aA
Futbolo žiūrėjimas – kaip graikinių riešutų lukštenimas. Visų pirma reikia pralaužti kiautą. Tai reiškia, kad reikia žinoti žaidimo taisykles, kad pamatytum vidų. Jei nežinai, ką reiškia nuošalė, tada tikrai bus sunku įžvelgti futbolo esmę.
Futbolas
Futbolas
© Reuters/Scanpix

Futbolo esmė - kolektyviniame žaidime. Kiekvieno individualus žaidimas redukuojamas į vieną didelę sistemą. Toje sistemoje kiekvienas žaidėjas paklūsta trenerio planui ir filosofijai. Bet futbolas nuo kitų žaidimų skiriasi tuo, kad treneris žaidimo metu atlieka stebėtojo funkciją. Taip kiekvienas žaidėjas paliekamas savo paties supratimui, ką reiškia žaisti su kitais ir atlikti visus trenerio nurodymus. Tam reikia didelės koncentracijos, nesiblaškymo, geros atminties, koordinacijos, susikalbėjimo, tikslumo, pasiaukojimo. Jei kažko trūksta, atsiranda įtrūkiai. Pro juos pralenda netikslumai, kuriuos kita komanda panaudoja savo naudai ir laimi.

Gaila, bet tai tik maža dalis viso futbolo. Mano akimis dabar futbolas virto pinigų plovimo mašina. Turtingesnė valstybė gali skirti daugiau pinigų futbolo išlaikymui, žaidėjų pirkimui, reklamos kūrimui. Kitoms valstybėms tenka susitaikyti su tuo ir stengtis kliautis tiesiog geru žaidimu. Gaila, bet gerą žaidimą sukuria geri žaidėjai ir geros taktikos. Tam reikia sukurti tinkamą atmosferą, o tam - įdėti daug pastangų.

Futbolas daro tikrai gerą reklamą valstybei, nes per čempionatus jį žiūri milijardai žmonių. Lietuva turėtų susiimti ir pagaliau pastatyti bent vieną pasaulinio lygio futbolo stadioną. Tai būtų pirmas žingsnis. Bent jau nebūtų gėda žaisti su kitos šalies komandomis. Didelis stadionas pritrauktų didelį skaičių žmonių. Juk visiems patinka dideli masteliai. Jie generuotų pajamas. Jos būtų skirtos išlaikyti stadioną. Žinoma, jų neužtektų, tam reikėtų dotacijų iš valstybės biudžeto ir atskirų investuotojų. Faktas, kad bent jau artimiausioje ateityje Lietuva tikrai netaps Anglijos „Premier League“ tipo atstovė ir konkurentė. Bet kažkokią pradžią vis tiek reikėtų padaryti.

Kitas dalykas, kodėl Lietuva atsilieka futbolo srityje, yra krepšinis. Ir tai suprantama. Atsižvelgiant į mūsų sporto istoriją, krepšinio infrastruktūrą, Lietuvoje buvusius čempionatus ir laimėjimus, futbolui tiesiog nėra nei laiko, nei pinigų. Žmonių mintys krypsta tik į krepšinį. Pasaulyje turime užsitarnavę vardą ir tuo pagrįstai didžiuojamės. Vis dėlto pastaruoju metu matomas šioks toks atsitraukimas nuo krepšinio. Kiekviename didesniame mieste turime po geros kokybės areną, bet jų išlaikymas nemažai kainuoja. Kviečiame įvairias muzikos grupes į jas, bet vis tiek „einame į minusą“.

Lietuvos krepšinio lygos favoritai po truputį užleidžia vietas kitoms komandoms, o tai reiškia, kad žmonės pradeda atsiriboti nuo savo mėgstamų komandų, todėl mažiau žmonių ateina žiūrėti rungtynes. Didžiosios komandos turi didelių skolų, ieško rėmėjų, neturi pinigų pirkti geresnių žaidėjų. To pasekmė ta, kad vis negalime Eurolygoje nueiti iki atkrintamųjų varžybų. Tai savo ruožtu parodo mūsų komandų nepasiruošimą ir vidutinį lygį. Kažką daugiau parodome tik su rinktinės komanda, bet ir ji turi didelių trūkumų. Visų pirma neturime svarbiausio žaidėjo – įžaidėjo, kuris turėdamas didelę patirtį galėtų sėkmingai įvesti kamuolį į žaidimą ir rengti sėkmingas atakas. Kitas dalykas yra labai didelis klaidų skaičius. Tai rodo mūsų nesusikalbėjimą, skubėjimą ir netgi paniką. Tą gerai žino kitos rinktinės ir tuo sėkmingai naudojasi.

Visiškai perorientuoti mūsų nacionalinį pasididžiavimą nuo krepšinio į futbolą – tiesiog neįmanoma misija. Mes jau esame įklimpę nuolatinėje krepšinio infrastruktūros raizgalynėje ir norime to, ar nenorime, teks ir toliau galvoti apie krepšinį kaip apie svarbiausią Lietuvos sporto šaką. Bet tai neturi mūsų minčių visiškai užgožti ir nematyti poreikio plėsti futbolo reikšmę Lietuvoje. Tik reikia suburti bent vieną tikrai aukšto lygio komandą Lietuvoje ir su ja bandyti prasibrauti į UEFA, o tada traukinys pajudės. Atsiras ir rėmėjų, galbūt pagaliau – ir stadionas. Pradžiai tik to reikia.

