aA
Kai prieš keletą metų Londone reikėjo laidoti artimą žmogų, apvažiavome daugeli šio didmiesčio kapinių. Kol radome ypatingas – kapines – sodą, kapines – parką Golders Gryn (Golders Green) rajone. Kuo gi mus sužavėjo šios kapinės?
Kapinės Londone: čia nėra brangių ir sunkių paminklų, tvorom aptvertų „privačių teritorijų“
© Janina Rakauskienė – Želvytė

Čia laidojami kremuotų mirusiųjų pelenai. Čia nėra brangių ir sunkių paminklų, tvorom aptvertų „privačių teritorijų“. 6,68 ha plote įrengtas įspūdingas, spalvingas, metų eigoje nuolat besikeičiantis parkas, kur šalia kiekvieno medžio, krūmo, prie kiekvienos rožės yra kukli lentelė arba standartinis apie 20x25 cm akmens antkapis su palaidoto žmogaus pavarde, vardu, gimimo ir mirties datomis.
Teritorija suskirstyta į atskiras, romantiškai pavadintas zonas: 1-a, 2-a, 3-čia Rožių alėjos, Vaikų sodas, Angelų kalvelė, Kedrų pieva ir pan. Įrengti keli dirbtiniai vandens telkiniai su fontanėliais, tekančiu vandeniu ir gražiu, krantus jungiančiu tilteliu.

Mirusiųjų pelenus taip pat galima laikyti 3- uose kolumbariumuose arba išbarstyti didžiulėje pievoje, suskirstytoje raidėmis pažymėtais kvadratais, kad žinotum, kur yra išberti tavo artimo žmogaus pelenai ir galėtum ten kartais pabūti, padėti gėlių puokštelę, pasimelsti ar pasėdėti ant netoliese įrengto suolelio. Arba, jei nori, gali užsakyti memorialinę lentelę su mirusiojo duomenimis, kuri bus pritvirtinta prie kapinių pastatų ar kapines juosiančios mūro sienos. Viskas turi savo kainą. Ji dar priklauso ir nuo to, kiek metų – 5, 10 ar 20 – šeima norės saugoti urną su pelenais, lentele ar laidojimo vieta. Mes už mažutį stačiakampį paminkliuką 20-čiai metų sumokėjome kiek daugiau nei 3000 svarų. Praėjus šiam laikotarpiui, gali už papildomą mokestį sutartį pratęsti. Tiesa, visos šarvojimo-laidojimo išlaidos būna dar didesnės.

Kapines prižiūri profesionalūs sodininkai: ruošia laidojimo zonų ir kapaviečių dizainą, sodina ir prižiūri augalus, kerpa žolę, renka nuvytusias puokštes ir nukritusius lapus. Mirusiojo giminėms nereikia nei ravėti, nei laistyti, neleidžiama sodinti savo augalų. Ypatinga tai, kad šiame Atminimo parke – kapinėse iš tikro pajunti mirusiųjų lygybę: visos lentelės, antkapiukai yra panašūs, jokios konkurencijos dėl paminklų dydžio, medžiagos, dizaino, autoriaus ar kainos. Šalia angliškų, žydiškų pavardžių (Golders Gryn ir aplinkiniuose Vakarų Londono rajonuose gyvena bene didžiausia Londone žydų bendruomenė) yra daug ir vokiškų, lenkiškų, indiškų, kiniškų bei kitų šalių žmonių pavardžių.

Šios kapinės atidarytos 1895 metais, o 1902–aisiais čia pradėjo veikti pirmasis Londone krematoriumas. Iš viso čia kremuota jau daugiau kaip 400 000 mirusiųjų. Tarp jų – daug ižymybių: buvęs Jungtinės Karalystės ministras-pirmininkas Nevilis Camberleinas, aktorius ir komikas Peteris Sellers, muzikantas, rašytojas ir poetas Markas Bolanas, garsioji rusų balerina Anna Pavlova, moderniosios psichoanalizės tėvas Zigmundas Froidas, jo žmona ir dukra bei daugelis kitų.

Krematoriumo pastatų raudonų plytų kompleksas pastatytas itališku stiliumi. Jis yra įtrauktas į Nacionalinio – istorinio paveldo Parkų ir Sodų registrą. Čia yra dvi šarvojimo salės, kur galimos kaip pasaulietinės, taip ir bet kurios religijos laidojimo apeigos. Nedidelėje jaukioje Atminties koplyčioje galima susikaupti, pasimelsti už mirusiuosius. O kavinukėje gali užkąsti, išgerti kavos ar užsakyti gedulingus pietus. Kapinių teritorijoje yra dvi mašinų stovėjimo aikštelės ir (malonu paminėti) švarūs, tvarkingi ir šilti tualetai su šiltu vandeniu rankoms nusiplauti.

