandien, kai griežtai brėžiamos ribos, kas yra mano, o kas tavo, to labai trūksta. Negebant kurti mažų bendruomenių, neįmanoma jaustis tautos dalimi. Nesuklysiu sakydamas, kad turbūt ir mokamus mokesčius norėtume matyti naudingai grįžtančius mums, bet ne visai visuomenei. Tai dar labiau paradoksalu, kai esi skatinamas mokėti mokesčius, bet stebi tiek daug ne visuomeninio ir bendro, o privataus intereso.

Prieš baigiant, norėtųsi pridurti, kad tie seniai skaityti Antikos autoritetai demokratijos nelaikė geriausia valdymo forma. Neabejotinai, plačiai paplitusi nuomonė, kad tik demokratinis valdymas yra didžiulė vertybė ir kartą ji priimta tampa faktu.

Iš tiesų, kad galėtų dominuoti demokratija, tarp laisvųjų šalies piliečių turi vyrauti dvi pagrindinės savybės: pirmoji – kiekvienas šalies pilietis nėra baikštus apriboti savo poreikius, nes tik tuomet galima įgyvendinti tai, kas vadinama bendrojo gėrio idėja, ir antroji savybė, kurią mes sunkiai valdome – laisvieji piliečiai turi būti aukšto intelekto, kitaip demokratiniai principai yra sunkiai įgyvendinami ir , deja, jie virsta tiesiog minios ar pavienių, turtingų, galingų (ne visada protingų, ir kaip taisyklė, niekada negebančių apriboti savo poreikių) individų valdžia (plutokratija).

Negana to, demokratija puikiai funkcionuoja tik tuomet, jei šalį valdo geriausi iš laisvųjų piliečių, nes, jeigu valdo vidutiniokai, tai ir mokesčių surinkimas, ir mokesčių panaudojimas, ir švietimas ir krašto apsauga ir visa kita valstybėje tėra vidutiniška.

Apibendrindamas pasakysiu, kad mano tekstas yra skirtas įvykiams, kurie kelia diskusijas, susijusias su VP grupės nariais. Iš tiesų, jeigu nuoširdžiai, ar slėpė mokesčius ar neslėpė – man ne taip jau ir įdomu, tik skaudu ir liūdna, kad mokesčių mokėjimo negebame paversti švente, kurios metu tautoje gimsta solidarumas, skaidrumas ir viešas interesas, kurį galėtume vadinti bendruoju gėriu, kai aš, pilietis, tikrai galiu dalyvauti savo valstybės gyvenime, ir visi tampame visumos dalimi.

Tikrai tikiu, kad apskritai visuomenės nepiktina mokami mokesčiai ar jų dydis, nors ir naivu, bet piktina tik tai, kad jie nėra skaidriai panaudojami, abejojama juos valdančiais asmenimis. Juk tuomet greičiausiai mums kyla mintis, kad koks nors valdininkas naujomis plytelėmis kloja savo lauko terasą. Tik viskas būtų kitaip, jei galėtumėte tikėti, kad mūsų (ir mūsų darbdavių) sumokėti pinigai panaudojami teisingai, nes tuomet suvoktume, kad VP grupės nariai, jei būtų slėpę mokesčius, pirmiausia būtų prieštaravę bendrojo gėrio ir solidarumo idėjai, o tai nusikaltimas ne prieš VMI, bet prieš žmogiškumą, bendruomeniškumą ir pilietiškumą.

Kita vertus, ar ne puikiai tai apibūdina Hannah Arendt, rašydama „net prezidentai, karaliai ar ministrai pirmininkai apie savo pareigas galvoja kaip apie darbą <..> , o tarp intelektualų išlieka tik pavieniai individai, kurie apie tai, ką daro, mąsto kaip apie kūrimą, o ne kaip apie būdą užsidirbti gyvenimui“.

Todėl, norėtųsi kiekvienam, kurio protą, širdį ar sielą (nežinau, kuo vadovaujatės) audrina tekstai apie nuslėptus mokesčius, palinkėti drąsos ir proto, o galiausiai ir kūrybingumo: juk uždirbančiųjų tikslas tėra uždirbti, o ne puoselėti demokratines vertybes.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Studentui buvo sunku patikėti, kokią naujovę Lietuvoje sugalvojo politikai: net senesniais laikais to nebuvo (206)

Tvirtai ir trumpai... Lietuvoje vis naujovės... Tačiau tokios naujovės, kurios verčia rimtai...

Šauktinio mergina negali tylėti: neįsivaizduoju, kaip reiks išsilaikyti jam išėjus tarnauti (525)

Žinoma, čia susirenka žmonės paverkti, papykti ir susikrauti į save neigiamas emocijas. Aš taip...

Vestuvėse užduotas svečio klausimas apie jaunąją suglumino – salėje kelias sekundes įsivyravo tyla (846)

Šiais laikais susituokus išsiskiria kas antra pora ir šis skaičius nuolat kyla. Santuoka XXI...

Jei esi „kitoks“, Lietuvoje tau ne vieta: nejaugi teks rinktis emigracijos kelią? (144)

Kiekvieną dieną man tenka išgirsti tam tikrus negatyvius komentarus naujienų portaluose ar...

Top naujienos

Malinauskas – apie Nausėdos patarėjo žodžius: to Lietuvos politikoje dar nebuvo (216)

Vyriausybė sureagavo į prezidento patarėjo Jaroslavo Neverovičiaus kritiką premjerui Sauliui...

Laukia tikras orų kokteilis: Lietuvą siaubs smarkus vėjas, gali nugriaudėti perkūnija, o paskui pasnigs (16)

Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uostas nuo ryto riboja laivybą. Kaip skelbia sinoptikai, itin...

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų (638)

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Nelengvas pasirinkimas: Nausėda seka kaimynų pėdomis – į Izraelį nevyks (436)

Prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo – nevyks į Izraelyje vyksiantį renginį, skirtą...

Gyvai / DELFI Garažas. Ko iš Dakaro nesitikėjo greičiausias Lietuvos motociklininkas

Arūnas Gelažninkas, „Zigmas Dakar team“ komandos atstovas, neretai tituluojamas greičiausiu...

Dėl galingų stichijų – chaosas Ispanijoje žuvo mažiausiai 4 žmonės (4)

Ispaniją siaubianti audra Gloria nusinešė mažiausiai keturių žmonių gyvybes. Dėl stipraus...

Turtingiausiųjų ir įtakingiausiųjų temos Davose: ruoškitės „piko dešimtmečiui“ (8)

Pasaulio ekonomikos forume (PEF), prasidėjusiame šią savaitę Alpių kalnų apsuptame Šveicarijos...

Kremlius pateikė kitokią versiją dėl Putino ir Johnsono susitikimo (4)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono...

Jennifer Aniston į Kino aktorių gildijos apdovanojimus teko vykti pusiau gulint

Sekmadienį įvykusiuose Kino aktorių gildijos apdovanojimuose Jennifer Aniston vilkėjo nuostabią...

Narkevičius įvertino savo nuveiktus darbus: daug dėmesio skiriama ne su darbu susijusiems klausimams (14)

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako, kad per savo beveik pusės metų darbą...