aA
Jei pasakytum kokiam nors užsieniečiui, kad Lietuvoje vandens telkinį galima išsinuomoti už 1 Lt., jis veikiausiai pasukiotų pirštą palei smilkinį – juk kitose Europos valstybėse vandens nuomos kaina yra prilyginta žemės nuomos kainai. Tačiau tokia yra šių dienų realybė – nuomojant vandens telkinį mūsų šalyje, jo hektaras kainuoja vieną litą.
Ežerą galima išsinuomoti už vieną litą
© Corbis
Tiesa, yra ir tam tikros sąlygos įžuvinimui, kurios... taip pat atrodo ne mažiau juokingos. Nuomininkas privalo kasmet hektarui vandens įleisti žuvų už 10 Lt.

Paskaičiuokime, kokia yra tokio įžuvinimo nauda. 1 kg šiųmečių lydekaičių kainuoja apie 20 Lt. Viename kilograme yra 9-10 vienetų šių žuvų, kadangi vienmetės lydekaitės paprastai leidžiamos į telkinius rudenį, kuomet pasiekia 100-120 g svorį. Ichtiologų duomenimis, tokio amžiaus lydekaičių išeiga (kada žuvis pasiekia brandos laikotarpį) yra 0,6 %, o tai reiškia, kad iš tūkstančio įleistų šiųmetukių tik 6 pratęs savo giminę. Kadangi nuomininkui pagal įstatymą pakanka 5 lydekėlių hektarui (10 Lt), tai yra tas pats, kas nieko.

Prieš nuomojant vandens telkinį ichtiologai įvertina jo žuvingumą ir rekomenduoja, kiek ir kokių žuvų čia reikėtų įveisti. Tačiau mokslininkų vertinimai tėra tik patariamieji, reiškia, kad nuomininkas gali juos vykdyti arba ne. Jam pakaks to, kad išpildys anksčiau minėtas sąlygas.

Negalima teigti, jog visi be išimties nuomininkai naudojasi tokiomis protu sunkiai suvokiamomis lengvatomis. Kai kurie, norėdami pritraukti daugiau žvejų mėgėjų iš tiesų žuvina savo nuomojamus telkinius pagal ichtiologų nurodymus. Deja, tokių yra labai nedaug, nes visus nuomojamus žuvingus ežerus ar tvenkinius žvejai mėgėjai puikiai žino ir juos gali suskaičiuoti ant pirštų. Dauguma nuomininkų arba apskritai neprižiūri savo vandens telkinių, arba pirmiausia puola rinkti rinkliavą (5 Lt. dienai) iš meškeriotojų, nors dar nėra nė piršto pajudinę savo valdų žuvinimui. Puikus pavyzdys galėtų būti viduryje Druskininkų esantis ežeras, kuris buvo įkainuotas 14 Lt.

Valstybės kontrolė atlikusi auditą įspėjo Vyriausybę dėl tvarkos, kuri yra palanki neobjektyviam vandens telkinių monitoringui, kadangi telkinių nuomininkai bei savininkai už savo lėšas samdo ichtiologus, kurie įvertina jų valdomų telkinių būklę. Atkreipiamas dėmesys, kad taip sudaroma galimybė įtakoti tyrimų rezultatus.

Šiuo metų Lietuvos vandens telkinius yra išsinuomavę apie 1100 nuomininkų. Nėra statistikos, kuri jų dalis gyvena šalia tų vandens telkinių. Mūsų paskaičiavimais – mažiau nei pusė. Tokiu būdu šių nuomininkų vandens telkiniai nėra apsaugoti nuo brakonierių. Netgi šalia ežero ar tvenkinio gyvenantis telkinio nuomininkas nėra pajėgus pats susitvarkyti su brakonieriais ir į pagalbą vis tiek kviečiasi aplinkos apsaugos inspektorius. Todėl galima teigti, jog ir išnuomotus vandens telkinius saugo valstybinės institucijos.

Neretai vandens telkinių nuomininkai piktnaudžiauja savo padėtimi ir pažeisdami įstatymus savo nuožiūra įžuvina vandens telkinius, koreguoja juose esančių atskirų žuvų rūšių gausą, draudžia žvejoti vietiniams gyventojams arba paprasčiausiai brakonieriauja, kartais netgi globojami vietinių aplinkos apsaugos pareigūnų. Pagal 2006 m. statistiką 57 žvejams mėgėjams tenka vienas aplinkosaugos pažeidimas. Palyginimui galima pasakyti, kad taisykles pažeisdavo kas 22 vandens telkinių nuomininkas ir kas 3 žvejys verslininkas. Vienam žvejui mėgėjui tenka po 2,03 Lt. baudų, žvejams verslininkams – po 45,21 Lt.