Dažniau besilankant šiose kapinėse, negali nepastebėti Anglijos gyventojų sentimentų, meilės ir pagarbos Anapilin išėjusiems savo artimiesiems. Visos svarbiausios metų šventės jaučiamos ir šiose kapinėse: jei Valentino diena – raudonuoja įvairios širdelės; per Velykas – zuikučiai, šokoladiniai kiaušinukai; mirusiųjų gimtadieniai paženklinami gyvų gėlių puokštelėm ar mažais gėlių vazonėliais, dar – švelniausių, šilčiausių žodžių pilnais atvirukais; mirusiems vaikams paliekami maži meškiukai, mašinytės ar lėlytės, ar kiti sentimentalūs, širdžiai brangūs simboliai.

O ypač šventiškai cia pažymimos Kalėdos: šalia pagrindinio tako pastatoma ilga laikina metalo tinklo tvora, ir ji būna padabinta puošniais kalėdiniais eglių šakų vainikais, būtinai su šiltais ir jausmingais sveikinimais brangiems mirusiesiems. O tos ilgos tvoros proskynoje – didžiulė išpuošta Kalėdų eglė. Eglutes puošia ir Koplyčia, ir įrengtas didelis gražus Betliejus šalia jos. Būdamas čia, pajunti, kad šis Atminimo parkas, šios nuostabiai įrengtos kapinės yra viena dvasingiausių Londono vietų, kur žmonės ateina susikaupti, pamąstyti apie savo gyvenimo prasmę. Ateina pagerbti brangių žmonių atminimą, mintimis pakalbėti su jais, parodyti jiems savo meilę, pagarbą ir padėką.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Klausiau Aurelijaus Verygos – naktimis nemiegodama dėl skausmo kai ką supratau (87)

Noriu pasidalinti mintimis su visa Lietuvos populiacija, gal skausmas, kuris prikėlė naktį, bus...

Vyras su žmona norėjo išsikepti šašlykų – pamatę, ką nusipirko, pasigailėjo (186)

Ir atsitiko taip, kad mudu seniukai, aš ir žmonelė, įsigeidėm šašlykų užkrimsti. Ar čia...

Pirmas išsiskyrusios moters pasimatymas įsimins ilgam: po karantino išlįs visi maušai (763)

Išskyrusiai moteriai susitikinėjant su vyrais yra dvi pusės. Viena: pajunti, kad sulauki daug...

„Fūrų“ veteranas – apie kolegas: yra tokių lepšių, kurie stovi prie krūmo ir verkia (231)

Perskaičiau jauno „kieto“ vairuotojo rašinį apie jo bėdas. Jis tik savo bėdas mato, o apie...

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (818)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Top naujienos

Mirė aktorius Gediminas Girdvainis (194)

Mirė 76-erių metų aktorius Gediminas Girdvainis . Žinią Delfi patvirtino aktoriaus žmona,...

Kolegos ir gerbėjai šviesiomis mintimis išlydi mirusį Gediminą Girdvainį: užsispyręs kaip žemaitis ir daugiau nei aktorius (3)

Trečiadienio vakarą Lietuvą sukrėtė netektis – eidamas 77-uosius metus mirė aktorius...

Visiems George'o Floydo sulaikyme dalyvavusiems pareigūnams pareikšti kaltinimai (117)

Buvusiam Mineapolio policijos pareigūnui Derekui Chauvinui, kuris keliu prispaudė George'o Floydo...

Nustatytas naujas įtariamasis skandalingoje britų mergaitės Madeleine McCann dingimo byloje papildyta (30)

Vokietijos policija trečiadienį pranešė nustačiusi naują įtariamąjį paslaptingoje 2007...

Orai: rytas bus visai neblogas, po to – perkūnija (2)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems piečiau besisukančio ciklono pakraštys, lėtai slinks nelabai...

Kardiologas įvardijo simptomus, kurie tikrai nedings ir bus tik blogiau: skubiai kreipkitės pagalbos (74)

Koronaviruso krizė į keblią, kartais ir labai sudėtingą padėtį įstūmė daugybę kitomis...

Sutikimas Panevėžio bare šokiravo: konfliktui numalšinti prireikė trijų policijos ekipažų (154)

Konfliktą Panevėžio „Seklyčios“ bare Jurga Zigmantė greičiausiai prisimins visą gyvenimą....

Sutkus: prie ministro Narkevičiaus susisiekimo sektorius atsigauna (42)

Lobistų korupcijos byloje įtariamas Lietuvos verslo konfederacijos ( LVK ) prezidentas Valdas...

Lukašenka atleido Baltarusijos vyriausybę (212)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka trečiadienį pasirašė įsaką, kuriuo...

|Maža didelių žinių kaina