aA
Kažkada buvau sumaniusi Vilniuje surengti blusų turgų. 2004 metais blusų turguje vaikams būtų tekę mokėti mokesčius už panaudotus dinozaurus. O dar nebuvo galima niekur iškabinti gatvėje skelbimų, kad toks dalykas kaimynystėje vyks. Vienintelė išeitis, kuria pasinaudojau kitiems sumanymams, būtų buvusi prašyti kavinių malonės, kad iškabintų skelbimą vitrinose.
© Autoriaus nuotr.

Tikiu, kad daug kas pakrypo į gerą nuo tų senų laikų ir tai teikia vilties. Tačiau vis tik skelbimų apie gyventojų iniciatyvas Vilniuje, išskyrus Šnipiškes, apie tokius dalykus nesu mačiusi iki šiol.

Be abejo, daug ką galima rasti interneto erdvėje. Bet toks pats skelbimas kaimynystėje, kuriame būtų pranešama apie būtent toje erdvėje svarbų renginį, gali pasiekti žmones, kurie ribotai naudojasi internetu, pavyzdžiui, vyresnius arba tuos, kurie dar tik besimoko lietuvių kalbos, atvykėlius. Tai galėtų būti tiesiog jūsų artimesni ar toliau gyvenantys kaimynai, kuriems nešovė į galvą ieškoti skelbimo apie istorijų pasakojimo vakarą, šaškių turnyrą, ar susirinkimą nuomonių pasidalinimui apie, tarkime, pabėgėlius. Na, o kurgi dar skelbimai apie tai, kad kažkas norėtų pasiskolinti grąžtą? Apie jogos kursus? Kad reikia bosistės pankroko grupei? O galiausiai apie tai, kad vyksta darbiečių ar žaliųjų, kairiųjų ar konservatorių susitikimas?

Tąkart sužinojau, kad Kultūros ministerijoje yra paslaptinga skelbimų lenta, kurią žino tos, kurios ten kabina skelbimus. Viena kabintoja man paporino, kad nebuvo lengva pakabinti ten aktualų skelbimą apie renginį, nes budintis tikino, kad nėra vietos. Lenta buvo užimta seniai praėjusių renginių skelbimais.

Kodėl aš čia apie skelbimus? Mano įsitikinimu, sveika visuomenė pasireiškia ne tiek ekonomikos augimo vardikliais, kiek socialinio audinio gyvybingumu. Socialinis audinys – tai ryšiai tarp žmonių, kurie dalinasi tą pačią erdvę, pradedant nuo kaimynystės ir baigiant valstybės mastu. Jei ryšiai tarp žmonių formuojasi tik komerciškai, ar per centrinius komunikacijos kanalus (televizijos ir radijo) – kažkas negerai. Tokia visuomenė linkusi susvetimėti, ja lengva manipuliuoti tiek komerciškai, tiek politiškai.

Turiu nuogąstavimą, kad Lietuvoje jau yra nutikę taip, kaip ir daugelyje sukomercintų vakarų industrinių valstybių, kurios pastaraisiais dešimtmečiais Lietuvoje buvo pagrindiniai sektini pavyzdžiai. Tai, kad Vakarų industrinės valstybės dabar kovoja su terorizmu yra ne tik kolonialistinių karų pasekmė, bet ir nevykęs „socialinis audinys“, į kurį kitataučiams nepavyko integruotis. Lietuvoje sunkiai pavyksta integruotis patiems „čiabuviams“. Ir klausimas kyla, ar kažką galima dėl to padaryti?

Skelbimai – tai tik išraiška fakto, kad žmonės visuomenėje drauge veikia kažką, kas nėra numatyta nei valstybės, nei pardavėjų. Jei pilietiškų skelbimų nėra, tai gali reikšti, kad jų nėra kur iškabinti. Arba/ir kad iniciatyvų nėra, kad žmonės kaimynystėse tarpusavyje bendrauja tik tiek, kiek iš jų tikisi vietinė ir valstybinė valdžia (pavyzdžiui, nenusikalsti įstatymams), bet ne daugiau. Lietuvoje buvo įdėta nemažai pastangų, kad būtų įkurti pilietinės visuomenės institutai, tačiau, kiek buvo pastangų tiesiog (...) įteisinti skelbimų kabinimą ant sienų?

