Artimam žmogui diagnozavus sunkią ligą – buvome nukreipti į Santaros klinikas. Lankytis tenka dažnai, neretai – paromis budėti prie ligonio, todėl Santaros klinikos tapo antrais namais.
© DELFI montažas

Džiugina nauja ar atnaujinama infrastruktūra, puikus personalas, bet yra ir didelis šaukštas deguto – parkavimas. Su sunkiu ligoniu atvykti iš tolimesnio miestelio pasirinkimas vienintelis – asmeninis automobilis. Darbo metu rasti vietos automobiliui nėra paprasta, tačiau pavakare laisvų vietų būna visada. Geltonojoje zonoje mokestis renkamas darbo dienomis 08:00-16:00. Valanda kainuoja 0.60 Eur. Taip pat buvo sunkiai, bet įmanoma rasti ir nemokamų stovėjimo vietų.

Žiniasklaidoje buvo skelbiama apie Sveikatos apsaugos ministerijos pasirašytą koncesijos sutartį, pagal kurią, cituoju: „Derybų keliu pavyko pasiekti, jog automobilių stovėjimo valandinis įkainis SMM lankytojams atitiktų geltonojoje vietinės rinkliavos zonoje, kuriai priskiriama ir SMM teritorija, nustatytą valandinį įkainį, t. y. 60 euro centų už valandą“.

Deja, prasidėjo stovėjimo aikštelių rekonstrukcija. Pirma rekonstrukcijos pasekmė – nemokamos aikštelės prijungiamos prie mokamų. Antra pasekmė – ženkliai pakeltos kainos... Nors iš pirmo žvilgsnio paliktas tas pats tarifas, tačiau yra keli niuansai: tarifas 0.60 Eur/val. galios kasdien 07:00-20:00, o 20:00-07:00 valanda kainuos 0.20 Eur. Tai tikrai neatitinka geltonosios zonos įkainių – para pabrango nuo 4.80 Eur iki 10 Eur.

Tiesa, yra paminėta, jog para (skaičiavimo metodas nepaaiškintas) kainuos 6 Eur (pabrangimas 25 proc.), tačiau net ir šiuo tarifu savaitės parkavimas pabrango nuo 24 Eur iki 42 Eur. Ar pagal koncesijos sutartį tai yra legalu – gali įvertinti teisininkai. Ar tai yra moralu – palieku spręsti skaitytojui.

Aš puikiai suprantu, jog parkavimo problemas reikia spręsti. Jei valstybė pripažįsta, kad yra nepajėgi suteikti galimybę parkavimui prie didžiųjų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų – tokiu atveju apmokestinimas yra vienas iš galimų sprendimų. Jis skatina ieškoti alternatyvų automobiliui ir suteikia finansavimą tolimesniam parkavimo infrastruktūros vystymui. Apmokestinimas piko metu yra logiškas, tačiau apmokamų valandų nepagrįstas ilginimas turėtų būti vertinamas kaip pasipinigavimas.

Suprantama, kai verslininkai savo lėšomis įrengia naują stovėjimo aikštelę ar daugiaaukštį parkingą ir renka mokestį už paslaugą – tačiau kai jau įrengtos aikštelės kosmetiškai paremontuojamos ir įrengiami parkomatai (nepamirštant ženkliai pakelti kainas) – tai nėra „investavimas“ ar „rekonstrukcija“, liaudiškai tai įvertinama kaip „lupikavimas“. Juk suprantame, kad nemokama aikštelė yra mokamų aikštelių verslo priešas.

Parkavimas prie Santaros klinikų iš esmės skiriasi nuo parkavimo miesto centre ar oro uoste. Čia žmonės neatvyksta pramogauti ar apsipirkti – jie priversti čia atvykti dėl sveikatos problemų ir parkavimo klausimas turėtų būti sprendžiamas kaip būtinųjų poreikių tenkinimas, o ne kaip perspektyvus verslas. Perspektyvos puikios, nes dalis pacientų jokios alternatyvos neturi.

O alternatyvų galima sugalvoti pakankamai. Tarkim, truputį šiauriau Santaros Klinikų galima įrengti dideles automobilių stovėjimo aikšteles su esamų maršrutų sustojimu ir leisti tuos kelis sustojimus autobusu važiuoti nemokamai. Čia jau kito straipsnio tema, tačiau Vilnius privalo eiti Talino išbandytu keliu ir padaryti nemokamą miesto transportą miestiečiams arba visiems – taip būtų naudojama mažiau asmeninio transporto, mažiau kamščių ir švaresnis oras. Arba galima suteikti galimybę trumpai (15-30 min) išleisti ligonius prie ligoninės, vėliau mašiną pastatant kiek toliau esančioje nemokamoje aikštelėje.

Romos imperatorius Vespasianas, pritrūkęs pinigų, apmokestino viešuosius tualetus ir kritikams atrėžė – „Pecunia non olet“ (lot. pinigai nekvepia). Kadangi Santaros Klinikų parkavimo aikšteles administruojantys verslininkai mano taip pat – ši jų veikla turi būti prižiūrima ir reguliuojama, remiantis ne tik legalumo, bet ir moralumo kriterijais. Tikiuosi – aš prašau ne per daug?

