Ilgą laiką buvau visiškai abejinga visam „eko-natural-atgal į gamtą“ judėjimui Lietuvoje. Naudojau seniai atrastus ir išbandytus asmeninės higienos ir kosmetikos produktus. Niekada neteko kreiptis į dermatologą – odos ir plaukų būklė puiki, taigi kam ieškot problemų ten, kur jų nėra.
Mama su sūnumi
© Corbis/Scanpix

Nepriklausiau tiems, kurie parduotuvėse vieną po kitos sukioja įvairių produktų pakuotes, ieškodami ant jų visokių žalių lapelių, ir sąmoningai vengiau leistis į diskusijas šia tema su kategoriškomis draugėmis.

Pastebėjau, kad mano aplinkoje pakirstų šito „eko-bio“ sindromo ypač padaugėjo tada, kai viena po kitos draugų šeimos ėmė susilaukti vaikų. Antrasis mažylis netrukus gimė man ir beribis rūpinimasis juo privertė mane atsigręžti į savo „žaliąsias“ drauges, grūmojančias, kad plaudama sūneliui galvą tradiciniu vaikišku šampūnų užauginsiu monstrą mutantą.

Šitaip sugėdinta savo neva neatsakingumu, netrukus pati įsigijau porą itin brangiai (visomis prasmėmis) man atsiėjusių vaikų higienos ekologiškais vadinamų produktų. Kai ant šitų rinkodaros triukų „pasimauna“ suaugę žmonės – viena, bet kai nuo, mano manymu, visokių šarlatanų sertifikuoto kūno pienelio išbėrė mano pusantrų metų sūnelį, aš visiškai pasiutau. Tąsėmės po gydytojų kabinetus ir aiškinomės tiesas.

Tada išsamiai pasidomėjau, kokių atseit natūralių ir krištolo tyrumo vaikiškos higienos šampūnų, kremukų ir aliejukų prikimštos parduotuvių lentynos. Ar pastebėjot, kad skirtingos prekių linijos turi įvairiausių žymėjimo būdų, daugybę įvairių sertifikatų emblemų, didesnių net už patį prekės ženklą?

Juk daug pirkėjų nė nesusimąstydami renkasi produktą, kurio etiketė kuo labiau asocijuojasi su natūralumu, tegul tai ir visai nežinomo gamintojo produkcija. Ar gali eilinis, specialaus išsilavinimo neturinti pirkėjas pasitikrinti ant pakuočių deklaruojamus gamintojų teiginius? O ar žinote, kad sertifikuojančios institucijos lipdukai „natur“, „eco“, „bio“ ir t.t. anaiptol nereiškia, kad gaminio sudėtis yra visiškai natūrali ir kad patys sertifikuotojai nusprendžia, kokie ingredientai laikomi natūraliais?

Pavyzdžiui, musmirė yra ekologiška, bet ar ji yra naudinga žmogaus organizmui? Pasidomėjau, būna atveju, kai vaikų kosmetiką pasigamina visokie neaiškūs veikėjai, užklijuoja ekologijos ženklą ir pardavinėja tokius produktus. Arba kita pavyzdys, įmonė užsideda „eco“ ženklą vien dėl to, kad ant gamyklos kamino uždėjo kažkokį filtrą. Gamintojai priverčia žmones galvoti, kad tokie produktai yra sveiki jiems. Cinizmo viršūnė!

Laimei, sūnelio išbėrimas praėjo, o aš, kaip ir iki aptemstant (arba tiksliau – „pažaliuojant“) protui, naudoju laboratorijose patikrintas, pasaulyje pripažintas, tradicines priemones, kurios yra patikrintos laiko. Ir joks sertifikuotoju pasivadinęs lipdukų klijuotojas manęs neįtikins, kad jo smirdintis (nes juks natūralus!) tepalas mano vaikui yra sveikas, o visi tie, kurie be lipdukų – kenksmingi.

Nusprendžiau pasidalinti savo patirtimi, nes vis dar kaltinu save dėl to, kas nutiko. Tikiuosi, kad šitas aklas sekimas „žaliąja“ mada netrukus praeis ir žmonės atidžiau rinksis tai, kas sveika jiems ir jų artimiesiems.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI komentaro apie ekologiškos kosmetikos kokybę pasiteiravo „Bioeco“ atstovės Viktorijos Kubilienės. Specialistės teigimu, ekologiška kosmetika alergijos sukelti neturėtų, bet reiktų atskirti ekologiškus produktus nuo natūralių.

„Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, kas yra „natūrali“ ir kas yra „ekologiška“ kosmetika. Natūrali kosmetika – tai tokia kosmetika, kurios gamyboje naudojama natūrali (iš gamtos) gauta žaliava, tačiau minimaliai naudojamos ir cheminės medžiagos. Ekologiška kosmetika nuo natūralios skiriasi tuo, kad natūralios medžiagos turi būti išaugintos ekologiškai (reikalaujamas ekologiškos žaliavos kiekis priklauso nuo sertifikato standarto reikalavimų). Primityviai kalbant, natūralios kosmetikos sudedamosios dalys yra gamtinė žaliava, pvz. medetkos. Bet medetkoms nėra apribojimų, kur joms augti ir kaip jas auginti. Niekas nepasakys Jums ar tokios medetkos nebuvo surinktos nuo pakelės, ar nebuvo tręštos pesticidais, o gal augo netoli gamyklų ir pan. Tuo tarpu ekologiška kosmetika užtikrina, kad medetkos bus auginamos pagal nustatytus standartus“, - sakė specialistė.

