aA
Remiantis paskutinio Lietuvos Respublikos visuotinio gyventojų surašymo rezultatais, šalyje gyveno 154 tautybių gyventojai. Į šį skaičių įeina ir labiausiai Lietuvoje diskriminuojama etninė mažuma – romai. Tamsus gymis, tautinė apranga, karštas temperamentas, ilgalaikės tradicijos - tai vieni iš tų bruožų, pagal kuriuos kiti žmonės identifikuoja romų tautybės atstovus.
© Autoriaus nuotr.

Nurodžiau, kad vieni iš tų bruožų ne veltui. Juk daugelis skaitančių šį straipsnį čigonus įvardija ir kaip vagių, sukčių, nemokšų tautą, kuri nesukuria jokios pridedamosios vertės valstybei, o ją tik niokoja. Norėčiau suteikti šiokį tokį prieskonį šiems stereotipams.

Pirmiausia prisistatysiu. Esu 27 metų romas, gimęs ir užaugęs Vilniuje. Su pagyrimu baigęs vidurinę mokyklą bei puikiai išlaikęs valstybinius egzaminus, įstojau į Vilniaus Gedimino Technikos universitetą, kuriame įgijau Informacinio Verslo vadybos specialybę. Šiuo metu dirbu amerikiečių kompanijoje Western Union, kuri yra geidžiamiausių darbdavių tarp stambių įmonių Lietuvoje sąraše.

Jeigu paklaustumėte, kokia mano gimtoji kalba, atsakyčiau - jų visos trys: romų, lietuvių ir rusų. Šiomis kalbomis bendrauju nuo pat mažumės. Daugiakalbystė man – didžiulis privalumas, suteikiantis platesnes bendravimo galimybes. Ateities planuose dar viena – ispanų – kalba. Pradėjau jos mokytis dėl beprotiško susižavėjimo pietvakarių Europa. Matyt, dėl to kaltas mano, kaip ir ispanų, karštas temperamentas. Laisvalaikiu mėgstu turistauti. Kelionės man – tai lyg gurmaniškas patiekalas, kuriuo bent kartą per pusmetį turiu pasimėgauti.

Praeitų metų pavasarį nusprendžiau sudalyvauti atrankoje dėl profesinės stažuotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurią administruoja JAV ambasada Vilniuje. Užatlantę pasirinkau ne veltui – tai mano mėgstamiausia šalis, kuriai jaučiu didžiulę simpatiją. Iki tol Jungtinėse Valstijose buvęs dukart kaip populiariausios studentų kultūrinių mainų (angl. Work and Travel) dalyvis, galiu drąsiai skelbti – trečias kartas nemelavo. Buvau nominuotas pasirinktai mėnesio trukmės stažuotei (angl. International Visitor Leadership Program) JAV, susijusiai su Nevyriausybinėmis organizacijomis ir pilietiniu aktyvumu (angl. NGO‘s and Civic Activism).

JAV stažavęsis Ruslanas: esu pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės
© Autoriaus nuotr.

Stažuotėje dalyvavo 18 nominantų, įskaitant mane, iš skirtingų pasaulio valstybių. Nepaisant mūsų daugiakultūriškumo bei įvairių religinių įsitikinimų, mes tapome vieninga šeima taip sugriaudami stereotipą apie kultūrinį nesuderinamumą. Vizito metu keliavome iš rytinės (Vašingtonas, Niujorkas, Atlanta, Detroitas) į vakarinę dalį (San Franciskas) taip pažindami itin margą šalies etninę sudėtį. Aplankėme daug vietinių įtakingų Nevyriausybinių organizacijų, universitetų, muziejų. Labiausiai man patiko savanoriavimas ir susitikimai su įvairių organizacijų atstovais neformalioje aplinkoje – kuomet gali nevaržomai diskutuoti, dalintis patirtimi bei įgyti naujų žinių.

Į klausimą „kas labiausiai sužavėjo kelionės metu?“ atsakyčiau taip: pirmiausia, savanorystės kultūra, kadangi net 26 procentai JAV piliečių kasmet neatlygintinai dalyvauja bendruomenei naudingoje veikloje. Antra, Nevyriausybinių organizacijų finansavimo aspektai (80 procentų NVO JAV gauna finansavimą iš privataus sektoriaus, kas atvirkščiai proporcinga Lietuvos situacijai). Trečia, laisvė būti savimi nepriklausomai nuo lytinės, rasinės, tautinės kilmės, socialinės padėties, orientacijos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų skirtumų. Žinoma, ne viskas auksas, kas auksu žiba, bet nepaisant to, Jungtinės Valstijos, kaip šalis, taip pat turinti problemų, jų nevengia ir nepalieka rytojui, bet sprendžia šiandien.

Sugrįžtant prie Lietuvos ir mano kilmės, norėčiau akcentuoti šalyje vyraujančią opią problemą, susijusią su romais. Man pasisekė, kadangi gimiau pasiturinčioje šeimoje, turėjau galimybę studijuoti, keliauti. Deja, yra daug romų, gyvenančiu skurde ir neturinčių galimybių savo vaikus leisti į mokyklas. Be to, iškyla klausimas, ar mokyklos noriai tokius vaikus įsileidžia? Vienareikšmiškai šioje situacijoje ypatingą rolę turi ir aplinkinių nepakantumas.