P. S. Žemiau pateikiu kelias nuorodas į straipsnius šia tema, nes įdomu palyginti senesnius planus su dabartine realybe... Viename jų cituojama sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė: „Vienas iš siūlymų, kad žmonės galėtų 1-2 valandas aikštelėmis naudotis nemokamai. Arba jei nemokamų vietų nebus, gal pakaktų už valandą imti litą. Tai ir svarstoma, tačiau kokie bus rezultatai, tikrai šiandien negaliu prognozuoti“, – DELFI sakė ministrė.

Kaip buvo sprendžiama ši problema anksčiau galite pasiskaityti ČIA, ČIA, ČIA ir ČIA.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Dėl pakitusių kainų komentuoja Santaros parkavimo paslaugų projektų vadovas Egidijus Aleksa

Suprantame skaitytojo išsakytą rūpestį. Norime patikslinti, jog atnaujinus stovėjimo aikšteles valandinis tarifas nebrango ir liko 0.60 Eur/val. Kaip buvo teisingai pastebėta – vienas iš pakitimų buvo tas, jog keitėsi apmokėjimo laikas. Jis buvo prailgintas, dėl pačių pacientų, jų artimųjų bei darbuotojų patogumo, kurie skųsdavosi dėl to, kad atvykus į Santariškių gydymo įstaigas neįmanoma pasistatyti automobilių.

Prailgintas apmokėjimo laikas yra vienas iš būdų, kuris dalinai padeda spręsti problemą, jog aikštelėse parkuojasi asmenys, kurie ne visada yra įstaigos klientai, o šiuo atveju pirmenybė ir turėtų būti suteikiama pacientams, kuriems reikalinga medicininė pagalba.

Suprantame žmones, kurie sunkiai serga ar slaugo sunkiai sergančius artimuosius, tad jiems yra pritaikytas atskiras įkainis ir abonentas, kurio savaitinis tarifas yra 6 eur., o mėnesinis 18 eur. Tad kviečiame skaitytoją Marių užpildyti šią anketą ir jam taip pat bus pritaikytas palengvintas tarifas, pildyti ČIA.

Mielai atsakysime į papildomus klausimus, o taip pat padėsime kuo galėsime.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išgertuvės Šventojoje siutino: ne visi taip supranta atostogas (57)

Kurortas - kai kuriems žmonėms jis asocijuojasi su poilsiu ar vakarėliais. Susirenka daugybė...

Apsilankymas baseine priminė sovietų laikus: ar tai verta 28 eurų? (57)

Š. m. birželio 10 d. lankėmės viename Lietuvos vandens pramogų parke. Turėjome dovanų kuponą...

Turi patarimą abiturientams, kad ateityje netektų nusivilti (1)

Tema bus apie studijas. Norėčiau duoti patarimą jaunimui, kurie ką tik baigė mokyklą.

Sulauktas skambutis išvedė iš kantrybės – jaučiasi ir toliau kvailinamas (24)

Tikriausiai visi pajuto bangą įvairiausių elektroninių laiškų ar net skambučių, kuriais...

Per mėnesį turi išgyventi už 400 eurų: kokias dar sagas mesti į taupyklę? (204)

Įmonės remia daug programų ir konkursų, tačiau darbuotojams moka tikrai mažas algas. Po to, kai...

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Apie blogus žurnalistus, „lepšę iš tarnybos“ ir prarastus milijonus (30)

Ambicingi planai vaizdingoje sostinės vietoje statyti daugiabučius namus ir iš to uždirbti...

Vaikų globėjo kaukė slėpė siaubingą potraukį: ragina atsipeikėti visus (58)

Žinomo klaipėdiečio, įtariamo vaikų tvirkinimu, sulaikymas apnuogino opią problemą: Lietuvoje...

Automobilių priežiūra: yra viena išimtis iš taisyklės (12)

Visų automobilių gamintojai nustato intervalus, kas kiek laiko ar kiek kilometrų nuvažiavus reikia...

„MG Baltic“ kreipėsi į teismą dėl Bako paskleistų ir „neatitinkančių tikrovės“ teiginių (20)

Koncernas „ MG Baltic “ antradienį kreipėsi į teismą, prašydamas pripažinti Seimo...

JAV pasitraukė iš JT Žmogaus teisių tarybos papildyta 08.30 (75)

JAV traukiasi iš Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos, antradienį vakare pareiškė...

„Mano eksperimentas“ – išbandė 300 skirtingų pomidorų rūšių, kaip pasirinkti (2)

Vilniuje gyvenančiai Svetlanai pomidorų auginimas – neatsiejama gyvenimo dalis. 250 skirtingų...

Tobuliausias gyvūnas: ištvėrė ne vieną masinį išnykimą ir neabejotinai pragyvens žmoniją (23)

Tvirčiausias pasaulio gyvūnas nėra koks dramblys ar raganosis. Tai – pusės milimetro dydžio...

Egidijus Dragūnas apie santykius su modeliu Kotryna Kozlovaite: mes tikrai susituoksime (40)

Praėjusią savaitę DELFI redakcijoje viešėjęs grupės „Sel“ lyderis Egidijus Dragūnas...

Rusijos rinktinės stratego mintys apie čempionų titulą ir sirgalių šėlsmas Maskvos centre (69)

Futbolo spektaklis ir šventė tęsiasi – po Rusijos rinktinės pergalės prieš Egiptą antradienį...

Kas nutiktų, įpylus stiklinę acto į kriauklę, arba – beribės pigios priemonės galimybės (31)

Buityje dažni nedideli nemalonumai, kuriuos norisi greičiau pašalinti. Užsikimšo kriauklė,...