aA
Pribloškė vasario 28 dieną per Lietuvos televiziją rodyta „Panoramos“ laida „Dėmesio centre“, kurios vedėjas Edmundas Jakilaitis, mano akimis, gynė statybų verslo banginio Arvydo Avulio interesą. Taip gynė, kad net saldainis burnoje apkarto.
Kas nusprendė, kad „Žalgirio“ stadiono nebereikia?

Laidos tema – sustabdyta (nutraukta) Vilniaus „Žalgirio“ stadiono žemės nuomos sutartis, kuria remdamasi A. Avulio valdoma statybų įmonė pusiau nugriauto „Žalgirio“ stadiono teritorijoje jau kone įpusėjo 20 mln. vertės 4 žvaigždučių viešbučio (nereklamuosiu pavadinimo) statybą. Skandalas!

Kaip dabar A. Avulis ir mes visi žiūrėsime į akis užsienio investuotojams, užsakiusiems tokį (!!!) projektą pačioje Vilniaus širdyje? Juk taip užkertame kelią ir potencialiems užsienio investuotojams Lietuvoje.

Žinau, kad ne man vienam kyla klausimas, kaip ponas A. Avulis gavo leidimą šioje vietoje vykdyti tokias statybas. Aptariama teritorija – ideali vieta burtis Vilniaus miesto bendruomenei į sporto (ir ne tik) renginius. Išskirtinė teritorija nuo seno buvo pritaikyta viešam naudojimui (viešajam interesui): čia stovi (ačiū Dievui, tebestovi) Koncertų ir sporto rūmai, čia buvo uždaras ir atviras baseinai (abu seniai nugriauti), čia buvo ir vilniečių vadinami „Baltieji rūmai“ (jau nugriauti), kuriuose treniravosi daugelio sporto šakų atstovai, čia – ir legendinis „Žalgirio“ stadionas, kurio, pasirodo, Vilniui nebereikia, tad griuvenos ir belikę.

Prieš daug metų šią teritoriją projektavę architektai, be abejo, paisė viešojo intereso: minėtus visuomeninės paskirties statinius jie kūrė, atsižvelgdami į ypatingą aplinką, stengdamiesi, kad nuo Gedimino kalno viršūnės Vilniumi besigrožinčiųjų žvilgsniai, nukreipti į mūsų aptariamą vietą, „neatsitrenktų“ į gigantiškų besielių monolitų mišką. Tuomet dirbę garbingi architektai ir miesto vadovybė suprato, kad ši vieta ypatinga ir su ja reikia elgtis labai pagarbiai.

Gal E. Jakilaičiui atrodo, kad, Vilniaus centre metodiškai naikindami sporto bazes, geriname sostinės įvaizdį? Gal žurnalistui iš tiesų labiau patiktų, jei šioje vietoje stūksotų „tradiciniai“ aukštaūgiai milijonieriaus A. Avulio statiniai (juk iš žemaūgių ne ką teuždirbsi)? Savo laidoje E. Jakilaitis be gailesčio laidė strėles į Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vyriausiąją patarėją Zitą Kvietkienę. Net pagailo „bokso kriauše“ paverstos moters, kurią į laidą delegavo NŽT direktorius Danielius Kuprys, pats, matyt, neišdrįsęs stoti į akistatą su „sunkiasvoriais“ oponentais E. Jakilaičiu, A. Avuliu ir Vilniaus miesto meru Remigijumi Šimašiumi.

Jei taip, gėda mūsų (vyrų) giminei dėl tokio D. Kuprio elgesio. Tikriausiai NŽT vadovybė pelnytai kritikuojama už tai, ką darė ir ko neleido daryti kitiems. Tačiau man, Vilniaus gyventojui, apmaudu, kad E. Jakilaitis studijoje taip trumparegiškai nagrinėjo A. Avulio stringančio projekto „bylą“ ir, gal gailėdamas verslininko, jį pavertė kone kankiniu. Žurnalistui net nekilo klausimas, o ką konkrečiai, be viešbučio, šis verslininkas statys „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Visą laidą bergždžiai laukiau šio klausimo.