Šiuo metu ŽŪM yra pateikusi Seimo komitetams planą, pagal kurį įstatymai teiktų prioritetą mėgėjiškai žūklei tik verslinei žvejybai nereikšminguose vandens telkiniuose. Taip pat šios ministerijos nuomone, plėtojant kaimo turizmą galima būtų leisti žvejoti tinklais ir kaimo sodybų savininkams, kurių sodybos yra ant telkinio kranto, taip pat visiems vandens nuomininkams.

Šiuo metu Lietuvoje yra 546 kaimo turizmo sodybos, apie 400 jų yra šalia vandens telkinių. Prie šio skaičiaus pridėjus visus nuomininkus bei ežerus, kuriuose, pagal ŽŪM prioritetus galima verslinė žvejyba, tinklais iš visų 4434 Lietuvoje esančių stovinčio vandens telkinių (ežerų ir tvenkinių) nebūtų galima gaudyti tik 20-25 % pačių mažiausių ir menkiausių žuvų rūšine sudėtimi vandens telkinių.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Išgirdusi vyro žodžius apie laisvalaikį atskirai sprogo: aš – ne kalėjimo prižiūrėtoja (1)

Rašau ne tam, kad paklausčiau patarimo. Ir ne tam, kad kažką pamokyčiau iš savo patirties....

Vyras apie sunkumus įsirengti valymo įrenginius namuose: entuziazmas pokyčiams išblėso

Trumpa biurokratijos istorija ten, kur jos turėtų būti kuo mažiau.

Išgirdusi pusseserės prašymą dėl dovanų per vestuves apstulbo: to reikalauti nepadoru

Vasara – vestuvių metas. Šventė graži, kupina meilės , tačiau tam tikros mados aptemdo...

Meilužė apie meilės trikampį: jis ištikimas man, o ne žmonai (7)

Noriu paviešinti istoriją, kuri manau bus pamoka tiek moterims, tiek vyrams.

Mylimasis įamžino merginą pikantiškoje Joninių nakties scenoje: maniau, sudegsiu iš gėdos (2)

Noriu papasakoti savo istoriją, kad apsisaugotų kitos merginos. Yra dalykų, kurių niekada...

Top naujienos

Taivanas – kaip ant parako statinės: mano, kad Kinija seka Rusijos taktiką (2)

Prasidėjus karui Ukrainoje, taivaniečiai pajuto, kad Kinija gali užpulti Taivaną, pasinaudodama...

Dalis verslo jau stebi nuosmukį: situacija keičiasi radikaliai (2)

Pramonės atstovai sako kelis mėnesius jaučiantys užsakymų mažėjimą ir perspėja, kad...

Šventinę nuotaiką drums lietus: džiugesnė situacija tik viename Lietuvos regione

Trečiadienio dieną Lietuvoje numatomi gana kontrastingi orai. Pietrytinę šalies pusę nuo pat...

Delfi PliusAinis Gurevičius

Ragina atsisakyti rusų primestų titulų: Mindaugas nebuvo vienintelis Lietuvos karalius (57)

Grupė Lietuvos intelektualų (istorikų, menininkų ir kt.) neseniai atviru laišku kreipėsi į...

Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas (4)

Anot britų leidinio „The Daily Mail “, neaiškiomis aplinkybėmis mirė dar vienas rusų...

Niekuo dėtam kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: dėl sutapusių vardo ir pavardės jis laikomas karo nusikaltėliu (7)

Kaunietis mokytojas sužinojo, kad tapo įtariamu karo nusikaltėliu ir pinigų plovėju. Jo...

Žygį Europoje „Žalgiris“ pradėjo lygiosiomis su Kosovo čempionais įvarčių vaizdo įrašai

Lietuvos čempionas Vilniaus „Žalgiris“ antradienį vakare UEFA Čempionų lygos pirmo atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos smūgiavo Slovjanskui, žuvo mažiausiai du žmonės  Zelenskio patarėjas: Lysyčansko užėmimas yra paskutinė Rusijos pergalė (4)

Nuo karo pradžios vasario 24-ąją Rusijos kariuomenė Ukrainoje sunaikino maždaug 80 tūkst....

Siaubingas užpuolimas buvo tik košmaro pradžia: klaipėdietis negali patikėti, ką teko išgyventi po to (6)

„Pabuvęs šalia mirties net nebežinau, ko dabar bijočiau. Gyvenu antrą kartą ir dabar tiesiog...

Rusija toliau kelia bangas: dėl bilietų į Kaliningradą trūkumo suskubo apkaltinti Lietuvą (3)

Dėl Lietuvos taikomų apribojimų rusams iškilo rimtų sunkumų ieškant bilietų į tolimojo...