aA
Remiantis paskutinio Lietuvos Respublikos visuotinio gyventojų surašymo rezultatais, šalyje gyveno 154 tautybių gyventojai. Į šį skaičių įeina ir labiausiai Lietuvoje diskriminuojama etninė mažuma – romai. Tamsus gymis, tautinė apranga, karštas temperamentas, ilgalaikės tradicijos - tai vieni iš tų bruožų, pagal kuriuos kiti žmonės identifikuoja romų tautybės atstovus.
© Autoriaus nuotr.

Nurodžiau, kad vieni iš tų bruožų ne veltui. Juk daugelis skaitančių šį straipsnį čigonus įvardija ir kaip vagių, sukčių, nemokšų tautą, kuri nesukuria jokios pridedamosios vertės valstybei, o ją tik niokoja. Norėčiau suteikti šiokį tokį prieskonį šiems stereotipams.

Pirmiausia prisistatysiu. Esu 27 metų romas, gimęs ir užaugęs Vilniuje. Su pagyrimu baigęs vidurinę mokyklą bei puikiai išlaikęs valstybinius egzaminus, įstojau į Vilniaus Gedimino Technikos universitetą, kuriame įgijau Informacinio Verslo vadybos specialybę. Šiuo metu dirbu amerikiečių kompanijoje Western Union, kuri yra geidžiamiausių darbdavių tarp stambių įmonių Lietuvoje sąraše.

Jeigu paklaustumėte, kokia mano gimtoji kalba, atsakyčiau - jų visos trys: romų, lietuvių ir rusų. Šiomis kalbomis bendrauju nuo pat mažumės. Daugiakalbystė man – didžiulis privalumas, suteikiantis platesnes bendravimo galimybes. Ateities planuose dar viena – ispanų – kalba. Pradėjau jos mokytis dėl beprotiško susižavėjimo pietvakarių Europa. Matyt, dėl to kaltas mano, kaip ir ispanų, karštas temperamentas. Laisvalaikiu mėgstu turistauti. Kelionės man – tai lyg gurmaniškas patiekalas, kuriuo bent kartą per pusmetį turiu pasimėgauti.

Praeitų metų pavasarį nusprendžiau sudalyvauti atrankoje dėl profesinės stažuotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurią administruoja JAV ambasada Vilniuje. Užatlantę pasirinkau ne veltui – tai mano mėgstamiausia šalis, kuriai jaučiu didžiulę simpatiją. Iki tol Jungtinėse Valstijose buvęs dukart kaip populiariausios studentų kultūrinių mainų (angl. Work and Travel) dalyvis, galiu drąsiai skelbti – trečias kartas nemelavo. Buvau nominuotas pasirinktai mėnesio trukmės stažuotei (angl. International Visitor Leadership Program) JAV, susijusiai su Nevyriausybinėmis organizacijomis ir pilietiniu aktyvumu (angl. NGO‘s and Civic Activism).

JAV stažavęsis Ruslanas: esu pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės
© Autoriaus nuotr.

Stažuotėje dalyvavo 18 nominantų, įskaitant mane, iš skirtingų pasaulio valstybių. Nepaisant mūsų daugiakultūriškumo bei įvairių religinių įsitikinimų, mes tapome vieninga šeima taip sugriaudami stereotipą apie kultūrinį nesuderinamumą. Vizito metu keliavome iš rytinės (Vašingtonas, Niujorkas, Atlanta, Detroitas) į vakarinę dalį (San Franciskas) taip pažindami itin margą šalies etninę sudėtį. Aplankėme daug vietinių įtakingų Nevyriausybinių organizacijų, universitetų, muziejų. Labiausiai man patiko savanoriavimas ir susitikimai su įvairių organizacijų atstovais neformalioje aplinkoje – kuomet gali nevaržomai diskutuoti, dalintis patirtimi bei įgyti naujų žinių.

Į klausimą „kas labiausiai sužavėjo kelionės metu?“ atsakyčiau taip: pirmiausia, savanorystės kultūra, kadangi net 26 procentai JAV piliečių kasmet neatlygintinai dalyvauja bendruomenei naudingoje veikloje. Antra, Nevyriausybinių organizacijų finansavimo aspektai (80 procentų NVO JAV gauna finansavimą iš privataus sektoriaus, kas atvirkščiai proporcinga Lietuvos situacijai). Trečia, laisvė būti savimi nepriklausomai nuo lytinės, rasinės, tautinės kilmės, socialinės padėties, orientacijos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų skirtumų. Žinoma, ne viskas auksas, kas auksu žiba, bet nepaisant to, Jungtinės Valstijos, kaip šalis, taip pat turinti problemų, jų nevengia ir nepalieka rytojui, bet sprendžia šiandien.

Sugrįžtant prie Lietuvos ir mano kilmės, norėčiau akcentuoti šalyje vyraujančią opią problemą, susijusią su romais. Man pasisekė, kadangi gimiau pasiturinčioje šeimoje, turėjau galimybę studijuoti, keliauti. Deja, yra daug romų, gyvenančiu skurde ir neturinčių galimybių savo vaikus leisti į mokyklas. Be to, iškyla klausimas, ar mokyklos noriai tokius vaikus įsileidžia? Vienareikšmiškai šioje situacijoje ypatingą rolę turi ir aplinkinių nepakantumas.

Kuomet esi neturtingas, neturi išsilavinimo, o visuomenė tave laiko atmata, labai sunku kovoti dėl pripažinimo, nebelieka daugiau nieko, kaip tik užsidaryti tabore, ir verstis nelegalia veikla. Tai nėra vien tik romų kaltė, nes jie patiria visuomenės priespaudą. Manau, kad esu gyvas pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės. Žinoma, tai – ne vienos dienos darbas, bet kaip aš sakau: lašas po lašo ir akmenį pratašo.

Todėl mano paraginimas būtų toks – nebijokime kitokių žmonių, nes jie – taip pat mūsų valstybės dalis. Mokėkime įžvelgti ne tik trūkumus, tačiau ir kitų kultūrų grožį ir savitumą. Nesišaipykime iš silpnesnių, nežeminkime ir nebijokime jų, o verčiau padėkime. Pokyčiai prasideda nuo mąstymo – neapribokime jo stereotipais.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ekstremali situacija kelyje: greitosios pagalbos dispečerių konsultacija priminė siaubą (70)

Noriu pasidalinti nutikimu, įvykusiu pirmadienį kelyje Kaunas – Vilnius . Sakyčiau, liūdni dėl...

Tėvą pribloškė gydytojo skambutis – nebežino, kur kreiptis (2)

Neapsikentęs laukimo pas gydytoją nusprendžiau ir aš pasidalinti savo istorija. Nieko rimta,...

Vilniečio žmoną ir dukrą užpuolusio šuns šeimininkas gali išsisukti: tokius įstatymus reikia keisti (110)

Jums nepasisekė, kad Jūsų nesuvalgė neatsakingo kaimyno šuo . Ne, rašant šią antraštę nėra...

Į pašto dėžutę gavo keistą lankstinuką: ar jo tikslas kiršinti visuomenę? (245)

Pirmadienį į pašto dėžutę gavau keistą lankstinuką nuo keisto instituto. Lankstinuko...

Atsakymas Skverneliui: vien mokytojų laisvalaikis vertas daugiau nei 1000 eurų (190)

Atsakymas Sauliui Skverneliui apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (414)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (57)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (50)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (627)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...