aA
Remiantis paskutinio Lietuvos Respublikos visuotinio gyventojų surašymo rezultatais, šalyje gyveno 154 tautybių gyventojai. Į šį skaičių įeina ir labiausiai Lietuvoje diskriminuojama etninė mažuma – romai. Tamsus gymis, tautinė apranga, karštas temperamentas, ilgalaikės tradicijos - tai vieni iš tų bruožų, pagal kuriuos kiti žmonės identifikuoja romų tautybės atstovus.
JAV stažavęsis Ruslanas: esu pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės
© Autoriaus nuotr.

Nurodžiau, kad vieni iš tų bruožų ne veltui. Juk daugelis skaitančių šį straipsnį čigonus įvardija ir kaip vagių, sukčių, nemokšų tautą, kuri nesukuria jokios pridedamosios vertės valstybei, o ją tik niokoja. Norėčiau suteikti šiokį tokį prieskonį šiems stereotipams.

Pirmiausia prisistatysiu. Esu 27 metų romas, gimęs ir užaugęs Vilniuje. Su pagyrimu baigęs vidurinę mokyklą bei puikiai išlaikęs valstybinius egzaminus, įstojau į Vilniaus Gedimino Technikos universitetą, kuriame įgijau Informacinio Verslo vadybos specialybę. Šiuo metu dirbu amerikiečių kompanijoje Western Union, kuri yra geidžiamiausių darbdavių tarp stambių įmonių Lietuvoje sąraše.

Jeigu paklaustumėte, kokia mano gimtoji kalba, atsakyčiau - jų visos trys: romų, lietuvių ir rusų. Šiomis kalbomis bendrauju nuo pat mažumės. Daugiakalbystė man – didžiulis privalumas, suteikiantis platesnes bendravimo galimybes. Ateities planuose dar viena – ispanų – kalba. Pradėjau jos mokytis dėl beprotiško susižavėjimo pietvakarių Europa. Matyt, dėl to kaltas mano, kaip ir ispanų, karštas temperamentas. Laisvalaikiu mėgstu turistauti. Kelionės man – tai lyg gurmaniškas patiekalas, kuriuo bent kartą per pusmetį turiu pasimėgauti.

Praeitų metų pavasarį nusprendžiau sudalyvauti atrankoje dėl profesinės stažuotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurią administruoja JAV ambasada Vilniuje. Užatlantę pasirinkau ne veltui – tai mano mėgstamiausia šalis, kuriai jaučiu didžiulę simpatiją. Iki tol Jungtinėse Valstijose buvęs dukart kaip populiariausios studentų kultūrinių mainų (angl. Work and Travel) dalyvis, galiu drąsiai skelbti – trečias kartas nemelavo. Buvau nominuotas pasirinktai mėnesio trukmės stažuotei (angl. International Visitor Leadership Program) JAV, susijusiai su Nevyriausybinėmis organizacijomis ir pilietiniu aktyvumu (angl. NGO‘s and Civic Activism).

JAV stažavęsis Ruslanas: esu pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės
© Autoriaus nuotr.

Stažuotėje dalyvavo 18 nominantų, įskaitant mane, iš skirtingų pasaulio valstybių. Nepaisant mūsų daugiakultūriškumo bei įvairių religinių įsitikinimų, mes tapome vieninga šeima taip sugriaudami stereotipą apie kultūrinį nesuderinamumą. Vizito metu keliavome iš rytinės (Vašingtonas, Niujorkas, Atlanta, Detroitas) į vakarinę dalį (San Franciskas) taip pažindami itin margą šalies etninę sudėtį. Aplankėme daug vietinių įtakingų Nevyriausybinių organizacijų, universitetų, muziejų. Labiausiai man patiko savanoriavimas ir susitikimai su įvairių organizacijų atstovais neformalioje aplinkoje – kuomet gali nevaržomai diskutuoti, dalintis patirtimi bei įgyti naujų žinių.

Į klausimą „kas labiausiai sužavėjo kelionės metu?“ atsakyčiau taip: pirmiausia, savanorystės kultūra, kadangi net 26 procentai JAV piliečių kasmet neatlygintinai dalyvauja bendruomenei naudingoje veikloje. Antra, Nevyriausybinių organizacijų finansavimo aspektai (80 procentų NVO JAV gauna finansavimą iš privataus sektoriaus, kas atvirkščiai proporcinga Lietuvos situacijai). Trečia, laisvė būti savimi nepriklausomai nuo lytinės, rasinės, tautinės kilmės, socialinės padėties, orientacijos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų skirtumų. Žinoma, ne viskas auksas, kas auksu žiba, bet nepaisant to, Jungtinės Valstijos, kaip šalis, taip pat turinti problemų, jų nevengia ir nepalieka rytojui, bet sprendžia šiandien.

Sugrįžtant prie Lietuvos ir mano kilmės, norėčiau akcentuoti šalyje vyraujančią opią problemą, susijusią su romais. Man pasisekė, kadangi gimiau pasiturinčioje šeimoje, turėjau galimybę studijuoti, keliauti. Deja, yra daug romų, gyvenančiu skurde ir neturinčių galimybių savo vaikus leisti į mokyklas. Be to, iškyla klausimas, ar mokyklos noriai tokius vaikus įsileidžia? Vienareikšmiškai šioje situacijoje ypatingą rolę turi ir aplinkinių nepakantumas.

