aA
Gyvename Vilniuje (ne rajone), turime namą, nuo kurio iki stoties važiuojame 8 min, iki Rotušės a. 10 min. Faktiškai centre! Tiesiog palyginimui: iš Bajorų 20-30 min, iš Antakalnio 15-20 min, iš Fabijoniškių 20-25 min. iki tos pačios rotušės automobiliu. Esame sąmoningi piliečiai mokame mokesčius nebumbėdami ir, aišku, naudojamės visa miesto infrastruktūra: elektra, vandeniu, dujomis. Tik ne rūšiuotų šiukšlių išvežimu. Nuo šiol. Iki šiol turėjome ir tai.
Atliekų rūšiavimo konteineriai
© DELFI / Tomas Vinickas

Kai tik atsirado konteineriai plastikui, popieriui bei stiklui – mes mielai rūšiuodavome, nors visai bendruomenei tą įgūdį išsiugdyti buvo sudėtinga. Tik per ilgus pokalbius ir bendruomenės narių įtikinėjimus visas reikalas įsibėgėjo ir paskutinius kelerius metus rūšiavimo konteineriai būdavo nuolat perpildyti. Reiškia sąmoningėja bendruomenė! Praeitoji šiukšlių vežimo pertvarka mūsų labai skaudžiai nepalietė, turėjome komunalinius ir rūšiavimo konteinerius ir vargo nematėme, nors kiek žinau pirmininkas irgi pražilo kelias sruogas, kol išsimušė tvarką pas biurokratus.

Ir štai išaušo naujoji šiukšlių pertvarka. Vėl savivaldybė PASKYRĖ (nes pasirinkti nė vienas vilnietis neturi teisės) šiukšlių vežėją. Staiga nebeliko rūšiavimo konteinerių bendrijoje. Laba diena! Tą pastebėjome iškart, nes kai pradėjome rūšiuoti ir dalį kompostuoti dažniausiai ką išmetame pilnais maišais 2 -3 kartus per savaitę – tai plastikas ir kartonas, nes, na tokios pakuotės... Komunalines atliekas nešame kartą per savaitę pusę kuklaus maišiuko – nes nebeprikaupiame tiek!

Aišku, puolėme pas pirmininkę, o toji į savivaldybę. Tikiu, kad ji greičiausiai „užsirovė“ ant kokio pirmą dieną joje dirbančio praktikanto, nes atsakymas buvo maždaug toks: jums rūšiavimo konteineriai nebepriklauso, statykitės atskirus namui, savo rūšiavimo konteinerius. O ir komunaliniai dabar jau irgi jums priklauso tik vasarą, nes jūs oficialiai sodų bendrija ir veiksmas čia vyksta tik vasarą.

Aš tai vadinu kibiro sindromu. Kai užsidedu kibirą ant galvos ir apsimetu, kad nieko nematau ir negirdžiu. Ponai, jūs rimtai? Iki vakar mes buvome pilnaverčiai miesto dalyviai – o šiandien nebepriklauso, nes pavadinimas toks? 10 minučių nuo rotušės? Ir visa tai tuo metu, kai kalbame apie švaresnę, tvaresnę aplinką, apie dar didesnį atliekų rūšiavimą ir deginimą, kai pagaliau, po ilgų metų žmonėms atsirado/atsiranda įgūdis ir supratimas, kad tikrai tas rūšiavimas veikia, kad tikrai aš prisidedu prie švaresnio vandens, aplinkos ir mažesnių sąvartynų – staiga viską atimate? Tai pavadinimas svarbu ar tai, kad būtų tvarka?

Aš tikiu, kad savivaldybėje ne kolūkiečiai sėdi, o protingos galvos, tai negi sunku susidėlioti kompetetingai šitą bent jau rūšiavimo reikalą? Ne kvantinė fizika... Ar jūs bent pagalvojote kokį žingsnį atgal žengiate? Jei tai kaštų klausimas, tai irgi juk ne genų inžinerija rasti tą priimtiną formulę, bet nekirskite per tai, kas sunkiai ir ilgai auginta – žmonių sąmoningumą.

Taip, formaliai mes sodų bendrija, glaudžiai pereinanti į Kalnėnus, bet čia visur stovi gyvenamieji namai, oficialių institucijų registruoti, gyventojai registruoti ir pan. Vienintelis ir svarbiausias skirtumas nuo kitų kvartalų, kad gatvelės siauros, bet mes jas prižiūrime patys, tvarkomės kiek galimybės leidžia ir piniginės, ne miestas. Bendriems rūšiavimo konteineriams mūsų bendrijoje skirta vieta, kur plati gatvė, paprastas privažiavimas nuo pagrindinės gatvės sunkiasvorėms spec. transporto mašinoms ir žmonėms patogu prieiti. Visiems gerai.

