aA
„Abiturientas“ – šiandien tai žmogus, kuris dvylika metų „pratrynė“ savo laiką prie mokyklinio suolo, užuot buvęs asmeniu, žengiančiu paskutinį žingsnį suaugusiųjų pasaulio link. Deja, abiturientai, gaunantys brandos atestatus, dažniausiai gauna tiesiog atestatą, o ne brandos atestatą, nes brandos ten nerasta.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Pusė dvyliktokų elgiasi kaip tik ką išėję iš vidurinės mokyklos (geriausiu atveju). Atestate kuo pasigirti dažniausiai irgi neturi. Teoriškai – nei brandos, nei atestato. Tik praktiškai kitaip. Tai ir lemia tai, kad kiekvienų metų birželis yra puiki proga pasireikšti feisbuke, delfyje ir dar kitur „vajetuskadaryti kokie sunkūs egzaminai“ minčių antplūdžiui. Pasakyčiau, kad šiemet ne išimtis, bet šiemet, manau, kaip tik išimtis – nebe banga, o cunamis.

Anglų egzaminą apibūdinčiau kaip „tyla prieš audrą“. Kadangi visi yra įgimti anglų kalbos meistrai ir žinovai, tai anglų egzaminas praėjo lengvai. Dažniausiai paklausus abituriento, „ką reiškia tas lengvai, kiek planuoji gauti?“, atsakymas būna 50 procentų. Bet vis tiek lengvai. Na, tik reikia prisidėti prie visuotinio šurmulio apie trečiąją skaitymo dalį ir jos sunkumus (bandos jausmas yra neatsiejama žmogaus savybė). Ai, ir, žinoma, po pirmojo egzamino jį simboliškai paminėti – prisigerti iki žemės graibymo. Juk taip daro tikri ir kieti abiturientai.

Lietuvių kalbos egzaminas man apskritai nelabai suvokiamas. Tai gali būti brandos egzaminas, minčių rišlumo testas, sugebėjimo sklandžiai dėlioti idėjas patikrinimas. Bet vertint visa tai, ką žmogus sudeda į tą rašinį, ir traktuoti kaip „lietuvių kalbos egzaminą“ man netelpa į jokius logikos ar apskritai bet kokius rėmus. Lietuvių kalbos pamokų čia yra tik tiek, kiek reikia pasiremti vienu privalomu autoriumi vienoje iš trijų pastraipų, na, ir neblogai būtų, kad mokėtum rašyti. Viskas. Bet mūsų švietimo ministerija mano kitaip. Taigi, po šios birželio pirmos loterijos taktika paremto egzamino abiturientai išsiskirstė į dvi skirtingas kolonas: tuos, kurie juokėsi, ir tuos, kurie nelabai juokėsi. Tie, kurie juokėsi, tai arba pasirinko juoko temą, kuri apskritai sąvokos prasme nesusieta su absurdu, ironija, grotesku ar sarkazmu ir bandė rašyti apie ją, arba išmoko savo dvylika metų kaltus šablonus ir parašė gerai. Arba tiesiog juokėsi iš nevilties. Na, ir tie, kurie nelabai juokėsi, tai rašė bet ką kitą, pavyzdžiui, pirmąkart gyvenime literatūrinį rašinį. Kartais irgi išeitis. Temos, manau, geros, nes žmogus, baigęs dvylika klasių, turėtų mokėti samprotauti įvairiausiomis temomis (man tik juokas ima iš vienos iš duotų temų). Kad ir kaip būtų keista (o gal ir malonu), daug mokytojų komentarų nebuvo girdėti.

