aA
Vis paskaitau diskusijas apie emigrantų užsienyje ir žmonių, likusių Lietuvoje, gyvenimus. Mano istorija gal ne visai kasdieniška, nes į Angliją išskridau ne dėl finansinių bėdų, o dėl to, kad užsienis mane visada viliojo ir visada svajojau dirbti pagal savo specialybę ir išsilavinimą.
© Reuters/Scanpix

Lietuvoje buvau įgijęs aukštąjį techninį išsilavinimą, turėjau gerą darbą. Tai buvo 2004-ieji metai. Tais laikais alga siekė daugiau nei 2000 litų. Buvau viengungis ir gyvenau tėvų namuose. Turėjau savo automobilį. Vargo nemačiau, nors darbas ir buvo atsakingas ir kartais sekinantis, bet man patiko.

Kai tik Lietuva įstojo į ES, išskridau į Angliją „legaliai“. Darbo tada dar neturėjau, nes maniau, kad nesunkiai jį rasiu. Deja, apsistojus Londone ir pradėjus ieškoti darbo, nelabai sekėsi, nes niekam buvo neįdomu, kad esu „kažkoks“ lietuvis su „kažkokiu“ aukštuoju, su „kažkokia lietuviška“ patirtimi.

Gyvenau pas lietuvius bute, dalinausi kambarį su kitu lietuviu. Jis dirbo naktimis, tai aš jo beveik ir nemačiau. Gyventi buvo pigu! Taip gyvenant nuoma kainavo gal 150 svarų per mėnesį Londone! Bet kiek taip „pagyvensi“? Po mėnesio susiradau darbą Kente, jam reikėjo mano išsilavinimo. Iš Londono į darbą traukiniais ilgai nevažiuosi daug laiko atima ir labai brangūs bilietai, todėl suusiradau, kur gyventi naujame mieste.

Nuomojausi studijos tipo butą. Tais laikais butas, maistas ir pragyvenimas kainavo apie 1000 svarų mėnesiui. Bet tokia iš pradžių ir buvo mano alga! Pradėjau gailėtis, kad išvažiavau iš Lietuvos, nes tėvynėje po algos man likdavo daugiau, o čia nieko.

Kadangi dirbau gerai ir buvo akivaizdūs rezultatai, po 3 mėn. man šiek tiek pakėlė algą – mokėjo 200 svarų per mėnesį daugiau. Tada jau turėjau iš ko taupyti. O kad dar labiau sutaupyčiau, savo butą iškeičiau į kambarį pas anglę šeimininkę. Tada kambario nuoma kainavo 320 svarų per mėnesį. Gyvenant vienam, tai buvo labai gerai finansiniu atžvilgiu, bet visą gyvenimą taip juk negyvensi.

Laikui bėgant, atlyginimas vis kilo. Bet negalvokit, kad savaime! Nežinau, kaip kitiems, bet anglų kapitalistai algos lengvai ir šiaip „savaime“ nelabai linkę didinti. Visada turėjau eiti derėtis, panašiai kaip ir Lietuvoje.

Po dvejų metų mano alga buvo jau daugiau nei 2000 svarų per mėnesį, nuskaičiavus mokesčius. Sutaupydavau 700-1000 svarų per mėnesį.

Nusipirkau savo butą (su dviems miegamaisiais), pagal lietuvišką supratimą trijų kambarių. Tai buvo 2010 metai ir kainos dar buvo nespėjusios pakilti po 2008-2009 m. krizės. Kad nusipirktum butą ar namą, reikėjo turėti 5-10 proc. depozitą nuo vertės ir dar kelis tūkstančius įvairiems pirkimo mokesčiams.

Paskola ir komunaliniai mokesčiai tada buvo apie 800 svarų per mėnesį. Panašiai tiek kainuotų ir nuomotis tokį butą. Nepamirškit, čia ne Londonas. Ten tokių kainų nelabai kur rasi! Maistas apie 150-200 svarų per mėnesį, jei pats gaminiesi namuose. Automobilis apie 100 svarų/mėn. už draudimą ir aptarnavimus, plius apie 200 svarų už kurą (čia jau priklauso, kiek važinėsi, gali būti ir 50 svarų). Dar apie 100 svarų reikia drabužiams, avalynei ir kitiems dalykams. Visa kita išleisk ar taupyk, kaip nori. Žodžiu, apie 1300-1500 svarų vienam žmogui pragyventi užtenka, jei gyveni vienas ir nesidalini su „kolegomis“. Gyvenant dviese, kiekvienam užtektų po 1000 svarų per mėnesį, nes tada jau buto išlaikymo kaina dalinama pusiau.

Bet vienam visur paprasčiau ir lengviau. Viskas prasideda tada, kai atsiranda šeima ir vaikai. Tada mokesčiai jau „nebedalinami“! O vaikus išlaikyti nėra pigu, ypač, kai jie pradeda eiti į darželį ar mokyklą! Mamai į darbą eiti neapsimoka, nes ji uždirbs gal 1000-1300 svarų per mėnesį, bet darželis kainuoja 1000-1200 svarų per mėnesį!

O jei du vaikai? Samdyti ar įdarbinti auklė taip pat nėra labai pigiau. Be to, jau ir butas darosi per mažas!

