Greičiausiai tai turėtų būti knyga. Tik knygas retai kas skaito, o dar rečiau iš jų mokosi. Yra šiokios tokios patirties pardavimuose. Yra daug nuveikta beveik neįmanomų dalykų. Tad gal kukliai nesiplėsiu...
Kolegos
© Shutterstock

DELFI taisyklės reikalauja, kad paminint asmenį arba firmą būtų apklausiama ir antroji pusė. Kadangi minėsiu nemažai – nėra jokios galimybės tai padaryti tiesiog fiziškai, jau nekalbant apie tai, kad net ir bandant tai padaryti tose firmose, kur va tokio grožio yra, tiesiog nerasi su kuo kalbėtis. Be to, šios problemos yra tipinės ir daugelis Jūsų čia atpažins ir savų kompanijų bruožus. Todėl labai daug kartų esu matęs, kad rusiškas posakis“ visos laimingos šeimos yra laimingos vienodai, o nelaimingos visos skirtingai“ visgi yra pro šalį. Deja, laimės receptų yra daug. O nelaimėliai tokie pribloškiančiai panašūs vieni į kitus... Kaip ir jų problemos... Tad kompanijų pavadinimai bus lengvai pamaskuoti, bet kas panorės – juos įskaitys...

Kodėl jos vis dar klesti? Tiek problemos, tiek firmos. Ogi todėl, kad daug mūsų įmonių formuojamos klanų principu. Ir tai leidžia tarpti silpniesiems darbuotojams, stipresniuosius dažnai dar ir diskriminuojant bei nepageidaujamais laikant.

O kodėl tie klanai vis dar gyvuoja? Ogi todėl, kad dėl labai žemo lietuvių verslumo, tiesiog valstybine politika paversto stambiųjų verslų kulto bei valstybinės politikos pradėti smulkiajam verslui nebuvimo saugant tuos dalinius monopolius. Tokia situacija neleidžia susikurti pakankamai konkurencijai, o kol ji nėra didelė – kova už gerai dirbantį nėra arši ir dirbti gali bet kas. Ir nors per Akivaizdos priemones nuolat kalbama, kad nėra kam dirbti – paklauskite kam iš dirbančių statybų sektoriuje moka bent 1500 eur. Darbas sunkus, sveikatos ir įgūdžių reikalauja. Iš tiesų už 500 eur gerai dirbančių rasti sunku. Tik tiek.

Kaip ir niekas perdėm neabejoja, jog visgi egzistuoja valstybinė politika saugant stambiojo verslo monopolius. Kur kas mažiau tiki, kad egzistuoja ir politika visomis išgalėmis blokuojanti naujo verslo pradžią? Pabandykite gauti paskolą smulkiajam verslui pradėti. Jumis apibers programomis ir konsultantais Ir kiek ilgai visame tame besimaudytumėte – vis vien greičiausiai liksite be nieko. Nes realiai nei viena šių programų realiai beveik neveikia. Nes kur nors uždėtas kablelis ne ten, ir gaunasi NE taškas DUOTI, bet NEDUOTI. Kad ir atsakingo skolinimosi įstatyme. Kas dažniausiai pradeda verslą? Dažniausiai tai žmogus, praradęs darbą, bet turintis to darbo patirtį. Jam trūksta tik pinigų. Deja, minėtasis įstatymas špygą jums pasiūlys, jei norėdamas kurti verslą jūs neturėsite pajamų iš samdomo darbo. Kaip apskritai įmanoma kartu ir kurtis verslą ir dar dirbti samdomą darbą aš asmeniškai nesuprantu. Kaip bepasuksi – valstybinėje politikoje kol kas vis dar jungtis uždėta ant NEDUOTI, o ne ant NE. DUOTI.

Sakysite – valstybėje nėra pinigų? Gal nejuokinkite... Kažin ar yra bent vienas mūsų valstybėje nors kiek mąstantis žmogus, kuris nesuvokia, kad per įvairias nuosavybės ir įmonių pavadinimų pakuotes kasmet milijardai suplaukia į tas pačias vos penkerias ar septynerias rankas. Kurios vėlgi tarpusavyje taip susijusios, kad realiai valstybė susideda iš dviejų grupių žmonių – tų kuriuos melžia, ir tų, kurie melžia... Ir jei manote, kad yra ne taip ir monopolistų pelnai nėra didelį – gal kas galite paaiškinti kaip jų rankose atsiduria milijardai per dešimtmetį – kitą. Tikriausiai iš 15 proc pelno, ar ne? Labai juokinga... Tiesiog valstybės pareiga ekonominiais metodais kontroliuoti finansų srautus joje. Mokestine politika ir ekonominiu skatinimu. Ir jei manote, kad valstybė tai nors kiek daro – gal nejuokinkite dar kartą... Pašneka ir nutyla. Kol kas tik tiek. Ir su purvais sumalamas bet kuris, pabandęs tai padaryti.

Ir net jei užmerkti akis į monopolius – vis vien melžimo mašina labai galinga ir efektyvi net ir smulkiajame versle. Ir tai jau virto tautos paveldo dalimi. Ir klanų sistema tam puikiai tarnauja. Tobulai. Žmogus, dirbantis 6 dienas per savaitę gauna minimumą su truputuku, o kartą per savaitę atvažiuojantis verslininkas kaskart pasiima dvigubą sumą ir pirtelę 50 žmonių statosi. O klanas sėkmingai neutralizuoja bet kurį, bent pyptelti išdrįsusį ir pirtelė sėkmingai kyla aukštyn netrukdoma.