Kuomet esi neturtingas, neturi išsilavinimo, o visuomenė tave laiko atmata, labai sunku kovoti dėl pripažinimo, nebelieka daugiau nieko, kaip tik užsidaryti tabore, ir verstis nelegalia veikla. Tai nėra vien tik romų kaltė, nes jie patiria visuomenės priespaudą. Manau, kad esu gyvas pavyzdys to, kokie galėtų būti romų tautybės žmonės. Žinoma, tai – ne vienos dienos darbas, bet kaip aš sakau: lašas po lašo ir akmenį pratašo.

Todėl mano paraginimas būtų toks – nebijokime kitokių žmonių, nes jie – taip pat mūsų valstybės dalis. Mokėkime įžvelgti ne tik trūkumus, tačiau ir kitų kultūrų grožį ir savitumą. Nesišaipykime iš silpnesnių, nežeminkime ir nebijokime jų, o verčiau padėkime. Pokyčiai prasideda nuo mąstymo – neapribokime jo stereotipais.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Praėjus vos pusmečiui po vedybų – skyrybos, atnešusios naują, bet uždraustą, meilę (23)

Viskas prasidėjo, kai aš stovėjau prie altoriaus. Buvo įprastos vestuvės, svečiai, vaišės....

Vyro kankinta moteris pasakė „stop“: valstybė padeda tik alkoholikėms ir neprižiūrėtiems vaikams (127)

Norėčiau pakomentuoti dabartinę situaciją Lietuvoje iš besiskiriančios mamos pozicijos. Kaip jau...

Po tragedijos našlė ramybės ieškojo bažnyčioje, bet viską apvertė ryšys su kunigu (56)

Uždrausta meilė kiekvienam reiškia kažką labai trokštamo, tačiau nepasiekiamo. Vis dėlto...

Moteris papasakojo apie savo meilę Martynui Starkui: sekėme paskui jį net iki buto durų (49)

Tikiuosi, jis skaitys šį tekstą ir šypsosis, nes aš šypsausi jį rašydama.

Iš pažiūros idealios šeimos skyrybų paslaptis: pažvelgę į mane gatvėje – nesuprastumėt (17)

Jei pažiūrėsite į mane iš šono, tikriausiai neužkliūsiu jums kaip kažkokia kitokia,...

Top naujienos

Po Ispanijos mokslininkų atradimo COVID-19 pandemijos istoriją teks perrašyti iš naujo? (32)

Jeigu pasitvirtins tai, ką dar nerecenzuotame straipsnyje neseniai aprašė ispanų gydytojai,...

Automobilių mokestis gali įnešti pokyčių: perspėja dėl apgavysčių, dalies žmonių laukia du keliai (28)

Lietuvoje nuo liepos 1 dienos pradėjo galioti automobilių registracijos mokestis – jį reikės...

Šventinę dieną verta pasiimti skėtį (1)

Sekmadienio dieną lietaus bus mažiau, lis tik trumpai, didžiausia tikimybė prognozuojama...

Pasiturinčios vilnietės pažintis su užsieniečiu baigėsi skaudžia tragedija: prieš mirtį patyrė ypatingas kančias (221)

Vilniuje įsikūrusiai apartamentų nuomos bendrovei ir paplūdimio sporto šakų centrui vadovavusios...

Sirijos diktatoriaus šeimoje prasidėjo karas (105)

XX a. trečiajame dešimtmetyje Ali Sulaymanas al Wahhishas gavo pravardę Al Assadas, arba Liūtas,...

Netoli Vilniaus – laimės terapija tarp gyvūnų: vykdami čia nedarykite vienos klaidos (18)

Dubingių žirgyno pristatinėti tikrai nereikia – visi jį žino, tik ne visi yra buvę. Klausiu...

Šašlykai – baisi nuodėmė sveikatai? Jei atsiminsite kelias taisykles, galėsite valgyti be sąžinės graužaties (97)

Šašlykai – daugumos lietuvių labai mėgstamas, vasariškas ir... kartais netgi pavojingas...

Svarbesnis nei bet kada: nukraujavusių „Pacers“ viltys – į galingą Sabonio žaidimą (16)

Dvidešimt dviem NBA klubam ruošiantis artėjančiam 2019-20 metų sezono pratęsimui viena iš...

Komišką įvartį įmušęs „Bayern“ iškovojo ir Vokietijos taurę

Miuncheno „Bayern“ futbolininkai šeštadienio vakarą Berlyno Olimpiniam stadione iškovojo...

Grybavimo sezonas – kas jau dygsta ir kiek per valandą gali uždirbti patyręs grybautojas kokie miškai grybingesni – Lietuvos ar Lenkijos (53)

Apie grybavimo sezoną kalbamės su Valdu Kaubre, Valstybinės miškų urėdijos vadovu, gamtininku...

|Maža didelių žinių kaina