Jos patarimas – atidžiai perskaityti, kokia yra produkto sudėtis. „Mes rekomenduojame skaityti produktų sudėtį ir taip atsirinkti, kuris produktas labiausiai tinka ir yra naudingiausias. Tačiau, jeigu to daryti neketinama - tada rekomenduotume rinktis sertifikuotą ekologišką kosmetiką“, - paaiškino ji.

Vis tik, jos teigimu, pardavėjas turėtų galėti įrodyti, jog kosmetika iš tiesų ekologiška ir sertifikatas - tikras. „Jeigu trumpai kalbant: pirkėjas, perkantis ekologišką kosmetiką, pareikalavęs ekologiškumą patvirtinančio dokumento, turėtų galimybę jį pamatyti. Kiekvienas sertifikatas turi turėti savo numerį, pagal kurį galima atsekti ar kosmetikos linija iš tiesų atitinka to sertifikato standartus, - kalbėjo specialistė. - Tačiau yra ir kita medalio pusė: daugelis mažų, autentiškų ūkių augina tikrai nuostabios kokybės natūralius produktus, iš kurių gali būti gaminama geros kokybės natūrali kosmetika. Čia pagrindinis pasirinkimo faktorius tampa pasitikėjimas tiekėju, nes žinotina ir tai, kad sertifikuoti produkciją nemažai kainuoja“.

„Grįžtant prie skaitytojos ištikusios bėdos - alergijos. Naudojant aukštos kokybės natūralią ekologišką kosmetiką kūdikiams ir vaikams - alerginės reakcijos yra tikrai labai retos. Tačiau jeigu kosmetika yra, kaip dabar labai populiaru, maišoma namuose ir tai daro žmogus neturintis kompetencijos ar tinkamo išsilavinimo - tai tikėtina, kad tokia kosmetika gali būti žalinga. Pavyzdžiui - netinkama eterinių aliejų proporcija ar netinkamas jų pasirinkimas gali turėti pasekmių“, - sakė specialistė.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nesupranta dvejopų standartų: Seimas vis dar sugeba nustebinti (20)

Nepaisant visų blogų dienų, kurios gan dažnai aplanko lietuvius, nepaisant nepritekliaus, su...

Gyvena ir mokosi užsienyje – turi patarimų Lietuvos švietimo sistemai: tiek pamokų nereikia (45)

Jau seniai galvojau rašyti šį „laišką“, kuris turbūt pavirs straipsniu. Pamatęs, kas darosi...

Emigracijos pasekmė – vieniši senoliai: būtina keisti sovietinį požiūrį į senelių globos namus (251)

Nenutrūkstamai didėjant emigruojančių darbingo amžiaus žmonių skaičiui, tikslinga atsigręžti...

Istorikas Valdemaras Klumbys: nepainiokime istorinių tyrimų su propagandinėmis akcijomis (231)

Daugybę amžių šviesiausi žmonijos protai aiškinosi, kas yra tiesa, ar ji yra pažini netobulam...

Laiškas Skverneliui ir Kukuraičiui: apie jūsų pensijų projektėlį, kurio, regis, patys nesuprantate papildyta ministerijos komentaru (429)

Vakar valdžios atstovai paskelbė apie savo planus keisti pensijų sistemą. Na, „planus“ galbūt...

Top naujienos

Tokios technologijų revoliucijos istorijoje dar nebuvo: sėkmę darbuotojams garantuos 4 įgūdžiai (47)

Technologijoms sparčiai žengiant į priekį vis daugiau darbo vietų bus automatizuota, o norint...

Raimundas Lopata. Skvernelis įsigijo savo Borisovą? (148)

Prieš ketvertą mėnesių Lenkijoje buvo „nutekinti“ pokalbiai tarp buvusio Lenkijos užsienio...

Raimondas Kurlianskis traukiasi iš „MG Baltic“ (42)

Keičiantis koncerno „ MG Baltic “ akcininkų struktūrai keičiasi ir organizacijos valdymo...

Būkite atsargūs – skrandžio ligas sukelia ne tik persivalgymas

Artėjant gražiausioms metų šventėms malonius lūkesčius, bendravimo džiaugsmą retkarčiais...

Kauno mėgėjų komanda į pagalbą kviečiasi LaVarą Ballą (2)

Po sensacingos žinios, kad Prienų-Birštono „Vytauto“ komandoje žais garsios amerikiečių...

L. Baltrūno žmonos advokatas: byla darosi vis keistesnė (322)

Aivaro Kilkaus nužudymu įtariamo Lauryno Baltrūno žmonos sulaikymas sukėlė didelį...

Būtinasis darbo stažas ilgės iki 35 metų: pasitikrinkite, kiek turite sukaupę (94)

Nuo ateinančių metų didės būtinasis darbo stažas senatvės pensijai gauti.

2017-ieji „Facebook“ buvo blogi, bet 2018-ieji bus dar blogesni (3)

Prognozuojama, kad ateinančiais metais bendrovės „Facebook“ pardavimai išaugs 46 procentais, o...

Audringą reakciją Rusijoje sukėlę moksleivio žodžiai: atskleidė daugiau įvykio detalių (89)

Praėjus beveik mėnesiui po gausios kritikos Rusijoje sulaukusio gimnazisto iš Naujojo Urengojaus...

Atleidžiamas Kauno miškų urėdas Saulius Lazauskas (80)

Vienas urėdijų pertvarkos kritikų, sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ vienas steigėjų, Kauno...