aA
Jei tai perskaitys bent vienas žmogus, jau jausiuosi bent bandžiusi apginti turinčią trūkumų, bet palankią ir stiprią Lietuvos švietimo sistemą, kuri visai (kaip vienas išsekusi kone iki numirimo dvyliktokė rašė) nemarina jaunimo.
Abiturientai laiko egzaminą
Abiturientai laiko egzaminą
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dar vienu, su šia tema susijusiu Antano Bakšio straipsniu dalinosi mano feisbuko draugai, jų draugų draugai, dėl prastos švietimo sistemos plūdo pasipiktinantys komentarai, kurie garbino A. Bakšį už drąsa prabilti. Taip, pagerbti šį verslininką galima, daug pasiekęs vaikinas, bet, mano nuomone, kalba juodai pro šalį.

Į postringavimą kaip Lietuvoje sunku ir blogai galiu atsakyti trumpai – BENDRAS IŠPRUSIMAS, IŠSILAVINIMAS yra būtinas kiekvienam. Ir visai nesvarbu, dirbi silkių ceche ar užimi aukštą postą. Kodėl? Nes intelektualus žmogus niekada netaps religijos fanatiku, vagimi, totalitarizmo šalininku, o jei kalbant žemiškiau – netolerantišku viso pasaulio piliečiu. O Lietuvos mokyklų sistema būtent padeda (jei ir pats jai padedi) pastatyti stiprų pagrindą protingam žmogui, daug išmanančiam ir niekada neapgaunamam telefoninių sukčių. Na, nes dar nežinau atvejų, kai išsilavinęs žmogus rašytų pareiškimą, kad pats pervedė gyvenimo santaupas anūkui, kurio, beje, neturi.

Mūsų mokslo sistema padeda pagrindą netapti tuščių įrašų socialiniuose tinklapiuose auka, su svetimo automobilio nuotraukomis ant viršelio. Suteikia progą išmokti kaip tapti ne tuo, kuris nusukinėja galvas viščiukams, bet tuo, kuris tiems sukinėtojams pirštu bado, į kurią pusią sukti. Ir nežinau išsilavinusios moters, kuri skųstųsi, kad „ją vyras tik muša, gi pati kalta“. Protingas žmogus žino, kad tikimybė, kad tu gimsi, buvo viena iš keturių šimtų trilijonų, tad niekada nenorėsi gyvenimo praleisti tik gerai.

Taip, mes mokomės logaritmus, diferenciacijas, Prancūzijos karus, kurių nesimoko patys prancūzai. Verkiat klausdami „Koks tikslas“? Tikslas būti protingesniems už kitus, nes dalykų mokymasis, visų pirma, lavina atmintį, matematinių formulių naudojimas – loginį mąstymą. Ir gali būti menininku, gali būt pardavėju, o gali ir visai niekuo nebūti, bet sveikas, funkcionuojantis ir daug sugebantis protas reikalingas visiems, nors tu ką.

Dar vienas dalykas – mokykla nestato į rėmus, nežlugdo jaunųjų menininkų, nes jei tu tikrai toks, tavęs nesužlugdys net sistema. Mokykla pastato į vietą, nuleidžia ant žemės. Tu keturis metus studijuodamas pieši natiurmortą iš keturių pusių, o paskui skundiesi, kad valstybė neturi tau vietos. Taip, neturi. Ir aš mylių meną, dailę labiau nei ką kitą, bet būkim realistais, pirma turi kažką duoti, kad gautum. O jei nori kažko pasiekti, kartais turi daryti netgi daugiau, negu tau moka.

Aš nesakau, sistema turi spragų. Pavyzdžiui, aš padaryčiau privalomas etikos pamokas, nuo pirmos iki pat dvyliktos klasės. Nes tai, ką mokomės ten, – moralė, individuali stiprybė, pasitikėjimas ir blaivus mąstymas yra visa ko pagrindas, su kuriuo, aišku, reikia derinti ir kitus, įvairiapusius dalykus. Dar įtraukčiau pamoką, kurioje mokytų, kaip susimokėti už butą, nes aš abiturientė, tačiau vis dar nesuprantu, kaip tai daroma.

