Prisipažinsiu, tikrai negalvojau, kad Lietuvoje vis dar gyva ir taip stipriai įsišaknijusi sovietmečio šmėkla, su tam laikmečiui būdingu požiūriu. Naiviai tikėjau, kad tobulėjame, kad judame į priekį, kartu su stipriausiomis ir kultūringiausiomis Europos valstybėmis. Deja, klydau. Labiausiai nuvylė net ne vingiuojanti kiemsargė, o žmonių požiūris į tokią situaciją. Bet apie viską nuo pradžių...
© Facebook nuotr.

Noriu pradėti nuo pačios situacijos, kuri privertė praregėti. Taigi, diskusijų audrą sukėlė mano feisbuko sienoje įkeltas vaizdo įrašas, kuriame iš pažiūros vos ant kojų pastovinti kiemsargė galimai darbo metu šlitinėja po gatvę. Man važiuojant pro šalį, ji slydo nuo šaligatvio, kojomis kone po mano automobilio ratais.

Sustoti spėjau, nelaimės pavyko išvengti. Nutariau išlipti ir pasiūlyti žmogui eiti namo, kad nekeltų pavojaus nei sau, nei kitiems. Pokalbį nufilmavau. Nei man, nei mačiusiems, abejonių dėl darbuotojos blaivumo, manau, nekilo. Vaizdo klipui pradėjus plisti internete, sulaukiau galybės komentarų, pateisinančių vargšę kiemsargę ir mane maišančių su žemėmis už mano požiūrį ir poelgį. Yra „n“ priežasčių, kodėl tokių situacijų niekada netoleravau ir neplanuoju to daryti artimiausioje ateityje. Jei reikėtų, lygiai taip pat pasielgčiau ir šiandien.

Paaiškinsiu kodėl. Pirmiausia, esu atsakingas už save. Stengiuosi gyventi taip, kad nekelčiau problemų bei nebūčiau našta nei artimiesiems, nei manęs nepažįstantiems. To paties tikiuosi ir iš aplinkinių. Tarkim, moterėlei palindus po mano automobiliu turėčiau įrodinėti, kad ji kalta, nes galimai neblaivi paslydo, o ne aš ant jos užvažiavau. Ko gero, niekas nenorėtų atsidurti tokioje situacijoje. Nemanau, kad būtų malonu tokiomis problemomis apsikrauti bet kuriam kitam vairuotojui, kuris pasitaikytų jos zigzaguose palei gatvę.

Pabandykime į šią situaciją pažiūrėti ir iš darbdavio pozicijos. Jis suteikia moteriai darbą bei galimybę gauti pajamų, kurias skirtų būtiniausiems poreikiams patenkinti – maistui, susimokėti už pastogę ir t.t. Kad ir kokia nedidelė ta alga būtų, tai yra pinigai. Štai, pavyzdžiui, darbuotoja, apeliuodama į sunkų gyvenimą ir šventines nuotaikas, darbo metu „pasišildo“ tiek, kad kojos pradeda pintis, kastuvas, lyg gyvas medis vėjo blaškomas, siūbuoti į visas puses. Vienas neatsargus slystelėjimas ir stipriai guodžiama kiemsargė susižaloja, ar, neduok Dieve, gyvenimą baigia palindusi po automobilio ratais. Kas tokiu atveju gresia jos darbdaviui? Milijonas problemų, kurios, blogesnio scenarijaus atveju, gali pasibaigti net „tūptelėjimu“ už grotų.

Kodėl turėčiau pateisinti girtaujantį darbuotoją, kuris į pavojų stumia žmogų, suteikusį jam darbą? Kodėl turiu pagailėti moters, kurios nenuvalytas šaligatvis gali greitai tapti nekalto praeivio traumos priežastimi? Niekada to nedarysiu. Kad ir koks sunkus ir neteisingas būtų gyvenimas, atėjus į darbą, reikia jį dirbti, o ne girtauti. Paprasta.

Dar keli klausimai, į kuriuos atsakę galime pasitikrinti, kiek tolerantiški esame neblaiviam darbuotojui. Ar lygiai taip pat teisintumėte chirurgą, kuris guldo jus ant operacinio stalo, drebančiom rankom ima skalpelį ir, pasilenkus prie jūsų arčiau, pro jo kaukę pasipila visa puokštė stipriausių liaudies užpilų? Pro pirštus pažiūrėtumėte ir į girtą policijos pareigūną, kuris abejingai į jus žvilgteli, kai prašote pagalbos? O kaip reaguotumėte į neblaivią auklėtoją jūsų vaiko darželyje? Paliktumėte jai savo atžalą, mintyse kartodami, kad auklėtojos alga nedidelė, jai ir taip sunku, tai tegu šiek tiek išgeria? Aš atsakymą žinau.

