aA
Maždaug prieš 30 metų sužibo viltis atgaut nepriklausomybę, prasidėjo judėjimai, žmonės atviriau pradėjo svajot apie laisva klestinčia savo šalį.
© DELFI / Domantas Pipas

Tos svajonės, kartu ir judėjimai stiprėjo, pagaliau 1989 metų pavasaris, paskelbiama nepriklausomybė, tauta kupina džiaugsmo, pasiryžę aukotis, juk už svajonę tenka pasiaukot, kai kas ir paaukojo gyvybes, sveikatą vardan ateities, vardan tėvynės. Stojo prieš tankus plikomis rankomis, kai kam pasisekė (nors ta sėkmė sąlyginė, gal būt geriau buvo tada žūti po tanko vikšrais, negu dabar išgyvent pažeminimus), liko gyvi, sveiki, žuvusiems amžinas atminimas.

Pirmi nepriklausomybės metai, tikėjome išrinktaisiais, nesupratome ir daugelis išrinktųjų nežinojo kaip valdyt šalį, mokėmės iš savų klaidų, bent taip manėme. Tačiau, pasirodo, kas aukojosi, o kas kūrė savo, asmeninę gerovę sąskaita besiaukojančių. Nuo pirmų dienų vieni nesavanaudiškai aukojosi, kiti kas įstatymus sau naudingus kūrėsi, kas grobstė...
Su kiekvienais metais entuziazmas blėso, bet vis dar raminom save – dar šalis jauna, dar pakentėkim, vaikams jau tikrai sukursim klestinčia laisvų piliečių šalį.

Jau 26 Nepriklausomybės metai, bet baisu pažvelgti į priekį, į ateitį. Ką pasakyti vaikui, kuris jau baigs gimnaziją greitai, ką patarti jam, ką perduoti?

Pagalvojus apie tai apėmė neviltis – kur mes nuėjome, kokią šalį sukūrėme, kokią laisvę mes turime...? Laisvę išvykti iš šalies, dėl kurios tiek aukojome, ir be bilieto atgal, nes čia nieko nebelieka, bet ši laisvė net labiau prievarta, nei laisvė rinktis.

Kas ta laisvė? Laisvė keiksnot valdžią? Kas iš to, keiksnoti gali, bet tai nieko neduoda. Laisvė rinkti Seimo narius? Argi, ar mes turime šią laisvę? Manau, tik formaliai, nes renkame iš tai kas siūloma, o pasiūla ta pati.

Sakysit: pats eik, balotiruokis. Bet juk sutryps, apšmeiš... Kažkada pats buvau aktyvus Sąjūdžio narys, vėliau bendravau su žinomais politikais, diskutavom, man siūlė eit į didžiąją politika, bet atsisakiau, sakiau tai – ne man, aš nesugebėčiau kalbėt prieš auditoriją, nenoriu, kad po mano „apatinius“ knaisiotųsi žiniasklaida ir kurtų nebūtus dalykus, aš nepakęsčiau šmeižto savo adresu ir negalėčiau meluoti į akis.

Manau, daugelis protingų sąžiningų žmonių lygiai taip pat negali to pakęsti, todėl neina į politika, bet nesakau, kad visi politikai yra tik melagiai, vagys, akiplėšos, nors ir daugelis aplinkybių verčia taip manyti.

Taigi vis dėlto, kas ta laisvė? Laisvė keliaut po pasaulį? Ar tikrai? Sutinku, kai kas turi tokią laisvę, bet paklauskim savęs, kiek mūsų keliauja? 20-30 proc.? Kiti tik svajonėmis gyvena, nes prirakinti savyje, vos galą su galu suduria, apie keliones tik žiūrėdami į paveiksliukus svajoja. Žiūrint į ateitį, jos nematyti, ji tik graudesnė.

Tiek to, nemačiau pasaulio, dėl to pragyvensiu, bet ką pasakyt vaikui, kuris jau išeis tuoj į savarankišką gyvenimą? Pasakyti: sūnau, važiuok į svečią šalį, nes čia nėra jokios perspektyvos, nei dabar, nei senatvėje, čia net pensijai nesukaupsi. Akyse ašaros sublizga nuo tokios minties, širdį tarsi replėmis suspaudžia, juk tiek daug vilčių, tiek paaukota, kažkas ir gyvybes, sveikatas paaukojo ir ką, ką pasakyti vaikui, ką jam patarti?

Veju tokias mintis šalin, bet nuo jų juk niekur nepabėgsi, ta akimirka artėja, bandau surast kažkokią viltį, bet jos tik utopinės.

Supranti, kad didžiausios klaidos padarytos pačiais pirmais nepriklausomybės metais, kad tada mūsų išrinktieji ne šalimi rūpinosi, o savo gerove, kad tada surentė blogus pamatus, nors mes taip tikėjome jų patriotizmu.

Mus padarė vergais ir kuo toliau, tuo labiau grandinėms veržia.

Paskutinis akibrokštas – prailgintas privalomas darbo stažas, bet tai juk tik – papildomas bizūnas ponui į rankas, o dar naujasis socialinis modelis su tokiais savo 0 val. darbo tarifu – tai juk įrankis šešėliui ir elgetos senatvei.

Dar nesuvokiama, kodėl būtent tik išdirbus vienoje įmonėje ne mažiau 5 metų gali gauti nedarbo draudimo išmoka. Tai juk yra papildomos grandinės, esi pririšamas... Bet jeigu aš pereičiau nenutraukiamai į kitą įmonę dirbti, nuo mano atlyginimo nepertraukiamai vis tiek būtų mokamas procentas į tą fondą. Kodėl valdžia nori mane prikaustyti? Kodėl nori padaryti žmogų vergu?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugės pokštas prieš vestuves apvertė gyvenimą (22)

Niekada negalvojau, kad draugų pokštas apvers mano gyvenimą aukštyn kojomis. Bet apie viską nuo...

Valstybė virsta pikta pamote: ar tikrai pinigai svarbiau už gamtos įvairovę? (34)

Kai mokiausi ekonomikos dėstytojas sakė – Valstybė kaip motina – ji mus ruošia, moko, ugdo,...

Užsakytas tortas valgytojams sugadino vestuvinę nuotaiką (141)

Laukėme sugrįžtančio sūnaus ir jo žmonos . Jie susituokė Anglijoje, ta proga jų prašymu...

Atviras vyro laiškas buvusiajai: deja, visos jūs vienodos (36)

Nebetrukdysiu aš jūsų šeimai daugiau. Kaip sakei, mane praradai 2016 m. liepos 25 d. Aš tave...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (161)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (174)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (148)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas Valensijoje išvarė iš aikštės Cristiano Ronaldo (20)

„Valencia“ ir Turino „Juventus“ komandų teisėjo Felixo Brycho priimtas sprendimas pirmojo...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (36)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (43)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų antradienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (264)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (140)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (302)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...