Kurioje vietoje čia ekologija ir tvarumas, jei tos sunkiasvorės dabar vagos kiekvieną siaurą gatvelę, dūmins CO2 kokius 20 kartų daugiau, jei jau turėsime kiekvienas 4 konteinerius? O ir kaip galvojate, realiai, na kiek iš dabartinių gyventojų pasistatys tuos konteinerius kieme? Vienetai. Deja, bet visi žinome, kad taip yra. Iš dalies net ir dėl to, kad, na nėra labai kur į gatvę juos išvežimui išstumti, nes ji išties siaura ir dažniausiai neasfaltuota. Ir vėl grįšime į tuos laikus, kai buduliai mes pamiškėse arba į bendrą komunalinių konteinerį nerūšiuodami. Kodėl kai kurie rajonai (su plačiomis gatvėmis, savivaldybės prižiūrimomis) yra verti bendros rūšiavimo konteinerių aikštelės, o mūsų rajonas – nebe? Antra vertus čia tiesiog sveiko proto klausimas – kur gali važiuot sunkiasvoris spec. transportas, o kur ne.

Aš jau nekalbu apie apskritai prievolę imti tą paslaugos tiekėją, kurį liepia/skiria savivaldybė, o tas išdarinėja ką nori, nes klientūra tai garantuota. Kam jam rūpintis kokybe? Laisva rinka čia vadinasi. O realiai – sovietmetis. Nes už paslaugą moki, o jos beveik negauni arba gauni kreivą ir dar tą išsikovoti turi.

Keisti šitie šiukšliniai pokyčiai, ne į naudą nei gamtai, nei žmonėms. Kodėl kaskart šita šiukšlių tema tik blogyn, o ne į priekį? Koks tokio pokyčio iš tiesų tikslas? Susitvarkyti, kad apsimokėtų (nes juk ketinate branginti paslaugą, kaip suprantu), bet nesvarbu kokios pasekmės? Kaip tokie sprendimai koreliuoja su ekologija, švaresniu pasauliu ir mūsų, beje, visų aplinka?

Tiesiog grąžinkite rūšiavimo konteinerius sąmoningiems piliečiams. Mes norime rūšiuoti.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.2941

Vaikino pasiūlymas pasibaigus pasimatymui tapo nepavykusio vakaro vinimi: merginos, būkite protingos (80)

Vaikinas mane užkalbino mano tuometinėje darbovietėje-drabužių parduotuvėje. Maniau pakalbėsim...

Darbdavių virkavimus vadina tuščiais plepalais: mokėkite algas, o ne pašalpas (129)

Paskutiniu metu darbdaviai skundžiasi, jog yra darbuotojų stygius, jų labai trūksta, kad reikia...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro (25)

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

Didėjanti atskirtis verčia sunerimti: šie mokesčiai taptų dar viena našta paprastam žmogui (49)

Nuo pat pirmųjų valstybių atsiradimo pradžios egzistavo valdžios struktūros (valstybės valdymo...

Top naujienos

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (161)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Lietuviai nori visai kitokio automobilių mokesčio: ministras sako, kad tokį svarstė (179)

Apmokestinti pirmą kartą šalyje registruojamus automobilius – toks įstatymo projektas pastaruoju...

Šiltieji orai džiugins nebeilgai – iš rytų artinasi šalčiai (9)

Slenka ko gero paskutinės švelnios vėlyvo rudens dienos. Antroje savaitės pusėje tikimasi, kad...

Buvęs prokuroras sudėliojo svarbiausius akcentus Kauno žudynių byloje: Venckienė ir Venckus buvo pasirūpinę alibi (758)

Prieš dešimtmetį Lietuvą sukrėtusią Kauno žudynių bylą sekė Drąsiaus Kedžio ir Andriaus...

Galingai žaidusio Sabonio sąskaitoje – naujas rekordas, „Pacers“ – triuškinama pergalė (16)

NBA čempionate dviejų pralaimėjimų paeiliui seriją nutraukė Indianos „Pacers“ (8/6) ekipa...

Norite pagaliau puikiai pailsėti: kokių miego taisyklių geriau nelaužyti? (4)

Ne vienas esame bent kartą pagalvojęs, kaip būtų gerai, jei paroje būtų daugiau nei 24 valandos....

Tragiška tiesa apie paskutines Amy Winehouse dienas: spektaklis baigėsi mirtimi su 4,16 prom. alkoholio kraujyje (6)

Amy Winehouse save, ko gero, laikė labiau ne žvaigžde, o rusenančia žvake, blankiai...

Žurnalas „Top“: turtingiausiųjų lietuvių dešimtuke – vienas milijardierius ir viena moteris (14)

Turtingiausi lietuviai yra „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas Nerijus Numavičius , įmonių grupės...

Dončičiaus karjeros mačas: 42 taškai, įtvirtinta pergalė ir pakartotas LeBrono pasiekimas (2)

Luka Dončičius pasiekė naują asmeninį rezultatyvumo rekordą NBA lygoje, o jo atstovaujama...

Fukušima atgimsta: naujas energetikos projektas šią vietą pavers tikru energijos centru

Fukušimą 2011-aisiais nuniokojo cunamis ir branduolinė nelaimė, tačiau dabar ši Japonijos...