aA
2015 m. birželio 23 d. Teisingumo ministerija su pasididžiavimu paskelbė, kad jos parengtas ir sėkmingai patvirtintas Seimo Bausmių vykdymo kodekso projektas, pagerina įkalinimo sąlygas ir suteikia daugiau galimybių nuteistiesiems bendrauti su artimaisiais. Neva tokiais pakeitimais įgyvendintos CPT rekomendacijos.
Lukiškių kalėjimas
Lukiškių kalėjimas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Iš lėto skubu paneigti šitas, mano nuomone, nesąmones. Ko gero, svarbiausias Teisingumo ministerijos ir Seimo „žygdarbis“ – uždraudimas vaikams aplankyti savo tėvą ar motiną ilgalaikiame pasimatyme. Kokia valdžia šaunuolė, atėmusi iš vaiko teisę turėti tėvą ir motiną bei dar kartą paneigusi bausmės individualumo principą ir nubaudusi niekuo dėtus nuteistųjų vaikus, tapusius šios supuvusios sistemos įkaitais.

Toliau mūsų šaunuoliai pagalvojo, kad nuteistieji ilgalaikiuose pasimatymuose su artimaisiais žmonėmis bendrauja šiek tiek per ilgai, todėl nusprendė sutrumpinti pasimatymų laiką, neva juos padarydami dažnesnius. Visi kartu paskaičiuokime: nuteistasis, priklausantis paprastai grupei (o tokių, beje, daugiausia, nes jie nenusipelno būtų lengvoje grupėje), dabar gauna per 3 mėnesius 2 parų ilgalaikį pasimatymą – per metus 8 paros. 

Nuo 2015 m. balandžio 1 d. tokiems nuteistiesiems priklausys per 2 mėnesius 1 para – per metus 6 paros (atsižvelgiant į pakeitimus, dabar minėtai grupei priklausančiam nuteistajam priklausys 6 ilgalaikiai pasimatymai ir 6 trumpalaikiai – DELFI). Aukštoji matematika. Puikiai įgyvendintos CPT rekomendacijos. Tokia naująja tvarka tikrai bus sėkmingai sustiprinti socialiniai ryšiai.

Leiskite priminti, kad ilgalaikiai pasimatymai bus galimi tik su vyru/žmona, sugyventiniu/sugyventine arba asmenimis, turinčiais bendrą vaiką (bet jokiu būdu ne su pačiais vaikais!). Taigi su mama, tėvu, broliais, sesėmis tokie pasimatymai yra negalimi (mat bus galima pasišnekėti keletą valandų per stalą). Še tau ir socialinių ryšių stiprinimas.

Lietuva, tavo prognozės liūdnos, bus daug teismų, nes valstybė staiga suprato turinti teisę atimti iš vaikų galimybę būti ir bendrauti su savo tėvais. O jūs, mokesčių mokėtojai, paruoškite pinigines atlyginti žalą ne tik nuteistiesiems, bet ir jų vaikams. Ir nepamirškite už tai padėkoti Teisingumo ministerijai ir Seimui. Bet juk visų svarbiausia – bausti, bausti, nuteisti ir dar kartą bausti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI skaitytojai jau anksčiau atkreipė dėmesį į padarytus pakeitimus. Tuomet DELFI Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Donata Matulevičienė patvirtino, kad kaliniai ilgalaikių pasimatymų metu galės matytis tik su sutuoktiniais, sugyventiniais ar asmenimis, su kuriais nuteistasis turi bendrą vaiką. Vis dėlto, jos teigimu, matytis su kitais asmenimis trumpalaikių pasimatymų metu sąlygos bus geresnės nei anksčiau:

„Atkreipiame dėmesį, kad nors pagal 2015-06-13 Lietuvos Respublikos Seimo priimtą Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo įstatymo projektą nežymiai keičiama šiuo metu galiojanti ilgalaikių pasimatymų tvarka (t.y. šių pasimatymų metu nuteistieji galės pasimatyti tik su sutuoktiniais, sugyventiniais ar asmenimis, su kuriais nuteistasis turi bendrą vaiką), tačiau kartu sukuriamos sąlygos intensyvesniam ir kokybiškesniam nuteistųjų ir jų artimųjų santykių palaikymui. Pavyzdžiui, iki šiol, trumpalaikių pasimatymų metu nuteistasis su į pasimatymą atvykusiais asmenimis (t.y. ir su artimaisiais) galėjo bendrauti tik per stiklinę pertvarą, tačiau, įsigaliojus aptariamiems pakeitimams, tokie pasimatymai bus leidžiami tarpusavyje neizoliuojant nuteistojo ir su juo pasimatyti atvykusių artimųjų.

Be to, atsižvelgiant į tai, kad kokybiškam nuteistojo ir jo artimųjų socialinių ryšių palaikymui labai svarbi dažnesni (bet nebūtinai ilgesni) pasimatymai, padidinamas leidžiamų pasimatymų skaičius. Pavyzdžiui, jei laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose atliekantis nuteistasis šiuo metu turi galimybę per 3 mėn. gauti nustatytą pasimatymų skaičių, įsigaliojus pakeitimams, tą patį pasimatymų kiekį jis galės gauti per 2 mėnesius.