Kuomet esi neturtingas, neturi išsilavinimo, o visuomenė tave laiko atmata, labai sunku kovoti dėl pripažinimo, nebelieka daugiau nieko, kaip tik užsidaryti tabore, ir verstis nelegalia veikla. Tai nėra vien tik romų kaltė, nes jie patiria visuomenės priespaudą. Manau, kad esu gyvas pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės. Žinoma, tai – ne vienos dienos darbas, bet kaip aš sakau: lašas po lašo ir akmenį pratašo.

Todėl mano paraginimas būtų toks – nebijokime kitokių žmonių, nes jie – taip pat mūsų valstybės dalis. Mokėkime įžvelgti ne tik trūkumus, tačiau ir kitų kultūrų grožį ir savitumą. Nesišaipykime iš silpnesnių, nežeminkime ir nebijokime jų, o verčiau padėkime. Pokyčiai prasideda nuo mąstymo – neapribokime jo stereotipais.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sudrausminusi vaiką mušančią mamą sulaukė pasmerkimo feisbuko grupėje: kokioje visuomenėje gyvename? (178)

Praėjusią savaitę su dukryte laukėme eilėje pas gydytoją , šalia sėdėjo ir kitos mamos su...

Prakalbo apie problemą, kuri jau seniai bado akis: pikta, kai taip primetama nuomonė (68)

Šiais laikais visi mus moko – moko ką mylėti, o ko nekęsti, kas yra gražu, o kas priešingai,...

Viešojo transporto stotelėje laukiantį vyrą piktina vairuotojų elgesys: atsibodo jaustis „antrarūšiu“ (144)

Esu Vilniuje gyvenantis žmogus. Apie įstatymus, taisykles reglamentuojančias įvairias gyvenimo...

Įspėja šunų augintojus po skaudžios netekties: ši liga labai pavojinga (59)

Noriu pasidalinti skaudžia patirtimi – gyvūno netektimi. Mūsų šuo haskis buvo linksmas,...

Kelionę autobusu išbandęs vilnietis: pasijutau lyg nusileidęs kitoje planetoje (110)

Anądien važiavau autobusu, ir tai buvo kažkas naujo mano kasdienybėje. Įprastai vaikštau arba...

Top naujienos

Vienoje didžiausių šalies ligoninių – milžiniškos problemos dėl maisto: viskas prasidėjo nuo tarakonų (20)

Vienoje didžiausių šalies ligoninių, Santaros klinikose, užsitęsė problemos dėl pacientų...

„Kommersant“: pasirašytas „radikalus“ Rusijos ir Baltarusijos planas papildyta 14.38 (240)

Rugsėjo 6 d. Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas ir Baltarusijos ministras...

Gyvai / DELFI Dienoje – Žemaitaitis: kodėl bendrapartiečiai įkūrė kitą frakciją ir kas būtų, jeigu prie partijos vairo grįžtų Paksas? vyksta apklausa (4)

DELFI Dienoje – Žemaitaitis: kodėl bendrapartiečiai įkūrė kitą frakciją ir kas laukia...

Turistai iš viso pasaulio stebisi keistu viešbučiu netoli Vilniaus, tačiau patys lietuviai jo dar nežino (66)

Kaimynų kaime, Širvintų rajone, tarsi viduryje nieko – tarp pievų ir miškų, ant ežero kranto,...

Po DELFI straipsnio KAM tiria žvalgybininko elgesį ir gaisro Lentvaryje aplinkybes (12)

Krašto apsaugos ministerija ( KAM ) tiria žvalgybininko elgesį ir gaisro Trakų rajone,...

Magistralėje Vilnius-Kaunas-Klaipėda atsiras nauji ženklai: tokius jau matė panevėžiečiai (6)

Siekiant pagerinti eismo saugą , magistralėje A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda planuojama įrengti...

Vijūnėlės dvaras – jau be stogo (102)

Pirmadienį Druskininkuose pradėtas ardyti Vijūnėlės dvaru vadinamo pastato stogas.

Atvira Demi Moore išpažintis knygoje šokiruoja: buvo išžaginta, prarado Ashtono Kutcherio kūdikį, o vėliau kentė jo neištikimybę (1)

Jau rugsėjį aktorės Demi Moore memuarai „Inside Out“ pradžiugins žvaigždės gerbėjus....

Pajudėjo ledai dėl naujo „Akropolio“ statybų prie Vingio parko (185)

Panašu, kad po beveik dešimtmečio nežinios netrukus gali pajudėti naujo „Akropolio“ prie...

Trumpos rinktinės narių atostogos baigiasi: „Žalgiris“ į darbus kibs visa jėga (1)

Praėjusios savaitės viduryje iš pasaulio krepšinio čempionato sugrįžę Kauno „Žalgiriui“...