Kiek to, kas vyko iki Krymo okupacijos, buvo suorganizuota Rusijos, sunku pasakyti, bet akivaizdu, jog planas Krymui buvo paruoštas jau seniai. Įdomu, įdomu ar tame pačiame „folderyje“ rastume ir planą Lietuvai? Juk karinė plano dalis galbūt net paprastesnė nei Ukrainoje, nes lietuviai savo budrumą seniai yra užmigdę pasisakymais apie ES ir NATO.
© Reuters/Scanpix

Be abejo, Lietuvos saugumo prasme, tai labai naudingos organizacijos, o gilesnė integracija jį dar padidina (taip didieji „patriotai“, aš čia apie eurą), bet atrodo, jog mūsų politikai pamiršo rūpintis krašto saugumu, tik nurimus euforijai po įstojimo. Krašto apsaugai skirtas biudžetas mažiausias regione, atsisakyta neprofesionalios kariuomenės, lyg mums kariuomenė būtų reikalinga pirmiausia karštų taškų zonose kažkur vidurio Azijoje ar anti-piratinėse misijose prie Somalio krantų. O apie ne karines gynybos priemones irgi nelabai girdėti.

Deja, dabartiniai įvykiai Ukrainoje tik dar labiau paryškina faktą, kurio daugelis iki šiol nenorėjo pastebėti: Rusija nesivysto į politiškai šiuolaikišką valstybę, civilizuotai siekiančia gerovės savo piliečiams ir diplomatiškai sprendžiančia konfliktus. Atvirkščiai, Sovietų Sąjungos teisių perėmėjas grubia taktika paremtos imperinės ambicijos auga su kiekvienu doleriu už barelį. Ir terpė tam palanki. Valdančiajam elitui lengviau nukreipti sovietų laikus vis dar menančios liaudies dėmesį gąsdinimais apie amerikiečius ir puolamus tautiečius nei išaiškinti, kodėl „liaudis biedna, o valdžia turtinga“.

Pačiam Putinui, trečią kadenciją nuobodžiaujančiam prezidento kėdėje, irgi įdomiau surengti žaidynes ir sužaisti karą, negu išspręsti kokią gilesnę problemą, pavyzdžiui, priklausomybę nuo gamtos išteklių, biudžeto išlaidų ir maisto importo. Pažvelkime į ne seną praeitį. Išsipainiojusi iš komunistinių gniaužtų, Rusija vien jėga vėl prisirišo Moldovą, Čėčėniją (kuri po pirmojo karo su Rusija jau buvo „de facto“ nepriklausoma respublika), Gruziją, o dabar ir Ukrainą. Netiesiogiai į komandą dar būtų galima priimti ir Armėniją, nors su šia šalimi buvo sužaista gudriau.

Siekiai, kaip ir priemonės, atžagariai paprasti – ilgainiui pajungti aplinkines teritorijas. Atrodo, Rusijai net nesvarbu, jog nauda menka ir panašūs troškimai kitų stipriųjų valstybių buvo nurašyti dar praėjusio amžiaus viduryje. Bet argi įsakysi savimeilei, pažeistai pralaimėto šaltojo karo?

Žvelgiant į ankstesnius pavyzdžius, nesunku suprasti, jog ambicingoji kaimynė tikriausiai turi planų ir Lietuvai. Ir ne tik „draugiškų”, kaip antai, darytį įtaką per verslo struktūras, skleisti informacinę propagandą, paremti vieną kitą referendumo idėją, bet, atėjus laikui, primti mus atgal į „šeimą“…Net ir su „taikos palaikymo“ pajėgomis. Paprastai, įvairūs „broniai“ tai atmeta, „argumentuodami“, jog „landsberginiai“ dar gyvena praeitimi. Dar dažnai siūlo draugauti, prekiauti ir nepykdyti ar net pasimokyti. Bet, jei tokių planų nėra, tai kam didžioji kaimynė švaisto pinigus politinei įtakai, informacinėms atakoms ar naftotiekio „remontui“?

Juk nepanašu, kad Lietuva keltų kam nors grėsmę, o per dešimt narystės ES ir NATO metų būtų tapusi amerikiečių placdarmu (vieta, kur renkama kariuomenei – DELFI) atakai į Rytus. Atvirkščiai, vos pavyko išsiprašyti keleto lėktuvų oro erdvės apsaugai. Pastarosios dvi organizacijos stipriai užmigdė daugumos Lietuvių budrumą ir stipriai prigesino savisaugos jausmą.

