aA
Gyvename Vilniuje (ne rajone), turime namą, nuo kurio iki stoties važiuojame 8 min, iki Rotušės a. 10 min. Faktiškai centre! Tiesiog palyginimui: iš Bajorų 20-30 min, iš Antakalnio 15-20 min, iš Fabijoniškių 20-25 min. iki tos pačios rotušės automobiliu. Esame sąmoningi piliečiai mokame mokesčius nebumbėdami ir, aišku, naudojamės visa miesto infrastruktūra: elektra, vandeniu, dujomis. Tik ne rūšiuotų šiukšlių išvežimu. Nuo šiol. Iki šiol turėjome ir tai.
Atliekų rūšiavimo konteineriai
Atliekų rūšiavimo konteineriai
© DELFI / Tomas Vinickas

Kai tik atsirado konteineriai plastikui, popieriui bei stiklui – mes mielai rūšiuodavome, nors visai bendruomenei tą įgūdį išsiugdyti buvo sudėtinga. Tik per ilgus pokalbius ir bendruomenės narių įtikinėjimus visas reikalas įsibėgėjo ir paskutinius kelerius metus rūšiavimo konteineriai būdavo nuolat perpildyti. Reiškia sąmoningėja bendruomenė! Praeitoji šiukšlių vežimo pertvarka mūsų labai skaudžiai nepalietė, turėjome komunalinius ir rūšiavimo konteinerius ir vargo nematėme, nors kiek žinau pirmininkas irgi pražilo kelias sruogas, kol išsimušė tvarką pas biurokratus.

Ir štai išaušo naujoji šiukšlių pertvarka. Vėl savivaldybė PASKYRĖ (nes pasirinkti nė vienas vilnietis neturi teisės) šiukšlių vežėją. Staiga nebeliko rūšiavimo konteinerių bendrijoje. Laba diena! Tą pastebėjome iškart, nes kai pradėjome rūšiuoti ir dalį kompostuoti dažniausiai ką išmetame pilnais maišais 2 -3 kartus per savaitę – tai plastikas ir kartonas, nes, na tokios pakuotės... Komunalines atliekas nešame kartą per savaitę pusę kuklaus maišiuko – nes nebeprikaupiame tiek!

Aišku, puolėme pas pirmininkę, o toji į savivaldybę. Tikiu, kad ji greičiausiai „užsirovė“ ant kokio pirmą dieną joje dirbančio praktikanto, nes atsakymas buvo maždaug toks: jums rūšiavimo konteineriai nebepriklauso, statykitės atskirus namui, savo rūšiavimo konteinerius. O ir komunaliniai dabar jau irgi jums priklauso tik vasarą, nes jūs oficialiai sodų bendrija ir veiksmas čia vyksta tik vasarą.

Aš tai vadinu kibiro sindromu. Kai užsidedu kibirą ant galvos ir apsimetu, kad nieko nematau ir negirdžiu. Ponai, jūs rimtai? Iki vakar mes buvome pilnaverčiai miesto dalyviai – o šiandien nebepriklauso, nes pavadinimas toks? 10 minučių nuo rotušės? Ir visa tai tuo metu, kai kalbame apie švaresnę, tvaresnę aplinką, apie dar didesnį atliekų rūšiavimą ir deginimą, kai pagaliau, po ilgų metų žmonėms atsirado/atsiranda įgūdis ir supratimas, kad tikrai tas rūšiavimas veikia, kad tikrai aš prisidedu prie švaresnio vandens, aplinkos ir mažesnių sąvartynų – staiga viską atimate? Tai pavadinimas svarbu ar tai, kad būtų tvarka?

Aš tikiu, kad savivaldybėje ne kolūkiečiai sėdi, o protingos galvos, tai negi sunku susidėlioti kompetetingai šitą bent jau rūšiavimo reikalą? Ne kvantinė fizika... Ar jūs bent pagalvojote kokį žingsnį atgal žengiate? Jei tai kaštų klausimas, tai irgi juk ne genų inžinerija rasti tą priimtiną formulę, bet nekirskite per tai, kas sunkiai ir ilgai auginta – žmonių sąmoningumą.

Taip, formaliai mes sodų bendrija, glaudžiai pereinanti į Kalnėnus, bet čia visur stovi gyvenamieji namai, oficialių institucijų registruoti, gyventojai registruoti ir pan. Vienintelis ir svarbiausias skirtumas nuo kitų kvartalų, kad gatvelės siauros, bet mes jas prižiūrime patys, tvarkomės kiek galimybės leidžia ir piniginės, ne miestas. Bendriems rūšiavimo konteineriams mūsų bendrijoje skirta vieta, kur plati gatvė, paprastas privažiavimas nuo pagrindinės gatvės sunkiasvorėms spec. transporto mašinoms ir žmonėms patogu prieiti. Visiems gerai.