Laidoje A. Avulis išdidžiai pareiškė: „Čia esame suplanavę 200 mln. investicijas. Esame suplanavę sukurti darbo vietas, mokame mokesčius, pagaliau – sukuriame tą turtą, kuris čia stovės dešimtmečiais. Ar čia nėra visuomenei naudos?“

Man įdomu, kas paskatino A. Avulį manyti, kad Vilniaus širdyje jo „sukurtas turtas“ patiks visuomenei ir bus jai naudingas? Ir kodėl statybų magnatas nė žodžiu neužsiminė, kokios paskirties ir kokio aukščio bus jo suplanuotos investicijos už 200 mln. eurų? Visi puikiai suvokiame, kad kuo daugiau statinių bus prifarširuota šioje teritorijoje ir kuo aukštesni jie bus, tuo daugiau naudos bus A. Avuliui, bet ne mums, jau ir taip dūstantiems savame mieste nuo erdvės ir saulės trūkumo. Bet laidos „Dėmesio centre“ vedėjui tai nerūpi.

Nors po šuolininkės į aukštį Airinės Palšytės pergalės Europos čempionate E. Jakilaitis šią savaitę savo laidoje gvildeno sporto bazių problemą Vilniuje, aimanuodamas, kad sostinė jų neturi – o ką jau kalbėti apie prieštvaninį lengvosios atletikos maniežą ir išblėsusią nacionalinio stadiono viziją, ankstesnėje laidoje kažkodėl jam nekilo mintis paklausti A. Avulio, kokį visuomeninės paskirties pastatą verslo magnatas numatęs pastatyti vilniečiams vietoj nugriauto „Žalgirio“ stadiono – naują 10 tūkst. vietų stadioną, lengvosios atletikos maniežą, baseiną ar teniso aikštyną?

Laidoje meras R. Šimašius buvo užsiminęs, kad vis dar karštai diskutuoja su A. Avuliu dėl stadiono, kurį verslininkas privalėtų pastatyti vietoj nugriautojo. Laimė, bent jau meras bando ginti mūsų, paprastų vilniečių, interesą.

A. Avulis televizijoje užsiminė, kad statyti 15 tūkst. vietų stadioną jam neapsimoka, arba, jei statytų, jam už tai turėtų būti sumokėta. Negi nėra jokių įsipareigojimų miesto žmonėms, gavus leidimą tokioje vietoje nuomoti teritoriją? Tuomet man iškart kyla klausimas, su kuriais (ankstesniais) Vilniaus merais ir su kuo dar derantis (ir kokiu būdu tai darant) A. Avuliui pavyko sukirsti rankomis dėl aukso gyslos „Žalgirio“ stadiono plotuose?

Matyt, Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Eidivalda Meškienė vis dėlto teisingai pasielgė, kai, gavusi konkretaus asmens prašymą (telefonu ją kalbinusiam E. Jakilaičiui kažkodėl labai nepatiko, kad prokurorė sureagavo į „kažkokio“ vieno asmens prašymą) ir išnagrinėjusi visus jai pateiktus dokumentus, suprato, kad A. Avulio veikloje galimai trūksta skaidrumo. Manau, pareigūnė pasielgė labai pilietiškai, kreipdamasi į NŽT (kad ir kokia susikompromitavusi ši įstaiga būtų), kad ši sustabdytų statybas, kol nebus atliktas tyrimas dėl netinkamo „Žalgirio“ stadiono teritorijos eksploatavimo.

Turiu pripažinti, kad, nors E. Jakilaitis mano akimis ir buvo labai šališkas, jis padarė tikrai gerą darbą, surengdamas laidą tokia tema. Štai NŽT vadovybė jau skaičiuoja paskutines savo dienas, o A. Avuliui tikriausiai netrukus bus leista tęsti viešbučio statybą (tikėkimės, užsienio investuotojai neiškels valstybei ieškinio už prastovas). Tačiau man labiausiai rūpi, kas bus nuspręsta dėl kitų A. Avulio projektų šioje teritorijoje. Jei vyriausybė ir Vilniaus valdžia šias „migla aptrauktas“ numatomas statybas vertins principingai, tikėkimės, kad „Žalgirio“ stadiono teritorija išvengs aukštaūgių betoninių monstrų okupacijos. Ir bent jau 5 tūkst. vietų stadionėliui vietos atsiras. Juk nebe tie laikai, kai po nepriklausomybės atgavimo vešėjo verslo banditizmas, nepaisantis jokių įstatymų. Atrodo, tapome kultūringesni. Bet ar teisingesni?