Dabar pasaulio akys yra nukreiptos į futbolą. Futbolas generuoja milžiniškas sumas. Tiesą pasakius daugumai futbolas yra geresnis ir gražesnis žaidimas nei krepšinis. Mes krepšinį bandome puoselėti, nes turime tradiciją, jis mažiau atsieina ir yra lengviau eksploatuojamas. Remtis požiūriu, kad maža valstybė negali gerai žaisti futbolo, yra absurdas. Vien Kosta Rikos rinktinė šių metų pasaulio čempionate tai paneigia.

Faktas, kad FIFA nenori tokių valstybių turėti savo grupių varžybose, nes jos nedidelės, turi mažai gyventojų, todėl futbolą žiūri mažiau žmonių, o tai reiškia mažiau pinigų. Tai yra gėdingas, bet globalizuotoje ir vartotojiškoje visuomenėje suprantamas požiūris. Visi nori uždirbti.

Rūtos Meilutytės fenomenas gerai iliustruoja ką padaro tarptautinėje arenoje užsitarnautas vardas. Prieš tai Lietuvoje apie plaukimą figūravo neutralūs ir nežymūs išsireiškimai. Baseinai buvo ir yra tragiški, o plaukimu domėjosi tik tie, kuriems to reikėjo dėl sveikatos priežasčių. Dabar Lietuvos vardas ir himnas skamba Rūtai lipant ant pirmos vietos laiptelio, o Kaune rekonstruotas modernus baseinas. Masiškai kuriami įvairūs plaukimo būreliai mažiems ir dideliems.

Žinoma, buvo ir yra kitų pavyzdžių, bet visų vardinti tikrai nėra reikalo. Svarbiausia, kad yra šansas, kurį Lietuva galėtų pradėti įgyvendinti. Galbūt reikėtų tartis ir bendradarbiauti su kaimyninėmis šalimis ir kurti regiono futbolą lygą. Burtis ir plėsti futbolo infrastruktūrą. Tai sunkus ir atsakingas darbas. Galbūt ateityje kažkas ir bus, o dabar tiesiog mėgaukimės pasaulinio lygio futbolu ir tikėkimės, kad liepos viduryje Vilniaus „Žalgiris“ įveiks Zagrebo „Dinamo“ ir taip pradės futbolo erą Lietuvoje. Sėkmės!

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (733)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Komandiruotėje sutiko pasilinksminti su panele – slaptas jos planas baigėsi skaudžia pamoka (51)

Skirtingos šalys, skirtingi žmonės, skirtingi mentalitetai, bet yra įvykių, kurie savo eiga,...

Atleisti neištikimybę buvo daugiausiai kainavęs sprendimas – po jo pasikeitė viskas (120)

Aš to niekada nepadaryčiau, negalėčiau atleisti, jei išduotų mane – siųsčiau kuo toliau tą...

Išryškino Verygos darbo prieštaringumą: situacija darosi komiška (301)

Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar...

Top naujienos

Lietuva atsiveria: SAM skelbia šalių sąrašą, iš kurių atvykus nereikalinga 14 dienų izoliacija (124)

Nuo birželio 1 d. Lietuva atsivers kai kurių Europos šalių piliečiams, be to, ne visiems jiems...

Verslininkų kovoje dėl milijonų – areštuoti prabangūs butai ir namas Vilniuje (126)

Praeityje sėkmingo verslininko Vidmanto Kučinsko sūnus Justas , sutuoktinės Rimgailė ir...

Su nušautu kolega atsisveikinantys policininkai: jo vietoje galėjo būti bet kuris iš mūsų (93)

Pirmadienį į paskutinio poilsio vietą Mažeikių rajone, Viekšnių kapinėse, palydimas tarnybos...

Italų gydytojas: COVID-19 liga dabar jau kitokia (4)

Naujasis koronavirusas darosi mažiau grėsmingas: jo sukeliama liga nebėra tokia mirtina kaip...

Kęstutis Girnius. Ar pasiseks iškrapštyti Narkevičių? (1)

Susisiekimo ministras J. Narkevičius laikosi įsikibęs į savo postą, nepaisydamas vis...

Gyvai / Delfi 11. Derybos dėl trilijonų pandemijos sukrėstai Europai – kas mokės, o kas gaus? (4)

Europos politikams dar nesutarus dėl 2021–2027 metų daugiametės finansinės perspektyvos,...

Požėla: nušautas policijos pareigūnas apsaugos liemenės nedėvėjo (187)

Preliminariais duomenimis, penktadienį Mažeikių rajone Birbiliškės kaime nušautas policijos...

Darius Kuolys: ar verta buvo tapti šunsnukių valstybės lyderiu? (403)

„Pažvelkime į intelektualinę prezidento komandą. Kaip būtų puiku, jei joje būtų skirtingai...

Paskelbtos grūdų rinkos prognozės – keisis eksporto lyderis

Statistikos departamento leidinyje „Agrorinka“ paskelbtos pasaulinės grūdų rinkos prognozės.

Ar tikrai visi laukia, kada bus atšauktas karantinas? Visuomenės apklausoje – kitokios nuotaikos blogiausiai jaučiasi jaunesni nei 30 m. žmonės (99)

Nors vis dažniau kalbama apie esą pribrendusią būtinybę nutraukti įvestą karantiną Lietuvoje,...

|Maža didelių žinių kaina