Remiantis paskutinio Lietuvos Respublikos visuotinio gyventojų surašymo rezultatais, šalyje gyveno 154 tautybių gyventojai. Į šį skaičių įeina ir labiausiai Lietuvoje diskriminuojama etninė mažuma – romai. Tamsus gymis, tautinė apranga, karštas temperamentas, ilgalaikės tradicijos - tai vieni iš tų bruožų, pagal kuriuos kiti žmonės identifikuoja romų tautybės atstovus.
© Autoriaus nuotr.

Nurodžiau, kad vieni iš tų bruožų ne veltui. Juk daugelis skaitančių šį straipsnį čigonus įvardija ir kaip vagių, sukčių, nemokšų tautą, kuri nesukuria jokios pridedamosios vertės valstybei, o ją tik niokoja. Norėčiau suteikti šiokį tokį prieskonį šiems stereotipams.

Pirmiausia prisistatysiu. Esu 27 metų romas, gimęs ir užaugęs Vilniuje. Su pagyrimu baigęs vidurinę mokyklą bei puikiai išlaikęs valstybinius egzaminus, įstojau į Vilniaus Gedimino Technikos universitetą, kuriame įgijau Informacinio Verslo vadybos specialybę. Šiuo metu dirbu amerikiečių kompanijoje Western Union, kuri yra geidžiamiausių darbdavių tarp stambių įmonių Lietuvoje sąraše.

Jeigu paklaustumėte, kokia mano gimtoji kalba, atsakyčiau - jų visos trys: romų, lietuvių ir rusų. Šiomis kalbomis bendrauju nuo pat mažumės. Daugiakalbystė man – didžiulis privalumas, suteikiantis platesnes bendravimo galimybes. Ateities planuose dar viena – ispanų – kalba. Pradėjau jos mokytis dėl beprotiško susižavėjimo pietvakarių Europa. Matyt, dėl to kaltas mano, kaip ir ispanų, karštas temperamentas. Laisvalaikiu mėgstu turistauti. Kelionės man – tai lyg gurmaniškas patiekalas, kuriuo bent kartą per pusmetį turiu pasimėgauti.

Praeitų metų pavasarį nusprendžiau sudalyvauti atrankoje dėl profesinės stažuotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurią administruoja JAV ambasada Vilniuje. Užatlantę pasirinkau ne veltui – tai mano mėgstamiausia šalis, kuriai jaučiu didžiulę simpatiją. Iki tol Jungtinėse Valstijose buvęs dukart kaip populiariausios studentų kultūrinių mainų (angl. Work and Travel) dalyvis, galiu drąsiai skelbti – trečias kartas nemelavo. Buvau nominuotas pasirinktai mėnesio trukmės stažuotei (angl. International Visitor Leadership Program) JAV, susijusiai su Nevyriausybinėmis organizacijomis ir pilietiniu aktyvumu (angl. NGO‘s and Civic Activism).

JAV stažavęsis Ruslanas: esu pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės
© Autoriaus nuotr.

Stažuotėje dalyvavo 18 nominantų, įskaitant mane, iš skirtingų pasaulio valstybių. Nepaisant mūsų daugiakultūriškumo bei įvairių religinių įsitikinimų, mes tapome vieninga šeima taip sugriaudami stereotipą apie kultūrinį nesuderinamumą. Vizito metu keliavome iš rytinės (Vašingtonas, Niujorkas, Atlanta, Detroitas) į vakarinę dalį (San Franciskas) taip pažindami itin margą šalies etninę sudėtį. Aplankėme daug vietinių įtakingų Nevyriausybinių organizacijų, universitetų, muziejų. Labiausiai man patiko savanoriavimas ir susitikimai su įvairių organizacijų atstovais neformalioje aplinkoje – kuomet gali nevaržomai diskutuoti, dalintis patirtimi bei įgyti naujų žinių.

Į klausimą „kas labiausiai sužavėjo kelionės metu?“ atsakyčiau taip: pirmiausia, savanorystės kultūra, kadangi net 26 procentai JAV piliečių kasmet neatlygintinai dalyvauja bendruomenei naudingoje veikloje. Antra, Nevyriausybinių organizacijų finansavimo aspektai (80 procentų NVO JAV gauna finansavimą iš privataus sektoriaus, kas atvirkščiai proporcinga Lietuvos situacijai). Trečia, laisvė būti savimi nepriklausomai nuo lytinės, rasinės, tautinės kilmės, socialinės padėties, orientacijos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų skirtumų. Žinoma, ne viskas auksas, kas auksu žiba, bet nepaisant to, Jungtinės Valstijos, kaip šalis, taip pat turinti problemų, jų nevengia ir nepalieka rytojui, bet sprendžia šiandien.