Taigi, klanai...klanai....klanai... kuriuose tupi visai ne tie, kurie turėtų tupėti.... Nes darbdaviui pelno pakanka ir jam kur kas svarbiau ne dar geresnis rezultatas, bet Dievu jaustis. Ir dar pirtelės kad niekas netrukdytų. Ir jei klano principas yra kažkiek normalu santykiuose su konkurentais, tai darbo kolektyvo formavimas šiuo principu man atrodo visiškas išsigimimas. Ir ta klanų vidutiniame ir su nedidelėmis išimtimis stambiajame versle buvimas pagimdo darbo santykius, kur vadovuose klesti dundukai. Ir gimdo ir palaiko tai pati valstybė. Ir tai jau tiek įsišakniję, kad jei manęs klaustumėte kiek metų prireiks tam pakeisti – bijau, kad tai būtų skaičius su dviem nuliais po to, kai valstybė iš esmės pakeis savo politiką, o žmonės pasikeis rinkdami į ten tuos, kurie tai daro. Trumpiau – niekada.

Antra priežastis klanams likti gyviems – verslininkams labai dažnai reikia visai ne to, ką jie deklaruoja. Nors kalbės, kad nori rinkos, pelno, rentabilumo.... Realybėje metamai monetai atsistojus briaunele jų širdelė sudreba, kad tik gyvenimas nepriverstų tų stipresniųjų darbuotojų samdyti. Nes jie dažnai protingesni, (tik į klanus nepatekę). Jie ne tik matys klaidas, amoralumą, bet kai kur ir šyptels. Va čia jau užribis. Mūsų verslininkas nori jaustis svarbus. Kaip tai žmogiška.... Tačiau jis nori jaustis svarbus ne kartu su grupe žmonių, su kuria dirba kartu, o nori būti galva aukštesnis. Ir čia jau laukas, kuriam apšviesti reikia labai daug puslapių ir teksto, tad paliksiu tai psichologams...

Kodėl tuomet visi netampa verslininkais? Ogi todėl, kad labai sunku gauti finansų. O tie, kurie gavo gali laikyti save laimės kūdikiais. Nes jei kalbėtų statistika – tai pasiseka geriausiu atveju vienam iš 20. Ir neretai dar už tai sumokant tokią kainą , kad pikčiausiam priešui nepalinkėtum. Finansinė vergija irgi ten egzistuoja.... Ir būtent valstybė yra atsakinga už tai, kad šis skaičius būtų bent 10 iš 20. Ir tie, kuriems pasisekė – gal nepamokslaukite. Nes daugumai iš jūsų tuos finansus gauti tiesiog pasisekė ir tiek. Laiku ir vietoje. Arba sėkmė bent turėjo tam nemažos įtakos. Arba pasisekė nebūti pagautais Rusijoje su metalais ir atsidurti kaliūzėje... Teigsite, jog nepagavo, nes protingi? Tai matyt Augustinas Voldemaras nebuvo protingas, nes mirė nuo išsekimo nežinomame Maskvos kalėjime...

(bus daugiau... jei tik panorėsite...)

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (93)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Medaus mėnuo sugadintas: patikros punkte pavogė asmens dokumentą (21)

Norisi visus įspėti, kad netektų taip skaudžiai pasimokyti. Pirmadienį, apie 13.30 val., Vilniaus...

Klanas darbe – pleištas stipriajam (II dalis) (5)

Norėčiau atskirti du dalykus – stambiuosius finansinius klanus ir nedidukus klaniukus įvairaus...

Pasaulio čempionato metu užkliuvo transliacijos rėmėjas: kodėl aš tai turiu matyti? (37)

Baigėsi Pasaulio futbolo čempionatas, ne už kalnų lengvosios atletikos čempionatas, kurį...

Nenoriu įžeisti, bet to bijo tik dvejetukininkais buvę tėvai (58)

Perskaičiau straipsnį ir komentarus apie mokslo metų ankstinimą. Šiaip buvau neutrali šio...

Top naujienos

Už laisvę kovojo akmenimis ir kryžiais: sodyba, kurioje komunistai žemai nusilenkdavo (77)

Orvidų sodyba – iš kryžių ir akmenų pastatytas gyvas paminklas pasipriešinimui prieš...

Sensacija Kipre – gynyboje užsidariusi „Sūduva“ iš turnyro eliminavo APOEL klubą aiškūs tolimesni varžovai (284)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre pateikė...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (465)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Orai: šiluma sieks ir 30 laipsnių (4)

Trečiadienio naktį Lietuvoje žymesnio lietaus nenumatoma. Pūs nestiprus šiaurės, šiaurės rytų...

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (92)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: didžiuojuosi savo darbu – tai širdyje aš nešiosiu amžinai (141)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (805)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Geriausi būdai, kaip sustiprinti savo libido (6)

Regis, esate visai ne prieš pasimylėti su savo antrąja puse, tačiau atėjus tam skirtam metui...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar (38)

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (93)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...