aA
Vis paskaitau diskusijas apie emigrantų užsienyje ir žmonių, likusių Lietuvoje, gyvenimus. Mano istorija gal ne visai kasdieniška, nes į Angliją išskridau ne dėl finansinių bėdų, o dėl to, kad užsienis mane visada viliojo ir visada svajojau dirbti pagal savo specialybę ir išsilavinimą.
Į Angliją išvykęs lietuvis paskaičiavo, kiek reikia uždirbti, norint ten gyventi su šeima
© Reuters/Scanpix

Lietuvoje buvau įgijęs aukštąjį techninį išsilavinimą, turėjau gerą darbą. Tai buvo 2004-ieji metai. Tais laikais alga siekė daugiau nei 2000 litų. Buvau viengungis ir gyvenau tėvų namuose. Turėjau savo automobilį. Vargo nemačiau, nors darbas ir buvo atsakingas ir kartais sekinantis, bet man patiko.

Kai tik Lietuva įstojo į ES, išskridau į Angliją „legaliai“. Darbo tada dar neturėjau, nes maniau, kad nesunkiai jį rasiu. Deja, apsistojus Londone ir pradėjus ieškoti darbo, nelabai sekėsi, nes niekam buvo neįdomu, kad esu „kažkoks“ lietuvis su „kažkokiu“ aukštuoju, su „kažkokia lietuviška“ patirtimi.

Gyvenau pas lietuvius bute, dalinausi kambarį su kitu lietuviu. Jis dirbo naktimis, tai aš jo beveik ir nemačiau. Gyventi buvo pigu! Taip gyvenant nuoma kainavo gal 150 svarų per mėnesį Londone! Bet kiek taip „pagyvensi“? Po mėnesio susiradau darbą Kente, jam reikėjo mano išsilavinimo. Iš Londono į darbą traukiniais ilgai nevažiuosi daug laiko atima ir labai brangūs bilietai, todėl suusiradau, kur gyventi naujame mieste.

Nuomojausi studijos tipo butą. Tais laikais butas, maistas ir pragyvenimas kainavo apie 1000 svarų mėnesiui. Bet tokia iš pradžių ir buvo mano alga! Pradėjau gailėtis, kad išvažiavau iš Lietuvos, nes tėvynėje po algos man likdavo daugiau, o čia nieko.

Kadangi dirbau gerai ir buvo akivaizdūs rezultatai, po 3 mėn. man šiek tiek pakėlė algą – mokėjo 200 svarų per mėnesį daugiau. Tada jau turėjau iš ko taupyti. O kad dar labiau sutaupyčiau, savo butą iškeičiau į kambarį pas anglę šeimininkę. Tada kambario nuoma kainavo 320 svarų per mėnesį. Gyvenant vienam, tai buvo labai gerai finansiniu atžvilgiu, bet visą gyvenimą taip juk negyvensi.

Laikui bėgant, atlyginimas vis kilo. Bet negalvokit, kad savaime! Nežinau, kaip kitiems, bet anglų kapitalistai algos lengvai ir šiaip „savaime“ nelabai linkę didinti. Visada turėjau eiti derėtis, panašiai kaip ir Lietuvoje.

Po dvejų metų mano alga buvo jau daugiau nei 2000 svarų per mėnesį, nuskaičiavus mokesčius. Sutaupydavau 700-1000 svarų per mėnesį.

Nusipirkau savo butą (su dviems miegamaisiais), pagal lietuvišką supratimą trijų kambarių. Tai buvo 2010 metai ir kainos dar buvo nespėjusios pakilti po 2008-2009 m. krizės. Kad nusipirktum butą ar namą, reikėjo turėti 5-10 proc. depozitą nuo vertės ir dar kelis tūkstančius įvairiems pirkimo mokesčiams.

