aA
Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar apie tai, kad norint pažinti žmogų reikia patalpinti jį į ekstremalią situaciją. Panašu, kad liaudies išmintis yra nenuginčijama ir valdžios sprendimai karantino akivaizdoje atskleidė tikrąjį „profesionalų“ veidą.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga
© DELFI / Domantas Pipas

Svarbu yra tai, kad kaip tvarkysimės šios situacijos akivaizdoje, taip atrodysime ir kitos Covid-19 viruso bangos ar kitos ekstremalios situacijos fone. O panašu, kad tokių situacijų tik daugės ir ši pakankamai lengva Lietuvai pamoka turėtų būti išmokta, išnagrinėta, įvertinta ir vėl išmokta.

Kad kiekvienas valdininkas, prikeltas iš miegų žinotų, kokias priemones ir kas turi taikyti vienokiu ar kitokiu atveju. Ir kad neliktų mūsuose tokių biurokratų, kurie nežino, kaip dega padangos ir ar reikia nešioti kaukes pandemijos metu, ar visgi palaukti.

Besikartojančios ekstremalios situacijos pastaruoju metu parodė, kad mūsų valdžia nėra pasiruošusi tinkamai reaguoti nei į lokalias stichijas, nei į pandeminius atvejus. Keista yra tai, kad valstybė, turėdama pakankamai tinkamą kvalifikaciją turinčių specialistų, visgi remiasi politikų ir biurokratų patirtimi.

Pandemijos fone pirmu smuiku griežia ne epidemiologai, o ministras Aurelijus Veryga. Nepaprastųjų situacijų atvejais taip pat išsišoka nieko apie nepaprastųjų situacijų valdymą nesuprantanti ministrė ar koks biurokratas, kuris sau leidžia pasakyti, kad nežino, kaip dega padangos.

Tai, kad ši Vyriausybė save pasivadino profesionalų Vyriausybe, jiems tikrai nesuteikė nei žinių, nei gebėjimų tinkamai tvarkytis, o akivaizdus nenoras išgirsti tikrųjų profesionalų balsą stebina.

Profesionalų, suprantančių procesus ir galinčių tinkamai su jais tvarkytis, mes tikrai turime. Kažkur neryškiai sušmėžavo vyriausia epidemiologė, patyrę gydytojai. O štai nepaprastųjų situacijų specialistus, magistro laipsniui, netgi ruošia vienas Lietuvos universitetas. Bet panašu, kad specialistų nereikia, politikai žino geriau. Ir žino ne tik kaip tvarkytis su esama situacija, bet kaip tvarkytis ir su jos pasekmėmis.

Svarbiausia, sugeba tinkamai pakreipti situaciją savo poreikių linkme. O šitai jau gąsdina. Nes, kaip parodė šių dienų pandemijos fonas, mūsų „profesionalai“ valdžioje geba arba aklai klausyti ES ir PSO rekomendacijų, arba virtuoziškai jų nepaisyti.

Štai „pagrindinis“ šalies ministras pilna gerkle šaukia, kad kaukės nieko neapsaugo ir jų nešioti ir pirkti nereikia, nes... nes valdžia nesugebėjo užtikrinti jų gavimo nei eiliniams piliečiams, nei, kas baisiausia, medikams? O kai šių kaukių užsivežė visi, kas netingėjo, tas pats ministras jau šaukė, kad visi nenešiojantys kaukių bus bauduojami.

Situacija atrodo komiškai, bet ministras jaučiasi puikiai ir švenčia savo žvaigždžių valandą. Blogiausia tai, kad tokiais atvejais atiduodant vairą politikams neišmokstame pagrindinių pamokų kaip reikia su tokiomis situacijomis tvarkytis ir kaip pasiruošti kitoms panašioms pandemijoms ar nepaprastosioms situacijoms.

Sklandžiam išėjimui iš šios situacijos trukdo ir artėjantys rinkimai. Kai sprendimus priima politikai, ne specialistai, rinkimų šleifas niekaip neatsiejamas nuo veiksmų. O pastarieji valdžios veiksmai negrindžiami jokia logika. Po du šimtus eurų pensininkams. Kodėl? Kuo grindžiamas jų nukentėjimas nuo karantino? Panašu, kad tik noru ateiti iki balsadėžių.

Parama verslui? Viskas išverčiama į paskolas ar dar kurioziškesniu dotavimu už patalpų nuomą ir tik tuo atveju, jei nuomotojas padarė verslui nuolaidą. Kuo grindžiamas toks sprendimas, apskritai nepaaiškinama.

Taigi, panašu, jog karantino testo valdžia neišlaikė. Ir plačios pagyros, kad mes nesergame taip, kaip italai, tėra tik gerai išnaudotos aplinkybės, visiškai nepriklausančios nuo valdžios sprendimų. Dar turime galimybę sklandžiai išeiti iš karantininio laikotarpio, nesugriovę viso smulkiojo verslo ir nesužlugdę amatininkų. Svarbiausia išmokti mums duotas pamokas.

Tik reikia, kad suprastume, jog rinkimai ateina periodiškai ir praeina, o pandemijos ar kitos nepaprastosios situacijos gali atnešti labai rimtų ir ilgalaikių pasekmių. Politikai nėra tie specialistai, kurie gali tinkamai suprasti procesus ir blaiviai reaguoti į susidariusią situaciją, nepaversdami to politiniu farsu ar šiandieniniu kaukių baliumi.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(486 žmonės įvertino)
4.3889

Motinos dieną įvardijo, kam reiktų atsiprašyti: po baisios patirties vaikystėje, suaugusi moteris iki šiol miega nejudėdama (62)

Artėja Motinos diena. Miela, graži šventė. Taip turėtų būti. Bet ne visiems. Kalbėti apie...

Su kurso drauge paslaptingą eksperimentą atlikusi mergina daugiau to nekartotų – kūnas šiurpsta prisiminus (56)

Žinau, kad žiūrėsite skeptiškai, kitko ir nesiūlau. Tiesiog noriu papasakoti savo istoriją, nes...

Vyras nebežino, kaip gelbėti santuoką: įsitikinau, kad žmona turi paslaptį (159)

„Paklausk jos tiesiai“, „Konfrontuok“, „Pasikalbėkite“, – ragina visi. Bet kaip tu...

Internetu su 40-mete susipažinęs vyras išgirdo tokių pasakų, kad sunku ir įsivaizduoti (125)

Pažinčių svetainėje patiko moteris... Nuotraukoje – labai graži. Įspūdingomis didelėmis...

Papasakojo apie kitokią vaikystę: taip auginau ir savo vaikus, taip ir turėtų būti (16)

Šeimoje buvau paskutinis vaikas. Visi jau suaugę, buvo išskridę iš gimtųjų namų. Buvo...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (114)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (3)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (396)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (494)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (4)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (91)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (67)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....