Netoleruoju ir nepateisinu nei vieno, kuris neatlieka savo darbo, savo pareigos. Nesvarbu, ar tai kiemsargis, gydytojas, įmonės vadovas ar Seimo narys. Jei gauni atlygį už konkretų darbą, tai būk malonus ir jį atlik tinkamai. Atlyginimas nėra mokamas dėl to, kad kažko gaila ir niekas neprivalo jo mokėti, jei žmogus nenori dirbti. Sakote, mažai uždirba? Sutinku, pinigai tikrai nedideli, tačiau pradėti nuo kažko reikia. Galų gale, tai tikrai geriau nei nieko.

Vienas pagrindinių „nuskriaustosios“ guodėjų argumentų buvo jos maža alga. Neva mažas atlyginimas ir prastos darbo sąlygos verčia žmogų taip elgtis. Po mano įkeltu vaizdo įrašu radau daugybę komentarų, kurių autoriai siūlė man pačiam pabandyti nukasti šaligatvius, kad suprasčiau kaip sunku tai daryti. Nepykit, bet nekasiu. Ne tam mokiausi ir stengiausi, kad visą gyvenimą su kastuvu po šaligatvius mojuočiau. Dirbau ir aš už atlygį, ne ką didesnį nei dabartinis minimumas. Taip, buvo sunku, bet nei sekundei nebuvo kilusi mintis, kad čia jau mano galimybių ribos, kad reikia pradėti gerti ir dėl visko kaltinti sistemą. Kentėjau, stengiausi ir dirbau sunkiai tam, kad būtų geriau. Tą daryti gali visi.

Būtų paprasta lengvabūdiškai numoti ranka, pasakyti sau, kad tai tėra vienos vargšės kiemsargės istorija, kuri netikėtai iškilo į viešumą. Kitą dieną visi tai pamirštame ir toliau gyvename savo tobulus gyvenimus. Toli gražu. Mūsų tauta serga. Ligos simptomai vis stiprėja ir apie juos tikrai kalbama vis garsiau. Neblaivūs vairuotojai, darbuotojai ar šeimyninių konfliktų dalyviai jau tapo kasdieninėmis portalų antraštėmis. Esame vieni pirmųjų pasaulyje pagal suvartotą alkoholio kiekį tenkantį vienam gyventojui. Ar šių faktų neužtenka, kad išvystumėme tą raudoną įspėjimo signalą? Aš su savo straipsniu to nepakeisiu. Aš tiesiog galiu būti dar vienas iš tų žmonių, kurie apie tai kalba ir neleidžia su tuo susitaikyti. Ši tautos liga jau virsta visa griaunančiu vėžiu, kuris turi būti pradėtas gydyti ten, kur mus atstovauja tautos protingiausieji, kuriuos mes išrinkome.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius džiaugiasi, kad neblaivus darbuotojas darbo vietoje „nebėra norma“. Pritariu ir labai norėčiau tuo tikėti. Deja, po to ką perskaičiau komentaruose, supratau, kad dar turime nueiti ilgą kelią iki geresnės Lietuvos. Aš ja tikiu. Ar tikite geresne Lietuva Jūs?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nebūkime tipiniai rytų europiečiai – Vilniuje ir Kaune ne viskas taip blogai (26)

Vasara už lango ir širdis džiaugiasi. Nesidžiaugia tik miestiečiai, kurie kartkartėmis papuola...

Dvigubos pilietybės klausimas: kodėl diskutuojama su seimūnais, o ne eiliniais piliečiais? (43)

Norėtųsi reaguoti į Seimo nario Kęstučio Masiulio pamąstymus dvigubos pilietybės linkme,...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (152)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...

Medaus mėnuo sugadintas: patikros punkte pavogė asmens dokumentą (22)

Norisi visus įspėti, kad netektų taip skaudžiai pasimokyti. Pirmadienį, apie 13.30 val., Vilniaus...

Klanas darbe – pleištas stipriajam (II dalis) (8)

Norėčiau atskirti du dalykus – stambiuosius finansinius klanus ir nedidukus klaniukus įvairaus...

Top naujienos

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (313)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (626)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Ulevičius: Palangoje sustabdytas „Cadillac“ – ne Karbauskio patikslinta 00.20 (339)

Ketvirtadienio vakarą naujienų portalas lrytas.lt paskelbė, kad Palangos prieigose vykdyto...

Po dailidžių ir studentų sviesto iššūkio „Žalgirio“ treneris prabilo apie būtinas permainas (13)

5 tūkst. gyventojų neturinčio Klaksviko (Farerų salos) futbolininkai nepasimetė šimtą kartų...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (125)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (54)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai kelias valandas duso lėktuve (42)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Kaip aš sužinojau, kad mano vyras vedė kitą moterį (10)

Yve Gibney, nacionalinės sveikatos tarnybos medicinos sesuo iš Mersisaido, buvo laimingai...

Keleivis nufilmavo paskutines akimirkas prieš lėktuvo katastrofą (26)

Praeitą savaitę prie Pretorijos miesto Pietų Afrikos Respublikoje sudužo lėktuvas. Du žmonės...

Romantiškiausia Lietuvos vieta – čia jums reikės daug pinigų (69)

Nors romantika ir pinigai dažniausiai neturi nieko bendro, vis tik norėdami pasiekti...