Paskola ir komunaliniai mokesčiai tada buvo apie 800 svarų per mėnesį. Panašiai tiek kainuotų ir nuomotis tokį butą. Nepamirškit, čia ne Londonas. Ten tokių kainų nelabai kur rasi! Maistas apie 150-200 svarų per mėnesį, jei pats gaminiesi namuose. Automobilis apie 100 svarų/mėn. už draudimą ir aptarnavimus, plius apie 200 svarų už kurą (čia jau priklauso, kiek važinėsi, gali būti ir 50 svarų). Dar apie 100 svarų reikia drabužiams, avalynei ir kitiems dalykams. Visa kita išleisk ar taupyk, kaip nori. Žodžiu, apie 1300-1500 svarų vienam žmogui pragyventi užtenka, jei gyveni vienas ir nesidalini su „kolegomis“. Gyvenant dviese, kiekvienam užtektų po 1000 svarų per mėnesį, nes tada jau buto išlaikymo kaina dalinama pusiau.

Bet vienam visur paprasčiau ir lengviau. Viskas prasideda tada, kai atsiranda šeima ir vaikai. Tada mokesčiai jau „nebedalinami“! O vaikus išlaikyti nėra pigu, ypač, kai jie pradeda eiti į darželį ar mokyklą! Mamai į darbą eiti neapsimoka, nes ji uždirbs gal 1000-1300 svarų per mėnesį, bet darželis kainuoja 1000-1200 svarų per mėnesį!

O jei du vaikai? Samdyti ar įdarbinti auklė taip pat nėra labai pigiau. Be to, jau ir butas darosi per mažas!

Aš pardaviau butą po 4 metų. Kaina buvo 22 proc. didesnė, nei mokėjau. Bet yra „bet“. Nupirkti ir parduoti nekilnojamą turtą Anglijoje kainuoja nemažus pinigus kelis tūkstančius svarų. Pirmus 2-3 metus didesnė dalis išmokama palūkanoms, o ne pačiai paskolai išmokėti. Todėl apie „didelį“ pelną galima tik teoriškai pasvajoti. O jei jau išsikeli su šeima gyventi kitur, o tavo butas „stovi“ neparduotas kelis mėnesius, pelno kaip nebūta. Ir tada suskaičiuoji, kad keliems metams buto pirkti neverta, o geriau nuomotis.

3-4 asmenų šeimai 2000 svarų per mėnesį jau nelabai užtenka. Reikia bent jau 3000 svarų! Atsiminkit ir tai, kad yra toks dalykas kaip atostogos Lietuvoje, o tada jau lėktuvo bilieto kaina yra dauginama iš 3 ar 4, jei vaikui daugiau nei dveji.

O atostogų norisi ne tik Lietuvoje... Be to, vaikai auga labai greitai gal kas kelis mėnesius reikia naujų mokyklinių uniformų bei drabužių. O jei dar visokie užklasiniai būreliai, kurie taip pat kainuoja? O Anglijoje uždirbti 3000 svarų per mėnesį tikrai nėra visiems lengva, net ir patiems anglams. Dauguma anglų patys susiduria su finansinėmis bėdom, todėl ir nuomoja kambarius imigrantams!

Reziumuoju: šiais laikais gyventi vienam Anglijoje reikia bent 1200-1500 svarų per mėnesį. Dviems bent jau 2000 svarų. O 3-4 asmenų šeimai 2000 svarų jau per mažai... Ir čia ne Londone ar kitoj brangesnėje vietovėje.

Gyventi gerai galima ir Lietuvoje, ir kitoje šalyje. Visur principas panašus: reikia mokėti tos šalies kalbą, turėti bent kažkokią paklausią specialybę, dirbti nebūtinai fiziškai sunkiai, bet ir „su galva“. Svarbiausia nepersistengti su kreditinėmis kortelėmis ir paskolomis naujiems automobiliams, telefonams, baldams ir t.t. O tada senatvėje grįžti į Lietuvą ir anūkams pasakoti pasakas „ir aš ten buvau, ir aš pats mačiau, ir aukso pilyje gyvenau!“.