Kadangi grupėje „Dvyliktokas dvyliktokui“ buvo labai stipriai jaučiamas pagrindinių egzaminų laikymas birželį – lietuvių, matematikos, istorijos – tai reakcijos masiškumo prasme antroji išaušo matematika. Mano manymu, reikia turėti specialių sugebėjimų, kad tokio egzamino neišlaikytum. Vis dėlto reikėtų atiduoti pagarbą reporteriams, kurie stovi prie kokios nors gimnazijos durų ir, egzaminui prasidėjus 9 valandą, laukia pirmo dunduko Kazio, kuris išeis 10 valandą, pakomentuos egzaminą ir jo nuomonę masiškai išplatins po viešąją erdvę. „Egzaminas labai nustebino mane. Buvo tokių įmantrių dalykų, kurių net nesitikėjau. Vienoj vietoj net reikėjo diskriminantą skaičiuoti. Tik va formulės nebuvo formulyne, tai nebeišsprendžiau. Bet, manau, viskas gerai“.

Na, ir reikėtų sulaukti dar Petro, Kazio draugo, kuris, išėjęs 10.05 val., pasakys, kad egzaminas per sunkus abiturientams ir paminės, kad NEC išprotėjo. Be abejo, po praėjusių metų matematikos egzamino kritikos jis yra sušvelnėjęs, bet suprojektuotas taip, kad atskirtų šimtukininkus nuo žmonių, neatiduodančių savo gyvenimo lygtims ir nelygybėms. Apibendrinant, viskas proto ribose. Tiek daktaro laipsnį turinčio profesoriaus nuomonės apie itin lengvą egzaminą, tiek nusigėrusio egzaminą laikiusio abituriento nuomonės apie itin sunkų egzaminą nereikėtų klausyti, nes pats egzaminas atitinka tai, ką turėtų atsakyti ir būti išmokęs dvyliktokas.

Vis dėlto istorijos egzaminas iššaukė naują pykčių etapą. Atsirado naujas dalyvis, prisidėjęs prie šiurkštumo ir neapykantos. Jo vardas, pasirodo, ponas mokytojas. „O tai kaip vat čia vaikams reikia atpažinti Lublino Uniją?“. Nesiruošiu lygiuotis į mokytojus ekspertus, savęs išprusimo ir žinių atžvilgiu tikrai nelyginu. Bet manau, kad įžvelgti Liublino Uniją buvo tikrai galima. Baisiausia, kai prabilus, mano akimis, homo sovieticus tipo mokytojui ir išsakius savo svarią, XX a. žiniomis pagrįstą nuomonę, visi masiškai ima ją kartoti ir tikėti. Nesvarbu, kad užduotis paprasta, gal sukta, reikalaujanti žinių ir įsidėmėjimo, bet tik tiek. Vis dėlto mokytojas taip pasakė ir šventa.

Turbūt toks istorijos mokytojas, įsikibęs į buvusią sovietinę ideologiją kaip išėjęs į tualetą abiturientas įsikibęs į špargalkę egzamino metu, dažnai nesutiktų su archyvinėmis tiesomis paremta „naująja“ istorija, be visų sovietinių uždangų. Žinoma, visur klaidų pasitaiko, klysti žmogiška, tačiau kabinėtis ten, kur viskas lyg ir turėtų būti aišku, yra visiškai netikslinga. Todėl ačiū NEC už neblogą, įdomų istorijos egzaminą.

Tokios problemos, pykčiai ir nepasitenkinimai po egzaminų yra ne pačių mokinių kaltė. Kaip mokiniui nereikšti savo pykčio, kai jis visą gyvenimą mokėsi, kad į klausimą yra tik vienas teisingas atsakymas, o reikalaujama dviejų? Kaip jis turi elgtis, kai jam žinoma, kad klysti – blogai, mąstyti kitaip – blogai?

Faktas – visi gali klysti, išskyrus abiturientą egzamino metu. Ir po to klausiame – nejaugi čia mūsų jaunimas taip nusirito? Bet, anot daugelio žmonių, žiūrėti į tai, kodėl viskas taip vyksta, nereikia. Tiesiog taip yra. Nors viso to židinys – pamokos ir formuojama vienpusiška nuomonė.

