aA
Apibrėžus tikslias mūsų verslo geografines koordinates (kaip minėjau loterija „susirask patalpas“ įvyko ir mes prizą gavome, nors ir ne visai aukso puodą), mūsų su Gražke verslas pradėjo transformuotis į fizinį darinį. Jau tapo galima paliesti šviežiai išdažytas kokteilinės sienas, pakilnoti dėžes su taurėmis, pamojuoti sąskaitomis faktūromis su jose įrašytu įmonės kodu.
Kaip mes su Gražke verslą darėm: apie Marksą ir socialinį kapitalą
© A.Didžgalvio nuotr.

Jau žinome, kokios spalvos ir formos bus mūsų kavos puodeliai ir kiek kalorijų gaus lankytojas, išgėręs vieną ar kitą kokteilį iš meniu. Kartu su šiuo, stogą mums raunančiu progresu atėjo ir supratimas kaip veikia kadaise tik iš knygų pažįstama dėdulės Markso teorija. „Kapitalas“ dabar mums jau nebe baubas, kurio reikia koliokviumui universitete, o kasdienybės džiaugsmas ir skausmas.

Ekonominis kapitalas – jis neišvengiamas kaip Kalėdų rytas. Nori ar nenori, jis tiesiog egzistuoja pasaulyje ir, pradedant verslą, spaudžia galvą ne blogiau nei minusinė temperatūra kai esi žiemą lauke be kepurės. Palyginus neseniai, internete klajojo įvairūs straipsniai apie tai, kaip jauni, energingi, drąsūs žmonės atsidarė mažyčius, įdomius restoranėlius, ir neva tai kainavo vos kelis šimtus, suprask, galima pradėti verslą Lietuvoje neturint milijono. Netiesa.

Galit paklausti Gražkės (ji veda mūsų verslo buhalteriją), kiek tiksliai ekonominio kapitalo prireikė tam, kad padengtume minimalius, neišvengiamus viešojo maitinimo verslo pradžios kaštus. Visų pirma – komercinės patalpos. Kažkam, žinoma, gali pasisekti ir savininkas pradžioje neprašys mokėti nuomos, tačiau nuo komunalinių paslaugų niekas nėra atleistas (šiukšlių išvežimas kainuos dar net nepradėjus patalpose šiukšlinti).

Antra – įmonės registravimas. Kokia ten bebūtų juridinio asmens forma, notaras ir kiti susiję, paslaugas teikiantys subjektai, neturi teisės dirbti nemokamai, tad dalis jūsų turimo ekonominio kapitalo išskris pas juos. Ką jau kalbėti apie išaugusias sąskaitas už telefoną, dažnesnį benzino bako papildymą ir visas kitas netiesiogines išlaidas, atsiradusias įgyvendinant verslo idėją.

Pagal mūsų išgyvenimus, be milijono tikrai galima apsieiti, bet neturint keliasdešimties tūkstančių litų, galima užstrigti idėjiniame lygmenyje ir niekada nepatirti verslo realybės. Jeigu visus pinigus, kuriuos paskyrėme „sukišti“ į savo verslą pradiniame etape, paversti kokteiliais, nusigertume abi su Gražke ir visais savo draugais mirtinai ir dar liktų laidotuvėms.

O dar, prisipažinsiu, mes tikrai stengiamės nesimėtyti turimu ekonominiu kapitalu, ir, kiek įmanoma, viską darome savo rankomis. Jei kada užeisit pas mus, ir kas nors kur nors jums pasirodys kreivai padaryta, tai reikš vieną iš dviejų – arba tiesiog toks gyvenimas, arba tą kreivumą mūsų su Gražke rankutės lipdė. Bet mes esame įsitikinusios, kad nepastebėsite, ne tokios jau kreivos tos mūsų rankos.

Kalbant apie rankų darbą, nejučia atrandi kitą Karlo Markso aprašytą gėrį – tai socialinis kapitalas (prašau nepainioti su pasakymu „Lietuva – švogerių kraštas“). Faktas kaip blynas – turint didelį socialinį kapitalą, mažėja poreikis turėti didelį ekonominį kapitalą. Mes tikrai nustebome, sužinojusios, kiek savo draugų ir giminių tarpe turime verslui naudingų žmonių – auditorė (tai nemokama konsultacija Gražkei apie teisingų sprendimų versle priėmimą), statybininkas (tai tinkavimas, kriauklės pajungimas, šviestuvo kabinimas ir panašūs darbai už mažesnę kainą), dizaineris (tai logotipo ir kitos atributikos sukūrimas už mažesnę kainą su mokėjimų atidėjimu), muzikantas (tai barteriniai mainai, kuomet turi galimybę išmainyti alkoholį į muziką), stalius (tai baldai, už medžiagų savikainą), IT specialistas (tai nemokama internetinio puslapio priežiūra), mamos (tai darbai, kurių nereikia daryti pačiam, nes yra mamos), Gražkės vyras (tai nemokama kritika, nurodanti kaip ir apie ką reikia pagalvoti, liaudyje „konsultacijos rinkos klausimais“ vadinama) ir t.t. ir t.t.

