aA
Perskaičius S. Jurkevičiaus straipsnį „Nuolaidžiavimas mokiniams ugdo ištižėlių kartą“ natūraliai kilo noras pasidalinti mintimis apie ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo bėdas. Taigi, visa tiesa apie problemas tūnančias ikimokyklinėse įstaigose.
Ikimokyklinio ugdymo pedagogė papasakojo, kokie vaikai atvedami į darželius: dalis tėvų visiškai paklūsta jų norams
© DELFI / Domantas Pipas

Vis daugiau vaikų į įstaigas ateina turėdami įvairiausių sutrikimų (ar neišsivystymų pagal amžių), kuriuos sukelia tėvų nesupratimas ir neturėjimas žinių ar nenoras užsiimti su vaiku. Kažkodėl ne tik auginama ištižėlių karta, bet jau ir šiuolaikiniuose tėvuose labai opi ši problema. Dalis tėvų tiesiogine to žodžio prasme nesugeba užauginti neturintį problemų ir atsakingą vaiką, nes visiškai vergauja jo norams ir poreikiams. Jau susiduriama su problema, kai vaikas nenori kalbėti ir tai labai sėkmingai toleruojama šeimoje.

Vaikučiui, atvykus į ikimokyklinę įstaigą, reikia daug pastangų ir darbo šioms klaidoms šalinti. Nekalbu apie nenorus ką nors daryti ar kuo užsiimti, nemokėjimą žaisti, nenorą vartyti knygeles ar apskritai nenorą užsiimti niekuo. Nepajudindami nė piršto (kadangi negali atsitraukti nuo išmaniųjų įrengimų) tėvai rezultatų reikalauja iš pedagogų. Logopedai ir spec. pedagogai turi mažai valandų, tėvai – laiko. Taigi, visą darbą turi atlikti pedagogas dirbantis ikimokyklinėje įstaigoje.

Laikas suprasti, kad ne tėvai turi diktuoti sąlygas, norus, pageidavimus, o pedagogai reikalauti iš tėvų atsakomybės ir tvarkos. Vaikai auklėjami turi būti namuose ir ateiti į darželį paruošti (tiek savarankiškumo pagal amžių, tiek taisyklių laikymosi, pagarbos ir supratimo). Situacija šiai dienai dažnai kitokia, kai susiduriama su vaiku, kuris turi specialiųjų poreikių ir pedagogas siūlo vaiką ištirti. Tai irgi priklauso nuo tėvų malonės. Kaip ir padėjėjas didelių spec. poreikių turinčiam vaikui. Tai priklauso nuo įstaigos finansavimo. Ugdymo procesas turint tokių vaikų ir neturint jiems skirto žmogaus, tampa labai sudėtingu.

Graudu, kai žibalo į medaus statinę įpila ir papildomi veiksniai. Negali nesistebėti, kai didžiausias portalas spausdina pedagogės (pasirodo, darželio direktorės straipsnį su skandalinga antrašte kokių triukų galima griebtis ir per tris dieneles pripratinti vaiką prie darželio aplinkos). Stebuklų nebūna niekur ir nereikia jų laukti. Tik nuoseklus tėvų ir pedagogų darbas gali tuos stebuklus padaryti.

Švietimo sistema visiškai neapsaugo ir neapibrėžia pedagogo saugumo nuo nepagrįstų kaltinimų, reikalavimų. Ministerijų kabinetuose tūnantys valdininkai nenuveikė nieko, kad būtų aiškumo ir tvarkos ikimokyklinio ir priešmokyklinio pedagogo darbe. Be komandiruočių (patirties pasisėmimo ar betikslių seminarų), šūsnies popierizmo ir biurokratinių barjerų kūrimo, ministerija (pedagogui pagerėjimo ar palengvėjimo visiškai nesijaučia) turbūt neatlieka jokios naudingos funkcijos.

Mes atrodom kaip kvailų šalis, kuri turėdama puikiausius pedagogus negali sukurti savos, mums tinkančios sistemos, iš kurios mokytųsi kiti. Mes kopijuojame, mokame pinigus už sistemas, kurios visiškai netinka mums. Mes nieko neveikiame, tik krauname pareigas, atsakomybes dirbančiam mokytojui. Mes marinuojame sovietinio požiūrio valdininkus, kurie drebina kinkas dėl vietos ir visiškai neturi šiuolaikiškos nuovokos. Mes švaistome europinius pinigus vėjais ir negalvojame apie ateitį.

Nekalbant jau apie atlyginimą, kurio kėlimas juokina visą šalį, pedagogo prestižas seniai nieko vertas visomis prasmėmis. Nieko neverta nei įgyta kvalifikacija, nei išsilavinimo lygis, nei darbo stažas ar patirtis.