Jei galėčiau, aiškinčiau, kaip veikia ekonomika ir kaip netapti jos auka, kaip nenukentėti nuo to, su kuo kasdien susiduriame. Ir aš neleisčiau nei vienam baigti 10 klasių, kurie rašo „neišsivaizduoju“ ar „jei“ vietoje „jai“, nes, man atrodo, raštingumas yra tiesioginis proto atspindys. Griežta, visapusiška mokymosi sistema ugdo išsilavinusius, ne naivius, pasaulį pažinančius žmones. Neatmetu praktikos ar (...) mokslo šakų svarbos, bet tai, ką suteikia įsisavinti mūsų švietimo sistema, yra privalomos ir šiek tiek daugiau nei elementarios žinios, dėl kurių kiekvienam besidominčiam žmogui galiu tik paploti.

Iš tiesų, negaliu kalbėti už visus Lietuvos moksleivius, galbūt taip optimistiškai žvelgiu tik dėl to, kad turiu progą mokytis tokioje gimnazijoje, iš kurios išeisiu ne tik formaliai atbuvusi, bet jos dėka – subrendusi. Galbūt kitų mokyklų mokytojai tikrai muša moksleivius kaskart jiems pasakius savą mintį ar paraštėje nupiešus amžino variklio eskizą, bet, visų pirma, būkim sąmoningi ir vietoj kvailo vaikymosi pasipiktinančių minčių kaip pas mus blogai, pakelkim užpakalius ir iš tiesų ką nors padarykim.

Man atrodo, nevaidinkim aukų. Galiu pasakyti iš savo patirties – mokausi stiprioje gimnazijoje, į kurią patenka daugiausiai aukštą vidurkį turintys moksleiviai, tad faktas, kad krūvis ir spaudimas nemaži. Bet net ir tokioje aplinkoje norint ir mokant planuoti laiką, atrandi akimirką pavalgyt, susitikt su draugais, kartais visai nieko neveikti, ko retai, bet tikrai norisi, ir įgyt gerą išsilavinimą. Nesu ypač gabi moksluose, viską pasiekiu darbu, turiu tas pačias 24 valandas, vidutinę sveikatą, bet mano pasiekimai moksle – aukšti, gyvenu gerą socialinį ir asmeninį gyvenimą (…).

Aš sutinku, kad yra moksleivių, kurie persistengia, kurie nualpsta nuo per didelio krūvio. Mano gimnazijoje kasmet atsiranda keli abiturientai, kuriems prireikia tiek medikų, tiek psichologų pagalbos ir tokie žmonės visai nėra skysti, gal labiau perfekcionistai.

Bet toks kraštutinumas jau asmeninė psichologinė problema, juk šimtai kitų mokinių baigia mokyklą puikiais rezultatais ir, nepatikėsit, bet vis dar neišėję iš proto. Nebijau, kad su mano nuomone daug kas nesutiks, bijau, kad daugelis net nesupras. O va ko nekenčiu labiau už neraštingus žmones, tai tik sarkazmo ir hiperbolių nesuprantančių individų. Tai tiek.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

38 m. žmona atsidūrė ties skyrybų riba: pasakysiu apie save ir kitas besiskiriančias (191)

Esu 38 metų moteris ir gyvenimas eina velniop. Jaučiu, kaip vienas šeimos narys – mano vyras –...

Po vienos vyro frazės ryžosi keisti gyvenimą: reikėjo pamatyti jo veidą (45)

Turiu vyrą ir du vaikus. Esame iš pažiūros standartinė šeima. Labai senamadiška: niekada...

Garsioje platformoje rūbus parduoti nusprendusi moteris pasigailėjo: tokie klausimai tiesiog absurdiški (150)

Prieš pavasarį persitvarkiau spintą. Susidarė nemažai nenešiojamų drabužių, taigi, nutariau...

Demonstratyvus vyro elgesys sukėlė moteriai įtarimų: po sekso su kita pasikeitė net eisena (131)

Turiu tokią situaciją, kurioje nežinau, kaip pasielgti. Su vyru esame ne vienerius metus kartu,...

Įgudusi apsipirkti už kelis eurus rado tokių rūbų, kurie prilygsta tūkstančius kainuojančioms suknioms (25)

Dėvėtus drabužius atradau paauglystėje – dėl nepritekliaus. Gyvenant gimtajame mieste,...

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (229)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (286)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (63)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (12)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (113)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (34)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...