aA
Praėjusią savaitę turėjau didelės garbės dalyvauti Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto diplomų įteikimo ceremonijoje. Širdis netvėrė džiaugsmu – mano anūkė tapo diplomuota kalbininke! Nuo pat mažens ją domino kalbos klausimai.
Baigimo šventę gadino ir šaukštas deguto.
Baigimo šventę gadino ir šaukštas deguto.
© Shutterstock

Kartu skaitydavome įdomius lietuvių kalbininkų Aldono Pupkio, Ritos Miliūnaitės, Aldonos Paulauskienės, Irenos Smetonienės ir kitų kalbos puoselėtojų straipsnius. Žiūrėdavome laideles „Žodis – ne žvirblis“, dalyvaudavome ir tebedalyvaujame Nacionalinio diktanto konkurse. Rašau ir galvoju – nieko nuostabaus, kad anūkė pasirinko nelengvą kalbininkės kelią.

Pati daugiau nei keturis dešimtmečius dirbau lietuvių kalbos mokytoja, sūnus ir marti vartoja švarią, skambią lietuvių kalbą. Jau darželyje auklėtojos gyrė anūkę dėl jos sklandžios kalbos, nesuterštos tuo metu kaip maras plitusiais barbarizmais. Taigi, matydama tą džiaugsmą, kuriuo žibėjo mano anūkės ir kitų jaunuolių akys, klausydama gražių Universiteto vadovų sveikinimų, džiaugiausi kiekviena šventės – ypatingos šventės, kuri jaunuolio gyvenime nebepasikartos – akimirka.

Deja, net ir tarp gražiausių žiedų pasitaiko piktžolių... Į sceną sveikinimo žodį tarti pakviestas labai išsipuošęs jaunuolis. Madinga šukuosena, išdidi, netgi provokuojanti laikysena... Na, galvoju, gal taip tik atrodo, juk nereikia spręsti apie knygą iš viršelio... Deja deja!

Pradėjęs kalbą teisinga mintimi, kad filologo-kalbininko pareiga yra saugoti mūsų kalbą, jaunuolis pradėjo atvirai tyčiotis iš mūsų kalbos tyrėjų. Esą tai, kaip tiriame ir saugome savo kalbą, yra pasenę, kad to nereikia. Pareiškė ir niekuo nesusijusią savo poziciją Lukiškių aikštės klausimu. Išsityčiojo iš Seimo pastangų įtvirtinti tos mūsų Tautai svarbios aikštės atminimą.

Nepamenu visų jo pasakytų įžeidžių žodžių lietuvių kalbai ir kalbininkams, nes buvo skaudu klausyti. Siaubinga ir pasibjaurėtina, kad tokia pagiežos ir neapykantos kalba skambėjo Universiteto skliautais. Juk tame pačiame universitete saugoma pirmoji lietuviška knyga, ten pat įamžinti brangūs mūsų kalbai vardai – Simono Daukanto, Kristijono Donelaičio, Justino Marcinkevičiaus, Jono Balkevičiaus ir kitų.

Nepatiko klausytojams karti kalba. Kas sakėsi nesupratęs, kas atvirai pasipiktino... Mano anūkė jautėsi įžeista – pritariu – juk ji, būsima kalbininkė, kuri tikrai nepasiduos liberalizmo vėjams, buvo prilyginta nereikalingai senovei...

Mielas jaunuoli, pasakėte savo kartų pamokslą, tad teikitės išklausyti ir manąjį... Daugybę amžių lietuvių kalba buvo laikoma menka, neverta bajoro dvaro, neverta sakyklos. Išdavę tėvų žodį mūsų didikai prakalbo kas lenkiškai, kas rusiškai, kad ir nežmoniškai – svarbu, kitoniškai! Lietuvių kalba liko gyva tik valstiečių pirkelėse. Dėl to ji ir liko graži, sena ir skambi.

XIX a. net vokiečių filologai aukštino lietuvių kalbą, lygino ją su sanskritu, deja, mūsų „elitui“ ji buvo per prasta. Vis tiek žmonės ją mylėjo, jos neišdavė, nes Motinos Žodis – skambiausias, Motinos Žodis – mieliausias.

Ne veltui cariniai cerberiai uždraudė mūsų kalbą. Apie tai, kodėl okupantai puolasi naikinti tautą per kalbą, neseniai rašė kalbininkas Audrys Antanaitis, tad plačiau nesiplėsiu. Tomis sunkiomis sąlygomis visgi žmonės skaitė, mokėsi ir normino savo kalbą. Ir sovietmečiu lietuvių kalba buvo podukra. Bet vaikai noriai jos mokėsi, buvo imlūs, kadangi lietuvių kalba buvo būdas kovoti su engėjais.

Ir mums pavyko! Iškovojome laisvę su trispalve rankose ir lietuvišku žodžiu lūpose... Dabar džiaugiamės išsikovoję gražią bendrinę kalbą, kuri padėjo atlaikyti okupacijas, trėmimus ir kitas negandas. Tarytum daug kas kalba lietuviškai – bet kaip? Jei sovietmečiu visur kišo rusų kalbą – dabar, pažiūrėkite, kiek angliškų užrašų!