Bet kad ir ką aš būčiau šiame straipsnyje parašęs, graudinęs, keikęs ar gyręs, nieko nebus blogiau už tokią aksiomą – mūsų mokyklinio ugdymo sistema yra taip ištobulėjusi, kad abiturientas, patekęs į universitetą, išgirsta iš dėstytojo šia nuostabią, ausį virpinančią frazę: „Užmirškite, ką išmokote mokykloje“.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Lietuvą grįžo gyventi po šešerių metų: didžiausias mitas, kad čia mažos algos palygino išlaidas Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje (124)

Artėjant Brexitui ne vienam Didžiojoje Britanijoje (DB) gyvenančiam lietuviui tikriausiai kyla...

Sostinės svečią prekybos centre sunervino du lietuvių įpročiai (132)

Kadangi esu gimęs Vilniuje, bet tingiausius ir sočiausius gyvenimo metus leidžiu provincijoje,...

Išvažiavo gyventi į užsienį ir pamatė Lietuvą kitomis akimis (121)

Jau porą metų gyvenu ne Lietuvoje, bet nuolat grįžtu, domiuosi, kas vyksta šalyje, domiuosi...

Meilė iš pirmo žvilgsnio: atsiliepk, gražuole, raudona suknele (108)

Idėja apie romantiškai susiklostančią meilę iš pirmo žvilgsnio bent kartą gyvenime, matyt, yra...

Šeimos pajamos – 2000 eurų: papasakojo, kaip išgyvena ir kam daugiausiai išleidžia (146)

Keli straipsniai pasirodė, kaip išgyvena iš 650 eurų , kaip sutaupo 400 eurų, uždirbdamas 466...

Top naujienos

Nori keisti vaikų paėmimą iš šeimų: kartu pas globėjus tektų išsikraustyti ir vienam iš tėvų (231)

Jei būtų įteisintos valstiečių ir žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio pateiktos Vaiko teisių...

DELFI Diena. Ar naujas bankas Lietuvoje kuriamas Kremliaus rankomis ir žiemos rūpesčiai kelininkams vyksta apklausa

Ar naujas bankas Lietuvoje kuriamas Rusijos rankomis? Žiniasklaidai paviešinus, kad startuolio...

Incidentas Rusijoje: kryptį pakeitęs orlaivis jau nusileido, sulaikytas vyras papildyta 14.50 (196)

Lėktuvo, skridusio maršrutu Surgutas - Maskva , keleivis pareikalavo apsukti orlaivį ir skristi į...

Murmansko srityje į aerodromo taką rėžėsi Rusijos viršgarsinis bombonešis, žuvo du įgulos nariai (183)

Vienas Rusijos strateginis bombonešis „Tu-22M3“ antradienį sudužo šiaurinėje Murmansko...

Ekspertai: atėjo palankiausias metas parduoti turtą (145)

Po rekordinių 2018-ųjų, kuomet komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių apimtys...

Mitybos specialistė Inga Žuolytė pasidalino nėštumo detalėmis: kiek svorio priaugo ir kaip jo pavyko atsikratyti (2)

Dažna mama pasakytų, kad gimus vaikeliui pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais sunku rasti laiko...

Kurtinaitis į Chimkus grįžo lyg į namus: sutikau iš karto, netgi finansinių sąlygų neaptarėme interviu (29)

Rimas Kurtinaitis antradienio rytą jau darbavosi Maskvoje – 58-erių krepšinio specialistas iš...

Trylikametę 88 dienas laikė po lova, mergina pasakoja siaubą keliančias detales (32)

Pagrobimo auka tapusi Jayme Closs detektyvams pateikė siaubą keliančių detalių apie 88...

Pensijas pristatančios bendrovės vadovas tvirtai žada: iki kada visi pensininkai sulauks savo pinigų (210)

Šiuo metu senatvės pensijas jau gavo daugiau nei 70 proc. žmonių, kurioms jos priklauso, visoje...

Po tragedijos Lenkijoje populiarią pramogą įvertino ir pas mus: dirba be instrukcijų, yra degių dalių (2)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ( PAGD ) pareigūnai baigė prevencinę Lietuvoje...