2015 m. birželio 23 d. Teisingumo ministerija su pasididžiavimu paskelbė, kad jos parengtas ir sėkmingai patvirtintas Seimo Bausmių vykdymo kodekso projektas, pagerina įkalinimo sąlygas ir suteikia daugiau galimybių nuteistiesiems bendrauti su artimaisiais. Neva tokiais pakeitimais įgyvendintos CPT rekomendacijos.
Lukiškių kalėjimas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Iš lėto skubu paneigti šitas, mano nuomone, nesąmones. Ko gero, svarbiausias Teisingumo ministerijos ir Seimo „žygdarbis“ – uždraudimas vaikams aplankyti savo tėvą ar motiną ilgalaikiame pasimatyme. Kokia valdžia šaunuolė, atėmusi iš vaiko teisę turėti tėvą ir motiną bei dar kartą paneigusi bausmės individualumo principą ir nubaudusi niekuo dėtus nuteistųjų vaikus, tapusius šios supuvusios sistemos įkaitais.

Toliau mūsų šaunuoliai pagalvojo, kad nuteistieji ilgalaikiuose pasimatymuose su artimaisiais žmonėmis bendrauja šiek tiek per ilgai, todėl nusprendė sutrumpinti pasimatymų laiką, neva juos padarydami dažnesnius. Visi kartu paskaičiuokime: nuteistasis, priklausantis paprastai grupei (o tokių, beje, daugiausia, nes jie nenusipelno būtų lengvoje grupėje), dabar gauna per 3 mėnesius 2 parų ilgalaikį pasimatymą – per metus 8 paros. 

Nuo 2015 m. balandžio 1 d. tokiems nuteistiesiems priklausys per 2 mėnesius 1 para – per metus 6 paros (atsižvelgiant į pakeitimus, dabar minėtai grupei priklausančiam nuteistajam priklausys 6 ilgalaikiai pasimatymai ir 6 trumpalaikiai – DELFI). Aukštoji matematika. Puikiai įgyvendintos CPT rekomendacijos. Tokia naująja tvarka tikrai bus sėkmingai sustiprinti socialiniai ryšiai.

Leiskite priminti, kad ilgalaikiai pasimatymai bus galimi tik su vyru/žmona, sugyventiniu/sugyventine arba asmenimis, turinčiais bendrą vaiką (bet jokiu būdu ne su pačiais vaikais!). Taigi su mama, tėvu, broliais, sesėmis tokie pasimatymai yra negalimi (mat bus galima pasišnekėti keletą valandų per stalą). Še tau ir socialinių ryšių stiprinimas.

Lietuva, tavo prognozės liūdnos, bus daug teismų, nes valstybė staiga suprato turinti teisę atimti iš vaikų galimybę būti ir bendrauti su savo tėvais. O jūs, mokesčių mokėtojai, paruoškite pinigines atlyginti žalą ne tik nuteistiesiems, bet ir jų vaikams. Ir nepamirškite už tai padėkoti Teisingumo ministerijai ir Seimui. Bet juk visų svarbiausia – bausti, bausti, nuteisti ir dar kartą bausti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI skaitytojai jau anksčiau atkreipė dėmesį į padarytus pakeitimus. Tuomet DELFI Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Donata Matulevičienė patvirtino, kad kaliniai ilgalaikių pasimatymų metu galės matytis tik su sutuoktiniais, sugyventiniais ar asmenimis, su kuriais nuteistasis turi bendrą vaiką. Vis dėlto, jos teigimu, matytis su kitais asmenimis trumpalaikių pasimatymų metu sąlygos bus geresnės nei anksčiau:

„Atkreipiame dėmesį, kad nors pagal 2015-06-13 Lietuvos Respublikos Seimo priimtą Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo įstatymo projektą nežymiai keičiama šiuo metu galiojanti ilgalaikių pasimatymų tvarka (t.y. šių pasimatymų metu nuteistieji galės pasimatyti tik su sutuoktiniais, sugyventiniais ar asmenimis, su kuriais nuteistasis turi bendrą vaiką), tačiau kartu sukuriamos sąlygos intensyvesniam ir kokybiškesniam nuteistųjų ir jų artimųjų santykių palaikymui. Pavyzdžiui, iki šiol, trumpalaikių pasimatymų metu nuteistasis su į pasimatymą atvykusiais asmenimis (t.y. ir su artimaisiais) galėjo bendrauti tik per stiklinę pertvarą, tačiau, įsigaliojus aptariamiems pakeitimams, tokie pasimatymai bus leidžiami tarpusavyje neizoliuojant nuteistojo ir su juo pasimatyti atvykusių artimųjų.

Be to, atsižvelgiant į tai, kad kokybiškam nuteistojo ir jo artimųjų socialinių ryšių palaikymui labai svarbi dažnesni (bet nebūtinai ilgesni) pasimatymai, padidinamas leidžiamų pasimatymų skaičius. Pavyzdžiui, jei laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose atliekantis nuteistasis šiuo metu turi galimybę per 3 mėn. gauti nustatytą pasimatymų skaičių, įsigaliojus pakeitimams, tą patį pasimatymų kiekį jis galės gauti per 2 mėnesius.