O kiekvieno gyvenimas yra kitoks kas tinka vienam, gali netikti kitam! Bet jei sekasi Lietuvoje, tai seksis ir kitur, o jei muša Lietuvoje, tai primuš ir kitur nuo savęs niekur nepabėgsi!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Emigrantai, klausiame Jūsų – kaip gyvenate svetur? Kviečiame aprašyti gyvenimo sąlygas ir pasidalyti nuotraukomis, kaip atrodo jūsų namai. Ar tikrai kai kuriems jūsų tenka gyventi ne vieniems? O gal tai tik mitas?

Savo mintis galite siųsti, spausdami pilką mygtuką čia arba el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Paauglystėje didžiausią klaidą padariusi mergina prašo tėvų atleisti ir įspėja kitus (8)

Paauglystė – sunkus metas. Kai buvau paauglė, erzindavo viskas. O kartą viskas susidėjo į vieną.

Esu mergina, bet ne feministė. Štai, kuo moterys pačios save skriaudžia (152)

Feminizmo problema, kad ir kaip bebūtų skaudu feministėms, nėra kokių nors masonų vyrų...

Per Valentino dieną vaikino ištarti žodžiai paliko mylimąją be žado: plyšta širdis (64)

Ši Valentino diena man buvo siaubinga. Sakote, meilės, romantikos diena? Aš sakau: žinokite, kaip...

Išvardino tris daugiavaikių šeimų tipus: užuojauta jūsų vaikučiams (214)

Sveikinu tuos, kurie susilaukė didelio būrio vaikučių! Ramiu naktelių, bei „smagaus“...

300 eurų per mėnesį vien sau išleidžianti žmona pasibaisėjo taupančiomis: kaip kokios laukinės (373)

Internete vyko diskusija, kiek merginos išleidžia vien „ant savęs“. Pasisakė visos, kurios...

Top naujienos

Gydytoja papasakojo, kas laukia vaikų, kurių mamos besilaukdamos vartojo alkoholį (15)

Pirmadienį Policijos departamentas informavo, kad šeštadienį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Tūkstantis sveikais laikytų laivo keleivių išsibarstė po tris žemynus, vienam jau nustatytas koronavirusas „tai gali būti lūžio taškas“ (98)

Nors ir buvo tvirtinama, kad kruiziniame laive „Westerdam“ koronaviruso atvejų nėra,...

Atnaujinimai baigėsi, bet problemos išliko: SEB klientai skundžiasi neprieinantys prie savo sąskaitų (63)

Po to, kai SEB banko klientai nuo penktadienio dėl naujos IT platformos diegimo negalėjo naudotis...

„Eurovizijos“ užgožtas Nausėdos gestas: asmeniniai atsiprašymo žodžiai jau nuskambėjo? (127)

Kol Lietuva šeštadienį sukausčiusi dėmesį sekė, kas mūsų šaliai atstovaus...

Gyvai / Delfi 11: kova su klimato kaita keičia energetiką – tai pajusime visi

Lietuva ir visa Europos Sąjunga išsikėlė ambicingą tikslą – iki 2050 metų tapti klimatui...

Daugiabučių liftams dega geltoną šviesą (35)

Net patvariausiems liftams Lietuvoje duodamas 25 metų eksploatavimo terminas, tačiau Panevėžio...

Matijošaitis atsistatydina iš vienos bendrovės pareigų (26)

„Kauno energija“ paskelbė apie keturių Kauno miesto savivaldybės tarybos narių...

Sostinėje girta moteris namuose pagimdė kūdikį: laukiama kraujo tyrimų  dar papildyta (110)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniuje girta moteris pagimdė kūdikį .

Paauglystėje didžiausią klaidą padariusi mergina prašo tėvų atleisti ir įspėja kitus (8)

Paauglystė – sunkus metas. Kai buvau paauglė, erzindavo viskas. O kartą viskas susidėjo į vieną.

Lietuva galutinai pralaimėjo ginčą su „Gazprom“ dėl 1,4 mlrd. eurų kompensacijos (88)

Lietuva galutinai pralaimėjo beveik aštuonerius metus trukusį ginčą su Rusijos koncernu...

|Maža didelių žinių kaina