Aš pardaviau butą po 4 metų. Kaina buvo 22 proc. didesnė, nei mokėjau. Bet yra „bet“. Nupirkti ir parduoti nekilnojamą turtą Anglijoje kainuoja nemažus pinigus kelis tūkstančius svarų. Pirmus 2-3 metus didesnė dalis išmokama palūkanoms, o ne pačiai paskolai išmokėti. Todėl apie „didelį“ pelną galima tik teoriškai pasvajoti. O jei jau išsikeli su šeima gyventi kitur, o tavo butas „stovi“ neparduotas kelis mėnesius, pelno kaip nebūta. Ir tada suskaičiuoji, kad keliems metams buto pirkti neverta, o geriau nuomotis.

3-4 asmenų šeimai 2000 svarų per mėnesį jau nelabai užtenka. Reikia bent jau 3000 svarų! Atsiminkit ir tai, kad yra toks dalykas kaip atostogos Lietuvoje, o tada jau lėktuvo bilieto kaina yra dauginama iš 3 ar 4, jei vaikui daugiau nei dveji.

O atostogų norisi ne tik Lietuvoje... Be to, vaikai auga labai greitai gal kas kelis mėnesius reikia naujų mokyklinių uniformų bei drabužių. O jei dar visokie užklasiniai būreliai, kurie taip pat kainuoja? O Anglijoje uždirbti 3000 svarų per mėnesį tikrai nėra visiems lengva, net ir patiems anglams. Dauguma anglų patys susiduria su finansinėmis bėdom, todėl ir nuomoja kambarius imigrantams!

Reziumuoju: šiais laikais gyventi vienam Anglijoje reikia bent 1200-1500 svarų per mėnesį. Dviems bent jau 2000 svarų. O 3-4 asmenų šeimai 2000 svarų jau per mažai... Ir čia ne Londone ar kitoj brangesnėje vietovėje.

Gyventi gerai galima ir Lietuvoje, ir kitoje šalyje. Visur principas panašus: reikia mokėti tos šalies kalbą, turėti bent kažkokią paklausią specialybę, dirbti nebūtinai fiziškai sunkiai, bet ir „su galva“. Svarbiausia nepersistengti su kreditinėmis kortelėmis ir paskolomis naujiems automobiliams, telefonams, baldams ir t.t. O tada senatvėje grįžti į Lietuvą ir anūkams pasakoti pasakas „ir aš ten buvau, ir aš pats mačiau, ir aukso pilyje gyvenau!“.

O kiekvieno gyvenimas yra kitoks kas tinka vienam, gali netikti kitam! Bet jei sekasi Lietuvoje, tai seksis ir kitur, o jei muša Lietuvoje, tai primuš ir kitur nuo savęs niekur nepabėgsi!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Kviečiame aprašyti gyvenimo sąlygas ir pasidalyti nuotraukomis, kaip atrodo jūsų namai. Ar tikrai kai kuriems jūsų tenka gyventi ne vieniems? O gal tai tik mitas?

Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (79)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (186)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...

Aš tik už žiemos laiką – pagalvokime apie moksleivius (200)

Reikia palikti žiemos laiką, nes: palikus vasaros laiką moksleiviams ilgiau tektų keliauti į...

Kaunietė nori būti išgirsta: ar kam nors tai rūpi? (4)

Neseniai „Kas vyksta Kaune“ buvo įkeltas video, kaip pilietis vagia miesto trinkeles .

Top naujienos

Prezidentiniuose reitinguose – neįtikėtini pokyčiai: atsiskleidė Šimonytės fenomenas (534)

Gyventojams vardinant pretendentus į prezidentus, populiariausiųjų trejetukas keičiasi – į...

Istorikas iš Vokietijos Lietuvą pažino nusprendęs čia išlaikyti vairavimo teises (149)

Kai priėjęs pasisveikinti Felixas Ackermannas raiškiai ištaria „laba diena“, pasitikslinu...

Partijų reitingai: „valstiečiams“ – tikrai prasti signalai (71)

Opoziciniai konservatoriai reitingų lentelėje kyla į viršų, savo nuolatinius konkurentus...

Naktinis reidas Vilniuje: po „CityBee“ gaudynių paaiškėjo kuriozinė situacija (32)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą Vilniuje surengę pareigūnai pričiupo ir nelegaliai...

Mero posto siekiantis Uspaskichas prašo teismo panaikinti jo teistumą (1)

Į Vilniaus merus kandidatuojantis Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas...

Iki galo dar neveikiančiu keltu „Regina Seaways“ plukdė į Švediją: nepatogumus kompensavo kotletu (67)

Spalio pradžioje iš Kylio į Klaipėdą plaukusiame kelte „ Regina Seaways “ dėl gedimo...

Nematoma kraupi realybė: Dovilės Didžiūnaitytės organizme rasto „oksiko“ Lietuvoje įsigyti galima paprasčiau nei manote (149)

Tragiškai žuvusios Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol yra didelė mįslė. Praėjusių...

NBA lygoje – vampyriškas Sabonio dėjimas su lietuvišku krauju per du varžovus ir solidus dvigubas dublis (8)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Milvokyje vykusiose NBA rungtynėse vietos „Bucks“ (2/0)...

Ką turite daryti, kad savaitgalį nereikėtų daug laiko skirti namų tvarkymui (1)

Mes visi tai patyrėme. Po ilgos darbo savaitės ir mini-maratono valant namus savaitgalį apsidairote...

Neįtikėtini faktai apie dvynių laukimą: kodėl jų gimsta vis daugiau (2)

Kūdikio laukimas jau yra stebuklas. Jei laukiatės dvynukų – dviguba laimė. Tinklalapis...