Euskalerijoje (Baskų krašte) sienos nėra sterilios. Jos – gyvos. Mažame Pasaia miestelyje kiekvieną dieną atsirasdavo skelbimai: tokių ir tokių partiečių susitikimas, galima ateiti su vaikais, po susitikimo suneštiniai pietūs; Judėjimo „Už apsisprendimo laisvę“ susirinkimas; pasidainavimas; pasiruošimo karnavalui grupės susitikimas, kad reikia būgnininko roko grupei. Ir taip toliau. Tada supratau, kad to Lietuvoje nesu mačius.

Ko Lietuva galėtų pasimokyti iš Baskų krašto (IV dalis): visuomenei padėtų skelbimų lentos
© Autoriaus nuotr.

Tai, kad Euskalerijoje visur mirga skelbimai, rodo, kad visuomenės žmonės bendrauja, buriasi įvairiausiais būdais ir reiškiasi nepriklausomomis iniciatyvomis. Kartą per savaitę daugybė baskų eina gaminti maisto su draugais į savo susikurtas mažas ir vietines kulinarijos asociacijas. Daugybė baskų kiekvieną vasarą priima atostogoms vaikus iš Ukrainos (tęsiama tradicija nuo Černobylio avarijos) ir Somalio. Kiekvieną savaitgalį baskai susitinka ekskursijoms po apylinkes, kartais į ilgą žygį tam, kad Baskai galėtų atstovauti save, o ne Ispaniją ar Prancūziją tarptautinėse sporto žaidynėse. Galbūt dabar jau yra susirinkimas su tikslu įkalbėti „Eurovizijos“ rengėjus, kad leistų plėvesuoti ir baskų vėliavai? O, beje, baskai, tai tiesiog tie, kurie gyvena Euskalerijoje. Esu sutikus juodų baskų senegaliečių.

Tikiu, kad Lietuvoje yra daugybė pilietinių iniciatyvų. Bet jų galėtų būti dar daugiau, jei būtų dar daugiau galimybių iškabinti pilietinius skelbimus. Pabandykite įrengti savo kaimynystėje pilietinių skelbimų lentą ir stebėkite, kas bus!

Pirmąją rašinio dalį galite perskaityti čia. Trečiąją – čia.

Evelinos Taunytės paskyrą apie baskus feisbuke galite rasti čia.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nieko nepirko, todėl palaikė vagimi – apsauginių atsiprašymo taip ir nesulaukė (87)

Istorija paprasta, susijusi su apsaugos darbuotojų elgesiu, kai tikrina, ieško kas kaltas, kas ne,...

Valdžios ir žurnalistų konfliktas: kodėl visuomenė taip nemėgsta pastarųjų? (79)

Ar girdite, kaip tyliai cypia žurnalistai apie atimamą žodžio laisvę, politinį spaudimą ir kaip...

Užkietėjęs automobilininkas paaiškino, kaip atpažinti perekupus (109)

Seniau jausdavau didelę antipatiją taksistams. Seni, prirūkyti automobiliai, rusiška muzika,...

Tėvelių elgesys Vingio parke sugadino dieną: man tai nenormalu (200)

Praėjusį savaitgalį Lietuvoje laikėsi gražūs ir šilti orai. Tokiu oru nesinori sėdėti...

Rinkimų tvarka kaime primena sovietmetį: kada nustosime bijoti? (4)

Miestelyje X vyko seniūnaičio rinkimai . Aš buvau save išsikėlęs kandidatas. Naiviai galvojau,...

Top naujienos

Svarbiausios NATO pratybos nuo Šaltojo karo laikų: scenarijus – lyg iš įtempto siužeto trilerio (64)

Desantinės operacijos metu užpuolama NATO valstybė, o 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties...

Siurprizas dirbantiesiems savarankiškai: mokesčiai didės (44)

Vyriausybės pateiktame „ Sodros “ biudžeto projekte – paslėptas siurprizas. Kartu su juo...

Infliacija rusus stumia į neviltį (44)

Rusijos vartotojus slegia niūrios nuotaikos, nes infliacija vis labiau pakerta jų perkamąją galią.

Kol Nigelas Westas kovoja teismuose, aiškėja Sandros Grafininos dukros likimas: mažylė jau nebe globos namuose (1)

Šiuo metu nežinomybėje po buvusios mylimosios dingimo gyvenantis britas Nigelas Jeremy Macaulay...

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (13)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (164)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (82)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Pribloškiantis Sabonio sezono startas: istorinis dvigubas dublis, žvėriškas dėjimas ir puiki pergalė (4)

Fantastišku pasirodymu reguliarųjį NBA sezoną pradėjo Domantas Sabonis ir Indianos...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...