Labai laukiau klausimo iš jaunųjų savo kolegių kokia literatūra naudojasi ikimokyklinio ugdymo įstaigos pedagogės. Taigi jau laikas sužinoti, kad literatūros, tinkamos šiam laikmečiui, nėra, kaip ir nėra priemonių arba jų labai nedaug mokymo procesui (priemonės, kurių reikia daug ir įvairių, ir tinkamų pagal amžių, didžiąja dalimi gaminamos pačių pedagogių). Kad savaitinius planus, švenčių scenarijus, pramogas, vakarones pedagogės rašo iš niekur. Šiuolaikiniam laikmečiui literatūra (nors ir labai turinti savo vertę), bet nepritaikyta, nebeįdomi ir neaktuali vaikams. Temoms tinkamų žaidimų, eilėraštukų, apsakymų ir kitų literatūrinių kūrinėlių tenka ieškoti visur (tiek internete, tiek įvairiose knygelėse). Nekalbu, kad tai, ką investuoja ir įdeda į vaiką (to neparodysi), įvertina ne visi.

Nekalbu, kad už dažną tėvelį ar mamą skaito pasakas, varto kartu knygeles, moko piešti, žaisti. Lavina smulkiąją ir stambiąją motoriką, pratina prie savarankiškumo, tik dažnai neužsitarnauja elementarios pagarbos.

Yra daug atsakingų tėvelių, kurie deda visas pastangas, lavina, auklėja mažąją ateities kartą, klauso pedagogių nurodymų viską daro vaiko naudai. Tie, kurie patys įdeda daug pastangų ir darbo į savo vaiką, vertina ir kitų darbą.

Taigi – lenkiu galvą ir be galo žaviuosi Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus išsakytoms mintims ir požiūriui ir taip pat tikiuosi, kad netapsime blogiausiu pavyzdžiu kitiems, kad išlipsime iš tos švietimo duobės, kurioje esame ir tapsime geru pavyzdžiu.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(825 žmonės įvertino)
4.5079

Motinos dieną įvardijo, kam reiktų atsiprašyti: po baisios patirties vaikystėje, suaugusi moteris iki šiol miega nejudėdama (62)

Artėja Motinos diena. Miela, graži šventė. Taip turėtų būti. Bet ne visiems. Kalbėti apie...

Su kurso drauge paslaptingą eksperimentą atlikusi mergina daugiau to nekartotų – kūnas šiurpsta prisiminus (56)

Žinau, kad žiūrėsite skeptiškai, kitko ir nesiūlau. Tiesiog noriu papasakoti savo istoriją, nes...

Vyras nebežino, kaip gelbėti santuoką: įsitikinau, kad žmona turi paslaptį (159)

„Paklausk jos tiesiai“, „Konfrontuok“, „Pasikalbėkite“, – ragina visi. Bet kaip tu...

Internetu su 40-mete susipažinęs vyras išgirdo tokių pasakų, kad sunku ir įsivaizduoti (125)

Pažinčių svetainėje patiko moteris... Nuotraukoje – labai graži. Įspūdingomis didelėmis...

Papasakojo apie kitokią vaikystę: taip auginau ir savo vaikus, taip ir turėtų būti (16)

Šeimoje buvau paskutinis vaikas. Visi jau suaugę, buvo išskridę iš gimtųjų namų. Buvo...

Top naujienos

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (64)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (15)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (397)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (71)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Perspėja apie įžūlių sukčių pinkles feisbuke – pirko suknelę ir vos neprarado pinigų nedarykite šios klaidos (16)

Savaitgalį pabandžiau nusipirkti įstabaus grožio suknelę internetu ir vos per plauką...

Tyli ir sunki plaučių liga: laiku nediagnozavus gali tekti net persodinti širdį (13)

Apie arterinę hipertenziją ar padidėjusį kraujo spaudimą yra girdėjęs bene kiekvienas. Tačiau...

Sužinojusi, kad jos sūnus homoseksualus, pradėjo kovą: teko pakeisti ir kirpėją, ir pažįstamus turgaus pardavėjus (95)

Iki šiol dauguma LGBT žmonių ir jų artimųjų apie netradicinę lytinę orientaciją yra linkę...

Rusijos apžvalgininkas: Putino nurodymas suglumino net Lavrovą (355)

Po dar vienos Rusijos prezidento Vladimiro Putino akistatos su Vakarais Rusijos piliečiai...

Miške dingo buvęs vyriausiasis gydytojas ligoninės, į kurią atvežė Navalną (267)

Omsko srities miškuose dingo regiono sveikatos apsaugos ministras Aleksandras Murachovskis ,...

Blinkevičiūtė žada susitikti su Skverneliu: kol kas opozicinė koalicija neatrodo rimta papildyta (338)

Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) naujai dvejų metų kadencijai pirmininke išsirinko...