Sugrįžtant prie Lietuvos ir mano kilmės, norėčiau akcentuoti šalyje vyraujančią opią problemą, susijusią su romais. Man pasisekė, kadangi gimiau pasiturinčioje šeimoje, turėjau galimybę studijuoti, keliauti. Deja, yra daug romų, gyvenančiu skurde ir neturinčių galimybių savo vaikus leisti į mokyklas. Be to, iškyla klausimas, ar mokyklos noriai tokius vaikus įsileidžia? Vienareikšmiškai šioje situacijoje ypatingą rolę turi ir aplinkinių nepakantumas.

Kuomet esi neturtingas, neturi išsilavinimo, o visuomenė tave laiko atmata, labai sunku kovoti dėl pripažinimo, nebelieka daugiau nieko, kaip tik užsidaryti tabore, ir verstis nelegalia veikla. Tai nėra vien tik romų kaltė, nes jie patiria visuomenės priespaudą. Manau, kad esu gyvas pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės. Žinoma, tai – ne vienos dienos darbas, bet kaip aš sakau: lašas po lašo ir akmenį pratašo.

Todėl mano paraginimas būtų toks – nebijokime kitokių žmonių, nes jie – taip pat mūsų valstybės dalis. Mokėkime įžvelgti ne tik trūkumus, tačiau ir kitų kultūrų grožį ir savitumą. Nesišaipykime iš silpnesnių, nežeminkime ir nebijokime jų, o verčiau padėkime. Pokyčiai prasideda nuo mąstymo – neapribokime jo stereotipais.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Emigracijos pasekmė – vieniši senoliai: būtina keisti sovietinį požiūrį į senelių globos namus (245)

Nenutrūkstamai didėjant emigruojančių darbingo amžiaus žmonių skaičiui, tikslinga atsigręžti...

Istorikas Valdemaras Klumbys: nepainiokime istorinių tyrimų su propagandinėmis akcijomis (189)

Daugybę amžių šviesiausi žmonijos protai aiškinosi, kas yra tiesa, ar ji yra pažini netobulam...

Laiškas Skverneliui ir Kukuraičiui: apie jūsų pensijų projektėlį, kurio, regis, patys nesuprantate papildyta ministerijos komentaru (425)

Vakar valdžios atstovai paskelbė apie savo planus keisti pensijų sistemą. Na, „planus“ galbūt...

Grasina Vyriausybei teismu: mano II – osios pakopos pensijos nevogsite (230)

Pradėsiu iš toli. Man viduriniosios klasės atstovai yra dirbantieji, kurių vieno dirbančiojo...

Antrą mėnesį gyvena be jokių pajamų – kaltina Seimo narius dėl susidariusios situacijos (49)

Noriu palinkėti Seimo nariams tokių pat linksmų švenčių, kokios šiemet jos bus man....

Top naujienos

Nei saviems, nei svetimiems: po mokslų iš Lietuvos išvyksta 93 proc. užsieniečių (141)

Planas skyles Lietuvos aukštosiose mokyklose užkamšyti studentais iš užsienio, panašu, virsta...

Gydytojai papasakojo, kaip per kelių minučių procedūrą atsikratyti akinių ir lęšių (91)

Oftalmolog ų teigimu, Lietuvoje daugėja žmonių, atsisakančių akinių, kontaktinių lęšių ir...

Haroldas Mackevičius toliau nagrinėja Karbauskio verslą (233)

Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ humoristas, vienas iš laidos „Dviračio šou“...

Įvardino patraukliausius miestus investicijoms į NT (24)

Konsultacijų bendrovės „Savills“ ekspertai sudarė pasaulio miestų, kuriuose per artimiausius...

Prisijungę prie elitinės brolijos net neįsivaizdavo, kur pakliuvo: kai krisdavo bombos, tiesiog pasislėpti negalėjo (25)

Kai Peteris MacDonaldas, Flemingas Begaye ir Thomas Begay Antrojo pasaulinio karo metu prisijungė...

Rimvydas Valatka. Ne baudžiauninkų reikalas (407)

Matijošaitis sunaudojo puskilometrį virvės puošdamas Kauno eglę. O galėjo ir pataupyti....

Geriausią sezono rezultatą užfiksavęs Valančiūnas pakilo „Raptors“ rekordininkų sąraše (3)

Puikią sportinę formą NBA pirmenybėse ir toliau demonstruoja Toronto „Raptors“ (20-8)...

Sabonio naktis Brukline – rezultatyvus žaidimas, asmeninis blokų rekordas ir „Pacers“ pergalė (1)

Svarbią pergalę NBA pirmenybėse šiąnakt iškovojo Indianos „Pacers“ (17-13) krepšininkai,...

Parduotuvė Druskininkuose – tarsi lobis: mados namų drabužius parduoda kone veltui (47)

Išskirtinių parduotuvių ieškome visur, nes daugelis nori rasti nematytų prekių – tokių,...

Maro aukas gelbėjusių gydytojų kaukės su snapais siaubą kelia ir dabar (18)

Buboninis maras , dar žinomas juodosios mirties pavadinimu, – viena daugiausia gyvybių...