aA
Jei tai perskaitys bent vienas žmogus, jau jausiuosi bent bandžiusi apginti turinčią trūkumų, bet palankią ir stiprią Lietuvos švietimo sistemą, kuri visai (kaip vienas išsekusi kone iki numirimo dvyliktokė rašė) nemarina jaunimo.
Abiturientai laiko egzaminą
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dar vienu, su šia tema susijusiu Antano Bakšio straipsniu dalinosi mano feisbuko draugai, jų draugų draugai, dėl prastos švietimo sistemos plūdo pasipiktinantys komentarai, kurie garbino A. Bakšį už drąsa prabilti. Taip, pagerbti šį verslininką galima, daug pasiekęs vaikinas, bet, mano nuomone, kalba juodai pro šalį.

Į postringavimą kaip Lietuvoje sunku ir blogai galiu atsakyti trumpai – BENDRAS IŠPRUSIMAS, IŠSILAVINIMAS yra būtinas kiekvienam. Ir visai nesvarbu, dirbi silkių ceche ar užimi aukštą postą. Kodėl? Nes intelektualus žmogus niekada netaps religijos fanatiku, vagimi, totalitarizmo šalininku, o jei kalbant žemiškiau – netolerantišku viso pasaulio piliečiu. O Lietuvos mokyklų sistema būtent padeda (jei ir pats jai padedi) pastatyti stiprų pagrindą protingam žmogui, daug išmanančiam ir niekada neapgaunamam telefoninių sukčių. Na, nes dar nežinau atvejų, kai išsilavinęs žmogus rašytų pareiškimą, kad pats pervedė gyvenimo santaupas anūkui, kurio, beje, neturi.

Mūsų mokslo sistema padeda pagrindą netapti tuščių įrašų socialiniuose tinklapiuose auka, su svetimo automobilio nuotraukomis ant viršelio. Suteikia progą išmokti kaip tapti ne tuo, kuris nusukinėja galvas viščiukams, bet tuo, kuris tiems sukinėtojams pirštu bado, į kurią pusią sukti. Ir nežinau išsilavinusios moters, kuri skųstųsi, kad „ją vyras tik muša, gi pati kalta“. Protingas žmogus žino, kad tikimybė, kad tu gimsi, buvo viena iš keturių šimtų trilijonų, tad niekada nenorėsi gyvenimo praleisti tik gerai.

Taip, mes mokomės logaritmus, diferenciacijas, Prancūzijos karus, kurių nesimoko patys prancūzai. Verkiat klausdami „Koks tikslas“? Tikslas būti protingesniems už kitus, nes dalykų mokymasis, visų pirma, lavina atmintį, matematinių formulių naudojimas – loginį mąstymą. Ir gali būti menininku, gali būt pardavėju, o gali ir visai niekuo nebūti, bet sveikas, funkcionuojantis ir daug sugebantis protas reikalingas visiems, nors tu ką.

Dar vienas dalykas – mokykla nestato į rėmus, nežlugdo jaunųjų menininkų, nes jei tu tikrai toks, tavęs nesužlugdys net sistema. Mokykla pastato į vietą, nuleidžia ant žemės. Tu keturis metus studijuodamas pieši natiurmortą iš keturių pusių, o paskui skundiesi, kad valstybė neturi tau vietos. Taip, neturi. Ir aš mylių meną, dailę labiau nei ką kitą, bet būkim realistais, pirma turi kažką duoti, kad gautum. O jei nori kažko pasiekti, kartais turi daryti netgi daugiau, negu tau moka.

Aš nesakau, sistema turi spragų. Pavyzdžiui, aš padaryčiau privalomas etikos pamokas, nuo pirmos iki pat dvyliktos klasės. Nes tai, ką mokomės ten, – moralė, individuali stiprybė, pasitikėjimas ir blaivus mąstymas yra visa ko pagrindas, su kuriuo, aišku, reikia derinti ir kitus, įvairiapusius dalykus. Dar įtraukčiau pamoką, kurioje mokytų, kaip susimokėti už butą, nes aš abiturientė, tačiau vis dar nesuprantu, kaip tai daroma.

Jei galėčiau, aiškinčiau, kaip veikia ekonomika ir kaip netapti jos auka, kaip nenukentėti nuo to, su kuo kasdien susiduriame. Ir aš neleisčiau nei vienam baigti 10 klasių, kurie rašo „neišsivaizduoju“ ar „jei“ vietoje „jai“, nes, man atrodo, raštingumas yra tiesioginis proto atspindys. Griežta, visapusiška mokymosi sistema ugdo išsilavinusius, ne naivius, pasaulį pažinančius žmones. Neatmetu praktikos ar (...) mokslo šakų svarbos, bet tai, ką suteikia įsisavinti mūsų švietimo sistema, yra privalomos ir šiek tiek daugiau nei elementarios žinios, dėl kurių kiekvienam besidominčiam žmogui galiu tik paploti.