Pažiūrėsime...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

2 kartą ištekėjusi moteris: santykiuose svarbiausia ne meilė – įsitikinau (196)

Santuoka – dviejų žmonių susiėjimas, tikėtina, ilgam. Kai kurie išsiskiria po 2 mėnesių, o...

Kalbos apie antstolių nurašytas baudas įpykdė: čia toks tipinis mūsų bruožas (54)

Visi verkia apie viską. Kada lietuviai pagaliau išmoks laikytis įstatymų, o ne jais skųstis?...

Vidutinio amžiaus vyras prieš savo valią tampa blogiuku: net išsiskirti nėra kaip (170)

Koks nuostabus gyvenimas ir kaip gera gyventi. Gražūs tai žodžiai, bet dažnai neatitinkantys...

Klausiau Aurelijaus Verygos – naktimis nemiegodama dėl skausmo kai ką supratau (158)

Noriu pasidalinti mintimis su visa Lietuvos populiacija, gal skausmas, kuris prikėlė naktį, bus...

Vyras su žmona norėjo išsikepti šašlykų – pamatę, ką nusipirko, pasigailėjo (209)

Ir atsitiko taip, kad mudu seniukai, aš ir žmonelė, įsigeidėm šašlykų užkrimsti. Ar čia...

Top naujienos

Sprendžiate sveikatos problemas – galbūt jų priežastis netikėta: kuo čia gali būti dėtas sąkandis? (10)

„Neseniai kalbėjomės apie viso kūno laikyseną: kaklas, pečiai, nugara ir tai, kas žemiau....

Europa dėl Kinijos pasiekė lūžio tašką: dabar viskas keičiasi (91)

Europos santykiai su Kinija iš blogų tampa dar blogesniais. Pekino sprendimas Honkonge...

Užkalnis: pirkau kvepalus tik dėl pavadinimo ir kaina nesvarbu

Kartais būna taip, kad mano antraštė būna nei šiokia, nei tokia. Pirmiausia, žmonės klausia,...

Nausėdai teks pareiga apibendrinti, kaip sekasi kopti į „gerovės kalną“: kalbos tonas greičiausiai skirsis nuo Grybauskaitės (100)

Seimo pavasario sesijoje bus išklausytas pirmasis prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas....

Skelbiamas naujas sąrašas, iš kurių šalių atvykus nereikia laikytis saviizoliacijos (82)

Paskelbtas birželio 8-14 d. galiosiantis sąrašas valstybių, iš kurių atvykti leidžiama, ir iš...

Naujausia informacija apie užsikrėtusius koronavirusu: susirgęs logistikos įmonės darbuotojas lankėsi pas odontologą papildyta (385)

Šeštadienį prieš pietus Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie naujus koronaviruso Lietuvoje...

Zuokas, Žemaitaitis ir Paulauskas įkūrė naują partiją (180)

Šeštadienį Artūro Zuoko vadovaujamos partijos Laisvės sąjungos (liberalų) pagrindu įkurta...

Ypatingas ginkluotas būrys ir slapti jo tikslai: „Vilniaus brigadai“ užteko nusiųsti vieną žinutę (249)

Prieš 30 metų, 1990-ųjų birželio 5-ąją, Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutarė įkurti...

Daugelis neįvertina šios ligos pavojaus: susirgusi Jolita patyrė tikrą pragarą, kasdien galvojo, kad mirs (10)

Jolitai erkės įsisiurbimas baigėsi labai liūdnai. Jai teko gydytis ligoninėje, simptomai buvo...

Žiniasklaida: Tripolio pajėgos atakuoja Kh. Haftaro pozicijas prie Sirto uostamiesčio (13)

JT pripažįstamos Libijos nacionalinės santarvės vyriausybės (NSV) pajėgos puola jos varžovui...

|Maža didelių žinių kaina