Kol kas tikslių skaičiavimų, kiek ekonominio kapitalo sutaupėme socialinio kapitalo sąskaita, pateikti negalime. Tačiau, kadangi, pavyzdžiui, nereikia mokėti buhalterei bei internetinio puslapio administratoriui, galime skirti dalį tų sutaupytų pinigų kokiam nors ne pirmo būtinumo daiktui. Šiuo metu ieškau įdomesnių silikoninių formelių ledui. Tegu mūsų lankytojų gėrimuose plaukioja ne tik įprasti ledo kubeliai, bet ir pavyzdžiui kokia nors mažytė ledo gitara.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Fūrų“ veteranas – apie kolegas: yra tokių lepšių, kurie stovi prie krūmo ir verkia (197)

Perskaičiau jauno „kieto“ vairuotojo rašinį apie jo bėdas. Jis tik savo bėdas mato, o apie...

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (810)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Komandiruotėje sutiko pasilinksminti su panele – slaptas jos planas baigėsi skaudžia pamoka (51)

Skirtingos šalys, skirtingi žmonės, skirtingi mentalitetai, bet yra įvykių, kurie savo eiga,...

Atleisti neištikimybę buvo daugiausiai kainavęs sprendimas – po jo pasikeitė viskas (122)

Aš to niekada nepadaryčiau, negalėčiau atleisti, jei išduotų mane – siųsčiau kuo toliau tą...

Top naujienos

Nuo šio scenarijaus Lietuvą išgelbėjo ir charakterio ypatumai: tikrą pragarą išgyvenusios šalys pasekmes jaus dar ilgai (122)

Koronaviruso pandemija Europoje skausmingai smogė Ispanijai, Italijai, Prancūzijai, kur galiausiai...

Naujas automobilių mokestis – netrukus: kovojant su krize planų neatsisakoma (122)

Dėl koronaviruso sukeltų sunkumų gyventojų atlyginimai mažėja, nedarbas didėja, tačiau...

Didžiausių finansų įmonių vadovai nerimauja: optimizmas prasilenkia su tikrove (15)

Didžiausių finansinių bendrovių vadovai vis optimistiškiau vertina ekonominį atsigavimą,...

Kauniečiui kelionė į darbą baigėsi labai liūdnai: už nugaros išgirdęs grandinės žvangėjimą sustingo iš baimės (19)

Apie tam tikras netikėtas išlaidas susimąstome tik tada, kai tenka susimokėti. Viena iš jų –...

Policija dar tiria savo veiksmus, bet ir be tyrimo matyti daugybė pažeidimų (242)

Mažeikių rajone, Viekšnių kapinėse, palaidotas 35-asis nepriklausomos Lietuvos istorijoje...

The Economist

Vėl iškilo senas klausimas: kokia ES prasmė? (1)

Prasmės beieškant Covid‑19 pandemija daro spaudimą Europai.

Situacija JAV kaista: Trumpas grasina į gatves pasiųsti tūkstančius karių suimta mažiausiai 5 600 žmonių (142)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pažadėjo įsakyti kariuomenei imtis malšinti šalį...

„TikTok” atradęs Mantas Stonkus sparčiai renka peržiūras: komiškuose video sužibo ir jo mylimoji Gelminė Glemžaitė (68)

Dėl koronaviruso grėsmės kovo mėnesį šalyje įsigaliojo karantinas. Užsidarius tarp keturių...

Legendinis NBA treneris griežtai sukritikavo Trumpą ir pavadino jį griovėju (2)

Legendinis NBA treneris Greggas Popovichius griežtai kritikuoja JAV prezidentą Donaldą Trumpą...

Ką daryti, jei karantino metu pajutau peršalimo simptomus? (12)

Lietuvoje vis dar tęsiasi karantinas . O pajutus peršalimo simptomus, pirmiausia šmėsteli...

|Maža didelių žinių kaina