aA
Artimam žmogui diagnozavus sunkią ligą – buvome nukreipti į Santaros klinikas. Lankytis tenka dažnai, neretai – paromis budėti prie ligonio, todėl Santaros klinikos tapo antrais namais.
© DELFI montažas

Džiugina nauja ar atnaujinama infrastruktūra, puikus personalas, bet yra ir didelis šaukštas deguto – parkavimas. Su sunkiu ligoniu atvykti iš tolimesnio miestelio pasirinkimas vienintelis – asmeninis automobilis. Darbo metu rasti vietos automobiliui nėra paprasta, tačiau pavakare laisvų vietų būna visada. Geltonojoje zonoje mokestis renkamas darbo dienomis 08:00-16:00. Valanda kainuoja 0.60 Eur. Taip pat buvo sunkiai, bet įmanoma rasti ir nemokamų stovėjimo vietų.

Žiniasklaidoje buvo skelbiama apie Sveikatos apsaugos ministerijos pasirašytą koncesijos sutartį, pagal kurią, cituoju: „Derybų keliu pavyko pasiekti, jog automobilių stovėjimo valandinis įkainis SMM lankytojams atitiktų geltonojoje vietinės rinkliavos zonoje, kuriai priskiriama ir SMM teritorija, nustatytą valandinį įkainį, t. y. 60 euro centų už valandą“.

Deja, prasidėjo stovėjimo aikštelių rekonstrukcija. Pirma rekonstrukcijos pasekmė – nemokamos aikštelės prijungiamos prie mokamų. Antra pasekmė – ženkliai pakeltos kainos... Nors iš pirmo žvilgsnio paliktas tas pats tarifas, tačiau yra keli niuansai: tarifas 0.60 Eur/val. galios kasdien 07:00-20:00, o 20:00-07:00 valanda kainuos 0.20 Eur. Tai tikrai neatitinka geltonosios zonos įkainių – para pabrango nuo 4.80 Eur iki 10 Eur.

Tiesa, yra paminėta, jog para (skaičiavimo metodas nepaaiškintas) kainuos 6 Eur (pabrangimas 25 proc.), tačiau net ir šiuo tarifu savaitės parkavimas pabrango nuo 24 Eur iki 42 Eur. Ar pagal koncesijos sutartį tai yra legalu – gali įvertinti teisininkai. Ar tai yra moralu – palieku spręsti skaitytojui.

Aš puikiai suprantu, jog parkavimo problemas reikia spręsti. Jei valstybė pripažįsta, kad yra nepajėgi suteikti galimybę parkavimui prie didžiųjų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų – tokiu atveju apmokestinimas yra vienas iš galimų sprendimų. Jis skatina ieškoti alternatyvų automobiliui ir suteikia finansavimą tolimesniam parkavimo infrastruktūros vystymui. Apmokestinimas piko metu yra logiškas, tačiau apmokamų valandų nepagrįstas ilginimas turėtų būti vertinamas kaip pasipinigavimas.

Suprantama, kai verslininkai savo lėšomis įrengia naują stovėjimo aikštelę ar daugiaaukštį parkingą ir renka mokestį už paslaugą – tačiau kai jau įrengtos aikštelės kosmetiškai paremontuojamos ir įrengiami parkomatai (nepamirštant ženkliai pakelti kainas) – tai nėra „investavimas“ ar „rekonstrukcija“, liaudiškai tai įvertinama kaip „lupikavimas“. Juk suprantame, kad nemokama aikštelė yra mokamų aikštelių verslo priešas.

Parkavimas prie Santaros klinikų iš esmės skiriasi nuo parkavimo miesto centre ar oro uoste. Čia žmonės neatvyksta pramogauti ar apsipirkti – jie priversti čia atvykti dėl sveikatos problemų ir parkavimo klausimas turėtų būti sprendžiamas kaip būtinųjų poreikių tenkinimas, o ne kaip perspektyvus verslas. Perspektyvos puikios, nes dalis pacientų jokios alternatyvos neturi.

O alternatyvų galima sugalvoti pakankamai. Tarkim, truputį šiauriau Santaros Klinikų galima įrengti dideles automobilių stovėjimo aikšteles su esamų maršrutų sustojimu ir leisti tuos kelis sustojimus autobusu važiuoti nemokamai. Čia jau kito straipsnio tema, tačiau Vilnius privalo eiti Talino išbandytu keliu ir padaryti nemokamą miesto transportą miestiečiams arba visiems – taip būtų naudojama mažiau asmeninio transporto, mažiau kamščių ir švaresnis oras. Arba galima suteikti galimybę trumpai (15-30 min) išleisti ligonius prie ligoninės, vėliau mašiną pastatant kiek toliau esančioje nemokamoje aikštelėje.

Romos imperatorius Vespasianas, pritrūkęs pinigų, apmokestino viešuosius tualetus ir kritikams atrėžė – „Pecunia non olet“ (lot. pinigai nekvepia). Kadangi Santaros Klinikų parkavimo aikšteles administruojantys verslininkai mano taip pat – ši jų veikla turi būti prižiūrima ir reguliuojama, remiantis ne tik legalumo, bet ir moralumo kriterijais. Tikiuosi – aš prašau ne per daug?