Paminėtina ir tai, kad siekiant skatinti nuteistųjų artimuosius dažniau lankyti įkalinimo įstaigose ir kad tokie pasimatymai jiems nesukeltų papildomų išlaidų ir kitų nepatogumų (pavyzdžiui, ruošiant maistą sau ir nuteistajam), sukuriamos sąlygos į ilgalaikius pasimatymus atvykusiems asmenims nemokamai gauti jau paruoštą maistą. 

Atvykusiems pasimatyti pageidaujant taip pat bus leidžiama įsigyti pageidaujamus produktus ir juos paruošti pasimatymų patalpose įrengtose virtuvėlėse. 

Kartu akcentuotina, kad ilgalaikiai pasimatymai Vakarų šalių bausmių vykdymo sistemose iš viso nėra numatyti (pasimatyti leidžiama tik trumpalaikių pasimatymų metu), tačiau didesnių problemų dėl nuteistųjų ir jų vaikų tarpusavio ryšių susilpnėjimo, nepastebima. Todėl, komentuojant skaitytojos susirūpinimą dėl to, kad ilgalaikiuose pasimatymuose negalės dalyvauti nuteistųjų vaikai, pažymėtina, kad laisvės atėmimo vietų įstaigos nėra pačios tinkamiausios vietos vaikams, kadangi ilgas buvimas tokioje slogioje atmosferoje taip pat gali padaryti neigiamos įtakos tolesnei jų raidai. Todėl, tikimės, kad vietoj retų ilgalaikių pasimatymų sudarius sąlygas daug dažniau pasimatyti, tėvų ir vaikų ryšys tik stiprės.“

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Myliu vyrą, bet be meilužio – niekaip... (174)

Niekada nemaniau, kad ištiks tokia bėda, bet gyvenime būna visko. Iš vienos pusės, jaučiuosi...

Lietuvių gąsdinimas emigracija nervina: tai beprasmis oro virpinimas (112)

Mane labai stebina žmonių požiūris į emigraciją. Gal ne tiek į pačią emigraciją, kiek į jų...

Išgertuvės Šventojoje siutino: ne visi taip supranta atostogas (65)

Kurortas – kai kuriems žmonėms jis asocijuojasi su poilsiu ar vakarėliais. Susirenka daugybė...

Apsilankymas baseine priminė sovietų laikus: ar tai verta 28 eurų? (64)

Š. m. birželio 10 d. lankėmės viename Lietuvos vandens pramogų parke. Turėjome dovanų kuponą...

Turi patarimą abiturientams, kad ateityje netektų nusivilti

Tema bus apie studijas. Norėčiau duoti patarimą jaunimui, kurie ką tik baigė mokyklą.

Top naujienos

Blėstanti tautos meilė prezidentei: kur Grybauskaitė padarė klaidą (300)

Politiniai skandalai jau trečią mėnesį iš eilės mažina prezidentės Dalios Grybauskaitės...

Strazdauskaitės budeliai išreiškė sunkiai suvokiamą norą (16)

Penktadienį Kauno apygardos teisme numatyta pradėti Lietuvą sukrėtusios žmogžudystės bylos...

Liko tik vienas balsavimas: kaip keisis algos, išmokos ir mokesčiai papildyta (69)

Penktadienį Seimo nariai po svarstymo pritarė įstatymų projektams, kuriais keičiamos įmokos „...

Degalinės reklamoje – Joninių sveikinimas su užuomina į prievartavimą (38)

Degalinių tinklas EMSI prieš Jonines nusprendė klientams išsiųsti vulgaraus turinio reklaminę...

Tėvu tapusiam Gražuliui – dovanos Seimo salėje (220)

Penktadienį Seimo salėje konservatorė Agnė Bilotaitė pasveikino Petrą Gražulį susilaukus...

„Barcelonos“ taikinyje atsidūrė ir „Žalgirio“ aukštaūgis Brandonas Daviesas (7)

Keviną Pangosą iš Kauno „Žalgirio“ persiviliojusi „Barcelonos“ komanda gali bandyti...

Seimas linkęs branginti kaitinamas ir elektronines cigaretes (9)

Seimas penktadienį po svarstymo nusprendė akcizais apmokestinti elektronines cigaretes.

Popiežiaus vizitas Lietuvoje: skelbiama, kur bus galima jį pamatyti

Iki popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje liko lygiai trys mėnesiai. Kaip skelbia Vilniaus...

Šefo Deivydo Praspaliausko vasaros receptas: nesunkiai paruošiama išskirtinio skonio sriuba (6)

Karštą vasaros dieną vienas geriausių Lietuvos virtuvės šefų Deivydas Praspaliauskas siūlo...

Žygimantas Gečas su šeima atkūrė prieš 20 metų darytą kadrą: pasikeitėm šiek tiek? (8)

Šiuo metu šeimos pagausėjimo su žmona, dainininke Anžela Adamovič laukiantis „X Faktoriaus“...