Paminėtina ir tai, kad siekiant skatinti nuteistųjų artimuosius dažniau lankyti įkalinimo įstaigose ir kad tokie pasimatymai jiems nesukeltų papildomų išlaidų ir kitų nepatogumų (pavyzdžiui, ruošiant maistą sau ir nuteistajam), sukuriamos sąlygos į ilgalaikius pasimatymus atvykusiems asmenims nemokamai gauti jau paruoštą maistą. 

Atvykusiems pasimatyti pageidaujant taip pat bus leidžiama įsigyti pageidaujamus produktus ir juos paruošti pasimatymų patalpose įrengtose virtuvėlėse. 

Kartu akcentuotina, kad ilgalaikiai pasimatymai Vakarų šalių bausmių vykdymo sistemose iš viso nėra numatyti (pasimatyti leidžiama tik trumpalaikių pasimatymų metu), tačiau didesnių problemų dėl nuteistųjų ir jų vaikų tarpusavio ryšių susilpnėjimo, nepastebima. Todėl, komentuojant skaitytojos susirūpinimą dėl to, kad ilgalaikiuose pasimatymuose negalės dalyvauti nuteistųjų vaikai, pažymėtina, kad laisvės atėmimo vietų įstaigos nėra pačios tinkamiausios vietos vaikams, kadangi ilgas buvimas tokioje slogioje atmosferoje taip pat gali padaryti neigiamos įtakos tolesnei jų raidai. Todėl, tikimės, kad vietoj retų ilgalaikių pasimatymų sudarius sąlygas daug dažniau pasimatyti, tėvų ir vaikų ryšys tik stiprės.“

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Anytos gestas šaltą žiemą marčiai įsiminė dešimtmečiams (28)

Mano anyta jau keleri metai, kaip išėjusi anapilin, bet, ji buvo ypatingas žmogus.

Pandemijos dienoraštis: dėl viruso Europa vilkiko vairuotojus išvydo kitomis akimis (29)

Netoli Danijos sienos yra viena puiki vietelė. Yra galimybė sunkvežimiu privažiuoti prie pat...

Dėl karantino nėščioji pateko į nepavydėtiną situaciją – ministerija atsakė, kaip skaičiuoja išmokas (20)

Rašau, nes nežinau, kur daugiau kreiptis, atsidūrus tokioje situacijoje. Karantinas nėščiąsias...

Profesorius: pasirodo, netikėję Aurelijaus Verygos rekomendacija buvo 1000 kartų teisūs (762)

Kaip bebūtų keista, nuo pat koronaviruso infekcijos plitimo pradžios, tiek ministras Aurelijus...

Šveicarijoje gyvenanti lietuvė: iš feisbuko atrodo, kad lietuviškam elitui suminkštėjusios smegenys (190)

Keistas demokratijos supratimas Lietuvoje. Už „žmogaus teisę laisvai judėti“ tokiu metu, kai...

Top naujienos

Įvardijo didžiausias baimes dėl koronaviruso: kur kas gilesnės problemos gali laukti ateityje (206)

Naujausia visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „ Spinter tyrimai “ visuomenės...

Verslo planas dėl karantino švelninimo: galėtų dirbti lauko kavinės, odontologijos įmonės, vėliau – ir viešbučiai (438)

Praėjusią savaitę premjeras Saulius Skvernelis paragino asocijuotas verslo struktūras iki...

Vyriausybės projekte – karatino pratęsimas iki 27 dienos, judėjimą ribotų nuo penktadienio vakaro (18)

Trečiadienį ministrų kabinetas apsispręs dėl karantino pratęsimo ir jo sąlygų. Sveikatos...

„Delfi ryte“ – kaip išmokti tvarkyti savo biudžetą ir Urtės Mikelevičiūtės idėjos Velykų stalui (1)

Kodėl svarbu, kaip tvarkome savo biudžetą? Kaip išmoktį jį planuoti ir kaip keisti, ištikus...

Lietuvoje daugėja apsaugos priemonių: Kauną pasiekė 2 tūkstančiai dėžių, pakeliui – dar didesnė siunta (87)

Šiąnakt Kaune nusileido dar vienas lėktuvas – anot Sauliaus Skvernelio, jis atgabeno 2...

Naujų atvejų skaičius mažėja: per parą Lietuvoje fiksuoti 32 koronaviruso atvejai (323)

Naujų koronaviruso atvejų skaičius šalyje perkopė 900. Per parą ištyrus 2301 ėminį...

„The Guardian“: keista Boriso Johnsono atsidūrimo ligoninėje istorija (15)

Pirmoji užuomina, kad Borisas Johnsonas naujojo koronaviruso susargdintas žymiai sunkiau, nei...

Naktį dangų nušvietė supermėnulis – skaitytojai užfiksavo įstabiausius vaizdus

Naktį iš balandžio 7 į 8 turėjome galimybę išvysti neįprastai didelį mėnulį. Rausvasis...

Pasveikusius nuo COVID-19 kviečia tapti donorais: jūsų kraujas gali padėti sergantiems šiuo koronavirusu (15)

VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų bei Intensyvios terapijos centruose gydomi COVID-19...

Klaipėdos uosto vadovo konkursą laimėjo su „valstiečiais“ rinkimuose dalyvavęs Algis Latakas (161)

Klaipėdos jūrų uosto vadovo konkursą laimėjo buvęs koncerno „Achemos grupė“ valdomos...

|Maža didelių žinių kaina