Žvelgiant šiandienos akimis, daugumai sunkoka sau įsivaizduoti scenarijus, jog pora tūkstančių labai išsiskiriančių kareivių be skiriamųjų ženklų marširuotų Vilniaus gatvėmis norėdami užtikrinti saugumą, o mūsų partneriai nedarytų nieko. Aišku, tikimybė maža, bet užtat yra didelė tikimybė, jog Europa konflikto Baltijos šalyse atveju susiburtų ir kaip vienas kumštis, po keleto savaičių intensyvių ginčų, paskelbtų pranešimą, apie gilų susirūpinimą keliančią situaciją. Taip pat didėlė tikimybė, kad minėtieji kareiviai išsilaipintų iš nepažymėtų prancūziškųjų „Mistral“, o dujos tuo metu draugiškai „Nord stream“ tekėtų į Vokietiją be mažiausio sutrikimo.

Greičiausiai bus tokių, kurie vis tiek sakys nesąmonė, nes mes turim sutartis, patvirtinančias saugumą su savo partneriais, vien tai atgraso nuo bet kokiu ketinimų. Bet ar sąmonė būtų pulti valstybę, turinčią per 6 tūkstančius tankų, pusantro tūkstančių karinių lėktuvų, kelis šimtus karinių laivų bei keletą tūkstančių taktinių raketų galinčiomis nešti trečią pagal dydi pasaulyje branduolinį arsenalą?

Be viso to, ta valstybė turi patvirtintas sutartį su JAV, Didžiąją Britanija ir Rusija, užtikrinančia jos saugumą. Tikrai būtų nesąmonė, bet praėjo tik 20 metų, arsenalas surūdijo arba buvo išardytas, o Ukrainą, dėka dosnaus sovietų palikimo, kažkada buvusią vieną kariškai pajėgiausių Europos valstybių, kone okupavo be šūvio! Kol kas dar tik dalį, tikėkimės.

Šventvagiška, bet Ukrainos puolimas turi ir šviesiąją pusę. Tai yra signalas mums. Signalas kažką nuveikti, rūpintis savo saugumu, peržiūrėti savo karines strategijas. Nes praeis šiek tiek laiko ir visus vėl apims saugumo jausmas, o kitas signalas jau galime būti ir mes patys!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Akiplėšiškas darbuotojų elgesys naktiniame klube išgąsdino merginas (20)

Norėčiau, kad laiškas būtų anoniminis. Viename Vilniaus naktiniame klube vyravo absurdas ir...

Užsienyje gyvenančią lietuvę stebina Tėvynės naujienos: rinkėjai vis dar nejaučia atsakomybės (48)

Štai pabudau savo devyniolikto gimtadienio rytą Naujojoje Zelandijoje ir patikrinau naujienas...

Prekybos centro darbuotojos išpuolis Kovo 11-ąją apkartino šventinę nuotaiką (251)

Kovo 11 -ąją grįžau į mylimą Lietuvą po mėnesį trukusios komandiruotės. Iškart iš oro...

Buvo neištikima ir nesigaili: dabar tokių vaikščiojimų į kairę bus mažiau (238)

Niekada nebuvau savo vyrui iki galo ištikima ir to nesigailiu. Dabar mūsų šeima yra pagausėjusi,...

Pakraupo sužinojusi apie ką kalba pensininkai: lazda buvo smarkiai perlenkta (122)

Norėčiau su Jumis pasidalinti šią savaitę mane lydėjusiomis mintimis.

Top naujienos

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (205)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (253)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Misija „Išsilaikyti aštuntuke“: kiek pergalių trūksta „Žalgiriui“ ir kokia vieta gresia? penki scenarijai, apklausa (59)

Iki Eurolygos reguliariojo sezono pabaigos liko viso labo trys savaitės arba keturi turai. Tačiau ir...

Rusijos santykiai su JK: Putinas nebijo, o be reikalo (406)

Greita Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės Theresos May reakcija į mėginimą Solsberyje...

Konservatoriai bandys atgaut Kauną: ėmėsi Liudo Mažylio (715)

Vasario 16 aktą suradęs ir visos Lietuvos žvaigžde tapęs profesorius Liudas Mažylis sulaukia...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (134)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Siekia, kad kompensacijos būtų mokamos ne tik už vėluojantį ar atšauktą skrydį

Nors visose Europos sąjungos valstybėse dar nuo 2004-ųjų oro keleivių teises saugo Europos...

Atšilus orams, tyko didelis pavojus: neapsisaugojus gresia baisios pasekmės (5)

Atėjus pavasariui vis daugiau laiko leidžiame lauke, gamta atbunda, o su ja – ir erkės. Vilniaus...

Tyrimas: kurie vitaminai beverčiai ar net pavojingi sveikatai, o kurie būtini? (15)

Po kelis dešimtmečius trukusių tyrimų nerasta svarių įrodymų, kad vitaminai ir papildai yra...

Turtingos amerikietės pagrobimas sukrėtė visą šalį, tačiau mįslingiausi įvykiai prasidėjo po to (32)

Tai Patty Hearst. Buvo 1975 metų rugsėjis, Federalinis tyrimų biuras ( FTB ) ką tik buvo ją...