Kurioje vietoje čia ekologija ir tvarumas, jei tos sunkiasvorės dabar vagos kiekvieną siaurą gatvelę, dūmins CO2 kokius 20 kartų daugiau, jei jau turėsime kiekvienas 4 konteinerius? O ir kaip galvojate, realiai, na kiek iš dabartinių gyventojų pasistatys tuos konteinerius kieme? Vienetai. Deja, bet visi žinome, kad taip yra. Iš dalies net ir dėl to, kad, na nėra labai kur į gatvę juos išvežimui išstumti, nes ji išties siaura ir dažniausiai neasfaltuota. Ir vėl grįšime į tuos laikus, kai buduliai mes pamiškėse arba į bendrą komunalinių konteinerį nerūšiuodami. Kodėl kai kurie rajonai (su plačiomis gatvėmis, savivaldybės prižiūrimomis) yra verti bendros rūšiavimo konteinerių aikštelės, o mūsų rajonas – nebe? Antra vertus čia tiesiog sveiko proto klausimas – kur gali važiuot sunkiasvoris spec. transportas, o kur ne.

Aš jau nekalbu apie apskritai prievolę imti tą paslaugos tiekėją, kurį liepia/skiria savivaldybė, o tas išdarinėja ką nori, nes klientūra tai garantuota. Kam jam rūpintis kokybe? Laisva rinka čia vadinasi. O realiai – sovietmetis. Nes už paslaugą moki, o jos beveik negauni arba gauni kreivą ir dar tą išsikovoti turi.

Keisti šitie šiukšliniai pokyčiai, ne į naudą nei gamtai, nei žmonėms. Kodėl kaskart šita šiukšlių tema tik blogyn, o ne į priekį? Koks tokio pokyčio iš tiesų tikslas? Susitvarkyti, kad apsimokėtų (nes juk ketinate branginti paslaugą, kaip suprantu), bet nesvarbu kokios pasekmės? Kaip tokie sprendimai koreliuoja su ekologija, švaresniu pasauliu ir mūsų, beje, visų aplinka?

Tiesiog grąžinkite rūšiavimo konteinerius sąmoningiems piliečiams. Mes norime rūšiuoti.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.2941

Dėl profesijos vilnietė atsidūrė iš pirmo žvilgsnio tobuloje praktikos vietoje – tik paskui suprato, kaip klydo

Dar būdama maža svajojau tūrėti savo ūkį , tačiau tiek artimieji, tiek draugai sakydavo, kad...

Burtininkės patarimais patikėjusi moteris prarado mylimąjį ir ne tik: tai panašu į apsėdimą (12)

Mistinis pasaulis labai traukia. Ta nežinomybė ir suvokimas, kad yra kažkokia paslaptis... bet...

Gavus vaikino dovaną gimtadienis virto blogiausia diena per metus: buvo gėda ir prieš tėvus, ir prieš draugus (192)

Tokia situacija, kuri įvyko tarp manęs ir mano vaikino, tiesiog išmušė iš vėžių. Nežinau,...

Naujųjų metų naktį pora turėjo ypatingų planų – čia pasirodė drovumu nežibanti pusseserė (12)

Kaip ir dažnas, Naujųjų metų sutikimą, su vyru planavome iš anksčiau. Esame šeima su vaikais,...

Nėščios merginos mylimasis rezgė pažintis jai už nugaros: pasiteisinimas buvo tiesiog neįtikėtinas (22)

Su draugu gyvename kartu, drauge jau esame trejus metus. Ta pati problema kartojasi jau ne pirmą...

Top naujienos

Policiją sudomino tiesioginės transliacijos feisbuke: įkliuvo drabužius „gyvai“ demonstravusi pardavėja (5)

Socialiniame tinkle „ Facebook “ tiesiogines transliacijas rengusi ir jų metu įvairius...

Perspėja į Tailandą plūstančius lietuvius: nemokamos pramogos čia gali kainuoti labai brangiai (2)

Jeigu reklamoje sakoma, kad paslauga nemokama – dešimt kartų patikrinkite pasiūlymą, nes...

PSO atstovė atsakė, kas padėtų užbaigti pandemiją: antraip negalėsime sakyti, kad virusą įveikėme

Ar gali būti, jog šiais metais gali baigtis pandemija? Kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)...

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...

Požymiai, ar galite save priskirti save prie viduriniosios klasės: pajamos – tik vienas jų (82)

Pastaruoju metu vis dažniau pranešama apie tai, kad šalyje auga milijonierių skaičius. Šluojami...

Platų meno lauką įvaldęs Petras Rakštikas: viskas padėta ant žemės – reikia tik pasilenkti ir pasiimti

Petras Rakštikas – poetas, prozininkas, tapytojas , grafikas, skulptorius... Paklaustas, ar vienam...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

Net replikų dėl liesumo sulaukianti Viktorija Siegel-Suodaitė įvardijo, kiek sveria: figūra pasikeitė dėl kelių priežasčių (38)

Su šeima Meksikoje apsilankiusi Viktorija Siegel -Suodaitė socialiniuose tinkluose dalijasi amą...

Gerą jausmą Vilniuje patyręs Zdovcas: didžiuojuosi savo žaidėjais (2)

Kauno „Žalgiris“ (17-1) pasiekė revanšą prieš Vilniaus „Rytą“ (15-2) ir įsitvirtino...