P. S. Žemiau pateikiu kelias nuorodas į straipsnius šia tema, nes įdomu palyginti senesnius planus su dabartine realybe... Viename jų cituojama sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė: „Vienas iš siūlymų, kad žmonės galėtų 1-2 valandas aikštelėmis naudotis nemokamai. Arba jei nemokamų vietų nebus, gal pakaktų už valandą imti litą. Tai ir svarstoma, tačiau kokie bus rezultatai, tikrai šiandien negaliu prognozuoti“, – DELFI sakė ministrė.

Kaip buvo sprendžiama ši problema anksčiau galite pasiskaityti ČIA, ČIA, ČIA ir ČIA.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Dėl pakitusių kainų komentuoja Santaros parkavimo paslaugų projektų vadovas Egidijus Aleksa

Suprantame skaitytojo išsakytą rūpestį. Norime patikslinti, jog atnaujinus stovėjimo aikšteles valandinis tarifas nebrango ir liko 0.60 Eur/val. Kaip buvo teisingai pastebėta – vienas iš pakitimų buvo tas, jog keitėsi apmokėjimo laikas. Jis buvo prailgintas, dėl pačių pacientų, jų artimųjų bei darbuotojų patogumo, kurie skųsdavosi dėl to, kad atvykus į Santariškių gydymo įstaigas neįmanoma pasistatyti automobilių.

Prailgintas apmokėjimo laikas yra vienas iš būdų, kuris dalinai padeda spręsti problemą, jog aikštelėse parkuojasi asmenys, kurie ne visada yra įstaigos klientai, o šiuo atveju pirmenybė ir turėtų būti suteikiama pacientams, kuriems reikalinga medicininė pagalba.

Suprantame žmones, kurie sunkiai serga ar slaugo sunkiai sergančius artimuosius, tad jiems yra pritaikytas atskiras įkainis ir abonentas, kurio savaitinis tarifas yra 6 eur., o mėnesinis 18 eur. Tad kviečiame skaitytoją Marių užpildyti šią anketą ir jam taip pat bus pritaikytas palengvintas tarifas, pildyti ČIA.

Mielai atsakysime į papildomus klausimus, o taip pat padėsime kuo galėsime.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietijos pilietis Lietuvoje pasijuto diskriminuojamas (65)

Esu Vokietijos pilietis ir turiu 2009 metais Lietuvos migracijos tarnybos išduotą nuolatinio...

Siūlo būdą, kaip stabdyti emigraciją ir susigrąžinti išvykusius lietuvius (168)

Šiuo metų laiku spauda pilna pasiūlymų versti naują lapą, tapti tuo, kuo išties nori, viską...

Šešėlinis vaikų mokymas: kada mokyklos skambutis skambės visiems vienodai? (52)

Kai viltingai suskamba mokyklinis skambutis, pranešantis apie pamokų pabaigą, šimtams vaikų...

Apie baudžiauninko mentalitetą: svarbiau įstatymas ar viršininko nurodymas? (15)

Laikas nuo laiko aukštiesiems valstybės veikėjams pareiškus savo nuomonę apie su teisės...

Emigrantas nepatenkintas šaukimu į rezervo mokymus: patirsiu materialinių nuostolių (289)

Praeitą savaitę publikuotas DELFI tekstas dėl buvusį karį papiktinusio kvietimo atnaujinti...

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (214)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas (56)

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Theresa May atlaikė nepasitikėjimo balsavimą, tačiau parlamentas toliau aklavietėje atnaujinta 21.18 (55)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsavo dėl pasitikėjimo...

Nuo tuberkuliozės niekas neapsaugotas: lėtai progresuojančia ir labai pavojinga liga galima užsikrėsti bet kur simptomai (2)

„Niekas nepasaugotas nuo tuberkuliozės. Kiekvienas kvėpuojantis gali ja užsikrėsti, – sako...

Gyvai / Devintą dieną Dakare finišą pasiekė visi lietuviai: vieni skrido, kiti – klimpo ir gedo atnaujinta 20.41 val. (382)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Per pratęsimą palūžęs „Rytas“ nusileido ALBA komandai su puikiu Giedraičiu (109)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės „Top-16“ etape patyrė antrąjį pralaimėjimą...

Atostogauti ketinę lietuviai niršta: kelionių organizatoriai be perspėjimo atšaukė keliones (45)

Poilsines keliones į Tenerifę Ispanijoje nusipirkę lietuviai pasipiktino, kai gavo laiškus iš...

Atostogos lietuvių pamėgtoje saloje: maistas už centus ir pikantiški pasiūlymai gatvėje (64)

Balis – unikali Indonezijai priklausanti sala, kurią dabar renkasi kone visi, galintys keliauti...

Beckhamų dukrai kirpėjas nurėžė plaukus, mergaitė puošis žymiąja mamos „Posh Spice“ šukuosena: įvertinkite kardinalius pokyčius! (1)

Kaip du vandens lašai į Victorią Beckham panaši jos 7-erių duktė Harper demonstruoja naują...

Santykių ekspertas Darius Ražauskas: neištikimam vyrui reikalinga „šoko terapija“ (12)

Su neištikimybe susiduria daugybė porų - vienos kaip mat išsiskiria, kitos bando lipdyti...