Iš tiesų, negaliu kalbėti už visus Lietuvos moksleivius, galbūt taip optimistiškai žvelgiu tik dėl to, kad turiu progą mokytis tokioje gimnazijoje, iš kurios išeisiu ne tik formaliai atbuvusi, bet jos dėka – subrendusi. Galbūt kitų mokyklų mokytojai tikrai muša moksleivius kaskart jiems pasakius savą mintį ar paraštėje nupiešus amžino variklio eskizą, bet, visų pirma, būkim sąmoningi ir vietoj kvailo vaikymosi pasipiktinančių minčių kaip pas mus blogai, pakelkim užpakalius ir iš tiesų ką nors padarykim.

Man atrodo, nevaidinkim aukų. Galiu pasakyti iš savo patirties – mokausi stiprioje gimnazijoje, į kurią patenka daugiausiai aukštą vidurkį turintys moksleiviai, tad faktas, kad krūvis ir spaudimas nemaži. Bet net ir tokioje aplinkoje norint ir mokant planuoti laiką, atrandi akimirką pavalgyt, susitikt su draugais, kartais visai nieko neveikti, ko retai, bet tikrai norisi, ir įgyt gerą išsilavinimą. Nesu ypač gabi moksluose, viską pasiekiu darbu, turiu tas pačias 24 valandas, vidutinę sveikatą, bet mano pasiekimai moksle – aukšti, gyvenu gerą socialinį ir asmeninį gyvenimą (…).

Aš sutinku, kad yra moksleivių, kurie persistengia, kurie nualpsta nuo per didelio krūvio. Mano gimnazijoje kasmet atsiranda keli abiturientai, kuriems prireikia tiek medikų, tiek psichologų pagalbos ir tokie žmonės visai nėra skysti, gal labiau perfekcionistai.

Bet toks kraštutinumas jau asmeninė psichologinė problema, juk šimtai kitų mokinių baigia mokyklą puikiais rezultatais ir, nepatikėsit, bet vis dar neišėję iš proto. Nebijau, kad su mano nuomone daug kas nesutiks, bijau, kad daugelis net nesupras. O va ko nekenčiu labiau už neraštingus žmones, tai tik sarkazmo ir hiperbolių nesuprantančių individų. Tai tiek.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrasis vyro veidas pasirodė po vestuvių – ištrūkti padėjo tik vienas pokalbis (2)

Viskas prasidėjo po vestuvių. Aš maniau, kad tai bus prasidėjęs ramybės ir laimės periodas,...

Darbo sąlygos darželyje sunkiai pakeliamos – išskirtinis dėmesys tik giminaitei (18)

Liūdna girdėti istoriją apie vieno vaikų darželio direktorės baisų bei grubų, o kartais net...

Žmonai sako, kad vyksta į medžioklę – melas prasidėjo gimus vaikams (58)

Noriu pasidalinti, kaip vyrai gali pasikeisti gimus vaikams. Deja, bet pažįstu du vyrus. Vienas –...

Darbo paieškų rezultatai nuvylė: darbdavių kultūra glumina (58)

Neseniai aš pradėjau darbo paieškas, rezultatai mane nustebino. Dauguma žmonių žino, kaip sunku...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (100)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Top naujienos

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (6)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (100)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

Diktatoriai ja žavėjosi, o Baltieji rūmai šiurpo dėl vizitų be jokio įspėjimo pilotui liepė apsukti lėktuvą, nes pamiršo nusipirkti sūrio (5)

Buvusi pirmoji Filipinų ponia Imelda Marcos veikiausiai viena prieštaringiausiai vertinamų šių...

Prabangių lėktuvų rinka kaista: parduodami net naudoti lėktuvai (14)

Įsigyti naudotą reaktyvinį verslo lėktuvą tampa vis sudėtingiau ir tai ženklas, jog prabangių...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (54)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“ (7)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“. Tiesiogiai iš Kėdainių.

Sostinės pakraštyje narkomanų ir tiekėjų išgąstis: įtarimai pareikšti vienai turtingiausių taboro gyventojų (29)

Vilniuje esančiame tabore įvyko tai, ko nesitikėjo nei vietiniai gyventojai, nei narkomanai –...

LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Juventus“ tiesioginė vaizdo transliacija (1)

Prieš savaitę Kauno „Žalgirį“ išvykoje patiesęs Klaipėdos „Neptūnas“ (5-1) – vienas...

Draugystė darbe: kaip pagerinti dabartinius santykius su kolegomis

Apsidairykite aplinkui. Ar pasitikite savo kolegomis? Ar bent kelis iš jų galite pavadinti savo...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (89)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...