„Eurovizija“ ir alkoholio prieinamumo ribojimo įstatymų projektai – lyg ir banaliausios temos šiandien. Į nuomonių baseiną įsiterpsiu ir aš. Ta pirmąja tema.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Eurovizijos“ konkursas stebėtinai ilgai nepraranda populiarumo mūsų šalyje. Manau, nemažai įtakos turi tai, kad niekada nesame užkopę į pačią viršūnę. Nesuveikia žmogiškasis bodėjimosi patirta sėkme faktorius. Plius, šalyje nėra kito nacionalinio konkurso, kuris suteiktų mažiau žinomiems atlikėjams viešumo, o žinomiems – konkurencingos kovos aikštelę. Todėl nacionalinės atrankos ir paties tarptautinio konkurso populiarumas – tendencingas. Ir viskas dėl to gerai.

Kas dar šiemet buvo gerai su Lietuvos bandymu blykstelėti Europoje? Viktorija – labai talentinga artistė. Atsižvelgiant į ribotas anglų kalbos žinias, dainos tekstą ji išmoko puikiai ir atliko su labai maloniu akcentu. Plika akimi matosi merginos energija, noras ją išlieti, entuziazmas. O daina – subtilus reikalas. Man patiko pirma dalis iki priedainio. Kažkam gal ilgiau.

Čia mano subjektyviai teigiamas vertinimas ir baigiasi. Kad būtų lengviau skaityti, išskirsiu punktais, kas netiko:

a) Scenografija. Kas nors man pasakykit du dalykus: ar skiriasi kaina, kurią dalyviai turi susimokėti už vizualinės medžiagos rodymą scenos ekranuose? Ar failų rinkinio „A“ paleidimo sistemoje kaina skiriasi nuo failų rinkinio „B“ paleidimo sistemoje kainos? Ir ar „Eurovizijos“ konkurso taisyklės nedraudžia naudoti ~2000 metais „Winamp“ grotuve naudotų vaizdo efektų rinkinio?

b) Per daug vokalo. Daugiau nei 3 minutes trukusiame pasirodyme nė viena Viktorijos tylos pauzė netruko ilgiau nei 5 sekundes. Absoliučiai visas sekundes, kurios nebuvo užpildytos dainos tekstu, užbombardavo 46 x „Yeah“. Kaip pasakytų Marijonas, „po tiek kartų darosi bloga.“

c) Per daug dirbtinai raudonos energijos ir revoliucingai agresyvaus žvilgsnio.

Apie paskutinį punktą – išsamiau. Panašu, kad mes nemokame kurti madų. Ir čia nėra nieko blogo, nes tokių yra dauguma. Blogiau yra tai, kad mes jau kelerius metus nepasimokome iš tų, kurie vis dėlto moka tas tendencijas diktuoti. Mes vis dar vaikomės jau keliolikos metų senumo orientacijos į energiją, šou, sprogimą scenoje, išskirtinumą, trankymąsi virš eilinio žmogaus galvos, siekiant iš savo pasirodymo išspausti „Vau“ ir sukurti naują stabą pop muzikos padangėje. „Daug garso ir daug šviesų“ tampa taip pat banalu, kaip ir cituoti šią Egidijaus Dragūno frazę.

2017 m. „simple is the new black“ (angl. paprastumas yra naujoji juoda). Ir net nebe tokia jau nauja, nes paprastumas jau kelerius metus „Eurovizijoje“ pelno nemažai simpatijų, ir šią tendenciją vainikavo šių metų Portugalijos atstovas. 2017 m. žmogus yra pavargęs nuo stabų visur aplinkui: politikai, šoumenai, sėkmingi verslininkai. 2017 m. žmogui, mano subjektyvia nuomone, didesne vertybe tampa šiltas, paprastas ryšys, mažiau spaudimo iš savęs ir kitų, stabtelėjimas ir įsiklausymas į tyro pavasarinio upelio čiurlenimą. Toks, koks ir buvo Salvadoras. Tikras, savas, savitas, paprastas, nuoširdus. Ir labai muzikalus.

Štai, kokia yra tendencija. Aišku, kitais metais ji titulo nebeatneš. Kaip ir švediškos vaizdo projekcijos ar transeksualūs feniksai. Norim sukurti naują tendenciją?

O ar turim potencialo? Mėgstam save vadinti dainų tauta (o pasakykit man, kuri tauta nedainuoja?), mėgstam save vadinti progresyviais technologijose ir panašiai (tokių progresyvių ir dar progresyvesnių yra labai nemažai pasaulyje). Mums nepakenktų savikritiškai pripažinti, kad lietuviai nėra labai išskirtinė tauta. Mes patys susikuriame išskirtinumo mitą, kuriuo, nepasitelkdami jokios faktinės informacijos, kažkodėl įtikime. Vienas prancūzas, turėjęs progą pagyventi Lietuvoje ir paklaustas, kuo lietuviai jį labiausiai stebina, atsakė, kad mes stebėtinai mažai vadovaujamės faktais.

Skaitant lietuvišką socialinių mokslų literatūrą, aibė „faktų“ skelbiama be jokio empirinio pagrindo, nes autoriams tai atrodo savaime suprantamas dalykas. Kaip ir savaime suprantama atrodo, kad mes esame išskirtinė, labai progresyvi tauta. Bet faktų kažkaip – ne fontanai.

Tai gal būtų pravartu prisipažinti, kad mes nesame tokie jau gabūs ir išskirtiniai? Kad iš tarptautinės perspektyvos žiūrint į mus, mes esame labai vidutiniai. O norintiems tobulėti vidutiniokams kito kelio nėra – tik mokytis iš gabesnių. „Eurovizijos“ atveju daugiau dėmesio derėtų skirti profesionaliam darbui ir tendencijų įžvalgai, o ne bandymui išrasti naują dviratį, nes mes tiesiog nesame pajėgūs sukurti geresnio. To pripažinimas jau būtų pirmas žingsnis link pasveikimo.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti? Pasidalyti savo nuomone? Lauksime Jūsų minčių el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Nuomonė“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (135)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (391)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Barto istorija atskleidė ir kitą pusę: aukštą socialinį statusą turintis žmogus irgi pažeidžiamas (106)

#metoo akcija i viešumą iškėlė ne tik garsaus režisieriaus galimai savo statuso piktnaudžiavimu...

Ilgai tylėjo apie nepadorų kaimyno elgesį: jis visiems atrodė idealus vyras ir tėtis (226)

Ką pasakyti mažai mergaitei, paauglei, suaugusiai moteriai, jei į jos kūną kas nors kėsinasi?...

Emigracijos stabdymo iniciatyvos: kalbama tik apie perspektyvius jaunuolius, o kiti pamirštami (210)

Kad ir kaip madinga šiandien kalbėti apie emigracijos stabdymą, imituoti įvairias iniciatyvas, kad...

Top naujienos

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (89)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (140)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Orai: į šalį užsuks žiema (3)

Pirmomis savaitės dienomis rudeniškus orus keis žiemiški: sparčiai atšals, o lietų keis...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (105)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos (13)

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (183)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (228)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (134)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (117)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...

Mažeikiuose perėjoje mirtinai sužalota moteris, įtariamo vairuotojo ieško policija (29)

Sekmadienio vakarą Mažeikiuose, Žemaitijos gatvėje, perėjoje, rasta automobilio mirtinai...