O jau jaunimo kalba – kas antras žodis angliškas... Negi todėl, kad neturime lietuviškų atitikmenų? Ne! Tiesiog taip „kiečiau“. Mano anūkė kartais sulaukdavo pasipūtusių vilniečių replikų, kad nežino tokios ar kitokios žargonybės... Ir kaip sakyti, kad nebereikia ginti lietuvių kalbos, kad nebereikalinga Kalbos komisija?!

Jaunuolis pakalbėjo, sulaukė sausų plojimų, sugadino šventinę nuotaiką savo dėstytojams ir kolegoms bei svečiams ir, gavęs diplomą su pagyrimu (?!), turbūt, didžiuodamasis nuėjo švęsti savo egoizmo. Mes irgi atšventėme. Grįžome į tėviškę, dainavome liaudies dainas, pakėlėme taurę nealkoholinio šampano. Matau savo anūkę – ryžtingą ateities kalbos gynėją – ir džiaugiuosi. Jokie pikti liežuviai nesutrukdys jai ginti Kalbos ir Tėvynės. Net jei jie ir garsiai plaks...

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(740 žmonių įvertino)
3.7216

Mano vyras buvo man neištikimas, o dabar nori sekso trise (18)

Mes susilaukėme dviejų vaikų ir aš trokštu ramaus gyvenimo. Tačiau jei jis mane myli, kodėl jam...

Dukrai užsiminus apie slaugos namus mamos reakcija tragiška: ugnį dar pakurstė kaimynė (99)

Pagyvenusio žmogaus globa ar rūpinamasis senais tėvais visuomenėje vis dar kelia daug diskusijų....

Vilnietis norėjo pasirinkti pigesnius vaistus, bet išėjo paploninęs piniginę: baikime pagaliau tuos cirkus (6)

Ateinu į vaistinę , perku receptinius vaistus. Iš pradžių vaistininkė nuskenuoja tablečių...

Sužinojusi, kokius bernvakarį ir mergvakarį jai su sužadėtiniu ruošia draugai, pakraupo: po to ir vestuvės neįvyksta (26)

Su sužadėtiniu planuojame vestuves ir, kaip dabar madinga, sprendžiame klausimą dėl...

Dėl profesijos vilnietė atsidūrė iš pirmo žvilgsnio tobuloje praktikos vietoje – tik paskui suprato, kaip klydo

Dar būdama maža svajojau tūrėti savo ūkį , tačiau tiek artimieji, tiek draugai sakydavo, kad...

Top naujienos

Kalbos apie karą kelia nerimą daugiabučių gyventojams: ekspertai įvertino, kiek atlaikytų gyvenamieji namai (1)

Jau kuris laikas abejojama sovietmečiu statytų daugiabučių technine būkle. Gyventojai raginami...

Viruso atmainos temdo pasaulinio darbo vietų atsigavimo perspektyvas

Nors Jungtinių Valstijų bendrovės visomis išgalėmis stengiasi užpildyti darbo vietas, pasaulinis...

Kiek kosmetikos gaminių jums užtektų, kad jaustumėtės švarūs?

Ekspertai teigia, kad per dieną vidutiniškai naudojame apie 20–25 kosmetikos ir higienos...

D+Mindaugas Milinis

Karo apžvalgininkas tikina, kad Rusija pralaimėjo karą dar jo nepradėjusi: vardija argumentus ir sveikina Putiną – šis pateko į pragarą (17)

Tvyrant įtampai Europoje dėl nenuspėjamų Rusijos veiksmų netoli sienos su Ukraina sutelkus kelių...

Razmuvienė: reikia dar poros savaičių, kad mes pasiektume tą piką (110)

Apie pandemijos valdymo priemonių griežtinimą kalba tik atskiros savivaldybės. Nors daugiausia...

Žiema grįš dar galingesne jėga: siautės stiprus vėjas, kils pūgos (3)

Šiandien šalies orus lems pamažu tolstančio ciklono rytinė dalis. Dangus daugiausia bus...

Keičiasi oficiali Rusijos pozicija? Separatistai kreipėsi į Maskvą su prašymu (268)

Ukrainos separatistų lyderis ketvirtadienį paragino Rusiją atsiųsti modernių ginklų jų...

Naktį didelės ugniagesių pajėgos išskubėjo į Palangą – gaisras kilo „Šachmatinėje“ (1)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį, iškart po vidurnakčio, 0.07 val., Bendrajame pagalbos...

D+Eugenija Grižibauskienė

Druskininkietis juvelyras ir verslininkas Cikanavičius – apie pigieną ir už auksą brangesnį gintarą

Kai pašnekovas pradėjo atidarinėti stalčiukus ir iš jų traukti briliantus, sidabrinius ir...